Vuelta nın Yeni Lideri: 8.Etap Galibi Joaquim Rodriez Etabı ve Kırmızı Mayoyu Aldı

27/08/2011  //     //  Road Bike News

 

 

Hafta sonu izleyicisinin dağ tırmanışları zevkini destekleyen organizasyonyapısı 8. etabın Cumartesi gününe denk gelmesiyle bu etabı özel zorlutırmanışları ve Valdepenas benzeri, Liege-Bastone-Liege misali finişi ileyine bu etapta yeniden izleyicinin beğenisine sunmuş. Zorlu profil ve birhaftalık tatilsiz yorgunluğun devamında finişin %28’lik duvarındaki kaslarıbitiren eğimini geçen sporcuların burası hakkında yorum yapacak ya daprofili beğenecek kadar halleri kaldığını sanmıyorum. 177,3 kilometrelikmesafesiyle ilki Kategori 1, diğer ikisi Kategori 2 tırmanış kategorisindeve son olarak San Lorenzo’daki finiş çizgisine yapılacak dik tırmanış olmaküzere 4 dağ kapısı bulunduruyordu. Güne başlarken sporcuların favoritahminleri günün tek favorisi Katusha takımından Joaquim Rodriguez ismindebirleşti. Neredeyse herkesin bu etaptaki güçlü isim tahmini Rodriguez oldu.

Nicolas Edet (Cofidis) etap başında düşerek hastaneye kaldırıldı. Dünkükazadan en çok etkilenen isim olan Tyler Farrar’ın bugün start almamasıbekleniyordu. Bu sabah dünkü kazanın etkisiyle kan tükürdüğü bilinenGarmin’in favori sprinteri startta yerini aldı. “Ben sanırım ancak 20kilometre kadar gidebilirim. Ancak yine de denemek istiyorum” dedi ve yarışatekrar dahil oldu. Ancak yarışın 34 kilometresinde yarışı bırakmak zorundakaldı. Rabobank takımından Oscar Freire de dünkü kaza sebebiyle İspanyaTuru’ndan çekildi. İspanya Turu sporcuların tepkili yorumları eşliğinde 8.etapla devam etti.

Talavera de La Reina startının 6. kilometresinde 8. etap profilinebakıldığında kaçış grubu talihlilerinin listesi oldukça kabarıktı. İlkoluşan kaçış grubu 20 kişi ile başlasa da ilk tırmanış kapısı olan Puerto deMijares’in 57. kilometredeki zirvesinden sadece 2 kişilik kaçış grubuliderliğinde geçildi. Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo) ve Matto Montaguti(AG2R) liderliğinde geçildiğinde dev kaçış grubundan kalan ve öndeki kaçışikilisini 30 saniye geriden takip eden Julien Fouchard(Cofidis) ve AdrianPalomares (Andalucija) kaçış takip grubu olarak buradan geçtiler. 30saniyelik farkı hızla kapatan kaçış takip grubu günün kaçış grubu üyesayısını 4’e çıkardı. Etabın başlarında ana gruba açılan 7 dakika 37saniyelik fark da günün maksimum zaman farkı oldu.

Kaçış grubunun ana gruba zaman farkı ana grup önünde lider takım Katusha’nınverdiği tempo ile yavaş ve istikrarlı bir şekilde kapanmaya başladı. Etabınstratejik bölümü son tırmanış kapısı Alto de Santa Maria de la AlamedaKategori 2 tırmanışı oldu. 141. kilometrede başlanan tırmanışta kaçan4’lünün ana gruba zaman farkı 2 dakika 20 saniye kadardı. Ancak etabınsonuna gelindikçe tükenen enerji ve aşılması gereken Kategori 2 tırmanışındailk olarak Julien Fouchard(Cofidis) kaçış grubundan koptu. Daha sonra daHeinrich Haussler’in tempoda zorlanarak kopmaya başladığını gördük. Haussleryine enerjisini toplayarak kaçış grubunu yakaladı ve kaçış grubu 3 kişi ileAlto de Santa Maria de la Alameda inişine geçti. Finişe 15 kilometre kalaRobledondo inişinde kaçış grubunun ana gruba farkı 1 dakika 15 saniyeyekadar eridi. Yarış radyosu günün “En Mücadeleci Sporcu” (Combativite)ödülünün sahibi olarak Adrian Palomores (Andalucija) ismini geçerkenHainrich Haussler kaçış grubundan 2. ve son kez kopmaya başladı. Bu aradaana grup önlerinde etabın tansiyonunun artmaya başladığını gösteren atakdenemeleri de yaşanıyordu.

Ana gruptan Rein Taaramae ve Mathias Frank (BMC) kaçışa başladılar. MathiasFrank’ın kaçışı fazla uzun sürmedi ve ana gruba yakalandı, kaçış için atakyapan diğer isim Movistar takımından Agnel Madrozo’ydu. Rein Taaramae(Cofidis) finişe 11 kilometre kala günün kaçış grubundan geriye kalan 2’liyiyakalayıp etabın liderliğini aldı. Agnel Madrazo da kaçış takibindeTaaramae’nin ardından geliyordu. Bu aşamada ana grup önünde Katusha halaliderliğe devam ederek ana grubun temposunu muhteşem finişe hazırlıyordu. 9kilometre kala ana gruptan atak yapan David Moncoutie (Cofidis), JanBakelandts (Omega) ve Wout Poels (Vacansoleil) de kaçış şanslarını denedi.Lider Taaramae, kaçış takipten Madrazo ve kaçışı deneyen 3’lü yeni 5 kişilikkaçış grubu oluştursa da ana grup önündeki Katusha temposuna fazladirenemediler. Son olarak finişe 2 kilometre kala Rein Taaramae’nin deyakalanmasıyla tüm kaçışlar Katusha etkisiyle dizginlenerek baskılandı. SanLorenzo’da şehir içinde ilerlerken geçilen eğime örnek olarak, Arnavutkaldırımlı ve bir bölümü de yokuşla geçilen kısa sektör.

Ve etabın son kilometresinde eğimin %28’i gördüğü tırmanış:

Son 2 kilometrede Rein Taaramae’nin de katıldığı ana grup, yolların darlığıve artan tansiyonun etkisi ile karışmaya başladı. Ana grup önünde Katushaliderliğinin getirdiği düzenin dışında meydana gelen bu karışıklıklarekranlara yansıdı. Son kilometrede birileri şansını deneyecekti, ki McheleScarponi’den atak geldi. Aslında gün başında “Purito” yani “JoaquimRodriguez’in arka tekerleğine yapışacağım” diyen Scarponi bir atak ileşansını denedi, ancak Joaquim Rodriguez eğimin %20’yi gördüğü yerde atağınıyaparak o eğimde kolay kapatılamayacak mesafesini açmaya başladı ve etapfinişinde beklenen favori isim olarak etap galibiyetini aldı. Bu galibiyetiJoaquim Rodriguez’e genel sıralama liderliğini de getirdi ve Rodriguez LiderKırmızı Mayo’yu giymeye hak kazandı.

Michele Scarponi (Lampre) etap sonrası, “Kazanamasam da performansımdandolayı çok mutluyum. Böylesi tırmanışlarda Rodriguez çok güçlü. Tırmanıştaliderliği almaya çalıştım. Ancak yolun darlığı ve Arnavut kaldırımlı sektörüçok riskli gördüm. Przemyslaw Niemiec bana ana grubun önüne gelmemde çokyardımcı oldu. Sonrasında düzenli bir şekilde pedala asıldım, amaRodriguez’in cevabı daha güçlüydü. İkincilikle genel sıralamada saniyebonusu avantajı yakaladığım için mutluyum. Dünkü kazadan sonra etabın ilkkilometrelerinde ağrılarım oldu, ama sonra ağrılar kayboldu.” dedi.

8. Etap Sonunda Sıralama:

1. Joaquim Rodriguez – Katusha4s 49 ’01”

2. Michele Scarponi – Lampre-Isd                                      +0:09

3. Bauko Mollema – Rabobank         +0:10

4. Broeck Jurgen Van Den – Omega Pharma-Lotto                  +0:10

5. Jakob Fuglsang – Leopard-Trek                     +0:12

6. Igor Anton – Euskaltel-Euskadi+0:15

7. Nicolas Roche – Ag2r La Mondiale+0:16

8. Denis Menchov – Geox-TMC                                            +0:16

9. Daniel Martin – Garmin-Cervelo+0:16

10. Fredrik Kessiakoff – Astana                                          +0:16

İspanya Turu’nun 2010 şampiyonu ve bu yılın da güçlü favorisi VincenzoNibali etabı 23. sırada tamamladı ve genel sıralamada Rodriguez’in 32 saniyegerisinde yerini aldı. Vuelta’nın ilk gününün sürpriz lideri Jakob Fuglsanghala şaşırtmaya devam ediyor. Leopard Trek takımının ilk gün Kırmızı Mayo’yugiyen sürpriz ismi ilk 10’dan düşmek yerine, genel sıralama şimdiye kadar nekadar değişirse değişsin ilk 10’un en istikrarlı sporcusu konumunda ilkhaftayı geride bıraktı. Bugün de etabı 5. sırada tamamlayan Fuglsand genelsıralamada 3. sıraya yükseldi.

8. Etap Sonunda Genel Sıralama:

1. Joaquim Rodriguez – Katusha  32s 18′ 16

2. Daniel Moreno – Katusha                                          +0:32

3. Jakob Fuglsang – Leopard-Trek                                 +0:34

4. Vincenzo Nibali – Liquigas-Cannondale                         +0:45

5. Michele Scarponi – Lampre-Isd                                  +0:51

6. Fredrik Kessiakoff – Astana                                       +0:54

7. Broeck Jurgen Van Den – Omega Pharma-Lotto             +0:56

8. Sylvain Chavanel – Quick Step                                  +1:00

9. Bauke Mollema – Rabobank                                        +1:00

10. Maxime Monfort – Leopard-Trek                                +1:01

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın