48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Finali – 8.Etap Başlarken: İstanbul

29/04/2012  //     //  Road Bike News

 

8.Etap 29 Nisan 2012 Pazar: İstanbul – İstanbul

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Final etabı için, dün 7.etap finişi ardından İzmir Atatürk Hava Limanına yönlenen yarış kafilesi günü İstanbul’da sona erdirdi. Geçen yıl olduğu gibi şehirlerarası havaalanı transferinde olası aksiliklerden tedirgin olan takımlar yine hiçbir aksilik, gecikme olmadan transfer edildi. Organizasyon komitesi bu yıl da beğeni topladı ve yurtdışından gelen takımlardan övgüler almaya devam ediyor. 1200 kişinin sorunsuz geçen 7 günü ardından final gününe yine erken saatlerde uyanan bölümlerle başladık. İstanbul coşkusu ve artık yoğun temponun herkes için final günü gelip çattı. Üstelik henüz final etabı sonlanmadan başlayan Türkiye hayranlığı, Organizasyon kalitesi derken 8.günün Boğaz geçişi bugün yine güzelliklere eklenecek.

 


 

Köprünün güzelliği manzarasının yanında iki kıtayı birbirine bağlayan özelliğinin Türkiye Turuna dahil edilmesiyle Türkiye’nin bir başka özellikli güzelliği, kıtaları birbirine bağlayan konumunun vurgulanması ve Tur’un medyatik öneminin artmasında çok pozitif bir yenilik oldu. Neden daha önce yapılmadığını sormadan geçemiyorum.

 

Geçen yılın açılış etabı olan bugün koşulacak parkuru, Farnese Vini – Neri Sottoli takımının genç İtalyan sporcusu Andrea Guardini kazanmıştı. 2011’de yeni profesyonel olan sporcunun bu başarısı şaşırtan bir sürpriz olmuştu. Guardini, 7.etabın galibiyetini de almasına rağmen diğer etapları iyi değerlendirememesi sonucu Genel sıralamayı son sırada Tur’u tamamlamıştı. Bu yıl, son hafta Farnese Vini-Selle italia takım kadrosuna dahil edilen Andrea Guardini bu yılın final etabı yani bugün galibiyeti tazelemeye çalışacaktır. Öte yandan bugünkü finişe dek süren en yoğun rekabet yeşil mayoda oldu. Matthew Boss ve Mark Renshaw’un yeşil mayo mücadelesinde son soz son günün derecelerine kaldı. Dün İzmir finişinde puanları toplayan Renshaw, Goss’un liderliğindeki mayo için rekabeti 5 puana kadar düşürdü. Turkuaz mayoda ise son gün aksiliği olmazsa, Türk takımı Konya Torku Şeker por bir etapta ilk 3 hedeflerken Genel Sıralama liderliğini 5 gün boyunca koruyup  İvailo Gabrovski ile Turkuaz mayoyu alacak.

 

 

Dünya’nın ilk kıtalararası bisiklet yarışı ünvanını 47.edisyonunda alan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu anlamlı jeopolitik konumunu 48.edisyonunda da vurguluyor. Avrupa yakası Sultan Ahmet’de saat 13:00’da alınacak Nötral start ardından Kennedy Caddesindeki resmi start ile final etabı heyecanı başlayacak. Gün sonunda Turkuaz Mayoyu giyecek isim 2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun galibi olarak tarihi şehirde, görkemli podyum seramonisinde yer almaya hak kazanacak.  47 yıllık geçmişinde istikrarını koruyup, bisikletin hızla gelişmekte olduğu Türkiye’ye yakışan büyüme hızıyla Dünya’nın ilk 10 turu arasına girmeyi başardı. Artık markalaşma sürecine giren Türkiye bisiklet turu, büyük turlara yakışan,  en kalabalık ve metropol şehirde final etabının yapılması amacına uyarak, 48.edisyonla birlikte rotasını İstanbul’a çevirdi. Ve bu yenilikle beraber bu senenin diğer yeniliği Elmalı zirve finişi beğenileri topladı.

 

 

Boğaz köprüsünü geçerek Anadolu yakası, bağdat caddesine ilerleyecek olan sporcular, Cadde Bostan’da 8 tur atacak. Final etabının muazzam güzelliği Boğaz köprüsünün muhteşem manzarası. TRT3 ve Eurosport yayını saat 14:30’da, Cadde Bostan’da atılacak 3.cü turda yayına girecek. İki kıtayı birbirine bağlayan Boğaz köprüsünün güzelliği ise Cadde Bostan’ın 4.turunda 71,7.kilometre Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak. Görkemli İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun  galibi gün sonunda Turkuaz Mayonun sahibi olacak. İvailo Gabrovski son gün kazadan uzak kalabilir ana grupta yerini koruyabilirse ödülünü Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’den nihai şampiyonluğunu ilan ederek alacak.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın