Paris-Nice Heyecanlı Başladı Etap 1 ve Lider Thomas De Gendt

06/03/2011  //     //  Road Bike News

[View:http://www.youtube.com/watch?v=jmo4_lJYfrQ&feature=player_embedded:550:0]

 

Paris-Nice Turu bugün 69.kez startını aldı. 176 sporcunun start aldığı ilk etapta seyri keyifli inanılmaz kaçışlar ve rekabet ataklarına sahne oldu. 1.Etabın galibi Vacansoleil takımından Belçika’lı sporcu Thomas De Gendt kazandı. FDJ Takımından Jeremy Roy 2. oldu. Garmin takımı sporcusu Avusturalya’lı Heinrich Haussler son kilometre içerisinde sergilediği inanılmaz sprint atağı ile kaçan grubu yakalayarak etabı 3. tamamladı.

 

 

154,5 km mesafeyi kapsayan ilk etap Houdan’dan start alıp yine Houdan’da sona eren 3 tur atılarak tamamlandı. Houdan parkurunda atılan ilk tur 81,5 km, 2.turda parkur kısaltılarak 38 km., 3. turda parkur yine kısaltılarak 25 km’lik kısaltmalı parkur turu yapıldı.

 

 

Paris-Nice Turu’nun ilk etabı olan 6 Mart 2011 Pazar günü(Bugün) Fransa’da hava güneşli ve baharı temsil eden berraklıktaydı. Startın alınmasıyla uzun süre peloton olarak pedallayan 176 sporcudan etabın 22. kilometresinde kaçış atağı geldi. Gorka Insavisti Izaguirre(Euskatel) ve Daöien Gaudin(Team Europcar)’ın başlattığı kaçış etabın 46.km’sinde pelotona 8 dakika kadar farkı açarak devam etti. 1.Etapta maksimum kaçış süresi olan 8 dk. Pelotonun daha fazla farka izin vermemesi ve tempoyu arttırması ile düşmeye başladı. Nihayetinde finişe 39,5 km.kala kaçan maceraperest 2’li yakalandı.

Kaçış gurubunun yakalanmasını takiben 400 metre sonra ana gruptan bir kaçış daha kendini gösterdi. Jens Voigt(Leopar Trek), Thomas De Gnedt(Vocansoleil) ve Jeremy Roy(FDJ)’nin kaçışına ana gruptan cevap gelmedi. Finişe 38 km kala fark  20 saniye olmuştu. Ana grup finişe bu kadar mesafe varken başlatılan kaçışın başarılı olamayacağını düşünmüş olsa gerek yine de tedbiri elden bırakmayarak farkın uzun boyutlu açılmasına izin vermeyecek tempoda takibi sürdürdü. Kaçan 3’lünün etap içerisindeki maksimum kaçış süreleri finişe 30 km kala 55 saniye oldu.  Bu aşamada Astana takımı peloton önünde yerini alarak tempo arttırmaya başladı.

 

 

Finişe 17,5 km kala ana grup önünde Movistar takımı pelotonu çekiyordu. Tam bu aşamada Peloton önünde bulunan Movistar takımı sporcularından Pablo Lastras ve David Garcia’nın da içlerinde bulunduğu kaza gerçekleşti. Sky takımı sporcusu Rigoberto  Uran’da düşenler arasındaydı. Sporcular hemen toparlanıp pelotona geri dönselerde bu kaza onların zamanlamalarına yansıyan şanssızlık olarak kaldı. Finişe yaklaşırken ana grup liderliği Astana,Lampre ve Movistar’ın tempo arttırarak kaçan grubu yakalama azmiyle devam etti. Fakat kaçış grubu da ana grup oranında tempo arttırmayı başararak farkı korumayı başardı. 6 km kala kaçan grubun farkı 20 saniye idi. Ve BU 20 saniyelik zaman farkını son kilometrelere kadar korumayı başardılar. Son 1,5 km içerisinde ana grup içerisinden atak yapan Heinrich Haussler sprint mücadelesine yetişmeyi başardı. Günün kondüsyon, tempo ve sprint kahramanı, etabın galibi Thomas De Gendt(Vocansoleil) oldu. 7 saniyelik fark ile Jeramy Roy(FDJ) 2., Mükemmel zamanlamayı seçerek ana gruptan atağa kalkan Heinrich Haussler(Garmin) 3. oldu.

 

Yarın lider mayo olan Sarı Mayoyu Thomas De Gendt taşıyacak.

 

 

1.Etabın Sonunda Genel Sıralama:

 

 

 

1.  Thomas DE GENDT VCD  4s 04′ 53″
2.  Jeremy ROY FDJ 07″
3.  Heinrich HAUSSLER GRM 10″
4.  Jens VOIGT LEO 12″
5.  Roman FEILLU VCD 13″
6.  Peter SAGAN LIQ 14″
7.  Gregory HENDERSON SKY  14″

8.  Wouter WEYLANDT  LEO 14″
9.  Danilo WYSS BMC 14″
10. Gert STEEGMANS QST 14″

 

 

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın