Sert Maşa Nasıl Yumuşatılır?

10/01/2009  //     //  Road Bike News

Hazırlayan

Oktay Tiryakioğlu

 

 

Merhaba dostlar…

Bisikletimde kullandığım , RST Omega SL maşanın çalışma performansından  hiç memnun değildim. Maşa o kadar serttiki neredeyse hiç yaylanmıyordu. Hatta sanıyorumki bu yüzden dirseklerim zaman zaman çok ağrıyor . İlk bakışta tek çözüm daha yumuşak bir maşa almak gibi gözükmüştü. Fakat maşa fiyatlarını araştırdığımda fiyatlarının gökyüzünde gezindiğini gördüm. [:D] Bu da beni başka çözüm yolları aramaya itti.  İşte resimler….

İşte taş gibi sert RST Omega  SL

Resimde görünen Sertlik ayarının yapıldığı vidayı dip kısmından söküyoruz…

 

Yay içinde bulunan bol miktardaki gres yağını etrafa bulaştırmamak için dikkat ediniz.

 

Daha sonra komple yuvadan çıkardığımız yayı düz bir zemine yatırıyor , alt ve üstünde bulunan parçaları yaydan çekerek ayırıyoruz. Bu bizim kullandığımız ve bize sert gelen yay. Şimdi bu yayı yağlarından temizliyoruz ve oto sanayi sitelerindeki yay imalatı yapan bir yere bu yayın daha yumuşağını yaptıyoruz.

 

Ve bize sert gelen yayla , yeni yayımızı değiş tokuş yapıyoruz.  Söktüğümüz parçaları yerlerine takıyoruz. Gres yağıylada güzelce yağlayıp güzelce yerine monte ediyoruz….

 

Ve eskiden bize çok sert gelen maşamız , 10 liralık bir masrafla sünger gibi oluyor… Ben artık maşama sünger bop diyorum [8| ]

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

1 Comment to “Sert Maşa Nasıl Yumuşatılır?”

Bir Yorum Yazın