Mersin-Silifke Yol Yarışları 12-13 Mart 2011 ( Genç Erkek- Master-Genç Bayan-Büyük Bayan)

17/03/2011  //     //  Road Bike News

 

Silifke’nin ev sahipliği yaptığı K.A.P ( Klüpler Arası Puanlı) yol bisikleti yarışları 12-13 mart tarihinde düzenlendi.

Dört kategoride gerçekleşen yarışlara katılım sayısı büyük bayanlar kategorisi hariç orta düzeydeydi. Yarışlara genç erkekler kategorisinde 53, genç bayanlar kategorisinde 32, masterlar kategorisinde 44 ve büyük bayanlar kategorisinde sadece 9 sporcu katıldı.

Organizasyon cuma günü Silifke İlçe Emniyet Müdürlüğü Binasındaki teknik toplantı ve sporcu kayıtları ile başladı. Daha önceden belirlenen yarış mesafeleri teknik toplantıda bazı değişiklikler yapıldı; 80km olarak duyurulan genç erkekler yarışı 86km, 70 km olarak duyurulan Master kategorileri 60km olarak değiştirildi. Sporculara cumartesi günkü yol yarışı ve pazar günkü Kriteryum yarışı hakkında parkur bilgileri ve teknik bilgiler verildi. Yol yarışları Mersin yolunda gidiş geliş şeklinde olurken kriteryum yarışı da Silifke pazar yerinin çevresinde 1.2kmlik parkurda düzenlendi.

Cumartesi günü saat 08.30’da ilk startı genç erkekler kategorisi aldı. 53 Sporcunun başladığı yarışta yol boyunca ufak tefek kazalar ve düşmeler yaşandı ancak ciddi bir yaralanma olmadı. Gidiş yolunda arkadan esen rüzgarında etkisi ile yarışçılar güzel bir tempo yakaladılar ve daha ilk kilometrelerde gruptan kopmalar yaşanmaya başladı. Parkurda dönüş yolunda karşıdan çok şiddetli esen rüzgarın yanında, parkurdaki 4 tırmanış yarışta sporcuları zorlayan başlıca etkenler oldular. Özellikle yokuşlarda grupta bölünmeler yaşandı. Dönüş yolunun yarısında gruptan kaçmayı başaran bir grup sporcu tempoyu artırarak bitişe kadar geldiler ve bitişte güzel bir sprint finişi ile yarışı tamamladılar.

Genç Erkekler Kategorisinde ilk üç sporcunun sıralaması;

 1. Muhammet Keleş          Manisaspor K.                  2:19:24,622
 2. Berkay Aktaş                   Kocaeli Brisa Spor K.      2:19:24,849
 3. EMRE ŞAHİN                  Manisapor K.                     2:19:25,279

Genç Erkekler kategorisinin ardından, saat 11.30’da Master Erkekler kategorisi start aldı. Master-A ve Master-B kategorilerin 60km üzerinden birlikte mücadele ettiği yarışta, Genç erkekler yarışında da olduğu gibi yine karşıdan esen rüzgarın da etkisiyle özellikle dönüş yolunda sporcular zor anlar yaşadılar. Yarışın tam yarısı olan dönüşe kadar grupta kayda değer bir atak veya kopma yaşanmadı. Ancak dönüşün yapılması ile beraber karşıdan esen rüzgarın şiddeti gruptaki sporcuları zorladı. Son uzun tırmanışa gelindiğinde önde temposunu artıran 12 kişilik bir grup ana grubun önüne geçerek inişte farkı artırdılar.. İlerleyen kilometrelerde ana gruptan kaçmaya çalışan sporcular olduysa da bitişe kadar onlarda yakalandılar.. Önde kaçan 12 kişilik grup içinde de ara ara kaçma denemeleri oldu ancak karşıdan esen şiddetli rüzgar tek kişilik bu denemeleri engelledi. Bitişe beraber gelen 12 kişilik grup etap galibiyeti için sprint mücadelesine son 200 metre kala başladılar ve kıyasıya bir mücadele sonrasında M.K.E. Ankaragücü’ nden Turgay Germen etap galibiyetini aldı.

Etap sonucunda ilk üç sporcunun sıralaması;

 

 1. Turgay Germen      M.K.E. Ankaragücü S.K.        1.40.52
 2. Salih Korkmaz        Kocaeli Gençlik S.K.              1.40.52
 3. Zafer Yalın               Çorum Belediye S.K.             1.40.52

 

 

Sabah tamamlanan yarışların ardından öğleden sonra gayet sıcak bir hava da başlayan Büyük bayanlar yarışında katılım sadece 9 sporcu ile sınırlı kaldı. Aslında ülkemizde bayanların özellikle de büyük bayanlar kategorisinde katılımın bu denli az olması açıkcası tedirginlik yarattı. Özellikle gelecekte bu kategoride yarışmaya aday olan genç bayanlar kategorisindeki sporcuların teşvik edilip desteklenerek önümüzdeki yıllarda bu kategorinin daha kalabalık olarak daha güzel mücadelelere sahne olmasını diliyorum.

Yarışa dönersek, yarışta Brisa Spor klübünden 4, Sakarya Telekom Spor Klübünden 3 ve ferdi katılanda 2 sporcu vardı.  Yarışın başlaması ile birlikte kendileri 4 kişilik bir ggrup oluşturan Brisa’lı sporcular yarışın tamamını domine ederek bitişe kadar beraber gittiler. Yarışın son kilometresinde tempolarını artırak kürsü için mücadele eden sporcular bitişte güzel bir mücadele ile sprint finişi ile etabı bitirdiler. Onların yaklaşık 4.5 dakika sonra yarışı bitiren iki ferdi sporcunun ardından 10dakika geriden yarışı bitiren son sporcu ile yarışı 7 sporcu tamamlayabildi.

Yarış Sonunda ilk üç sporcu şu şekilde sıralandılar;

 

 1. Gamze Ayaz                      Kocaeli Brisa Spor K.                  1.50.20
 2. Esra Kürkçü                      Kocaeli Brisa Spor K.                  1.50.20
 3. Gül Çelebi                         Kocaeli Brisa Spor K.                  1.50.20

 

Büyük Bayanlar Yarışının ardından mücadeleye başlayan genç bayanlar kategorisinde ablalarına örnek olabilecek bir katılım vardı. 32 Sporcunun 40km’lik mesafede mücadeleye başladığı yarışta rakiplerinden çok daha başarılı bir yarış çıkartan Beste Nur Keleş yarışın çoğunu tek başına önde gidip en yakın rakibine yaklaşık 3 dakikalık bir fark atarak yarışın galibi oldu.. Beste Nur’un ardından ikincilik ve üçüncülük için mücadele eden 6 sporcu bitişe birlikte gelerek finişte sprint mücadelesi yaptılar.

Günün son yarışı olan genç bayanlar yarışının ardından ilk sporcu sıralaması;

 

 1. Beste Nur Keleş              Kocaeli Gençlik S.K.                      1.25.13
 2. Merve Demircioğlu          Sakarya Telekom S.K.                   1.27.56
 3. Bikem Özdemir                Alanya Belediye S.K.                      1.27.56

 

 

13 Mart Pazar günü yine dört kategoride toplam 132 sporcu mücadele etti..Hava güneşli olmasına rağmen, rüzgarlı ve bir önceki güne göre daha serindi.

Günün ilk startı Genç erkekler kategorisinde verildi.. Yarışlardaki en kalabalık kategori olan genç erkekler kategorisinde sporcular 25 tur (30km) yarıştılar. Tur sayısının bu denli fazla olmasının bir sonucu olarak yarıştaki sporcuların 30’u öndeki sporculardan tur yiyerek sıralama dışı kaldılar.. Yarışta gruptan kaçarak turların büyük çoğunluğunu ikili olarak önde götüren Manisaspor’lu Salih Yerli ve Kocaeli Brisa’lı Feritcan Şamlı rakiplerine 37 sn’lik fark açarak bitişe beraber geldiler. Ancak bu ikili bitiş çizgisini önde geçebilmek için kıyasıya mücadele ettiler ve bitiş çizgisini bir tekerlek boyundan az farkla Salih Yerli aldı.

 

Onların ardından 15 sporculuk ana grup üçünlük için sprint finişi yaptılar ve Kocaeli Brisa Spordan Burak Gül yine çok az bir farkla başarıya ulaştı..

 

 

İlk Üç Sporcu Sıralaması;

 

 1. Salih Yerli                     Manisaspor K.                47.56
 2. Feritcan Şamlı             Kocaeli Brisa S.K.          47.56
 3. Burak Gül                     Kocaeli Brisa S.K.          48.33

 

Bir önceki etapta olduğu gibi genç erkekler kategorisinin finişinin ardından Master-A ve Master-B kategorileri start aldı.. Yarışta ilk üç tur sonunda temponun artması ile beraber önde 5 kişilik bir kaçan grup oluştu.

 

 

Kaçan grupta giderek artan tempo ana grupla olan farkın açılmasına sebep oldu. Genç erkekler yarışında olduğu gibi öndeki beşli diğer bütün sporculara tur bindirdiler.. Bunda tur mesafesinin kısa olması, karşıdan esen şiddetli rüzgar ve viraj dönüşlerinin keskin olması rol oynadı.Özellilkle start-finish düzlüğünün sonuna yer alan ve 90 derece dönüş yapılarak girilen sokağa girişte arkada kalan sporcular daha fazla yavaşlamak zorunda kaldılar. Bu sebepten dönüşlerde grup fazla uzadı ve sporcular tekrar toparlanmak için ekstra efor harcadılar.  20 Turun sonunda bitişe gelen ilk 5 sporcu çok heyecanlı bir sprint finişi mücadelesi yaptılar ve Tüfekçi Spor Klübünden Enver Soyel yarışın galibi oldu. Onun yarım bisiklet boyu arkasından M.K.E Ankaragücü’nden Turgay Germen ikinci, Kocaeli Gençlik Spordan Salih Korkmaz’da üçüncü oldular.  Bu yarışta son 3 turda tur yiyen sporcular yarışı bırakmayıp mücadeleye devam ettiler ve bu sayede yarışı 13 sporcu tamamlayabildi.

 

Master -A ilk üç sporcu sıralaması ;

 

 1. Enver Soyel            Tüfekçi Spor Klübü               38.53
 2. Turgay Germen     M.K.E Ankara Gücü S.K.      38.54
 3. Salih Korkmaz       Kocaeli Gençlik Spor K.      38.54

 

Master-B Kategorisinde ise yarışan 4 sporcu içinde Kocaeli Gençlik Spordan Mehmet Bozdemir birinci, Ankara Yapı Spordan Ahmet Hidayet Akyürek ikinci, Alanya Doğa Sporlarından Martin Bernhart üçüncü olurken. Yarışın Dördüncüsü Aydın Güzelçamlı Belediye Spordan Cumhur Okan oldu.

Master-B ilk üç sporcu sıralaması;

 1. Mehmet Bozdemir                Kocaeli Gençlik Spor K.       40.53
 2. Ahmet Hidayet Akyürek       Ankara Yapı Spor K.               41.14
 3. Martin Bernhart                     Alanya Doğa Spor K.             42.09

 

 

Master Yarışlarının tamamlanmasının ardından büyük bayanlar startı verildi. 8 Sporcunun start aldığı yarışta ilk tur ile birlikte öne geçip tek başına kaçma denemesinde bulunan Merve Tayfun ilerleyen turlarda takım arkadaşları tarafından yakalandı. Bu andan itibaren yol yarışında da olduğu gibi Brisa sporclu yarışçılar rakipleri ile olan farkı açarak devam ettiler ve son turda rakiplerine tur bindirerek bitişe beraber geldiler. Bitişte Sprint mücadelesini Merve Tayfun kazanırken takım arkadaşları ikincilik ve üçüncülüğü paylaştılar.

 

 

Etap Sonucunda ilk üç sporcu sıralaması;

 

 1. Merve Tayfun       Kocaeli Brisa Spor K.      44.02
 2. Gül Çelebi            Kocaeli Brisa Spor K.     44.03
 3. Esra Kürkçü         Kocaeli Brisa Spor K.     44.03

 

Günün ve organizasyonun son yarışı olan Genç bayanlar yarışı, büyük bayanlar yarışının bitiminin akabinde start aldı. 32 Sporcunun katıldığı yarışta rakiplerinin neredeyse tamamına tur bindiren Beste Nur Keleş farklı bir galibiyet aldı. Başından sonuna tek başına kaçarak birinci götürdüğü yarışı her tur bir kaç sporcuya tur bindirerek başarıyla sürdüren Beste Nur Keleş yarışa ne kadar iyi hazırlandığını göstermiş oldu. Yarışta sporcular parkurun her metresine dağılmış durumdalardı. Ana grup oluşturmayan yarışçılar küçük gruplar halinde mücadeleye devam ettiler.

 

Yarış sonuçları için linki tıklayınız.  http://bisiklet.gov.tr/tr/yaris_sonuclari/2011/3_silifke/

Yarışın fotoğrafları için linki tıklayınız.  http://cyclingtr.com/members/d.berkay/files/Yol+Bisikleti+2011/Silifke+Yol+Yar_31015F01_lar_3101_/default.aspx

 

 

 

Yarışın sonunda ilk üç sporcu Sıralaması;

 1. Beste Nur Keleş             Kocaeli Gençlik Spor K.         34.43
 2. Ayşenur Turgut                 Sakarya Telekom Spor K.     36.34
 3. Ümran Aslan                    Alanya Belediye Spor K.        36.42

 

Günün Sonunda yarışların tamamlanması ile birlikte ödül töreni yapıldı. dereceye giren sporcular madalyalarını alırken takım klasmanında puan toplayıp başarıya ulaşan takımlara da kupaları verildi.

Genç Erkekler:

 

Master-A:

 

Master-B:

 

Büyük Bayanlar:

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın