Andrea Gabba ile Triatlon Üzerine Röportaj

16/12/2013  //     //  Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri

 

 

Türkiye’ deki 2013 Triatlon Sezonunuz Nasıldı?

 

Öncelikle, Federasyon Başkanı, Federasyon Yöneticilerine, sporculara (genç, elit, yaş grupları), teknisyenlere, taraftarlara teşekkür etmek istiyorum. Hepiniz beni çok iyi karşıladınız. Sizlerin antrenörü olmaktan dolayı mutluyum. Milli takımımız adına çalışmaktan oldukça mutluyum.

 

Bu sene en iyiye ulaşma yolunda küçük ama etkili adımlar attık. Türkiyeye şubat ayında gelmiş olmamdan dolayı çok fazla bir zamana sahip olmadık ama eminimki 2014 daha etkili bir yıl olacak. Benim için en önemli dakikar İstanbulda Ağustos ayında takım kaptanları ile düzenlediğimiz seminerdi, ki bunu kasım ayında tekrar yapacağız

Ayrıca Genç Milli Takımızı Londra’ daki Dünya Triatlon Şampiyonası’ nda görmek ve ardından takımızın İstanbul’ daki başarısı gerçekten heyecan vericiydi. Holten’ deki gençler yarışında aldığımız sonuçlar da memnun ediciydi. Holten’ de anladım ki biz, artık “Avrupadaki son ülke” değiliz ve eminim ki ilerleyen yıllarda Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya ve İspanya gibi süper takımlar gibi akla gelen ilk takımlardan biri olacağız.

 

 

U23 kategorisinde sonuçlar her ne kadar tatmin edici olmasa da, atletlerin sıkı çalışmadan başarı elde edilemeyeceğini anlaması ümitlendirici bir nokta.

 

Son olarak Alanya’ daki o mükemmel günlerden bahsetmeden geçmek yanlış olur. “Takımımız” bu güne kadar ki en güzel yarışı organize etti ve milli takımımızın koçu olmak beni gerçekten gururlandırdı.

Gelecek yıl için planlarınız neler?

2014 yılı için hedefim atletlerimizin teknik seviyelerini güçlendirmek olacak. En iyi adamlarımızla daha fazla antrenman kampı yapmayı istiyorum. Bence hem Türkiye’ de hem de İtalya’ da beraber daha fazla vakit geçirmek önemli.

Bence, diğer Avrupa ülkelerinde sporcularına daha fazla zaman, antrenman ve yüksek seviye yarışlarda koşmaları için yatırım yapan takımlar gibi biz de en iyi adamlarımızla yurt dışında daha fazla vakit geçirerek onların yurt dışı deneyimlerini arttırmalıyız.

Benim için de her ne kadar acı verici ve zor olsa da atletlerimizin başarısı için aralarından seçim yapmak zorundayız. Aralarından bazılarına yüksek seviye yarışlar için uygun olmadıklarını söylemek zorunda kalacağım. Eminim ki daha sıkı çalışırsak daha iyi sonuçlar elde edeceğiz. İkinci olarak takım kaptanlarımızın seviyelerini yükseltmemiz ve daha organize edilmiş bir şekilde, her gruba daha etkili teknik adamlar sağlamamız gerekmekte.

Son olarak triatlona daha fazla insan çekmemiz gerekmekte (yetişkinler ve çocuklar). Eğer 3 yıl içerisinde triatletlerimizin sayısını her grupta 3 katına çıkarabilirsek, eminimki ITU yarışlarında daha iyi sonuçlar alacağız.

2016 Olimpiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ne yazıkki bugün 1500 m yüzme ve 10 km koşudaki zaman sonuçlarımız Rio da 55 atletle yarışmak için pek iyi değil, ancak iki büyük avantajımız var;

1- Olimpiyatlara daha 3 sene var

2- En iyi atletlerimiz gençler.

Gelecek sene sonunda daha iyi bir fikre sahip olabiliriz. Olimpiyat seçmelerinde başarıya giden tek yol sıkı çalışmadan geçiyor. 2016 elemelerini kazanmak bizim için altın madalya gibi olacak ve ben o altın madalyayı istiyorum.

2016 Olimpiyatlarına hazırlanmak için yeterli zamanımız var mı?

2020 olimpiyatlarına dair büyük planlar yapmak için yeterince zamanımız var. Ama 2016 için atletlerimize bir sorum var; düşlerimize ulaşmak için deliler gibidaha fazla çalışmaya hazır mısınız? Ben size her zaman yardım etmek için hazırım.

 

2013 Alanya Triatlonu hakkındaki düşünceleriniz neler? 2013 Alanya Triatlonu’ ndaki hataların neler olduğunu düşünüyorsunuz?

 

Alanya gerçekten çok güzel bir yarıştı. Organizasyon komitesi açılış seremonisinden kapanışa kadar mükemmeldi. Her şey mükemmeldi. Dünya kupası organizasyonu hak ediyoruz. Tek hata bu organizasyona katılmak için Alanya’ ya gelmeyen atletlerindi. Gerçekten çok büyük bir fırsatı kaçırdılar. Bu yarışı daha iyi yapmak için belki bisiklet parkuruna bir tırmanış eklemek güzel olabilirdi ama bunun da o kadar kolay olmadığını düşünüyorum.

Federasyon çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Federasyonumuz 12 yıllık bir zamandan sonra uluslararası triatlon alanında büyük bir adım attı. Bu gerçekten çok güzel. Benim Türkiye için çalışıyor olmam bunun bir kanıtıdır. Kısa zamanda çok iş yapmak kolay değil. Londra ve Portekiz’ deki çalışma kamplarında bulunmamız bile bir şeylerin iyi gittiğinin göstergesidir. Gün geçtikçe büyüyoruz.

 

Sporcularımızın Türkiye’ den farklı bir yerde yaşamasında bir fayda görüyor musunuz?

 

Bence federasyon her zaman iyi sonuçlarla gelecek atleterimize yardım etmeye devam edecektir. Ancak atletlerimiz de kendilerine yatırım yapmayı öğrenmeliler. Bu sene bazı atletlerimiz federasyon yardımı olmadan yurt dışı deneyimine sahip oldu ( ailelerine, takımlarına… teşekkürler). Bu çok güzel birşey. Ama bence bu yatırımlar yarışlardan daha çok antrenmanlar için yapılmalı.Örneğin dünya çapında ilk 10 daki atletler antreman kampları ve bazen yarışmalar için gerekli parayı kendi ceplerinden ödüyor. Bizim atletlerimizin de bu örneği iyi görmeleri gerekiyor, federasyon onlara gerektiği zaman gereken desteği gösterecektir.

İleride kulüp takımının başında yer almayı düşünüyor musunuz?

 

Şu an için Türkiye’ de başka bir takımla çalışmıyorum ve milli takım antrenörü olarak kaldığım sürece de çalışmayı düşünmüyorum. Milli takım antrenörü olmak, başka bir takımın antrenörü olmakdan biraz farklı. Milli takım antrenörünün daha fazla bireysel ilişki sorunu oluyor ve herşeyden önce o milletin iyiliğini gözönünde bulundurarak çalışması gerekiyor. Sanırım bazı teknik elemanlarımız ikisi için de çalışıyor ( bir kulüp ve milli takım). Harcadıkları zamanı iyi ayarlamaları gerekiyor. Evlerindeyken takımlarını çalıştırıyorlar ancak milli takımın kırmızı formasını giydikleri anda tek düşünmeleri gereken şey milli takım olması gerekiyor, kendi takımları değil.

 

Devşirme sporcular hakkında ne düşünüyorsunuz? Destekliyor musunuz?

 

İki çeşit yeni atlet alımı yapılır; ülke içerisinde yeni atlet arayışına girmek veya dışardan bir atlete pasaport vermek. 2020 olimpiyatlarına gitmek istiyorsak 1. seçenek için konuşmam daha doğru olur. İkinci seçenek ise benim karar verebileceğim bir durum değil. Ben üzerinde kırmızı formayı taşıyan her atlet için aynı gayret ve özveriyle çalışırım.

Türkiye Triatlon Federasyonu ile 1 yıllık sözleşmeniz var. 2016 hedefi için bu süre yeterli olacak mıdır?

Bizim federasyon ile sözleşmemiz 1 yıllık ama eminimki süreci iyi değerlendirip iyi başarılar getirirsem federasyon ile uzun yıllar daha çalışırız. Bence federasyon ekibi ile bireysel ilişkilerimiz, sözleşmemizden daha önemli.

Türk Triatletlerin 2016′ ya katılma hedefi var. Şanslarını yüzde kaç olarak görüyorsunuz?

Bu soruya kış sezonu sonunda cevap vermem daha doğru olur…. antremanlar iyi giderse %50 civarında diyebilirim.

Türkiye’ deki triatlon konsepti ile dünya genelindeki triatlon konseptini kıyaslayabilir misiniz? ( Federasyon, yarış organizasyonları ve triatletler olarak)

Triatlon türkiye için yeni bir spor. Sanırım 500 civarında sporcuya sahibiz, fransa almanya ve ingilterede bu sayı 50000 civarında. Tabiki az atlet demek daha az iyi atlet demek. Örneğin 5 km’ yi 20 dakikadan az bir zamanda koşabilen 10 atletimiz var ancak italyada bu sayı 400′ ün üzerinde.

Seyirci durumu ise başka bir sorun… az atlet demek az web sitesi, 0 dergi, 0 triatlon mağazası ve 0 sponsor demek… bu yüzden atletlerimiz profesyonel atlet olamıyorlar. Bu konu üzerinde de çalışmak istiyorum.

Türkiye’ deki yarışlar çok güzel. Alanya Antalya, İstanbul mükemmel yarışlar. Eğer bu sporu Türkiye’ de geliştirmek istiyorsak bu noktadan yola çıkmamız daha iyi olacaktır.

Eğer 1 veya 2 atletimiz yurtdışında ülkemizi daha iyi sonuçlarla temsil edebilir ise bu spor ülkemizde daha yaygın hale gelecektir, çünkü gazeteler televizyonlar vb medya triatlon hakkında konuşacak.

Umut verici bir triatlete sahip olduğumuzu düşünüyor musunuz?

Benim için tek bir atlete değer vermektense tüm gruba değer verip desteklemek daha önemli.

 2014 yılı için destek planım da 2 yönde olacak;

– 4-5 adet U23 kategorisi atletine çok iyi bir şekilde destek olmak

– Genç ve Yıldız atletlerden oluşan büyük bir grubun gelişimine destek olmak.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın