Paris-Nice 2.Etabı Gregory Henderson(SKY) Aldı – Tur Lideri Thomas De Gendt

07/03/2011  //     //  Road Bike News

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=bWlj7UKv8qs:550:0]

 

 

   Paris-Nice Turu 2. etabı inanılmaz olaylara sahne oldu. Kimi zaman komik denilebilecek olaylar, çoğu zaman da trajik kazalar. 2.Etabın galibi toplu finiş sprintinde fark yaratan isim Gregory Henderson (Team SKY) oldu. Gregory bu zaferi ile genel sıralamada 2. sıraya yükseldi. Tur lideri(Sarı Mayo) yine Thomas De Gendt’te (Vacansoleil)

 

 

 

Dün yaşadığı kaza sebebiyle Martin Velits(HTC-Highroad) start alamadı. Bugün Montfort l’Amaury’den 175 sporcu start aldı. 199 km mesafede gerçekleşen 2.etap Amily’de sona erdi. Fransa bugün yine güneşliydi fakat yine de yarışçılar güçlü rüzgara karşı pedal savaşı verdiler.

 

 

Her ne kadar hava güneşli, etap parkuru düz etap olsa da etap içerisinde 5 ayrı kaza yaşanması parkurun ayrı zorlukları olduğunu gösteriyordu. İlk kazayı 25. km’de David Monqoutie(Cofidis) yaptı. Kaza sonrası Cofidis takım açıklamasında Monqoutie’nin dizinde problem olduğu açıklaması yapıldı ve yarı sonrasında turdan çekildiği bildirildi.  İkinci kazayı 70.km’de Lucas Sebastian Haedo(Saxo Bank) yaptı. Finişe 40 km kala Frank Schleck(Trek Leo) da düştü. Frank takım arabasından destek almak zorunda kaldı. 7 km. sonra Heinrich Haussler(Garmin) de düşerek teknik destek alıp pelotonu yakalamaya çalışan kazaaede yıldız isimlerdendi. Son olarak finişe 29 km kala Tony Martin(HTC-Highroad)’de düşünce Paris-Nice turu fanatiklerinin şaşkınlığına sebep oldu. 2.Etapta yaşanan 5 kazanında düz yolda gerçekleşmiş olması ve hep yıldız isimlerin, tecrübeli sporcuların kaza yapması ayrı bir şaşkınlık yarattı.

Etap başladıktan sonra  yarış sanki çok sakin geçecekmiş gibiydi ve peloton’dan uzun süre kaçış olmaması ile sıradan hareketsiz geçecek bir yarış izlenimi verdi. Fakat ilerleyen kilometrelerde gerek yaşanan kazaların sırayla yarattığı aksiyon gerekse 80. km’de kaçış başlatan 3 Fransız sporcunun yarışa renk vermesi ile değişmeye başladı. Kaçışı yapan Fransızlar; Tony Gallopin(Cofidis), Maxime Bouet(AG2R) ve Yoann Ofredo(FDJ) oldu. Yoann Ofredo’nun kaçışı sadece 2 km. sürerken kaçış Tony Gallopin(Cofidis) ve Maxime Bouet(AG2R) için başarıya ulaştı.

Finişe 39 km kala pelotonun 45 saniye önünde olan Tony Gallopin(Cofidis) ve Maxime Bouet(AG2R) farkı korumaya çalışırken oldukça ilginç bir gelişme oldu. Tren geçişi sebebiyle yol kapatılmıştı. Öyle bir zamanlama ki… Tempoyu yakalamış olan sporcular yolun kapatılmasıyla şaşkınlık yaşarken kaçışı yapan sporcuların ardına dizilen peloton yolun açılmasını bekliyordu. Yolun kapatılmış olması organizasyonun kalitesini yargılayan izleyici tepkilerine de sebep oldu.

Sonunda tren geçti ve yol açıldı. Hakemlerce elbetteki kaçan 2’liye 45 saniyelik zaman farkı tanındı. Bu 45 saniyelik zaman farkını vermeye çalışan organizasyon yetkilileri pelotonu tutmakta zorluk yaşadı. Demoralize olan kaçışçılar tempo tutmaya çalışırken  rüzgara da onların aleylerine çalışıyordu, 2 kişilik kaçış bu zorlu zorlu rüzgarda ilk firesini Cofidis takımından Tony Gallopin’in tempo kaybederek finişe 32 km kala ana gruba yakalanmasıyla verdi. Ardından tek kişilik kaçışına devam eden Maxime Bouet’e de fazla şansı kalmadı.  Bouet de şanssızlığa yenilerek 1 km geçmeden finişe 31 km kala ana guruba yakalandı.

Peloton liderliğinde Astana, Movistar ve Rabobank etkin gücü uzun süre devam etti. Takımlar birbirlerinden atak beklerken finişe 4 km kala hala atak yapılmadı. Artık geriye tek finiş zevki kalıyordu “Toplu Finiş” geliyordu. Önlerde Astana, Movistar ve soldan gelen SKY treni ile son 2 km ‘ye girildi. Finişe 1.5 km kala sarı mayo Thomas de Gendt’den atak geldi. HTC-Highroad treni atağa cevap vererek pelotonun hızını erken sprint atağı seviyesine taşıdı. Son metrelerler kalabalık bir peloton finişi ile girildi  grubun içinden sprint atağı ile sırılmaya çalışanlardan Gregory Hendersen’in sergilediği güçlü performans ile Team Sky’lı sporcu etabı aldı.

 

2.Etap Finiş Sıralaması:

1.HENDERSON G.SKY 5s 00′ 56″

2.GOSS M.THR 00′ 00″
3.GALIMZYANOV D.KAT 00′ 00″
4.HAUSSLER H.GRM 00′ 00″
5.SAGAN P.LIQ 00′ 00″
6.FEILLU R.VCD 00′ 00″
7.ROELANDTS J.OLO 00′ 00″
8.ROJAS J.MOV 00′ 00″
9.VAITKUS T.AST 00′ 00″
10.WYSS D.BMC 00′ 00″

 

 

 

2.Etabın Sonunda Genel Sıralama:

 

 

 

1. Thomas DE GENDT VCD 9s 05′ 48″

2. Gregory HENDERSON SKY 00′ 04″
3. Jeremy ROY FDJ 00′ 07″
4. Matthew GOSS THR 00′ 08″
5. Tony GALLOPIN COF 00′ 08″
6. Heinrich HAUSSLER GRM 00′ 10″
7. Denis GALIMZYANOV KAT 00′ 10″
8. Jens VOIGT LEO 00′ 12″
9. Roman FEILLU VCD 00′ 13″
10. Peter SAGAN LIQ 00′ 14

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın