Will Clarke’tan Etkileyici bir Şov! – Santos Tour Down Under 2. Etap

18/01/2012  //     //  Road Bike News

 

Santos Tour Down Under’ın 2. etabı, Stirling’de toplanan kalabalık seyirci kitlesine yakışan muhteşem bir finişe sahne oldu. 148km’lik etabın ilk kilometrelerinde atağa kalkan William Clarke (UniSA) finişe kadar etkileyici kaçışını büyük bir mücadeleyle sürdürmeyi başardı ve favori isimleri alt ederek tarihi bir başarıya imza attı.

 

Tazmanyalı yol bisikletçisi William Clarke’ın bu hareketini gözü pek, hatta meydan okuduğu yarışçıları göz önüne alırsak cüretkar olarak değerlendirebiliriz. Son 30km’de disiplinli bir şekilde pedallayan Clarke, kaçısından sonra pelotonun kendisini yakalamakta tereddüt etmesiyle bu fırsatı kaçırmadı ve tüm gücüyle “terleten” bir mücadeleyle etap zaferine doğru tek başına koştu. WorldTour seviyesinde hiçbir derecesi olmayan Clarke’ın bu zaferi kariyerinin en büyük başarısı oldu. 

 

Yarışı izleme fırsatı olmayanlar için biraz detaylı bir anlatım ve yorumlama yapacak olursak;

 

 

 

Adelaide tepelerinde Lobethal’den Stirling’e kadar uzanan 148km’lik tırmanış finişli etabın tırmanışçılara fırsat tanıması beklense de “Gorilla” Greipel’in liderliğini bugün de sürdürmesi ihtimaller arasında bulunduruluyordu. Genel sıralama lider mayosunun yanı sıra sprint mayosunun da sahibi olan Greipel’in yanında Avusturalyalı Rohan Dennis de etaba Genç Yarışçı mayosuyla start aldı. Pelotonda ise önceki günün kazalarının izi görüldü ve Jurgen Roelandts (Lotto-Belisol) ve Frederic Guesdon (FDJ) Santos Tour Down Under’ın 2. etabında start alamadı.

 

Erkenden ataklara sahne olan etapta 5. km’de Martin Kohler (BMC) ve Will Clarke (UniSA) kaçışa başladılar. Lobethal’den Gumeracha’ya ilerlerken pelotonla farkı 50 saniyeye çıkartan ikiliden Kohler, önceki gün de atak denemeleri yapmasıyla bu turdaki hedefini gözler önüne sermiş oldu.  

İkili 15. km’lerde farkı 4dk 45 saniyeye çıkartarak liderliğini sürdürmeye devam etti. Sprint puanlarını almayı hedefleyen Kohler’in  amacı 23.km’deki sprint kapısına ulaşmaktı. Önceki gün ara sprint kapısı puanlarını alan Kohler, sprint mayosunu almış olduğunu düşünse de geçen seneden sonra puan düzenlemelerinin tekrar gözden geçirilmesi sonucunda finişi ilk geçenlere verilen puanların yükseltilmiş olmasını göz önünde bulundurmamış olması nedeniyle dün hayal kırıklığına uğramıştı. 

 

23.km’de Kohler bu sene Tour Down Under’da 3. ara sprint zaferini alırken, William Clarke ile yaptıkları kaçış, Torrens’den Charleston’a doğru ilerlerken genel sıralamada 3. sırada olan Kohler’in pelotonda endişe uyandırabileceği bir uzaklığa erişerek 6dk 5 saniye farka çıktı. Sprint kapısının 3.lüğü ve 1 saniyelik bonusu için pelotonda mücadeleler başladı ve 12 kişilik bir kaçış oluştu. Mücadelenin sonunda 3.lüğü alan Michael Matthews (Rabobank) oldu ve kaçan 12’li sprint kapısının hemen ardından peloton tarafından yakalandı.

 

46. km’deki Dağların Kralı tırmanış kapısından ilk geçen Tazmanyalı yarışçı William Clarke oldu ve 3. etapta puantiyeli mayoyu giymeye hak kazandı. Bu sıralarda ikiliyle peloton arasındaki fark 10 dakikaya ulaştı. Tırmanışın 3. ve 4.lüğünü ise arkadan gelen pelotondan Tiago Machado (Radioshack) ve Thomas de Gendt (Vacansoleil) aldı. 62. km’de Martin Kohler (BMC) sprint zaferini dörtlerken toplamda 6 saniye bonus kazandı ve hedefine ulaşarak finiş için enerji toplamak ve pelotona katılmak üzere Clarke’ın gerisine düştü. Sprint kapısından üçüncü geçen isim ise Michael Matthews (Rabobank) oldu. 72.km’de Mylor’dan Stirling’e ilerlerken hala solo kaçışını büyük bir azimle sürdüren Clarke ile peloton arasındaki fark 9dk 5 saniyeyken onun arkasında 4 dakika 20 saniye farkla pelotona katılmayı bekleyen Kohler vardı. Yarışçılar Stirling’e vardıktan sonra 21.6’şar kilometrelik 3 turdan sonra etap finişine varacaktı.

 

 

Yarışın 83.km’sinde finiş çizgisinden ilk geçen yarışçı olan Clarke 21.6’şar kilometrelik turlara başladığında pelotonla arasındaki fark 12 dakika 15 saniyeye ulaşmıştı. Kohler ise bu sıralarda sprint hedeflerini tamamlamanın mutluluğuyla pelotona karıştı ve finiş için dinlenmeye çekildi. 105.km’de ikinci turuna başlayan Clarke ile pelotonun arasındaki fark 11dk 30 saniyeye inerken 26 yaşındaki yarışçı yaklaşık 8km’lik farkı korumak ve yakalanmamak için muhteşem azmiyle tek başına pedallamaya devam etti. Pelotonda ise İspanyol takım Movistar’dan agresif atak denemeleri gelse de Javier Moreno 10 saniye, Angel Madrazo 55 saniyeye kadar çıkarabildikleri farkın ardından fazla zarara yol açamadan peloton tarafından yakalandılar. Yarışın 126.km’sinde üçüncü ve son turuna giren Clarke konusunda iyice endişelenmeye başlayan ve tempoyu artıran peloton farkı 8dk 50 saniyeye kadar indirdi. 132.km’de farkı 6 dakika 10 saniyeye indiren pelotonun ön saflarında GreenEdge takımı dikkatleri çekiyordu. 

 

 

 

138.km’de kahramanca savaşmaya devam eden William Clarke 4 dakika 20 saniyeye inen farkı korumak için tüm gücüyle mücadele vermeye devam etti. Günün sonunda lider mayoyu giyebilmek için 2 dakika civarında bir avantaj sağlaması gereken Clarke için tehlike gittikçe yaklaşıyordu. Bu sıralarda son turunda olan pelotonda geriye düşmeler görüldü.

 

 

Günün sonunda UniSA’lı William Clarke Tour Down Under tarihindeki en büyük bireysel performanslar arasına girecek muhteşem bir başarıya imza atarak birinciliği aldı. 148km’nin ikinci yarısını tamamen solo olarak koşan ve etap zaferini muhteşem bir performansla alan Clarke’ın arkasından Michael Matthews (Rabobank) ikinci ve Simon Gerrans (GreenEdge) üçüncü olarak podyumda yerlerini ayırttılar.

 

Bu ayın başlarında Avusturalya yol bisikleti şampiyonalarında 5. gelmesinin ardından UniSA takımına dahil edilen Clarke bu gözü pek zaferin ardından dikkatleri haklı olarak üstüne çekti. Halihazırda bir takım ile anlaşması olmayan Clarke’ın ProTour takımlarının merceği altına girmesi muhtemel görünüyor.

Clarke “Kesinlikle inanılmazdı.Kariyerimin en büyük zaferini kazandım. WorldTour seviyesindeki ilk başarım. Formda olduğumu biliyordum – Fakat bu gerçekten inanılmazdı. Kohler muhtemelen kaçışa devam etmenin bir işe yaramayacağını düşündü fakat bu sayede peleton bana daha çok zaman verdi. Yarışta içimden ‘beni yakalayabilmek için çok uğraşmanız gerekecek’ dedim. Fakat son kilometrelerde gerçekten sınırlarım zorlandı ve insanüstü bir çaba harcadım” diye heyecanını belirtti.

 

Kaçışa devam etmeme kararı almış olsa da kazandığı zaman bonusları sayesinde lider mayoyu Andre Greipel’den alan Kohler finişte oldukça mutlu görünüyordu.

Kohler ile yarış sonrası yapılan röportajda  “Harika oldu. Bu sabah genel sıralamada liderliğe yakın olduğum için kendi aramızda klasman birinciliği için denemeler yapmam gerektiği hakkında planlar yapıyorduk. Bu benim için gerçekten çok önemli. Kariyerimde ilk kez lider mayoyu aldım. Fakat önümüzdeki etap daha uzun ve mayoyu korumak benim için zor olacak çünkü son iki gündür epey enerji tükettim.” dedi.

Etap sonunda sprint ve tırmanış mayolarını etap birincisi Clarke aldı. Rohan Dennis ise hala genç yarışçı mayosunun sahibi.

 


Santos Tour Down Under 2. Etap : Etap Sonuçları ( ilk 50 )

1 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 3:58:35  
2 Michael Matthews (Aus) Rabobank 0:01:02  
3 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE    
4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar    
5 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling    
6 Oscar Freire (Spa) Katusha    
7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC    
8 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank    
9 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep    
10 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda    
11 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE    
12 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM    
13 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan    
14 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan    
15 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan    
16 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia    
17 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
18 Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha    
19 Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale    
20 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
21 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
22 Eduard Vorganov (Rus) Katusha    
23 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha    
24 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
25 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat    
26 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank    
27 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda    
28 Alessandro Ballan (Ita) BMC    
29 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank    
30 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia    
31 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
32 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
33 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar    
34 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM    
35 Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat    
36 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol    
37 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda    
38 Javier Moreno (Spa) Movistar    
39 Martin Kohler (Swi) BMC    
40 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD    
41 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale    
42 Luca Paolini (Ita) Katusha    
43 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale    
44 Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat    
45 William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat    
46 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD    
47 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi    
48 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia    
49 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD    
50 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling    

 

Genç Yarışçılar Genel Sıralaması

1 Michael Matthews (Aus) Rabobank 3:59:37  
2 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling    
3 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE    
4 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
5 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
6 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia    
7 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
8 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda    
9 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia    
10 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi    
11 Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia    
12 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank    
13 Angel Madrazo (Spa) Movistar    
14 Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale 0:00:18  
15 Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD 0:00:26  
16 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:00:33  
17 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep 0:01:31  
18 Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale 0:02:53  
19 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana    
20 Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD 0:03:27  
21 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep 0:04:21  
22 Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE 0:12:25  
23 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan    
24 Leigh Howard (Aus) GreenEDGE    
25 Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia    
26 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank    
27 Adam Blythe (GBr) BMC    
28 Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia    
29 Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi    
30 Arnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat    
31 Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling 0:15:15  
32 Victor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi

 

 

Takım Sıralaması

1 UNI SA – Australia 11:57:49  
2 RadioShack-Nissan 0:01:02  
3 Katusha    
4 Omega Pharma-QuickStep    
5 Sky Procycling    
6 BMC    
7 Garmin-Barracuda    
8 Movistar    
9 Rabobank    
10 Team Saxo Bank    
11 AG2R La Mondiale    
12 Vacansoleil -DCM    
13 FDJ – BigMat    
14 Liquigas – Cannondale    
15 Euskaltel-Euskadi    
16 Lampre – ISD    
17 Lotto-Belisol    
18 GreenEDGE 0:06:42  
19 Astana 0:07:48

 

2. Etap Sonrası Genel Sıralama ( ilk 100 )

1 Martin Kohler (Swi) BMC 8:33:05  
2 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol 0:00:02  
3 Michael Matthews (Aus) Rabobank 0:00:04  
4 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE 0:00:08  
5 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia 0:00:09  
6 Eduard Vorganov (Rus) Katusha 0:00:10  
7 Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha 0:00:12  
8 Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank    
9 Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan    
10 Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank    
11 Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi    
12 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale    
13 Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale    
14 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale    
15 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM    
16 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha    
17 William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat    
18 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling    
19 Alessandro Ballan (Ita) BMC    
20 Alejandro Valverde (Spa) Movistar    
21 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
22 Oscar Freire (Spa) Katusha    
23 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM    
24 Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD    
25 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling    
26 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi    
27 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan    
28 Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale    
29 Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol    
30 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling    
31 Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi    
32 Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
33 Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan    
34 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan    
35 Greg Van Avermaet (Bel) BMC    
36 Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank    
37 José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar    
38 Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda    
39 Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat    
40 Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol    
41 Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia    
42 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat    
43 Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale    
44 Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD    
45 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep    
46 Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale    
47 Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank    
48 Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE    
49 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan    
50 Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda    
51 Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep    
52 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM    
53 Angel Madrazo (Spa) Movistar    
54 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar    
55 Grega Bole (Slo) Lampre – ISD    
56 Javier Moreno (Spa) Movistar    
57 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda    
58 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank    
59 Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia    
60 Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat    
61 Luca Paolini (Ita) Katusha    
62 Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda    
63 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM    
64 Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia    
65 Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale 0:00:30  
66 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 0:00:36  
67 Francesco Masciarelli (Ita) Astana 0:00:38  
68 Gatis Smukulis (Lat) Katusha 0:00:45  
69 Maxim Belkov (Rus) Katusha    
70 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM 0:00:49  
71 Mathias Frank (Swi) BMC 0:01:02  
72 Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep 0:01:08  
73 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol 0:01:16  
74 Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep 0:01:19  
75 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep 0:01:43  
76 Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD 0:01:54  
77 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM 0:03:04  
78 Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale 0:03:05  
79 Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale    
80 Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank    
81 Jacopo Guarnieri (Ita) Astana    
82 Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda 0:03:06  
83 Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD 0:03:08  
84 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana 0:03:39  
85 Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:53  
86 Mark Renshaw (Aus) Rabobank 0:05:38  
87 Tom Leezer (Ned) Rabobank    
88 Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling 0:05:52  
89 Matt Goss (Aus) GreenEDGE    
90 Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD 0:06:23  
91 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep 0:07:00  
92 David Lopez (Spa) Movistar 0:07:19  
93 Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol 0:08:21  
94 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD 0:12:31  
95 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat 0:12:33  
96 Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale 0:12:37  
97 Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia    
98 Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan    
99 Graeme Brown (Aus) Rabobank    
100 Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan  

 

Jayco Sprint Genel Sıralaması ( ilk 10 )

1 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 21  pts
2 Martin Kohler (Swi) BMC 20  
3 Michael Matthews (Aus) Rabobank 18  
4 André Greipel (Ger) Lotto-Belisol 15  
5 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD 14  
6 Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE 13  
7 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat 13  
8 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale 12  
9 Alejandro Valverde (Spa) Movistar 12  
10 Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan 11

 

 

 

Skoda Dağların Kralı Genel Sıralaması

1 William Clarke (Aus) UNI SA – Australia 10  pts
2 Martin Kohler (Swi) BMC 8  
3 Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan 4  
4 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM 3  
5 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM 2  
6 Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia 1  

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın