Paris Nice Yeni Lideri: Andreas Klöden – 5.Etap Klöden Zaferiyle Bitti

10/03/2011  //     //  Road Bike News

 

 

   Bugün 5.etabı koşulan Paris-Nice’in yeni lideri Radio Shack Takımı’ndan Andreas Klöden oldu. Turun zorlu 5.etabı zaferini alan Andreas Klöden yarın Sarı Mayo’yu taşıyacak,Yeşil Mayo Heinrich Haussler(Garmin Cervelo)’da, Dağ Klasmanı Kırmızı Puantiyeli Mayo Remi Pauriol(FDJ), Genç Yarışçı Beyaz Mayoyu da Robert Kiserlovski (Astana) taşıyacak.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=ON_g2jwbRUA&tracker=False:550:0]

 

 

Saint Symphorien Sur Coise’den start alan yarış kafilesi günün 193 kilometrelik korkulan etabını zorlukla geçerek Vernoux En Vivarais’de finişe girdi. Etap profiline bakınca neden korkulan etap olduğunu ve yarış içerisinde yaşanan zorlukları az çok içinizde hissedebilirsiniz. Zira 5. etap içerisinde 4 tane 3. kategori tırmanış, 1 tane 2. kategori tırmanış ve 2 tane de zorlu kategori 1 tırmanışı barındırıyordu. En kötüsü de son tırmanışın kategori 1 zorluğunda oluşuydu. Bu tırmanış sonrası kısa bir iniş ardından hafif eğimli de olsa yine tırmanış ile sonlanan etap peloton diye bir grup bırakmadı. Zorlu çıkışlar, teknik iniş gerektiren zorlu inişler ve bir yandan da soğuk havaya karşı direnen, direnç göstermeye çalışan kasların kazanma hırsı, bu yarışta hepsini bir arada izledik.

 

Tüm bu profil detayları, profil teknik detayları ve hava şartları dikkate alındıında startın alınmasıyla başlayan korkunç etap ve detay özelliklerini bilen tecrübeli takımlar kaçışlara izin vermedi. Bu etapta gerçekleşecek bir kaçış hele ki tırmanışçılardan gelebilecek bir kaçış Paris-Nice Turu’nda oluşacak ciddi zaman farkıyla erken galibiyet zaferine sebep olacaktı. Bu sebeple peloton uzun süre kaçışları baskılayarak ilerledi. 50. km’de ilk atak Lieuwe Westra (Vacansoleil)’dan geldi. Westra (Vacansoleil)’yı  David Lopez (Movistar), Hubert Dupont (AG2R), Christophe Le Mevel (Garmin), Arnold Jeannesson (FDJ) ve Romain Hardy (Brittany Shull) izleyerek 6 kişilik kaçış grubunu oluşturdu. Etap içerisinde 6’lının maksimum kaçış süresi yani ana gruba farkı 2 dakika 45 saniyeyi gördü. Ve elbetteki böylesi bir parkurda tekniği yüksek olan tecrübeli isimlerin bulunduğu Paris-Nice Turu’nda yakalanacakları kesindi. Güçlü, zaman farkı yaratacak tekniğe sahip olmayan kaçış grubu, etap liderliklerini kaybetseler de bu zorlu etapta tüm yarışçıların aynı performansı sergileyememesi doğaldı ve peloton’da bölünmeler başladı.

 

 

 

Finişe uzanan son 5 metre için profili yine tırmanış içeriyordu. Etap önünde lider grupta 8 isim vardı,  ki bu sporcular da parkur teknik ve performansı sürpriz olmayan güçlü isimleri barındırıyordu. Rein Taaramae(Cofidis), Xavier Tondo(Movistar), Matteo Carrara(Movistar), Robert Kiserlovski(Astana), Janes Brajkovic(RadioShack), Andreas Klöden(RadioShack), Tony Martin(HTC-Highroad) ve Samuel Sanchez (Euskatel). Son kilometre içerisinde kendilerine sprint pozisyonu alan grupta Janez Brajkovic’in finişe taşıdığı Andreas Klöden, Samuel Sanchez ile yaptığı sprint savaşınıı galibiyetle sonuçlandırdı.

 


 

 

5.Etap Finiş Sıralaması:

 

 

1.KLÖDEN A.RSH     4s 59′ 00″
2.SANCHEZ S.EUS         00′ 00″
3.CARRARA M.VCD         00′ 00″
4.MARTIN T.THR             00′ 00″
5.TAARAMAE R.COF       00′ 00″
6.KISERLOVSKI R.AST  00′ 00″
7.BRAJKOVIC J.RSH      00′ 00″
8.TONDO X.MOV              00′ 00″
9.SANCHEZ L.RAB          00′ 18″
10.ROLLAND P.EUC      00′ 19″

 

 

5.Etap sonuçlarıyla; zorlu etap öncesi genel sıralamada beklenen değişikliklerin yeni isimleri de belli olmuş oldu. Yepyeni bir Paris Nice Genel Sıralaması ve yarın lider mayo olan Sarı Mayo ile start alacak Radio Shack Takımından Alman sporcu Andreas Klöden.

 

 

5.Etabın Sonunda Genel Sıralama:

 

 

1.KLÖDEN A.RSH   24s 26′ 13″
2.SANCHEZ S.EUS         00′ 04″
3.CARRARA M.VCD         00′ 06″
4.MARTIN T.THR              00′ 10″
5.KISERLOVSKI R.AST   00′ 10″
6.BRAJKOVIC J.RSH       00′ 10″
7.TONDO X.MOV               00′ 10″
8.TAARAMAE R.COF        00′ 10″
9.SANCHEZ L.RAB          00′ 28″
10.KREUZIGER R.AST   00′ 29″

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın