Tembel Hayvanı: İnsan!!! ve Petrol Ürünleri Dünya’yı Böylesine Kötü Etkilerken Bisiklet Firmaları Neden İyi Bir Kampanya Yapmıyor!!!

23/03/2009  //     //  Road Bike News

Otomotiv sektörü dibe vuruyor diye varlarını yoklarını ortaya koyan, sanki bir iki büyük firma iflas edince dünyanın sonu gelecekmiş gibi davranan devletler ve politikacılar (sadece bizim ülkemizde değil tüm dünyada) bu dünyanın çıkarlarını gerçekten düşünseler o şirketleri kendi elleriyle batırır ve tembel bir hayvana dönüşen insanlığın bu vahim gidişine dur derlerdi. Ki kurtarmak için şirketlere verdikleri paraları şirket sahipleri ve üst düzey yöneticiler kendi aralarında pay etmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Evet insanoğlu gitgide tembelleşiyor. Bunu da yine tembelleşme şansı bulamayan fakir insanları çalıştırarak yapıyorlar. Yani bir nevi eski kölelik sistemi. Aklıbaşında psikologlar, sosyolaglar ve filozoflar kapitalist sistem ve liberal ekonominin insanları çalışmaya ve tüketmeye nasıl koşullandırdığını binlerce kez anlattı ve sanıyorum ki çoğumuz bunu görüyor ve biliyoruz. Elbetteki hayatı kolaylaştıran teknolojiler insan hayatında çok önemli gelişmeler ve etkiler yaratıyor ancak bunu sadece bir grup insanın kullanabiliyor olması değil bütün insanlığın bu gelişimlerden faydalanması gerekir. Binlerce kez söylendi Amerika’nın ve tüm dünyanın silah sanayiine harcadığı paralarla Afrika ve pek çok yoksul ülke 10 defa kalkınır diye. Ya da petrole dayalı enerji yerine zararsız olan güneş ve rüzgar enerjilerinin ne kadar avantajlı ve temiz olduğu artık herkesin aklının bir köşesinde. Bunların bisikletle ne alakası var diye düşünebilirsiniz ama elbette var. Sosyal devlet anlayışını önemseyen ve koruyan devletlerin bisiklete ne kadar önem verdiği de hepimizin gözleri önünde ve neden bu devletler ve o devletlerin vatandaşları daha kolay ulaşım araçları kullanmıyorlar ve dünyayı saran bu tembelleşme ve tüketme çılgınlığından etkilenmiyorlar bir düşünmek lazım.  Elbetteki bunun kendileri ve gelecekleri için en iyisi olduğunun farkına varmışlar ve bundan vazgeçmeye niyetleri yok bisiklete binmeleri de bu düşüncelerinin sağlıklı bir şekilde bilinçlerinde yer etmesini sağlıyor çünkü bisiklete bindikleri için daha sağlıklı yaşıyor ve düşünüyorlar ve yollarda giderken daha çok şey görüyor, duyuyor ve yaşıyorlar ve bütün bunları kendi emekleriyle yapıyorlar.

Ülkemizin neden böyle bir bilinç sıçraması yaşamadığ tarihsel, sosyal ve ekonomik şartların bize getirdiklerinden kaynaklanıyor ancak Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu ekonomik kriz mevzuu yokken de düşünüp duruyordum. Neden bisiklet firmaları daha fazla bisiklet satabilmek adına özendirici kampanyalar yapmıyorlar diye şu süreçte ulaşım masraflarını kısmak durumunda kalan insanlar bisiklet firmaları için büyük avantajken hali hazırda bir kampanya göremiyorum. Fındık üreticileri birleşip bir tanıtım grubu oluşturuyorlar ve tanıtıcı ve özendirici reklamlar yapıyorlar aynısını bisiklet firmaları yapamaz mı ki fındık reklamında söylenen bütün getirileri bisiklet de fazlasıyla sağlıyor :) Kendi içimden diyorum ki acaba biz de Avrupalı bisiklet ülkeleri gibi bir gelişme göstersek her yerde bisiklet yolları olsa, kiralık bisikletler olsa, yokuş çıkmak için teleferik sistemleri olsa çok az zarar görecek bisikletlerimizi ömür boyu kullanacağımızdan mı korkuyor bu bisiklet firmaları? :)

Çocuklarıyla birlikte hiç tedirgin olmadan bisiklete binme keyfi yaşayan bu annenin mutluluğu bizim ülkemize çok mu uzak? Bunun cevabı kendi içimizde yer alıyor.

 

Saygılarımla

H. Olcay Ormankıran

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın