Tirreno Adriatico da Muazzam Etap, Muazzam Atak ve Cadel Evans…

14/03/2011  //     //  Road Bike News
 
  Tirreno Adriatico 6.Etabı muazzam etap profili ile nefesleri tutturdu. Etabın inanılmazlığı ötesinde tecrübeli sporcu Cadel Evans bu etapta kariyerine tecrübesiyle, gücüyle destan yazdı. Son metrelerde zirve finişine genç sprinterlere atak yapan Evans atak zamanlaması, kendi gücünü bilinçli kullanması ve elbetteki tecrübesiyle etap zaferini elde etti.  Tirreno Adriatico Cadel Evans liderliğinde yarın son etabı 9,3km’lik ITT(Bireysel Zamana Karşı) ile  devam edecek.
   Ussita – Macerata arasında süren 182 km’lik etabın profilde göründüğü kadar basit olmadığını özellikle belirtmek istiyorum. İlk olarak 137,5km.’de geçilecek olan Macerata da son 14,6km.lik mesafe 4 tur geçilerek finişe girilecekti. Etap içerisinde tur atılmasının nesi zor diye düşündürmesi normaldir. Macerata’da atılan 4 tur hakkında detay vermekte fayda var.
    Bu profil son 14,6 km’nin profili ve 4 defa atılan bu tur sonunda görülen tırmanışa dikkatinizi çekmek isterim. Son tırmanış %11 lerden %18’lere dek dikleşen eğimler içermekteydi. Ve bu son 14,6 km’nin yarışın sonunda 3 kez turlanıp 4.turunda finişe zirve tırmanışı ile bitirilmesinin zorluğunda gördük ki her profesyonel sporcunun harcı değildi. 137,5.km’de ilk geçiş, 152,2km.’de 2.geçiş, 167.km’de 3 geçiş ve 182.km’de finişe girilen zirve noktası detayları da etabın zorluğu kadar heyecan verici.
Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

   Genel sıralama liderliği iddialıları için oldukça kritik bir gün olacağı muhakkaktı. Yarış heyecanı Mavi Mayo’yu dün devir alan Cadel Evans’ın Tur liderliğinde Ussita’dan start aldı. Etap profili profesyonel Tur’cuları oldukça korkutmuş olsa gerek ki mantıklı bir yaklaşımla herkes kaçış yapmadan uzun süre peloton içerisinde konum koruyarak devam etti. Etabın 70. km’sinde Borut Bozic(Vacansoleil)’den kaçış atağı geldi. Başarılı bir kaçış oldu. 95.km’de Bozic’in kaçışına HTC-Highroad takımından Bert Grabsch’da katıldı. Böylesi bir parkurda kaçış denemesi yapmak ve etap zaferi oluşturmak tam anlamıyla imkansızlığa çevrilen pedallar olarak yorumlanabilir. Borut Bozic’in son yıllarda elde ettiği başarılı çıkışlar ardından böylesi bir tecrübeye de ihtiyacı olduğunu görüyor ve gerçek tecrübenin yarış içerisinde nasıl, ne zorluklarla elde edildiğini sporcularla birlikte izleyiciler de görüyor ve öğrenebiliyor. İkilinin kaçışı etap içerisinde 127.km’de maksimum kaçış süreleri olan 6 dakika zaman farkını buldu. Bu aşamadan sonra ana grup içerisindeki tempo ve kaçışın iki kişi tarafından sürdürülmeye çalışılması ve etap zorluğu sebebiyle fark kapanmaya başladı. Nitekim finişe 16,5 km kala Bozic ve Grabsch’ın kaçışı ana gruba dahil olarak sona erdi.
Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=9DQmN89ChO4:550:0]
   Macerata’nın son turuna girildiğinde Lampre ve BMC takımı peloton önündeson tura yakışır tempoda pelotonu çekiyordu. Lampre takımı Damieno Cunego’yu, BMC takımı da Mavi Mayo sahibi Cadel Evans’ı finişe doğru taşıyordu. Yarış temposu hızlanırken tırmanışın verdiği zorlukla adrenalinleri son 1,5 km kala yükseltti. Angel Madrazo(Movistar) peloton içerisinden fırlayarak son 1.5 km kala finişe uzanan %18’lik eğime erken meydan okudu. Başlattığı kaçış atağına yarışın yıldız isimleri Ivan Basso(Liqugas), Michele Scarponi(Lampre), Cadel Evans(BMC),Philippe Gilbert(Omega)’ten cevap geldi. Madrazo erken başlattığı kaçış atağından geri kalarak son kilometre’ye girildiğinde Michele Scarponi’nin atağına Vincenzo Nibali’nin karşılık vermesiyle gerilerde kalmıştı.
   Son metrelerde Giovanni Visconti(Farnese Vini)’de atak yaparak öne Scarponi ve Nibali’nin yanına geldi. Tırmanış devam ederken zirve finişi ile sonlanacak etabın son 100-150 metresinde tur lideri Cadel Evans’dan muazzam bir atak geldi ve Cadel Evans(BMC) etabı aldı.
Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 
6.Etap Finiş Sıralaması:

 

1. Cadel Evans (BMC) 4:37:58
2. Giovanni Visconti (Farnese Vini)
3. Michele Scarponi (Lampre-ISD)
4. Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) mt
5. Ivan Basso (Liquigas-Cannondale)
6. Wouter Poels (Vacansoleil)
7. Stefano Garzelli (Acqua&Sapone)
8. Robert Gesink (Rabobank)
9. Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto)
10. Tiago Machado (RadioShack)
11. Rinaldo Nocentini (AG2R)
12. Danilo di Luca (Katusha)

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse
6.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

 1. Cadel Evans (BMC) 27:26:33
2.  Michele Scarponi (Lampre-ISD) 00:09
3. Ivan Basso (Liquigas-Cannondale) 00:12
4.  Robert Gesink (Rabobank) 00:15
5. Vincenzo Nibali (Liquigas-Cannondale) 00:21
6. Damiano Cunego (Lampre-ISD) 00:24
7. Philippe Gilbert (Omega Pharma-Lotto) 00:33
8. Tiago Machado (RadioShack) 00:42
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın