Tirreno Adriatico Kraliçe Etap- 5.Etabı Philippe Gilbert Genel Sıralama Liderliğini Cadel Evans Aldı

13/03/2011  //     //  Road Bike News

 

Tirreno Adriatico’da tecrübeli isimler kendini göstermeye başladı. Bugün 5.etabı Robert Gesink(Omega) kazanırken, Cadel Evans(BMC) Genel Sıralama Liderliğini aldı.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

 

Tirreno Adriatico’nun bugünkü (5. etabı) 3 tırmanışı ve 240 km mesafesiyle Kraliçe Etabı olarak adlanıyor. Chieti’den start alan 155 sporcu zorlu Kraliçe Etabında takımlar liderlik mücadelesinde performans sergilediler. Start sonrası ilk 4 km içerisinde 5 kişilik kaçış grubu oluştu. Andrey Amador(Movistar), Davide Malacarne(QuickStep), Mathew Hayman(SKY), Fabian Wegmann(Leopard) ve Jens Mouris(Vacansoleil) kaçan sporculardı.

Kaçış kısmen başarılı bir kaçış olarak yorumlanabilir. 130.km’de yağmur başlasa da kaçan 5’li ana gruba etapta yarattıkları maksimum zaman farkı olan 11 dakika 25 saniye avantaja sahiptiler. Zorlu Sasso Tetto tırmanışında Jens Mouris(Vacansoleil) kaçış grubunun tırmanış temposunda kesilerek geri kalmaya başladı. Tırmanış kapısından sırayla; Davide Malacarne(QuickStep), Fabian Wegmann(Leopard), Andrey Amador(Movistar) ve Mathew Hayman(SKY) geçiş yaptı. Jens Mouris(Vacansoleil) kaçış grubundan 2 dakika 40 saniye kadar geri kalmıştı. Ve akabinde ana gruba dahil oldu.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=_sWCGR8ZR50:550:0]

 

Kaçış grubunun diğer sporcu kaybı finişe 24 km kala Mathew Hayman(Sky) ve Fabian Wegmann(Leopard) ikilisi tempoya ayak uyduramamaya başladı. 23 km kala Andrey Amador(Movistar)’ın kaçış grubundan atak yapmasıyla ikili geri kalmaya başladır. Amador atağına destek Davide Malacarne’den geldi. Kaçış grubu 2 kişi olarak devam ederken. Kaçıştan kompan 2’li 9 km kala ana gruba yakalandı. 9 km kala kaçış grubunun ana gruba farkı 1 dakika 10 saniye’ye düşmüştü. Arkalarından gelen ve favorilerin bulunduğu 30 kişilik ana grup önünde BMC Takımı Cadel Evans’ı finişe taşıyordu.

 

 

Finişe 6,5 km kala son tırmanışın bitmesiyle kaçan 2’linin son şansı inişler başladı. İkili moral desteği vererek finişe kaçışı devam ettirmeye çalışsa da 3,2 km kala fark 7 saniye kalmıştı. Ana grup ardından favorilerin bulunduğu ana gruba katılma için ciddi performans sergilemeye çalışan Tirreno Adriatico lideri Pobert Gesink BMC liderliğindeki grubu yakalayamadı. Bu lider Mavi Mayoyu kaybedeceği anlamına geliyordu. Son 1,5 km kala ana gruptan Wouter Poels(Vacansoleil)’in atak başlatmasıyla ana grubun artan temposu önde etabı almaya çalışan kaçış grubunun aleyhine oldu. Bu etap sebebiyle son metrelerde yakalanan Andrey Amador(Movistar) ve Davide Malacarne(QuickStep)’nin şanssızlığı oldu. Son metrelerde yaşanan sprint atağında kendine bir kapı bulan Philippe Gilbert(Omega Pharma Lotto) sağlam bir atak ile etap galibiyetini aldı.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

5.Etap Finiş Sıralaması:

 

 

1 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto    6:43:23  
2 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM   
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD   
4 Danilo Di Luca (Ita) Katusha Team   
5 Andrey Amador Bakkazakova (CRc) Movistar Team   
6 Davide Malacarne (Ita) Quickstep Cycling Team   
7 Tiago Machado (Por) Team RadioShack       + 00:02  
8 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD

 

 

Robert Gesink’in ana grubu yakalayamaması ve BMC takımının disiplinli temposu BMC Takım lideri Cadel Evans’a Tirreno Adriatico genel sıralama liderliğini getirdi. Yarın Mavi Mayo’yu Cadel Evans taşıyacak.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

5.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

 

1 Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team   
2 Ivan Basso (Ita) Liquigas-Cannondale      + 00:02  
3 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD        + 00:03  
4 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD       + 00:05  
5 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team   
6 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale    + 00:12  
7 Philippe Gilbert (Bel) Omega Pharma-Lotto    + 00:23  
8 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling      + 00:27

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın