Antalya Triatlon Çalıştayı’ ndan Notlar

16/12/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri

 

 

Türkiye Triatlon Federasyonu’ nun 2013 yılı içi planlamış olduğu bu yıl 1- 3 Kasım tarihleri arasından ikinci kez gerçekleştirilecek olan Çalıştay, Antalya’ da başladı. Katılımcıların Cuma akşamı Antalya Konyaaltı’ ndaki Sealife Otel’ ine gelmelerinin ardından çalıştay başlamış oldu. Katılımcılar, çalıştayın ilk günü olan Cumartesi sabahı 09’ da otelin altıncı katındaki konferans salonunda toplandı. Çalıştay Organizasyon Sorumlusu Oğuz Aydın’ ın yaptığı açılış ve tanıtımın ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ nın okunduktan sonra sırasıyla kürsüye gelen Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Gençlik Hizmetleri İl Müdürü Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu ve Başkan Hamdi Güneş açılış konulması yaptılar.

 

Kürsüye gelen Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş; “Bugün burada Antalya’ da çalıştayı gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştayda çoğunluk kararlar alacak ve çoğunluğun verdiği kararlar her zaman önemlidir. Bugün sayın valim de burada. Antalya bir triatlon şehri ve sizler bize çok destek veriyorsunuz. Bu sene ikinic kez gerçekleştirdiğimiz orta mesafe triatlon kupası olan Cumhuriyet Kupası yarışımız oldukça ilgi gördü. Ayrıca ETU ile son görüşmemizde Cumhuriyet Kupası yarışın ETU takvimine alınması karara bağlandı. Önümüzdeki zamanlarda bu yarışın uluslararası olması gündeme gelecekte ve burada 2000-3000 kişiyi yarışırken göreceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

Ardından kürsüye gelen Antalya Gençlik Hizmetleri İl Müdürü Dr Burhanettin Hacıcaferoğlu konuştu. “Antalya son yedi aydır görevdeyiz. 3 etkinlik gerçekleştirdik. Antalya havuzlarımız tamamlanıyor. Bundan sonra Antalya’ da triatlonun daha da gelişecektir.”

 

 

Antalya Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu ise “Aranızda yönetim kurulunda bir meslektaşımız var. Kendisine ve sizlere hoş geldiniz diyorum. Ayrıca Antalya’ da sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyorum. Antalya bir turizm ve spor şehridir. Her yıl kış aylarında 1200’ ün üzerinde takım ağırlanmakta. Başkanımız, Antalya’ lı olduğu için triatlon ilimizde daha özel bir spor dalı olmakta.  Ben 5 yıl önce Antalya’ ya gelmeden önce bu branşın adını bilmiyordum. Bilmediği bir diğer şey triatlonun deniz olmayan yerlerde de yapıldığı idi. Triatlon hem Antalya’ da hem de Elazığ da yapılabilen bir spor branş olduğunu öğrendim. Ayrıca Antalya’ da tüm kamu kuruluşları spora o kadar önem verir ki, TC Karayolları, yol yapılırken triatlon için orta refüjü açık bırakmıştır. Triatlon, kapalı mekanlardan ziyade doğa yapılana açık bir spor. Dolayısıyla triatlon, insanlarımızın daha sağlıklı olması için önemli olduğunu düşünüyorum.” Şeklinde konuştu..

 

 

Çalıştayın açılış konuşmalarının ardından tekrar kürsüye gelen Federasyon Başkanı Hamdi Güneş çalıştayın içeriğini açıklayan bir konuşmada bulundu. “Bu ikici konuşmam aslında çalıştayın içeriğini anlatan bir konuşmadır. Bildiğiniz gibi 2011 ve 2012 de birer şura, ayrıca 2012’ de ilk çalıştay yapıldı. Bu yıl da ikincisini yapıyoruz. Bir Çin atasözü “Birimiz hepimizden akıllı değiliz.” der. Evet neden Çalıştay? Çünkü hepimiz aile gibiyiz ve bu çalıştay bizlere birlikte çalışma fırsatı veriyor. Burada beyin fırtınası yapmak imkanını elde ediyoruz. Burada konular hemen somut bir biçimde tartışılıyor. Çalıştayda söylenmedik şey bırakılmamalı, sorunlar konuşulmalı ve çözüm önerilerinin ortaya atılmalı. Neden sizler?  Çünkü sahadan geliyorsunuz? Etik sonuçlar için çözümler üretebilecek insanlarsınız. Temel kuralımız, kişileri olayları değil fikirleri tartışmak için buradayız. Küçük kafalar insanlar ve olaylarla büyük kafalar çözümlerle ilgilenirmiş. 

Bugün triatlon sporunu daha ileriye götürmek için buradayız. Kişileri hedef almadan fikirleriniz paylaşmak için burada olmalıyız. Yanlış ve doğru olan her şeyi tartışmaktan yanayız. En küçük konuları dahi paylaşalım ve federasyonumuzu en güzel yerde görelim. Bu yüzden çözüm önerilerinizi bekliyoruz.Geçtiğimiz yıllarda yapılan şura ve çalıştay kararlarından çok fayda gördük. Ve bunları hayata geçirmek çok da iyi oldu. Çünkü kararları sizler almıştınız. Biliyoruz ki tartışılan kararlar doğrudur. Bu çalıştaya için sezon içinde karar aldık ve şu andan gerçekleştiriyoruz. Bazı arkadaşlarımız neden çağrılmadık diye sosyal medyada tartışıyorlar. Bu bir başlangıçtır. Gelecekte daha kalabalık olarak yapacağız. Ayrıca katılmak isteyenler katılabilirler diye de açıklamada da bulunduk. Buradan hep beraber altyapıda gelişmeler ve olimpiyat yolunda gidiş olmasını ümit ediyoruz.

Bu yıl 16 yarış ile sezonu tamamladık. Sadece Erdek Triatlonu’ nu gerçekleştiremedik. Erdek yarışını da yerel yönetimin isteksizliği yüzünden gerçekleştirilemedi. Bir de sadece İstanbul’ daki yarış ertelendi. Bu da valililiğin trafiği uzun saatler kapatamayacağını bildirmesi sebebiyle ertelendi. Bu yıl Alanya’ da, Antalya’ da, İstanbul’ da Avrupa Kupası ve Şampiyonası ve Edirne’ de Balkan Şampiyonası yapıldı. Sporcularımız, Portekiz’ deki uluslararası kampa katılama şansı buldu. Ali Atlan ve Sabri Öge bu kampa katıldı. İpek Öztosun ise Arjantin’ de olimpiyat oylamasında ülkemizi temsil etti. Bu yıl Ali, Sabri ve İpek Londra’ da Dünya Şampiyonasını’ nda iyi derecelerde elde etti. Balkan Grandprix de başarılar elde etti. Artık sporcularımız geçmişte olduğu gibi yarış bitirememenin ötesine geçtiler. Artık yarışları orta sıralarda bitiriyor. Daha da ileriye gidecekler. 

 

 

Yine bu yıl Andrea Gabba ile yaptığımız çalışmalar umduğumuzdan uyumlu oldu. İstanbul’ da Mottogp ile anlaştık ve bu yarış TRT den canlı yayınlandı ve triatlonunun tanıtımı sağlandı. Avrupa federasyonunu yarış komisyonunda ben de yer aldım. Halil Kılıçoğlu da ETU de yer alıyor. Önümüzdeki günlerdeki ETU yarış takvimi beli olacak. Bu yıl sezon uzadı ve bunun bir yararı varsa önümüzdeki yıl devam edeceğiz. Önümüzdeki haftasonu Deniz Aquatlonu’ ndan kulüplerimize yardımda bulunacağız. Alanya Belediye başkanı yaptığı çalışmalardan ötürü kendisine teşekkür ederiz. Bu yıl Avrupa Şampiyonası’ nı gerçekleştirdik. Bu yarışta1500′ e yakın sporcu yarıştı her şey çok güzel gerçekleştirdi. Hem Bernato’ nun hem de bizim ilk Avrupa Şampiyonası yarışı oldu. Bernato yarış sonrası değerlendirme yaparken, “Çıtayı çok yükselttiniz, bundan sonra yapacak olanların işini zorlaştırdınız.” şekline konuştu. Alanya’ dan sonra Dünya Kupası için Londra da ITU kongresinde yaptığımız sunumlarla sonrasında Alanya’ da 27-28 Ekim tarihlerinde koşulacak olan’ de Dünya Kupası’nın aldığımız kesinleşince duyunca çok sevindik. Bizler geçen yıl Avrupa Şampiyonası için çok çaba sarf ederken, bu yıl Avrupa. Kupası o kadar çaba sarf etmemize gerek kalmadı çünkü yaptıklarımız teminat oldu. Gelecek yıl Mayıs ayında Antalya’ da Avrupa Kupası, Haziran ayında İstanbul’ da Avrupa Şampiyonası Ekim ayında Alanya’ da Dünya Kupası ve Elazığ’ da Balkan Grandprix gerçekleşecek. 

Diğer bir konu ise Alt yapı çalışması illerimiz İstanbul, Balıkesir, İzmir ve Gelibolu dört ilde çalışma yapacağız. Kulüplerimizin yıldız sporcuya önem vermesini istiyoruz. Yıldız sporcular geleceğimizdir. Milli takımın malzeme ve kamplarını ihtiyaçlarını sağlamaya çalışıyoruz. Andrea Gabba her türlü konuda yardımcı oluyor. Bu yıl yarışlardaki performansa bakarak dereceye yönelik çalışma sistemine geçtik. Burada bazı eksiklikler olabilir, Bunları burada konuşmamız gerekir. Bazı yarışlarda kollama oldu. Bunun bir yarış değil de birkaç yarış olarak performansa bakılması iyi olur. Milli takımda yıldız ve gençlere destek vermeye devam edeceğiz. Olimpiyatlara gitmek için bu desteğimiz devam edecek. Çalıştaydan sonra iki kurs ve seminerler açılanacak. Çip için de bu yıl anlaştığımız firma ile çipli sistem için yüksek rakamlar istediler. Bu yıl bunu kendi yazılımımızı hazırlayarak sorunu çözeceğiz. Bu konudaki çalışmalarımızı da başlattık. Önümüzdeki yıl yarışların hepsinden çip kullanacağız. Tüm sporlar zor ama triatlon gerçekten daha zor. Sporcular ve hakemlerin yaz döneminde zor şartlar altından çalıştığını da biliyoruz.  

Yaş grupları triatlonu sağlık ve hobi için spor yapıyorlar ama genç sporculara örnek oluyorlar. Ama yaş gruplarında zor bir grup var ki sürekli eleştiriyorlar ama çözüm önerileri getirmiyorlar. Kendilerinden çözüm ve katkı bekliyoruz.

Medya ve sponsorluk konusu da bir diğer konu. Bildiğiniz gibi ülkemizde bir iki branş dışında diğer branşlara önem verilmiyor. Bu sadece bizim sorunumuz değil. Diğer branşlarda bu durumdan şikayetçi. Bu yıl ilk kez federasyonumuz masraf etmeden Mottogp ile çalıştı. Bildiğiniz gibi Mottogp İstanbul’ daki yarışı düzenlediler. Web sayfamızı aktif olarak kullanın Mottogp web sayfamızı önümüzdeki günlerde düzenleyecek. Ben kendilerine çok teşekkür ederim.

Bizim en büyük destekçimiz belediyeler. Aslında bütçemiz 1100 TL. Bu asgari ücretle dört çocuklu bir aileyi geçindirmeye benziyor. Ama Allah bize yardım ediyor. Olimpiyatlara hazırlık diye bir kurum kuruldu ama maalesef bu kurul triatlonu listeye almamışlar. Genel müdürlük ile bu konuyu konuşacağız. 

Sporcu sağlığı şiddet ve doping bu konuda bir sıkıntımız yok. Gene de bu tür konulara önlem almakta fayda var. Antrenörlerimiz sporcularımızı doping konusunda bilgilendirme yapması şart. 

Konuşmamızı Hz. Mevlana’ nın bir sözü ile tamamlamak istiyorum. “İyiyi ara, doğruyu ara, güzeli ara ama kusur arama!” Buraya gelerek çalıştaya katkı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.”

 

 

Ardından sabah oturumunda Alpay Akhun, Adnan Yahşi, Göksen Çınar ve Melih Işıkçı çalıştaya dair görüş ve sunumlarını gerçekleştirdi. Sabah oturumunun sonunda Başkan Hamdi Güneş, tekrar konuşma yaptı. “Bugün davet ettiğimiz bazı sporcular çeşitli yarışlara katıldığı için, bazı yönetim kurulu üyelerimiz de yurtdışında olduğu için gelemeyenler var. Arkadaşlar, tanıtım konuşmaları konusunda haklısınız. Geçtiğimiz dönemde yaptığımız bazı çalışmalar var ve biz halen bunun hesabını veriyoruz. Ben hala genel müdürlük müffetişlerine ve savcılığa ifade veriyorum. Sayın Kenan Çatalbaş arkadışımız biz böyle bir duruma soktu. Tanıtım konusunda o yüzden bu yıl frene bastım.  Bu tip konularda o yüzden sponsoru ihtiyacımız var. Ama bu da bizim branşımızda önemli bir sıkıntı. Türkiye de futbol dışında sponsorluk pek yok. 

Fotoğraf konusundan cyclingtr ile görüşme yaptık. Cyclingtr’ e fotoğraflarınızı satın diye teklifte bulunduk. Bunları yaparım diyen her kimse kapımız açık. Teknik toplantı konusunda çalışmalar yapılıyor. Amacımız parkurların belirlenmesinde sezon başında yapılmasını istiyoruz. Ayrıca oturmayan yarışmaların da tartışalım ve kaldıralım. Madalya konusunda ben de aynı şekilde madalyadan hoşnut değilim. İstanbul’ da yaş grupları aynı gün yapılabilir mi, yapılamadı. İstanbul’ da o kadar uzun saatler orayı kapatamadık. 2014 için Kartal parkuru için şimdiden söz aldık. Bu son andaki iptal bizden kaynaklanmadı. Ironman yarışlarına katılanlara herhangi bir haberimiz olmuyor. Haberimiz olursa onların alacakları izin ve takdir belgeleri konusunda yardımcı olabiliriz. Sponsorluk kurulumuz var ama hiç kimse çalışmadı. Çalışmayan kurullar bir sorun. Bu bir hastalık ve bu hastalıklarımızı tedavi edelim. Eksiklerimizi görelim ve katkı koyalım. Bütçe konusunda genel müdürlük ne diyorsa onu uygulamak zorundayız. Arkadaşlar yarışa gelecek olanlar kayıt yaptırsın. Bu sene bu konuyu kurala bağlayalım. Bütçeyle ilgili olarak da bütçenin %5 inden fazla yardım yapamayız kuralar gereği.

Gelin takım olarak yarışın, ferdi olmayın. Ferdi sporcular federasyondan destek alamıyor. Bu bakımdan 2014 yılında ferdi sporcu olarak değil, takım olarak yarışın. Orta mesafe yarışı konusu çok konuşuldu. ETU federasyonunda bu konular konuşuluyor. Tüm bu konular hepsi kayıt altında. Artı, bu yıl Cumhuriyet Kupası ve Avrupa Kupası ve Şampiyonaları dört yarışma için mottogp ile görüşme yapıyoruz ve gelecek yıl kalitemiz daha da artacaktır. 

 

 

Alp İskin bey alt yapı kriterlerimiz sordu, hedefimiz olimpiyat. İl temsilcilerimizi soruldu. Biz de biraz onları heyecanlandırmak istiyoruz. Yavaş yavaş hareketlenme var. Daha da hareketledirmek istiyoruz. Diğer bir mesele Kütahya. Kütahya’ da dualtonu triatlona çevirdik. Neden Kütahya da triatlon olmasın. Antalya da olmayan havuz, Kütahya da var. Kütahya’ da bu işin herkes filizlenmesini istiyoruz. Kütahya’ dan triatlet çıkmasını istiyoruz. Çip sisteminin demode olduğunu konuştuk ama o günkü araştırmalarda olimpiyatlarda bunun kullanıldığını gördük ve onu aldık. Şu an tek eksiğimiz var o da yazılım. Onu da iki ay içinde Hüseyin beyler çözmüş olacak. “

 

 

Öğleden sonra kürsüye ilk çıkan konuşmacı Başhakem Aydoğan Ulaş oldu. Ulaş; “Bugün başkanımız toplantıya geç kalmış olabilir. Ama eğer hakemler geç kalmış olsalardı rapor edilirdi. Hakemlerimiz yarış günlerinde günde 10 saat çalışmakta. Biz gidin demeden de gitmezler. Çünkü hakemlerin cezaları çok büyüktür ve bir sonraki yarışa çağrılmazlar.  Madde 17. İtirazlar müsabakadan yarım saat sonra yapılmalıdır. Half Ironman de yarışma bitiminden sonra kimse yoktu. Biraz önce bazı arkadaşlara bu videoları izlettik. Kişilerin ismi önemli değildir. Uygulama önemlidir. Bana kart gösterilmedi deniyor. Futbolla triatlonu karıştırmayın, hakemin uyarıları sarı kart sayılır. İtirazlar için de 16 ıncı madde ye göre uygulanır. Buradaki kurallarda yaş gruplarında esneklik sağladı. 15 saniye kuralı sadece hatırlatma içindi. Amaç böyle bir kuralı size hatırlatmaktı. Neden bazı sporcular elendiler. Çünkü Penalty box‘ daki numarasını görmedi ve durmadı. Sizler bunları görmek zorundaydınız. Hakemlerin kıyafet ya da hareketlerinde bir uygunsuzluk varsa uyarılır. Biz hakemlere seminerler veriyoruz. Sporcular kuralları biliyor mu? Ben teknik toplantıda toplantı bitmeden terk edenleri görüyorum. Sonra da ertesi gün parkurda oraya buraya koşuşturanları görüyoruz. Biz bunları istemiyoruz. Burada bizim kalemlerimize bunları anlatmak için görev düşüyor. ITU’ nun kurlarını tercüme etmeliyiz. Gelecek yıl için bunu uygulamalıyız. Çipsiz yarış yaptık ama ara dereceleri tutuyoruz. Avrupa’da bunu veren yok. Biz bunu veriyoruz. Bu yıl İstanbul’ da tekne bulamadık ve leğen kadar tekneye bindik yarışı çektik. Başkanımız söz verdi ve bu yıl kendi teknemizi alacağız. 6 kameramız var 2 tane daha da alacağız. Elitler benzeri sorunları yaşamıyoruz. Yaş gruplarında sorun yaşıyoruz. Neden? Aslında onlara esneklik de sağlıyoruz! Bundan sonra yarışlara baş hakemler atanacak. Bu benim yükümü de hafifletecek. Biraz önce videoyu izlettim. Sporcular yapılmayacak hataları yapıyorlar. Avrupalının her dediği doğru gibi algılanıyor. Her dediği doğru değil. Avrupa’ da bir yarışta kameramıza tekme atan adam daha sonra gelip bizden kamera kayıtlarını istedi. Triatlon Türkiye’ deki bazı gönderilerin kilitlenmesini istiyoruz. Konuşulması gereken konuların yeri burasıdır. Orada dedikodu yapılmasını istemiyoruz.”

Öğleden sonraki oturumda ise Fuğgan Arık ve Bahar Saygılı Alp İskin, Gökhan Baykara, Mert Onaran, Zülfü Karabulut, Umut Çavuşoğlu Halil Yıldız, Mottogp Proje Direktörü Hüseyin Asar görüş ve düşüncelerini aktaran konuşmalar yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Sağlık Kurulu Başkanı Tülay Özmen, uzun süredir oturan katılımcıların dik oturmasını sağladıktan sonra nefes çalışması ve düzenlenmesi egzersizi yaptırdı ve. “Diyafram nefesi çalışması yaptık. Maalesef sporcularımız bunu bilmemektedir. Sporcu sağlığı ve sporcu psikolojisi ilgili kurumların çalışmasını söylemek istiyorum.”şeklinde bilgilendirmede bulundu.

 

 

Daha sonra Yönetim Kurulu Üyesi Murat Cengiz konuşma yaptı. “Burada bulunmamın sebebi Türkiye Amatör Spor kulüplerinin bir üyesi nolarak federasyonlarda görevlendiriliyorum. Benim teknik kurallar ile ilgil bilgim yok ama Futbol ile ilgili konulara oldukça bilgiliyim. Sabahtan bu yana benzer konular tekrar ediliyor ve zamandan tasarruf edilemiyor. Burada teknik eğitim eksikliği var. Yapılan hataları sporcular ve hakemlere yükleniyor. Kütahya da ki kulüpler traitlon kulüpleri değildir. Bu kulüpler amatör branş kulübüdür.  Kütahya da triatlonda en iyisini yapmak istiyoruz. Genel müdürlüğümüz en az bir sporcumuz bir sporcumuzu dahi sahalara getirebiliyorsak ne mutlu der. Zamanla yapılacak komisyonlarda yapılacak önerilerin hayata geçmesi triatlonu ileriye götürecektir. Bu federasyon yeni ve belli bir bütçesi var. Olimpik spor branşları arasında triatlon yok maalesef. “

 

 

Ardından kürsüye gelen Halil Kılıçoğlu;” Ne mutlu ki bugün de sizlerle beraberim. Kurucusu olsam da ben uluslararası sözcüsü olarak konuşacağım. Uluslararası yarışları görüyorsunuz. Ama biz bunun alt yapısını nasıl hazırladığımızı anlatayım. Ben İstanbul için başkanımız Antalya için çalışma yaptık ve yarışları aldık. O zaman Bağdat caddesini kapattık ve 200 bin çiçek aldık. Bağdat cad. kesen yollarda insanları çiçekle geri çevirdik. İstanbul’ daki Zeytinburnu yarışı için valiye gittiğimizde bana gelmeyin dedi. Bana yarış planladığınız zaman bana son anda gelmeyin öncesinde haber verin dedi. Madrid’ e gittiğimizde Akdeniz oyunlarında tüm branşlar vardı ama triatlon yoktu. Maria Consalado nun talimatı ile Akdeniz Oyunlarında triatlon olsun denildi. Bize verilen Avrupa yarışlarını gayet güzel yaparız. Bizi seviyorlar. Hayalimde dünya kupası takımlar ile milli takımlarımızın kamp yapmasını isterdim ve bu oldu. Bizler içeriden beraber olursak kimse bileğimizi bükemez. ”

Son sunumu çalışma gruplarını oluşturulması Nadir Yıldırım yaptı. Yıldırım; “Eğitim uzmanıyım. Federasyon eğitim kurulunda çalışıyorum. Eğer bir federasyon kendisini eleştiriye açıyorsa bu onun gücünü gösterir. Çünkü bu her baba yiğidin harcı değildir. Gerçekten de bu çalıştayın katkı sağlayacağını düşünüyorum. Burada yapılan çalışmalar hiçbir şekilde boşa çıkmayacaktır. İlgi alanlarınızı belirleyip çalışma grubu oluşturun. Ayrıca federasyonun önünde problem yaratan 5 soru önem dercesine göre oluşturun ve her soruya 5 çözüm önerisi bulun. En önemliden en zora kadar sıralayın. Her grup sırayla nasıl çalıştığınız ve çözüm önerilerini sunacak. Sunum sonrası değerlendirme yapılacak. Somut çözüm önerileri sunun.” şeklinde konuşma yaptı.

 

Fotoğraflar: Alpay AKHUN

 

Hazırlayan: Alpay AKHUN

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın