Vuelta a Espana 2011 İspanya Turu ve Etapları

17/08/2011  //     //  Road Bike News

 

UCI World Tour listesinde resmi olarak ve bisiklet camiasında 3. büyük turstatüsündeki Vuelta a Espana (İspanya Turu) 20 Ağustos – 11 Eylültarihlerinde yine kıyasıya mücadelelere sahne olacak. Katılacak takımlar 1Haziran’da belli olmuş ve bunun haberiniyayınlamıştık. Bu Cumartesi Takım Zamana Karşı etabı olan 1.etap ile alınacak ilk start için takımlar katılacakları takım kadrolarınıVuelta organizasyonuna bildirmeye devam ediyor. 66. Vuelta a Espana’da 21etapta toplam 3.300 kilometre mesafe kat edilecek. Bu yıl bir hafta öncesinealınan yarış takviminde İspanya sahillerini dolu dolu göreceğiz. AncakVuelta etap profillerinde ağırlıklı olarak hedeflenen sahilleringüzelliğinin yarış ile birlikte vurgulanmasının amaçlanması nedeniyle sahilşeridine çok yakın geçilen parkurlar dikkate alındığında bu riskli deolabilir. Sahillerin güzelliğinin ve bu yıl insanlarla dolu oluşununekranlara yansıması hedeflenirken bazı etapların sahil şeridine yakınlığısonucu kalabalığın risk oluşturması söz konusu olabilir. 21 etabın profildetayları ise şu şekilde olacak :

– 9 Düz Etap

– 10 Dağlık Etap

– 1 Takım Zamana Karşı Etabı

– 1 Bireysel Zamana Karşı Etabı

66. Vuelta a Espana etaplarının belli başlı karakteristik detaylarını isegenel olarak şu şekilde sıralayabiliriz :

– 6 zirve finişi göreceğiz

– 2 tatil günü bulunuyor

– 14 kilometrelik bir Takım Zamana Karşı etabı bulunuyor

– 40 kilometrelik Bireysel Zamana Karşı etabı bulunuyor.

 

 

Etaplar

Etap

Kategorisi

Tarih

Başlangıç ve Bitiş

Mesafe (km)

1

Takım Zam. Karşı   

Cumartesi      

20 Ağustos

Benidorm > Benidorm

13,5

2

Düz

Pazar

21 Ağustos

La Nucía > Playas de Orihuela

174,0

3

Düz

Pazartesi

22 Ağustos

Petrer > Totana

163,0

4

Dağlık

Salı

23 Ağustos

Baza > Sierra Nevada

170,2

5

Düz

Çarşamba

24 Ağustos

Sierra Nevada > Valdepeñas de Jaén

187,0

6

Düz

Perşembe

25 Ağustos

Úbeda > Córdoba

193,4

7

Düz

Cuma

26 Ağustos

Almadén > Talavera de la Reina

182,9

8

Dağlık

Cumartesi

27 Ağustos

Talavera de la Reina > San Lorenzo deEl Escorial

177,3

9

Dağlık

Pazar

28 Ağustos

Villacastín > Sierra de Bejar. LaCovatilla

183,0

10

Zamana Karşı

Pazartesi

29 Ağustos

Salamanca > Salamanca

47,0

 

Tatil Günü

Salı

30 Ağustos

11

Dağlık

Çarşamba

31 Ağustos

Verín > Estación de Esquí Alto de laManzaneda

167,0

12

Düz

Perşembe

01 Eylül

Ponteareas > Pontevedra

167,3

 

13

Dağlık

Cuma

02 Eylül

Sarria > Ponferrada

158,2

 

14

Dağlık

Cumartesi

03 Eylül

Astorga > La Farrapona. Lagos deSomiedo

175,8

 

15

Dağlık

Pazar

04 Eylül

Avilés > Anglirú

142,2

 

Tatil Günü

Pazartesi

5 Eylül

16

Düz

Salı

06 Eylül

Villa Romana La Olmeda (Palencia) >Haro

203,6

17

Dağlık

Çarşamba

07 Eylül

Faustino V > Peña Cabarga

211,0

 

18

Dağlık

Perşembe

08 Eylül

Solares > Noja

174,6

 

19

Düz

Cuma

09 Eylül

Noja > Bilbao

158,5

 

20

Dağlık

Cumartesi

10 Eylül

Bilbao > Vitoria

185,0

 

21

Düz

Pazar

11 Eylül

Circuito del Jarama > Madrid

95,6

 

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=pwJhUGAsC8c:550:0]

1. Etap : 20 Ağustos Cumartesi

Benidorm – Benidorm – 13,5 Kilometre – Takım Zamana Karşı

Benidorm 3. kez Vuelta’ya ev sahipliği yapmış olacak. 13,5 kilometrelik ilketap Takım Zamana Karşı olarak gerçekleşecek. İlk günün takım başarısı enbaşarılı zamanı çıkartan takımın kaptanına lider mayoyu beraberindegetirecek. Bu sebeple ilk günün takım performansına odaklanacak takımlar ilkgünden genel sıralamada fark yaratabilmek adına takım disipliniyle en iyidereceyi çıkartmaya çalışacaklar. Takım Zamana Karşı’da en iyi takımderecesinin belirlenmesinde her takımdan finişi geçen 5. sporcusununderecesinin dikkate alındığını hatırlatarak ilk etabın profiline bakalım:

Start sonrası tırmanış ile başlanacak Takım Zamana Karşı etabında etapprofili görüldüğü gibi dümdüz olmadığından takımda düz sprinterkarakteristiğinin yanı sıra tırmanış ve sprint dayanıklılığının en yüksekolduğu takım en iyi zamanlamayı çıkartacaktır.

2. Etap :21 Ağustos Pazar

La Nucia – Playas de Orihuela – 174 Kilometre – Düz Etap

174 kilometrelik ilk yol etabı bir tane Kategori 3 tırmanışı bulunduruyor.Alto de Relleu tırmanışı sonrası finişe kadar dümdüz profili ilesprinterlerin kaçış yapıp etap galibiyeti için şansını deneyeceklerinifısıldıyor. Ancak tırmanışın etabın henüz başlarında olması ve henüz ilk yoletabı olması sebebiyle kaçış grubuna avantaj vermeyecek olan ana grubunagresif sürüşü beklenmeli. Bu etapta Playas de Orihuela finişinde siprintfinişi yaşanacaktır.

Vuelta’nın ilk yol yarışı olarak yaşanacak 2 etabın profilinde görülen 2sprint kapısı ve Kategori 3 bile olsa bir dağ kapısının bulunması sebebiyledağ ve puan sıralamalarında puanları toplanmaya başlanacak. Starttan 28kilometre sonra İspanya sahil şeridi ve Akdeniz sahillerinin görselgüzelliği yanı sıra sporcular rüzgara karşı da mücadele verecek.

3. Etap :22 Ağustos Pazartesi

Petrer – Totana – 163 kilometre – Düz Etap

163 kilometrelik 3. etap her ne kadar düz etap kategorisindedeğerlendirilmiş olsa da profilinden de görüleceği gibi dağlara geçiş etabıolduğundan ortalama dağlık olarak da değerlendirilebilir. Kategori 3düzeyinde 2 tırmanışı bulunan bu etabın profilindeki tırmanışlar büyük vezorlu değil. Ancak finişe doğru son 13 kilometre içerisinde tırmanışageçilecek Alto de la Santa tırmanışı kısmen zorlayıcı olacaktır. Start vefiniş şehirleri Vuelta’da ilk kez ev sahipliği yapacak olsa da bu parkurMart ayının başlarında UCI Avrupa Turları listesinde Tour of Murcia’ya sahneolmuştu. Bu yıl Tour of Murcia’yı Alberto Contador kazanmıştı. Mart ayındaMurcia turunda yarışanlar için bu parkur yolları kısmen tanıdık gelecektir.

4. Etap :23 Ağustos Salı

Baza – Sierra Nevada – 170,2 Kilometre – Dağlık Etap

Tırmanışçılar için Vuelta’nın 4. etabı ilk tırmanış testi olacak. Henüz 4.günde bu profilde ve ilk zirve finişinin yaşanacağı etap ile katılımcıtırmanışçıların performans denemesi gibi olacak. Baza’dan alınacak startsonrası kendilerini tırmanışın içerisinde bulacak olan sporcular henüzetabın başı denebilecek 31.kilometrede Kategori 1 tırmanışlı Alto deFilabres’in zirvesine 2.040 metre rakıma çıkacaklar. Bu aşamada Filabrestırmanışında ana gruptaki kopmalarla kendiliğinden oluşanack kaçış grubu veparamparça olmuş bir ana grup göreceğiz.

Tırmanışta olduğu kadar Filabres’in yaklaşık olarak 23 kilometrelik inişmesafesinde iyi iniş tekniği olanları da izleyeceğiz. Vincenzo Nibali’ninneden geçen yıl Vuelta’yı kazandığına Vuelta’nın işiş yeteneği gerektirentırmanışları olduğunu hatırlayalım. Etabın 76 ve 146. kilometrelerindebulunan sprint kapılarında sprinterlerden çok kaçış grubunun sprintpuanlarını alırken görebiliriz. Son olarak Sierra Nevada’da ki zirve finişiiçin 24 kilometrelik Kategori Dışı tırmanış gerçekleşecek.

5. Etap:24 Ağustos Çarşamba

Sierra Nevada – Valdepenas de Jaen – 187 Kilometre – Düz Etap

Düz etap kategorisinde değerlendirilse de yine içerisinde iki tane Kategori2 tırmanışı barındıran zorlu bir etap. Özellikle finişin gerçekleşeceğiValdepenas de Jaen tırmanışının dikliği karşısında sporcular adeta duvaraçarpmışçasına ilerleyecekler.. Valdepenas de Jaen tırmanışının dikliği veetabın sonunda yer alması da dikkate alındığında ütopik bir düz etapklasmanı söz konusu. Finişe 8 kilometre kala zirvesi görülecek Aldo deValdepenas’ın %27’yi bulan eğimine değinmekte fayda var. %27’lik eğimValdepenas dağının devanı olarak finiş çizgisinden 500 metre önce geçilecek.

6. Etap :25 Ağustos Perşembe

Ubeda – Cordeba – 193,4 kilometre – Düz Etap

6. etap sprinterlerin kaçırmak istemeyeceği özel bir profilde geliyor.İspanya için önemli görülen bu etapta  İspanya’nın kültürel anlamdazenginliklerini vurgulamak üzere seçilmiş. Cordoba’daki finiş için güzergahseyircilerin sporcu geçişlerini rahat görebileceği güzergahı ile de görseldetaylara özen gösterilmiş . Düz etap profilindeki bu etapta sprinterleretap galibiyeti hedefleyeceklerdir. Alto del Catorce por ciento tırmanışınınfinişe 30 kilometre kala başlayacak olması sprinterler için zorlayıcı sondeneme noktası olacak. Verilere göre bu aşamaya sprinterlerin tekgirmesindense takım desteği gerekeceği yönünde.

 

7. Etap : 26Ağustos Cuma

Almaden – Talavera de la Reina – 182,9 Kilometre – Düz Etap

İlk haftanın son düz etabı tamamen Sprinterlere özel görünüyor. Zorlu,bitirici tırmanış içermeyen 182,9 kilometrelik etap iniş çıkışlı olsa datırmanış içermediğinden düz etap profiline uygun, tırmanış kapısıbulunmuyor. Keza son 3 kilometre de tamamen düz hatta son kilometreyegirişhızı arttıracak eğimde. Etap bir aksilik olmaz ise toplu finişizleyeceğimizi fısıldıyor.

8. Etap:27 Ağustos Cumartesi

Talavera de la Reina – San Lorenzo de El Escorial  – 177,3 Kilometre -Dağlık Etap

Hafta sonu izleyicisinin dağ tırmanışları zevkini destekleyen Organizasyonyapısı 8.etabın Cumartesi gününe denk gelmesiyle 8. etaba özel zorlutırmanışları da sığdırmış. 177,3 kilometrelik mesafesiyle ilki Kategori 1,diğer ikisi Kategori 2 tırmanış kategorisinde ve son olarak San Lorenzo’dakifiniş çizgisine yapılacak dik tırmanış olmak üzere 4 dağ kapısıbulunduruyor.

Puertode Mijares Kategori 1 Tırmanışı Eğim Profili

Start sonrası 37 kilometre sonra başlanacak Kategori 1 tırmanışı için kaçışgrubu oluşup ana gruba zaman üstünlüğü yaratmaya çalışarak şansını denemekisteyecek isimler olacaktır. Ancak San Lorenzo finiş çizgisine doğrutırmanılacak bölümün % 27-28 eğimli olduğunu ve oldukça etkileyici bir etapolacağı muhakkak.

9. Etap :28 Ağustos Pazar

Villacastin – Sierra de Bejar. La Covatilla – 183 Kilometre – Dağlık Etap

Bireysel Zamana Karşı etabından bir önceki etap olan 9.etap özellikle zorlufinişi ile heyecana boğacak. Start sonrası tırmanışa geçilecek ve 10.kilometrede zirvesine varılacak Kategori 3 tırmanışıyla Puerto de la Cruz deHierro, finişte bekleyen zirve finişinin yanında oldukça kolay geçilecek.183 kilometrelik etabın finişe tırmanışı son 8 kilometresi ile bacakkaslarını iflas boyutuna getirecek cinsten % 10’luk eğimleri ile oldukçazorlu geçecek. Ertesi gün bireysel zamana karşı etabında iyi derece çıkarmakisteyen favoriler bu etapta zorlamayacaklardır.

Sierrade Bejar La Covatilla

10. Etap:29 Ağustos Pazartesi

Salamanca – Salamanca – 47 Kilometre – Bireysel Zamana Karşı etabı

(Ertesi gün tatil)

11. Etap:31 Ağustos Çarşamba

Verin – Estacion de Esqui Alto de la Manzaneda – 167 Kilometre – Dağlık Etap

Dağlık etap kategorisinde olan 11. etap tırmanışlarla hakkını veriyor. Startsonrası hemen tırmanışa başlanacak olan etap 2 tane Kategori 3, 1 taneKategori 2 ve zirve finişi olacak Estacion de Esqui Alto de la Manzaneda’daKategori Dışı tırmanışla son 20 kilometre Estacionde Montana Manzaneda tırmanışına geçilecek.

Estacion de Montana Manzaneda

Tatil gününden sonraki ilk gün % 10,5 eğimi bulan Estacionde Montana Manzaneda tırmanışı 167 kilometrenin dolu dolu tırmanışlarlageçeceği belirleyici bir etap olacak. Tatil sonrası dinlenen kaslar ilkgünde yine kasları eski yorgunluğuna geri çevirecek zirve finişi içingelecek.

12. Etap: 1 Eylül Perşembe

Ponteareas – Pontevedra – 167,3 kilometre – Düz Etap

11. etabınzorlu zirve finişinden sonra 167,3 kilometrelik kısa mesafesi ve düz profiliile bir tür dinlenme etabı niteliğinde olacak. Her ne kadar 2 tane Kategori3 tırmanış barındırsa da fazla zorlu eğimler içermediğinden sakin bir etapolacak. Lider mayoda yakın rekabet söz konusu olmaz ise genel sıralamayıtehdit etmeyen bir isim bu etabı alabilir. Favoriler dinlenmek isteyecektir.Asıl genel sıralama iddialısının bu etaptan sonra genel sıralama atağıyapması lider mayo stresini erken taşımayı sevmeyen favoriler için idealolacaktır.

13. Etap:2 Eylül Cuma

Sarria – Ponferrada – 158,2 Kilometre – Dağlık Etap

İşte artık favorilerin boy göstermesi gereken müdahale etapları. Ard ardageçilecek 13. 14. ve 15. etaplar sonunda bir aksilik olmaz ise genelsıralama lideri kesinleşmiş olacaktır. 13. etap profiline göz gezdirerek buzorlu dağlık etapları tanıyalım.

13. etapta 3 tane Kategori 3, 2 tane de Kategori 1 tırmanışı bulunuyor.158,2 kilometrelik kısa mesafeli görünen etabın detayındaki tırmanışnüansları kısa yolun zorluğunu dengeler nitelikte.

Alto deFolgueiras de Aigas

60. kilometrede tırmanışına başlanacak Alto de Folgueiras de Aigas Kategori1 tırmanışının zirvesine dek 10 kilometrelik tırmanış gerçekleşecek.Özellikle Alto de Folgueiras de Aigas zirvesine uzanan son kilometrenineğimi % 10. Zirve zorlayıcı olacak görünüyor. Ve zirve sonrası finişe daha88 kilometre ve aşılması gereken Puerto de Ancares tırmanışı bulunuyor.

Yaklaşık olarak 85. kilometrede başlanacak Puerto de Ancares Kategori 1tırmanışı tam anlamıyla dev bir kapı gibi sporcuların karşısına dikilecek.Puerto de Ancares eğim profilinde de görebileceğimiz gibi maksimum eğimi %12,67’yi buluyor.

14. Etap:3 Eylül Cumartesi

Astorga – La Farrapona Lagos de Somiedo 178,5 Kilometre – Dağlık Etap

Kaçınılmaz bir kaçış grubu havası veren bu etapta kaçıştaki kişi sayısı veisimlere bağlı olsa da lider mayonun bu etapta güçlü isimleri özgürbırakacağını hiç sanmıyorum. 14. etap 1 tane Kategori 2, 1 tane Kategori 1ve zirve finişinde de Kategori Dışı tırmanış bulunduruyor. Etabın ilk yarısıdüz ve rahat geçecek kaçış macerasına atılmak isteyen isimler start sonrasıavantaj anı kollayacaklardır. Startı hareketli bir etap olacak.

Etabın ilk yarısının düz profilde geçmesinin rahatlığının ardından en zorlubölüm, 132. kilometrede başlayıp 10 kilometre tırmanış mesafesiyle Puerto deSan Lorenzo, Kategori 1 tırmanışı etabı olacak. Bu etap finiş öncesienerjiyi tüketecek eğimleri ile (Maksimum % 12,5) sporcuların karşısınaçıkacak.

Puertode San Lorenzo

Son olarak zirve finişi ile sona erecek Kategori 2 tırmanışıyla La Farrapona.Lagos de Somiedo’nun yaklaşık olarak 17 kilometrelik tırmanışına geçilecek.

LaFarrapona. Lagos de Somiedo

Maksimum %11,25’i bulan eğimi ile La Farrapona. Lagos de Somiedotırmanışında dengeler değişebilir.

15. Etap4Eylül Pazar

Aviles – Angliru – 142,2 Kilometre – Dağlık Etap

2011 Vuelta’nın en kısa yol etabı. Acaba neden? Son tatil öncesi son etabınprofiline bakalım.

Kısa ve ne kadar kolay bir profil gibi görünüyor değil mi? 1 tane Kategori2, 1 tane Kategori 1 ve bir tane de Kategori Dışı tırmanış bulunuyor.Profilin kısa ve sanki kolaymış gibi görünen tırmanışlarının detaylarınabakıp durumu daha iyi görebiliriz.

Altodel Cordal

115,6. kilometrede başlayıp 5,3 kilometrelik tırmanış mesafesiyle Kategori 1tırmanışı olan Alto del Cordal’a bakıyoruz. % 12,14 eğimin görüleceği Altodel Cordal sporcuları ilk yoran bölüm olacak.

Alto deL’ Angliru

Zirve finişinin yapılacağı 15. etapta Kategori Dışı Alto de L’Angliru’nineğimi ise bitirici bölüm olacaktır. 12,2 kilometrelik tırmanış mesafesi vedik eğimin içerisinde % 23,5’lik eğim derecesi de barındırıyor. Bu etapPazar gününe denk geliyor ve sonraki gün Veulta’nın son tatil günüyaşanacak. Bu etabı kaçırmayın.

16. Etap6Eylül Salı

Villa Romana La Olmeda (Palencia) – Haro – 203,6 Kilometre – Düz Etap

Puan Mayosunu hedefleyen sprinterler için dağlık etaplardan sonra müjde gibigelen bir etap. Geçen yıl Mark Cavendish puan mayosunu kazanmıştı.

17. Etap7Eylül Çarşamba

Faustino V – Pena Cabarga – 211 Kilometre – Dağlık Etap

2011 Vuelta’nın en uzun etabı 17. etapta dağlık profiliyle geçilecek.

1 tane Kategori 3, 1 tane Kategori 2 ve son olarak Kategori Dışı tırmanışıile zirve finişine sahne olacak. 204,9. kilometrede başlanacak Pena Cabargatırmanışı 6,1 kilometre sürecek.

PenaCabarga

İşte etabın zirve finiş profili. Pena Cabarga’nın % 19’u bulan eğimi finişeson 500 metrede kaslara travma dolu acılar yaşatacak. Bu finiş dekaçırılmaması gereken zirve finişlerinden. Zira bu eğimleri çıkabileceksporcu sayısının azlığında bu yıl Vuelta’da kim formda, göreceğiz.

18. Etap8Eylül Perşembe

Solares – Noja – 174,6 Kilometre – Dağlık Etap

Performansı yüksek sporcuların oluşturabileceği bir kaçış grubu bu etap ilebaşarıya ulaşabilir. Kaçışın başarı şansının çok yüksek olduğu bu etapta 5tane kategorize edilmiş tırmanış bulunuyor. 3 tane Kategori 3, bir taneKategori 2, bir tane de Kategori 1 tırmanışın bulunduğu 174,6 kilometreliketabın en zorlu tırmanışı Puerto de Alisas Kategori 1 tırmanışı.

112. kilometrede başlayacak Puerto de Alisas tırmanışı 9,4 kilometreliktırmanış mesafesine sahip.

Puertode Alisas

Zirvesine 400 metre kala maksimum eğimi olan % 11 eğimin geçileceği Puertode Alisas kendini iyi hisseden bacakların atak noktası olarak dakullanılabilir.

19. Etap9Eylül Cuma

Noja – Bilbao – 158,5 Kilometre – Dağlık Etap

1978’den beri, yani 33 yıl aradan sonra ilk kez Vuleta Bask ülkesine dönüşyapıyor. Son 60 kilometrenin geçileceği ve finişin yapılacağı Baskülkesindeki finiş için sporculardan özellikle Bask kökenli sporculardan veEuskaltel takımı sporcularından bir atak bekliyorum. 33 yıl aradan sonra bufırsatı kaçıracaklarını sanmıyorum.

Etap 2 Kategori 3 tırmanışı ve Bilbao’daki finiş öncesi Bask’ta iki kezgeçilecek olan Alto el Vivero Kategori 2 tırmanış noktasından geçilecek.

20. Etap10Eylül Cumartesi

Bilbao – Vitoria – 185 Kilometre – Dağlık Etap

Dağların Kralı mayosu için son gün son şans. Eğer bu etaba kadar DağlarınKralı mayosunda tırmanış puanları sıralamasında farklar açılıp liderkesinleşmemişse bu etapta dağ puanları kapılarında ciddi kapışmalarizleyebiliriz.

Eğer genel sıralama liderliğinde yakın rekabet söz konusu ise bu etaptadengeler değişebilir ve etap sonunda lider kesinleşebilir demek yerindeolur. 185 kilometrelik son dağlık etap profili tırmanışların etapiçerisindeki dağılımı ve eğimleri dikkate alındığında olağanüstü heyecanverici görünüyor. İki tane Kategori 1, 1 tane Kategori 2, 1 tane de Kategori3 tırmanışının etap içerisindeki dağılımına dikkatle bakacak olursak heyecanvermemesi mümkün değil. Kategori 1 tırmanışların eğimine bakalım :

Alto deElosue

57. kilometrede tırmanışına geçilecek Kategori 1 tırmanışlı Alto deElosue’nun 7,3 kilometrelik tırmanışı zirvesine doğru görülecek % 13,33’lükeğimi ile çarpıcı görünüyor.

Puertode Urkiola

133,1. kilometrede tırmanışına geçilecek ikinci zorlu tırmanış Puerto deUrkiola’nun 5,5 kilometrelik tırmanış mesafesinde % 10 – % 10,83 eğimi ileVuelta’nın kader tırmanışını gerçekleşecek. Finişe doğru kalan 46,5kilometrelik düz bölümde açılacak fark korunabilirse finişi zafer dolu biretap olabilir.

21.Etap 11Eylül Pazar

Circuito del Jarama – Madrid – 95,6 Kilometre-  Düz Etap – Son Etap

Klasik olarak büyük turların kaderi başkentte final gereği Madrid’deki finişsonrası podyum seremonisi yaşanacak.

95,6 kilometrelik kısa yol etabının düz profili puan mayosunda yaşanacakkıyasıya rekabeti simgeler nitelikte. Kısa mesafesinde iki sprint kapısınınbulunması final etabının hızlı geçip Madrid’deki podyum seremonisine dehızlı ve heyecanlı bir geçiş olacağını gösteriyor.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın