Paris Nice 3.Etabında Rövanşın Galibi Alejandro Valverde – El Imbatido Geri Döndü

06/03/2012  //     //  Road Bike News

 

Uzaklaştırma cezası sonrası Movistar takımı ile profesyonel yarış dünyasına geri dönen İspanyol sporcu Alejandro Valverde, sezon açılış yarışı Tour Down Under 5.etabı galibiyeti ile hızlı bir dönüş yapmış, formda olduğunu göstermişti. Tour Down Under 5.etabında finişte kapıştığı GreenEdge takımı sporcusu Simon Gerrans ile bugün, bu kez Paris Nice 3.etap finişinde rövanş mücadelesine girdi. Gerransın başlattığı adeta rövanş atağında sonuç yine değişmedi.

 

Bugün 3.etabı koşulan Paris Nice’in beklenmedik açıklaması RadioShack Nissan Trek Takım Direktörü Alain Gallopin’den sabah saatlerinde geldi. Etap öncesi Andy Schleck’in bugün start almayacağını sizlerle paylaşmıştık. Vierzon-Lac de Vassiviere arasında 194 kilometrede gerçekleşen etabın Vierzon’daki startında yer almayan diğer sporcu GreenEdge takımından Litvanyalı sporcu Aidis Kruopis oldu. 3.etap mücadelesine 173 sporcu start aldı.

 

 

Start’tan 2 dakika sonra etabın kaçış atakları ile 3 kişilik kaçış grubu şekillendi. Günün kaçışı; Roy Curvers(Project 1T4i), Michael Morkov(SaxoBank) ve Jimmy Engoulvent(Saur Sojasun) ile oluştu. 194 kilometrelik etabın sonlarında bulunan tırmanışlar ve etabın zirve finişinde gerçekleşecek olması göz önüne alındığında ana gruba zaman farkını 4 buçuk dakika üzerine çıkaramayan 3’lünün yakalanacağı büyük ölçüde belli oldu. Etabın 135.kilometresinde 4 buçuk dakikalık fark, ana grup önüne geçip tempo yapmaya başlayan Movistar takımı temposunda hızla kapanmaya başladı.

 

Finişe 20 kilometre kala 2 dakikaya inen fark, etap galibiyeti hedefleyen ve genel sıralamada avantajı ellerinde tutmak isteyen takımların daha da artan temposu ile bu aşamadan sonra daha hızlı kapanmaya başladı. Özellikle ana grup önünde hakip güç Movistar takımı Alejandro Valverde’yi finiş galibiyetine taşırken, Sarı Mayonun sahibi Bradley Wiggins’i taşıyan SKY takımı görülüyordu. Tırmanışlar öncesi Sarı Mayonun yağmurluğunu çıkartıp kendini kategori 3 zirve finişindeki büyük mücadeleye hazırlayan Bradley Wiggins iddiasını korur tempoda ekranlara yansıdı.

 

Finişe 14 kilometre kala ana grubun artan temposu karşısında 30 saniyeye kadar düşen kaçış grubu zaman farkı karşısında Saur Sojasun takımından Jimmy Engoulvent, solo atağını yaparak şansını denedi. Ancak Engoulvent’de son finişin tırmanışında, finişe 6 kilometre kala yakalandı. Bütün halinde ilerleyen ana gruptan birçok agresif atak denemesi geldi. Ancak zirve finişine odaklı takımları silkeleyebilen bir kaçış gerçekleştirilemedi. Son kilometre içerisinde artan adrenaline eş değer finiş temposunda, gün boyu Valverde’yi finişe taşıyan Movistar takımı büyük gösteri için sahneyi Valverdeye bırakmıştı. Son 300 metre, zirvedeki finiş için adeta sprinte kalkan isimler arasına ana grup önünde görünmeyen GreenEdge’in başarılı ismi Simon Gerrans geriden, uzun ve sağlam bir atak başlattı ve neredeyse Alejandro Valverde ile aynı anda finişe girdi.

 

 

 

Foto finişin belirlediği etap galibi Valverde ile Tour Don Under 5.etabında da aynı şekilde finiş mücadelesine giren Gerrans, rövanş niteliğindeki Paris Nice 3.etap atağında sonucu değiştiremedi. İspanyol sporcu Valverde’nin lakaplarından biri El Imbatido-Yenilmez anlamındaki Türkçe karşılığında tecrübeli ismin mükemmel bir formda geri dönüş yaptığını bir kez daha izlemiş olduk.

 

 

 

Tour Down Under 5.etabında izlediğimiz Valverde-Gerrans Mücadelesi

 

 

Bugün Paris Nice’de yapılan, sonucu değişmeyen Valverde-Gerrans rövanşı

 

 

 

 

Paris Nice 3.Etap Finiş Sıralaması:   

1       Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team      4:36:19      
2     Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team            
3     Gianni Meersman (Bel) Lotto-Belisol Team            
4     Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Rabobank Cycling Team            
5     Xavier Florencio Cabre (Spa) Katusha Team
           
3.Etap Sonrası Genel Sıralama

1     Bradley Wiggins (GBr) Sky Procycling             9:09:51      
2     Levi Leipheimer (USA) Omega Pharma-Quick Step     0:00:06      
3     Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team     0:00:11      
4     Sylvain Chavanel (Fra) Omega Pharma-Quick Step     0:00:14      
5     Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan      0:00:18

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın