Tour d’Azerbaidjan Kraliçe Etabının Galibi Jan Hirt – Grechyn ve Torku’nun Liderliği Sürüyor

04/05/2013  //     //  Road Bike News

Azerbaycan Bisiklet Turu’nun, en zorlu tırmanış profiline sahip olan Kraliçe Etabı, bu sabah yine erken saatlerde Gabala’da verilen startla başladı. Toplamda 115,3 km’lik parkuruyla çok da uzun sayılamayacak olan bu etapta sporcular 1400 m‘ye tırmandılar. Etabın sonundaki zirve finişinde Leopard-Trekin güçlü yokuşçusu Jan Hirt ilk sırada yer alırken, Connor McConvey (Baku Cycling) ikinci, Diego Rubio Hernandez (İspanya Milli Takımı) ise yarışı üçüncü sırada tamamladı. Tur başladığından beri adını sık sık duyuran Connor McConvey, bu başarısı sayesinde yarınki etapta Dağların Kralı Mayosu’nu giyecek.  

Turun en zorlu etabı geride kalırken, bu sonuç Torku Şeker Spor‘un dayanıklı tırmanışçısı Sergiy Grechyn‘in yarınki etapta da Mavi Mayo‘yu giymesinin önüne geçemedi. İlk gün yaşadığı gıda zehirlenmesi nedeniyle iki gecedir yüksek ateş problemi olan Torku Şeker Spor’un bir diğer önemli ismi, “Dağların Kaplanı” Nazım Bakırcı da bugünkü startta yine takımını yalnız bırakmamak için yerini aldı ve hastalığına rağmen etabı tamamlamayı başardı. bu turda da  oldukça iyi iş çıkaran Torku Şeker Spor takımı, 49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’ndaki zaferlerin tesadüf olmadığını bugünkü zorlu etapta bir kez daha kanıtlamış oldu.

Maarteen Van Trijp’ın ilk günkü üçüncülüğünden sonra podyuma bir daha çıkamamış olan Rabobank, her etaba olduğu gibi, buna da hızlı başladı. Etabın 10. km‘sindeki ilk sprint kapısına gelmeden 4 sporcu ilk kaçış denemesini gerçekleştirerek pelotonun 10 saniye kadar önüne geçti. İlk sprint kapısına gelindiğinde, kaçış grubundan sırasıyla, Baku Cycling’den Christoph Schweizer, Atlas’tan Maksym Averin ve ISD’den Denys Karnulin geçerek etabın ilk sprint puanlarını topladılar.   25. km’de kaçış grubuna başka sporcular da eklendi ve kaçış grubuyla ana grup arasındaki zaman farkı 2 dakikaya çıktı ve artmaya devam etti. 38,5 km‘deki ikinci ara sprint kapısından, 3:05’lik farkla önde giden gruptan Kersten Thiele (Rad-Net Rose) birinci, Jasper Bovenhuis (Rabobank) ikinci ve Nicolas Luthi (Atlas) de üçüncü sırada geçerek puanları aldılar.   40 km’de fark 3:20 oldu. 15 kişilik bir grup pelotondan ayrılmayı denediyse de az sonra tekrar ana gruba dahil oldular. Kaçış grubu ise 52. km’de farkı 3:40’a çıkardı. Pelotonun 200m önünde 6 kişi olarak kaçışı sürdüren grup, etabın 64. km‘sindeki 2. kategori tırmanış primi kapısına vardı ve Sean de Bie (Leopard-Trek), Nicolas Luthi (Atlas) ve Dmytro Krivtsov (ISD) ilk 3 sırada geçerek puanları bölüştüler.   Etabın en zorlu tırmanışı olan son yokuşun sonuna gelindiğinde Pirgulu Rasathanesi’ndeki zirve finişini Jan Hirt (Leopard-Trek) birinci sırada geçerken, Connor McConvey (Baku Cycling) ikinci ve Diego Rubio Hernandez (İspanya Milli Takımı) de üçüncü oldu.

Bugünkü etapta, yaşadığı üst solunum yolları rahatsızlığından dolayı 3 parasetamol ve 2 aspirin içerek yarışan Sergiy Grechyn ise, son tırmanışta gittikçe artan rüzgara rağmen, yarışı 9. sırada tamamlayarak olağanüstü bir başarı sergiledi. Böylece Grechyn, dik ve virajlı eğimleriyle genel sıralamanın kilit etabı olarak değerlendirebileceğimiz 4. etabın sonunda Lider Mayo‘yu korumuş oldu.  Etap sonunda kendini 5 yaş daha yaşlı hissettiğini belirten Sergiy, yaptığı basın açıklamasında, “Torku Şeker Spor süper bir takım. Akşam ateşim 38 derecenin üzerindeydi. Bugün takım çalışmasaydı, kazanamazdım. Harika ve çok güçlü bir takımımız var. Tur’u sadece ben kazanmadım; Tur’u Torku Şeker Spor takımı kazandı,” diyerek minnettarlığını ve takımına olan bağlılığını bir kez daha dile getirmeyi ihmal etmedi. 34 yaşındaki sporcu, ayrıca, “Yarın zorlu bir etap bizi bekliyor, kendimi iyi hissetmem önemli; finiş çizgisini geçene kadar kendimi kazanmış, Tur’un galibi olarak göremem,” dedi.

Tour d’Azerbaidjan 4. Etap Sonuçları:   Etap Sıralaması:

1  HIRT Jan Leopard – Trek Continental Team
2  MCCONVEY Connor Synergy Baku Cycling Project
3  RUBIO HERNANDEZ Diego National team Spain
4  THIELE Kersten Rad-Net Rose Team
5  BOVENHUIS Jasper Rabobank Development Team
6  FONTE Cesar Efapel – Glassdrive
7  FOLIFOROV Alexander Helicopters
8  SHIMIZU Miyataka Team Bridgestone Anchor
9  GRECHYN Serhiy Torku Şeker Spor
10  SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project

4. Etap Sonrası Genel Sıralama:

1  GRECHYN Sergiy Torku Şeker Spor
2  SURUTKOVYCH Oleksandr Synergy Baku Cycling Project
3  KOZHATAYEV Bakhtiyar Continental Team Astana
4  MONIER Damien Team Bridgestone Anchor
5  VAN DER HAAR Lars Rabobank Development Team
6  BRANDAO Joni Efapel – Glassdrive
7  PAKHTUSOV Anatoliy ISD Continental Team
8  HIRT Jan Leopard – Trek Continental Team
9  BIZHIGITOV Zhandos Continental Team Astana
10  VILELA Ricardo Efapel – Glassdrive

Mayolar:

Yarış Lideri: Sergiy Grechyn (Torku Şeker Spor)
Dağların Kralı: Connor Mc Convey (Synergy Baku Cycling Project)
Sprint: Christoph Schweizer (Synergy Baku Cycling Project)
  En İyi Azeri Bisikletçi: Elchin Asadov (Synergy Baku Cycling Project)
  En İyi Genç Bisikletçi: Bakhtiyar Kozhatayev (Continental Team Astana)
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın