Barlas Kazancı, En Hızlı Türk Ironman

17/12/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ayın ilk haftasında Challenge serisi yarışlardan olan “Challenge Barcelona“ yarışı koşuldu.“Challenge Barcelona“ ya ülkemizi temsilen Team Merkit adına yarışa katılan tek sporcumuz olan Barlas Kazancı, 9:20:49’ luk zamanı ile oldukça önemli bir finiş zamanına imza attı.

 

893 sporcunu start aldığı yarışta, bir sporcunun yarışı terk ederken, 25 sporcu diskalifiye oldu. Barlas Kazancı,867 sporcunun finiş gördüğü yarışta, genel sıralamada 18 inci yaş grubunda da dördüncü sırada yarışı tamamlayarak oldukça önemli bir başarı daha elde etmiş oldu.

 

 

Barlas Kazancı’ nın ardından tüm zamanlarda en iyi ikinci zamanına sahip olan sporcumuz Oğuz Omur. Omur, bu yıl koşulan Ironman Kopenag’ da 9:31:45’ lık finiş zamanı ile yarışı tamamlamıştı. Aynı yarışta Omur’ un yaklaşık üç dakika önünde 9:28:47 zaman ile yarışı tamamlayan Barlas Kazancı, diskalifiye olduğu için elde ettiği bu süre geçersiz oldu.

 

Tüm zamanların en iyi üçüncü finiş zamanı yine Oğuz Omur’ da. Omur, 2012 yılında Kalmar’ da 9:29:29 ile finiş görmüştü. Tüm zamanların en iyi dördüncü zamanını sahip bir diğer başarılı sporcumuz ise Gökhan Doğruol. Doğruol, 2009 yılında Ironman İsviçre’ de 9:34:15 ile yarışı bitirmişti.

 

 

Barlas Kazancı 

 

1980 doğumlu olan Uğur Barlas Kazancı, 1990-95 yılları arasında Galatasaray’ da yüzdükten sonraki 15 yıl boyunca amatör bir şekilde koşmuş. Geçmişten gelen güçlü koşu altyapısı ile 2009 yılında triatlon yarışlarına katılmaya başlayan Kazancı, o yıl katılmış olduğu Çeşme Triatlon’ nunda elde ettiği 1:05:29’ luk zaman ile Büyük Erkekler dördüncüsü olmuş. Aynı yıl katılmış olduğu Riva Yarı Maraton yarışını da 1:33:25’ lik zaman ile yaş grubunda üçüncü olarak tamamlamış.

 

Kazancı, ardından gelen 2011 yılında ise iki Ironman 70.3, bir de Riva’ da yarı maraton koşuyor. 2011 Ağustos’ unda koşulan Ironman 70.3 Almanya Avrupa Şampiyonası’ nda 5:25:54’ lük zaman ile yarışı, yaş grubunda 54 üncü olarak tamamlıyor. Sonrasında Eylül ayında koştuğu Ironman 70.3 Pays D’Aix’ i, 4:48:26’ lık zaman ile yaş grubunda 34 üncü olarak bitiriyor.

 

Ironman 70.3 Pays D’Aix

 

2012 yılında ise kendine hedef yarış olarak dört Ironman 70.3 yarışını seçen Kazancı, Ironman Almanya 70.3 ve Ironman İsviçre 70.3, Ironman 70.3 Pays D’Aix yarışlarına katılıyor. İsviçre’ de 2012 yılı Haziran ayında koşulan yarışta elde ettiği 4:55:24’ lük zamanı ile yaş grubunda 76 ıncı olan Kazancı, Ağustos ayında Wiesbaden’ da 5:26:35’ lik zamanı ile yarışı yaş grubunda 65 inci sırada tamamlıyor. Eylül ayında katıldığı Ironman 70.3 Pays D’Aix’ ‘ de ise 4:57:59’ luk zaman ile yaş grubunda 20 inci olarak o yılın en iyi derecesini elde ediyor. Kazancı’ nın 2012 yılında katıldığı son yarış ise Kıbrıs’ ta ikinci kez koşulan Kasım Şakası yarışı. Bu yarışta elde ettiği 4:55:43′ lük derecesi ile hem genel sırlamada hem de yaş grubunda ikinci oluyor. Aynı yıl antrenman yarışı olarak katılmış olduğu yurtiçi yarışları ise Çeşme ve Antalya Triatlonu  yarışları. Çeşme’ de +30 yaşta kategorisinde birinci olurken, Antalya’ da da 02:07:40’ lık zamanı ile +30 yaş grubu birincisi oluyor.

 

Antalya Triatlonu +30 Yaş Birinciliği

 

2013 yılına gelindiğinde ise yine yılı yarı maraton koşarak açıyor Kazancı. Katılmış olduğu Runtalya yarı maratonunu 3:50 pace ile koşan Kazancı’ nın finiş zamanı 1:20:16. Barlas Kazancı, elde ettiği bu zaman ile yarı maraton genel sıralamada altıncı oluyor.

 

Barlas Kazancı, 2013 yılında hedef büyüterek ultra mesefe yarışlarına katılmaya karar vermiş. İlk olarak seçmiş olduğu yarış, Ironman Kopenag. Danimarka’ da oldukça iyi bir yarış çıkarmasına rağmen sebebini bilmediği bir şekilde diskalifiye edilmiş. Diskalifiye edildiğini öğrendikten sonra hiç moralini bozmamış ve kendisine Challenge Barcelona’ yı hedef seçmiş. Barlas Kazancı, Kopenag’ dan sonraki hedefi olan Barcelona’ ya öylesine iyi odaklanmış ki hem kendi en iyi finiş zamanına, hem de tüm zamanlardaki en iyi Türk sporcu finiş zamanına sahip olmuş.

 

Barlas Kazancı bu yıl hazırlık dönemi boyunca o kadar çok bisiklet antrenmanı yapmış ki; kullanmış olduğu bisikletin arka vites attırıcısının altında bulunan jokey makarasını iki kez değiştirmek zorunda kalmış. Üstelik iki ayrı sürüşte bisikletten düşmüş. Oldukça yoğun ve sıkı bir antrenman dönemi ile yarış sezonu geçiren Kazancı’ nın yıl boyunca neler yaşadığını gelin şimdi kendi kaleminden okuyalım.

 

Challenge Barcelona bisiklet parkuru

 

Ve Challenge Barcelona

 

2013 senesindeki ana hedefim triatlondaki zayıf branşım olan bisikleti geliştirmek ve kendimi hazır hissedersem ilk defa bir full ironman koşmaktı. Bu hedeflerime ulaşmak adına, hazırlık sezonunda Runtalya’ da bir yarı maraton koştuktan sonra mayıs ayında Avusturya’nın St Polten şehrinde düzenlenen Ironman 70.3 yarışına katılmaya karar verdim. Önceki sezonun aksine 2013 sezonunda okuduğum kitaplar ve önceden aldığım programlardan faydalanarak ve biraz da vücudumu dinleyerek antrenmanlarıma kendim şekil vermeye karar verdim.

 

Runtalya’ da elde ettiğim 1:20’ lik yarı maraton derecem kışın yaptığım antrenmanların beni doğru yönde ilerlettiğini göstermiş oldu. Fakat St. Polten’ de yarışının hava koşulları yüzünden yüzme etabının iptali beni çok demoralize etti ve aylar süren hazırlıklara rağmen bu yarışa girmekten vazgeçtim. Açıkçası bütün kış antrenman yaptıktan sonra biraz hedefsiz kalmış oldum.

 

Aprica bisiklet kampı

 

İstanbul’da beraber antrenman yaptığım arkadaşlarım Yasin Bingöl, Yasin Yaman, Mustafa Çavuş ve Kaya Karayel ile birlikte Haziran ayının sonunda İtalya’nın Aprica kentinde düzenlenen ve dünyanın en zor tek günlük amatör bisiklet yarışlarından biri olan Granfonda Giordana’ ya katılmaya karar verdik. Bu yarışta 170km olan parkurda toplam 4500m civarında tırmanış bulunuyor ve 5000 civarında sporcuyla start alıyorsunuz. Parkur içerisinde bisiklet severlerin çok iyi bildikleri ve Giro’ nun yıllardan beri en güzel etaplarına ev sahipliği yapmış olan efsanevi Gavia ve Mortirolo tırmanışları da geçiliyor. Tabii bütün kış triatlon antrenmanı yaptıktan sonra bu yarış benim için antrenman ve biraz da macera amacıyla katılmaya karar verdiğim bir organizasyon oldu. Diğer arkadaşlarım bu yarışa çok iyi hazırlanmışlardı. Örneğin Yasin Bingöl bu yılın ilk 9 ayında toplam 20.000km binmiş ve bu mesafenin içinde de 250.000m tırmanış yapmış bir sporcu. Tabii bu seviyede sporcularla antrenman yapabilmek ve onların deneyimlerinden faydalanabilmek benim için çok büyük bir avantaj oluyor.

 

Granfondo Giordana startı

 

İtalya’da bir hafta civarında kalarak yarışı güzel bir bisiklet kampına çevirme fırsatı da bulduktan sonra dönüşünde artık ironman koşmaya hazır olduğuma karar verdim ve Challenge Copenhagen’ e yazıldım. Son 8 hafta antrenman hazırlıklarımı tamamen bu mesafeye göre ayarladım ve on saat sürecek bir yarışla ilgili öğrenmem gerekenlere odaklanmaya çalıştım. Yarıştan birkaç hafta önce  organizasyonu Ironman satın aldı ve yarışın adı da değişmiş oldu. Yarış günü her şey çok güzeldi. Çok hızlı ve güzel bir yüzme etabıyla güne başladık. 52 dakika gibi bir zamanla sudan çıktım. Bisiklet etabı beklediğimden biraz daha zordu. 900-1000m civarında bir tırmanış vardı. Hedeflediğimin biraz gerisinde kalarak 5:18 gibi bir dereceyle 178km’ lik parkuru tamamladım. Koşuya hızlı başlamamın acısını son 10km’ de çektim ve aynı sürede çok daha az acı çekerek bitirebileceğim yarışı tecrübesizliğim ve nabız odaklı tempoyla gitmem yüzünden son bölümünü biraz sürünerek bitirdim. Sonuç olarak koşu derecem 3:11 ve toplam derecemde 9:28 çıktı. Amacım 9:30’ u kırmaktı bunu başardım. Fakat yarıştan sonra diskalifiye edildiğimi öğrendiğimde biraz hayal kırıklığına uğradım. Ironman’ e mail attım, onlar beni lokal organizasyon firmasına yönlendirdiler. Bu firmada Danimarka Federasyonundan hakemlerin geldiğini söyledi ve onlarla iletişim kurmamı önerdiler. Federasyona attığım maillere ne yazık ki bir cevap alamadım. Bu dönemde ben de boş durmadım ve hemen Challenge Barcelona’ ya yazıldım. Bu kadar antrenman yaptıktan sonra resmi bir derece sahibi olmak istiyordum.

 

Kopenhag finişi

 

Bu yarışa özel bir hazırlık yapmadım diyebilirim. Dinlenme amaçlı 2 haftalık düşük düzeyli bir antrenman döneminden sonra biraz biraz tempo idmanları yapıp yarışa gittim. Yarışın yüzme etabı çok zor ve dalgalıydı. Akıntıya karşı yüzülen etapta dalgalar yüzünden düz gitmek neredeyse imkansızdı. 4200m yüzdüğüm bu bölümden ancak 1 saat gibi benim için berbat sayılabilecek bir zamanda çıktım. Yarış sonrasında alınan tüm önlemlere rağmen katılımcılardan birinin boğularak hayatını kaybettiğini öğrendim. Bisiklet parkuru 2.5 turdu ve 600m civarında tırmanış vardı. Bu etap deniz kenarında olduğu için devamlı çapraz rüzgarlara uğraşmam gerekti. Tam 180km olan bu etabı 5:09 gibi beklediğim bir dereceyle bitirdim. Bisikletin son bölümünde başlayan yağmur koşu bölümünü hem biraz zorlaştırdı hem de var olan az sayıdaki seyircinin kaçmasına sebep oldu. Bu bölümde Kopenhag’ dan öğrendiklerimden faydalanarak daha yavaş başladım ve çok daha dengeli bir tempoyla 3:06 koşarak parkuru tamamladım. Toplam sürem 9:20:49 oldu ve yaş grubumda dördüncü toplamda da on sekizinci olarak bitirdim.

 

 

Geriye dönüp baktığımda parkur, lokasyon ve hava koşulları olarak hem Danimarka, hem de Barcelona yarışları kesinlikle triatlon severlere önereceğim yarışlardır.  Her İki ülkede de hava limanından sonra kısa sürede yarışın yapılacağı bölgeye ulaşmak ve konaklayacak uygun otel bulmak mümkün.  Hava koşulları bu tip bir yarış koşmak için oldukça uygun. Organizasyonlar problemsiz ve sporcuların rahatı için en ince ayrıntılar bile düşünülmüş. Bisiklet parkurlarının trafiğe tamamen kapatılmış olması her hangi bir tehlikenin yaşanmasını büyük ölçüde engelliyor.  Danimarka’ da koşu etabındaki on binlerce seyirci yarışın son ve en zor bölümünün çok farklı bir havada geçmesini sağlıyorlar. Kısacası her iki yarışta özellikle bisiklet etaplarının çok zor olmamasından dolayı ilk defa ironman koşacak sporculara önereceğim organizasyonlar, fakat bu mesafelerin acı çekmeden bitirilmesinin imkansız olduğunu da unutmamak lazım.

 

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın