Leadville 100 mil Dağ Bisikleti Yarışı ve Rekoru: Levi Leipheimer

15/08/2010  //     //  Road Bike News

 

        14 Ağustos 2010 Cumartesi günü yani dün Amerika Leadville-Colarado’da gerçekleşen Leadville 100 mil Dağ Bisikleti Yarışında yeni rekor geldi. Geçen yıl Lance Armstrong’un 6 saat 28 dakika 50 saniye’lik inanılmaz olarak değerlendirilirlen bu sene bu rekorun kırılması oldukça şaşırtıcı oldu. Ve özellikle rekoru kıran isim… Yani Levi Leipheimer.

        Sabak 6:30 da başlayan yarış günü havanın güzel oluşu bir şans idi. Bayanlarda Rebecca Rusch favorilerdendi. Yarışta 4 tane de tandem bulunuyordu. Sabah start alanındaki kalabalık ve izleyici ilgisi, zurnalar, ziller, tezahüratlar derken tam bir festival havası hakimdi.

        Start’ın alınmasıyla başlayan büyük heyecan ve seyirci coşkusu zorlu zemin ve tırmanışlarıyla uzun parkur içinde performans savaşı başladı.

        Leadville Dağ Bisikleti Yarışının tanıtım haberinde belirttiğimiz gibi (Haberi için Tıklayınız) tüm gözler Levi Leipheimer’ın ilk dağ bisikleti yarışında neler yapabileceği idi. Açıkçası Dağ bisikleti camiası Levi’yi ilk dağ bisikleti yarışına katılacağı için fazla çömez gördü. Hatta Fatcyclist sitesinden Levi Leipheimer’a açık bir mektup yazıldı. Bu açık mektupta Levi’nin ilk dağ bisikleti yarışında dağ bisikletinin nasıl yapıldığı, nelere dikkat etmesi gerektiğini adım adım yazdılar ve çömezliğini fazla vurguladılar sanırım. Levi yine de tüyolar için çok teşekkür ett. twitter üzerinden. Johan Brujnnel ise esprili bir şekilde bu mektuptan bahsetti. Tabii mektubu yazanlar yarış sonunda Leadville Dağ bisikleti yarışını birincilikle bitiren isimin Levi Leipheimer olduğunu ve üzerine bir de Lance Armstrong’un inanılmaz olarak görülen geçen seneki rekorunu kırması sonrası sanırım o mektubu yazıp öylesine duyurmanın ve yaymanın stresini yaşamışlardır.

        Parkur içerisinde Levi Leipheimer liderliği sürdürürken en yakın rakibi Jeremy Horgan Kobelski (JHK) Levi’yi yakından takip ediyordu.

        Amerikalıların diğer favori gördüğü ve sevilen isim Todd Wells ise 3. sırada yakalamaya çalışıyordu.

        Son powerline tırmanışına başlarken Levi Leipheimer ile Jeremy Horgan Kobelski (JHK) arasında 15 saniye kadar fark vardı. Yarış Levi’nin liderliğindeydi.dün haberini yaparken bahsetmiştim ki; Levi’nin tırmanışı merak ediliyordu. Ve işte cevap bu aşamada bulundu. Levi mükemmel tırmanış performansı sergiledi. Ve Farkı açmaya başladı. JHK yetişmek için zorlanıyordu.

 

        Leadville yarışının zorlu parkuru sonrası büyük bir nimek o finish çizgisindeki kırmızı halıdan geçmek. Klasikleşmiş olan bu düşüncede yarışın lideri olan Levi Leipheimer kırmızı halıdan geçecek ilk isim olacaktı. Gittikçe açılan zaman farkı sonrası artık JHK’nın Levi’yi yakalaması imkansızlaşmaya başladı. Ve tırmanış öncesi 15 saniye olan zaman farkı Levi Leipheimer kırmızı halıdan geçip finish çizgisine girdiğinde zaman farkı 9 dakika 26 saniyeye çıkmıştı. Ve Leadville’in yeni rekortmeni 6:16:37 ile Levi Leipheimer oldu.

Leadville 100 mil Dağ Bisikleti Yarış Sonucu:

 

1. Levi Leipheimer 6:16:37

2. Jeremy Horgan Kobelski 6:25:21

3. Todd Wells 6:30:31

4. Dave Wiens 6:33:54

5. Jeremiah Bishop 6:33:54

        Rebecca Rusch  7:47:35’lik derecesiyle bayanlarda birinciliği elde eden isim oldu. İkinciliği 8:12:54’lik derecesiyle  Amanda Carey  elde etti. Yarış sonrası Rebecca zorlu yarışın detaylarını anlatırken çok fazla bacak krampları yaşadığını ve bu sebeple Amanda’yı silkelemekte zorlandığını belirtti.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın