Paris Nice 4.Etap-Fantastik Etap Zaferi Thomas Voeckler’in Sarı Mayoyu Thomas De Gendt Geri Aldı

09/03/2011  //     //  Road Bike News

 

Paris-Nice Turu 4.Etabı Creches sur Saone’den start alarak Belleville arasına 191 km’lik fantastik bir kurgu ile inanılmaz güzellikte yarışa sahne oldu. Paris-Nice Turu dengeleri bugün yine değişti ve Thomas De Gendt(Vacansoleil) dün kaybettiği Sarı Mayoyu Matthew Goss’dan geri aldı. 4.Etap zaferi ise Thomas Voeckler’in oldu.

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=aPHRIBu-qfI:550:0]

 

 

 

Creches sur Saone’den start alan yarış daha ilk km. içerisinde denenen kaçış ataklarıyla izleyici dikkatlerini üzerine çekmeye başladı. Başlar başlamaz denenen ataklar ana grubun kaçış izni vermemesi üzerine başarısızlıkla sonuçlanan denemelerden öteye geçemese de 7.km’de Thomas Voeckler(Europcar)’dan sağlam bir atak geldi. Thomas de Gendt(Vacansoleil) ve Remi Pauriol(FDJ)’ın da atağa cevap vermesiyle fantastik kaçış başlamış oldu.  Ana grup içerisinden Francais De Greef(Omega Pharma Lotto) ve Remy Di Gregorio(Astana)’da pelotondan kaçmayı başarıp kaçış grubunu yakalamak üzere iyi bir performans sergiledi. Kaçış grubunu ise 15.km’de yakalamayı başararak 5 kişilik kaçış grubunu oluşturdular.

 

 

 

 

Etap profiline baktığımızda 191 km’lik zorlu etabın erken başlayan kaçışı ağırlıklı olarak muhtemel başarısızlıkla sonuçlanır denmeliydi. Denilebilirdi de fakat.. Kaçış grubundaki isimler bu etabın kaçışı için oldukça güçlü ve tecrübeli isimler olunca başarısızlık oranının ne derece düşebildiğini bu etapla izlemiş olduk. Kaçan 5’li: Thomas Voeckler(Europcar), Francais De Greef(Omega Pharma Lotto), Remy Di Gregorio(Astana), Remi Pauriol(FDJ) ve Thomas de Gendt(Vacansoleil). DE Gendt’in Paris Nice Turu’na ne denli asıldığını her etap gördük. Bugün de kaçış grubunda Thomas Voeckler ve Remi Pauriol gibi isimlerle oluşu da şans, azim ve tecrübelerinin getirisi denilebilir.

 

Peloton kaçanların arkasından gelirken kaçış grubundaki isimlerin ne denli riskli olduğunun kuşkusuz farkındaydı. Peloton için rahat bir etap olmadı uzun süreli farkla kaçış izni vermek demek genel sıralamaya da oluşturulacak büyük fark demek olacaktı. Peloton bu profildeki etapta yüksek tempo sergileyerek maksimum 4 dakika 15 saniyelik kaçış farkı sonrası farkı kapatmaya başladı. Peloton önünde Liquigas ve Garmin Cervelo takımlarının yüksek tempo için ciddi ter döktükleri görüldü. Bu arada kaçan 5’li sırayla ve mükemmel uyumla kaçış grubunu finişe dogru çektiler.

 

Finişe 20 km. kala kaçan grubun ana gruba farkı 1 dakika 15 saniye idi. Yakalanabilir imajını koruyordu. 13 km kala yüksek tempoya ayak uyduramayan Francais de Greef ana grubu beklemek üzere tempo düşürdü artık 4 kişi kalan kaçış grubu temposu son derece sağlamdı ve kaçanlar ana grubun artan temposuna inatla farkı korumak üzere pedal çeviriyorlardı. Finişe 10 km kala zaman farkı 1 dakika 3 saniye’ye indi. Peloton daha da bastırsa hala yakalayabilir düşüncesi korunuyordu. 3 km kala zaman farkı 28 saniye’ye indi. Tamam yakalanacaklar, derken son kilometreye girdiklerinde fark hala 20 saniyenin üzerindeydi. Artık yakalaması imkansız mükemmel bir kaçışın başarı öyküsü yazılacaktı. Thomas Voeckler etabı,  Thomas de Gendt de dün kaybettiği Sarı Mayo’sunu geri aldı. Gün Thomas’ların günüydü. Ve günün hakkını fazlasıyla verip sonucu başarıyla hak ettiler.

 

 

 

 

 

4.Etap Finiş Sıralaması:

 

1.VOECKLER T.EUC5h 04′ 20″
2.PAURIOL R.FDJ00′ 00″
3.DE GENDT T.VCD00′ 00″
4.DI GREGORIO R.AST00′ 00″
5.HAUSSLER H.GRM00′ 13″
6.SAGAN P.LIQ00′ 13″
7.FEILLU R.VCD00′ 13″
8.DUMOULIN S.COF00′ 13″
9.BOLE G.LAM00′ 13″
10.WYSS D.BMC00′ 13″

 

 

4.Etabın Sonunda Genel Sıralama:

 

 

1.DE GENDT T.VCD19h 26′ 46″
2.VOECKLER T.EUC00′ 10″
3.PAURIOL R.FDJ00′ 16″
4.GOSS M.THR00′ 21″
5.DI GREGORIO R.AST00′ 24″
6.HAUSSLER H.GRM00′ 27″
7.ROY J.FDJ00′ 30″
8.GALLOPIN T.COF00′ 31″
9.GAUTIER C.EUC00′ 32″
10.VOIGT J.LEO00′ 35″

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın