27. Alanya Triatlonu

16/08/2017  //     //  triatlon, Triatlon - Ironman, Triatlon Haberleri, Triatlon Yarışları

Yapılması planlanan 27. Alanya Triatlonu ertelendi  ertelenmesine de yapılamamasının sorumlusu ve nasıl tekrar yaparızı şuanda triatlon camiası şiddetle tartışıyor.

 

FB_IMG_1502993801421

 

Buraya kadar çok notmal. herkes birbirini suçluyor, Alanya Triatlonu’nu yapmaya çalışıyor.  İyi güzel de ITU’nun yarış takviminden çıktı birkere. Şık oldumu vallaha bence şık olmadı.

Bunun adı “Yapamıyoruz oldu ve kendini yarış takvimini puan durumunu sezon başında hazırlayan uluslararası sporculara çok ayıp oldu, elbette ITU’da Türkiye için prestij kaybedildi.

Şahsen benim umurumda da değil prestij ama ülkem adına sözünü tutamamış olmak utanç verici diyebilirim.  Keşke sezon başında takvim belirlenirken “Yapmıyoruz kardeşim. yıllarca size yarış yaptık ama elit atletlerimizi yetiştirmek için bu yarış bir işe yaramıyor. ” diyebilseydiniz.

Elalemin çocuklarına yarış yapmak, yaptırmak, onlara milli forma giydimek yerine artık kendi çocuklarınızı yetiştirseniz, burada doğru yerlerde çok sayıda yarış yapsanız ve yurt dışında yarışlara eğitimlere hocalarınızı ve spocularınızı yollasanız da, sonra ilk on koşabilecek sporcunuz olduktan sonra 27.cisini yapsanız daha iyi olmaz mı?

Adama sormazlar mı? Kupasını da şampiyonasını da yaptın iyi ama ne oldu  Türk triatlonu kaç dünya çapında hadi onu geçtim kaç avrupa çapında milli sporcu kazandı diye?

Dile kolay 26 sene. İlkinde bebek olan şimdi 26 yaşında dünya çapında sporcu olurdu.

26 senedir yapılan Alanya Triatlon yarışındaki Türk sporcularının başarısı ne? Kaç olimpiyat sporcunuz var? Bu Alanya yarışını bitirebliecek kaç elit triatletiniz var.

Acaba birşeyleri yanlış yapıyor olamazmıyız? 26 senedir bir tek uluslararası sporcu çıkaramamış, bir tek Türk sporcusunu olimpiyatlara gönderememiş, 26 senedir esnafa hersene sadece küfür ettirdiyseniz. Bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

Alanya’nın tanıtımı için iyi olabilir de, ne olmuş Alanya triatet ve ironman cenneti mi olmuş?

Artık sporcu yetiştirmeye odaklanın. Yetmez mi bunca kaybedilen sporcu?

26 senedir elalemin çocuklarına yatırım yapılıyor. Yapmayın artık bunu.

Memleket yangın yeri, sokağa atacak beş kuruşumuz yok. Sen kötüsün ben iyiyim tartışması ile seviyesizlik diz boyu almış başını gidiyor.

Yetiştir kardeşim antrenörünü sporcunu yolla yurt dışına, bir tane ikizler gibi, bir tane gomez gibi sporcu çıkar, sponsorlarla zengin et. Reklamını yap, bak Türkiye’de nasıl herkes çocuğunu Triatlet yapıyor. Futbol da böyle basketbol da böyle bu ülkede para için herşeyi yapabilecek insanlarla dolu ne yazık ki.

Böyle bir sporcun olunca aileler koşa koşa yollarlarlar çocuklarını triatlona. Böyle bir ülke burası.

 

FB_IMG_1502993817567

 

Şimdi kendi kendimze şöyle düşünelim;

26 yarış yaptın eyvallah da 18 yaşından sonra senin kaç milli sporcun bu spora devam edebiliyor? Ne kazanmış maddi anlamda, 26 senedir yapmışsınız. Alanya triatlet cenneti mi olmuş belediye sayesinde? Fedeasyonlar sayesinde? Gelen bisiketçilere belediye yol mu vermiş, imkan mı sağlamış. Federasyonlar ile milli takım kampları dışında kalıcı  somut porjeler mi geşiştirmiş, olarak ne sağlamış?

26 senedir yarış yapılmışşmış. Aman ne güzel. Dubai misin sen kardeşim?

Kaynak ve iştah sınırsız oldu mu sorun yok bu ülkede yarşın taliplisi çok olur.

Bisiklette de durum farklı değil. ToT deki gelişmeleri izleyeceğiz hep beraber.

Olsa iyi olur muydu?

Paran varsa yap kardeşim. Ama vizyonun ve amacın yoksa işe yaramıyor.

Bu kafa ile 127. sini yapsanız nafile.

Sistemi sorgulayan yok.

Hakan Koç

 

Triatlon

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın