Konya Torku Şeker Spor ve 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Başarısı

02/05/2012  //     //  Road Bike News

 

22-29 Nisan tarihlerinde gerçekleşen 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun 8 etabının ilk startı öncesi, bu yıl katılımcı takımların gücü ve takım kadrolarında gelen yıldız isimleri konuşuluyordu. Bu yıl TUR’umuzu kim kazanabilir sorusu henüz hakimken herkes tecrübeli isim Alexandr Vinokourov’lu Astana takım kadrosu, Mark Renshaw’lu Rabobank’ı, Cameron Meyer, Robbie McEwen ve Matthew goss gibi yıldız isimlerin yığıldığı GreenEdge takım kadrosu, Andre Greipel’li Lotto Belisol, havasından yanına yaklaşılmayan Alessandro Petacchi’li Lampre gibi Profesyonel takımlar konuşulurken… Mustafa Sayar, Miraç Kal, Hüseyin Özcan, Muhammet Atalay, Yuri Metlushenko, Sergiy Gretchyn, Volodymyr Bileka kadrosuyla katılan Continental takım henüz çoğu kişinin aklından bile geçmiyordu. Evet yüreklerde olan gerçekleşti ve bir Türk takımı olan Konya Torku Şeker Spor sporcusu Tur sonunda turkuaz renkli mayoyu giyerek takımını, taraftarlarını ve tüm Türkiye’yi onurlandırdı ve sevince boğdu.  Türkiye bunu hiç unutmayacak.

 

Fanatiklerin Türk takımına duyduğu özgüvensizlik aslında kendilerine duydukları özgüvensizlikle mücadeleye başlayan Konya Torku Şeker Spor ise bu yıl 8 etapta tarih yazacaktı. Geçen yıl, takım Menajeri Mehmet Şafakçı’nın “Biz henüz tecrübe ediniyoruz. Önümüzdeki yıl başarıyı hedefliyoruz.” sözleri hala kulaklarımda. Bu yıl TUR başlamadan takımı görünce bu yılki hedeflerini öğrenmek üzere fikirlerini ve takımın durumunu aldım. Tur boyunca röportajlarla birlikte hem Konya Torku Şeker Sporlu takım kadrosunun, hem takım menajeri Mehmet Şafakçı’nın hem de takımın kalbi… Bizi bugünkü gururu yaşatan, takımın var olmasını sağlayan Sayın Recep Konuk ile röportaj yaparak sizlere adım adım Türkiye başarısını yaşatmaya çalıştım. Bu yorucu tempoya henüz başlarken, Konya Torku Şeker Spor’un takım kadrosunun kendine güvenen dik duruşu ve prıl prıl parlayan gözlerindeki başarı hedefi ilk günden belli oluyordu. Takım iletişimi mükemmeldi. Uyumun getirisi moral, motivasyon derken ilk konuşmamızda bir etap galibiyeti veya ilk 3 hedefleniyordu .Henüz 48.startını almamış Türkiye Bisiklet Turu takım tanıtımlarında Yuri Metlushenko ile yaptığımız röportajda, Metlushenko’nun röportajındaki hararetli hedefler açıklamasında görmüştük.

 

[View:http://vimeo.com/40792083:550:0]

 

İlk gün Alanya’da starttan itibaren mükemmel performans görteren Konya Torku Şeker Spor finişe 2 kilometre kala gerçekleşen kazaya şanssızlık eseri karışınca ilk gün çıkışını kaçırmış oldular. Kazanın son 3 kilometre kala gerçekleşmesi sebebiyle ana grupla giriş yaptığı kabul edilmesi günün şanssızlığını bir nebze olsun telafi etti. Şans bizden yana, kader Torku’nun podyumdaki galibiyeti üzerine yazılmıştı. İlk etabın galibi Theo Bos(Rabobank)’un 10 saniye ardından giriş yaptığı kabul edilen İvailo Gabrovski etabı 92.sırada tamamlamıştı. Gün sonunda takım kazadan bir hayli etkilenmiş ancak ertesi gün için moral deposunu yükseltmek üzerine motive olmuştu. İlk gün Mustafa Sayar’ın doğum günüydü. Takım daha ilk günden takım ruhunun kuvvetiyle mücadele verip Mustafa Sayar’a bir madalya hediye etmek istemişti. Şanssız bir kaza son 2 kilometrede madalya mücadelesini yıktıysa da TUR sonunda KUPA’nın onları beklediğini kimse tahmin etmiyordu. Konya Torku Şeker Spor’un takım gücünü veren, o olmasaydı şuan bu galibiyet sevincini tadamayacağımız Konya Torku Şeker Spor Onursal Başkanı ve Pankobirlik başkanı Sayın Recep Konuk takıma 1 gün öncesinden sürpriz bir ziyaret yaparak başarılar diledi.

 

 

[View:http://vimeo.com/40828765:550:0]

 

 

 

İlk günün sonunda, takım menajeri Mehmet Şafakçı takım hedefini açıklamıştı…”En büyük hedefimiz Fransa Bisiklet Turu’nda Türkiye’yi temsil etmek”

 

[View:http://vimeo.com/40858218:550:0]

 

Andre Greipel ikinci gün Alanya-Antalya etabının galibiyetini aldığında, Gabrovski 18 saniye farkla finiş çizgisini geçmiş genel sıralamada 102.sıraya gerilemişti. Ancak Konya Torku Şeker Spor’un güçlü sprinterleri; Yuri Metlushenko 19.sırada, Miraç Kal ile 42.sırada dünyanın en güçlü sprinterlerine karşı başarı sergilemişti. Takım dikkati çekmeden Continental takım ünvanını taşıyarak ertesi günü sessizce bekliyordu. 8 sporcusuyla Konya Torku ertesi gün için konsantre olup çalışacaktı.

 

3:Etap… Elmalı finişi ve zirvedeki muazzam sevinç…

 

48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun ardından zaferi aksettirmeye çalıştığım yazının en uzun… kelimelerin yetmeyeceği hisleri barındıran bölümü. Türkiye’nin en zor etabı, Kraliçe etap TUR’un kaderini çizecek profili ile güneşin ilk ışıkları eşliğinde heyecanını yaymaya başladı. 24 Nisan 2012 Salı günü etap tanıtımları yazımda herkesi zirveye davet etmeye çalıştığım gündü. Tarihi olacağını düşündüğüm Elmalı zirve finişinde Türk Bisikletinin tarihine geçecek bir galibiyete sahne olmasını ümit ediyordum. Zirvedeki ve finişteki Türk takımına verilecek destekleri de bu sebeple çok arzu etmiştim. Antalya’da start öncesi hareketlenve halkın ilgisi yavaş yavaş artmaya başlarken, galibiyet hedefli Konya Torku’nun güne mutlu başlamış olmasını diliyor, zorlu gün için adeta kalplerinin hızlı hızlı atışını duyuyor gibiydim. Biraz olsun gülümsetmek, güne çiçeklerle başlamaları için Cyclingtr-Aylin Koç olarak ne kadar değerli olduklarını göstermek istedim. Her birine kendileri gibi gonca gül hediye ederken onların mutlu olmasını ve güne pozitif başlamaları için daha başka ne yapabilirimi düşünüyordum. Eksik olan… Bisiklet fanatiklerinin neden hala o zorlu etapta Türk takımlarının yanında olmadığı düşüncesiydi. Moral herşeydir. Takım antrenörü Saadettin Kızıl sayesinde beslenme çantalarına konan sarı papatyalarla etabın ortasında kendilerine ulaşmasını amaçlamıştık. Çünkü o an etapta onlarlaydık…

 

Bunları neden anlatıyorum? Türkiye’nin ilk Continental takımı Konya Torku Şeker Spor’un hedeflediği Türkiye Turunu kazanma aşamasında güne yalnız başlasalarda ekran karşısında Yasin okuyan fanatiklerinin olduğunu bilmek, onlardan büyük şeyler bekleyen, güvenen bir kesimin var olduğunu bilmenin gücüyle bu başarılarını hayalimde start ve finişe üşenmeden gelmiş Konya Torku Şeker Spor, Türk Bisiklet Fanatiklerinin coşkusuyla süslüyorum. O zaman kim bilir neler başarırlardı.

 

Heyecanın doruk noktasını buram buram yaşatan etabın finiş noktasına ilerlerken son 6 kilometre önce yavaş yavaş başlayan tırmanışa geldiğimde heyecanım daha da arttı. Hele ki son 3 kilometre kala Alpe d’huez’in benzeri görünümüyle Elmalı’nın ardarda ve dimdik gelen S tırmanışlarını görünce mutluluktan havalara uçuyordum. Muhteşem bir finiş olacaktı. Son kilometrenin virajına hangi yorgun kahramanın gireceğini tahminlerim zorlarken bu kaydın alınması gerektiğini düşünerek son S virajı kameramın objektifime alarak beklemeye başladım. Bulunduğum yer finiş çizgisinden uzak olduğu ve tırmanış için beklediğim atağı kimin yaptığından bihaber sabırsız bekleyişe geçtim. Halkın sesleri ve hemen tepemizdeki helikopterin pozisyonu meçhul kahramanın Türkiye’nin ilk zirve finişi galibiyetine yaklaştığını gösteriyordu. Kamerayı çalıştırıp formanın rengine odaklanmaya geçtim. Yeşil forma sondan 2.virajı dönerken objektife girmişti işte. TUR’da 3 yeşil mayo vardı. Caja Rural, Europcar ve Konya Torku Şeker Spor. Hangisi olabilir? Kalbim daha da hızlı atmaya başladı. Son viraja yaklaşırken Yeşil Formanın üzerinde kırmızı logosuyla Torku amblemini görünce kelimelerin tarif edemeyeceği coşkulu mutluluk kapladı içimi. Son virajı dönüşünü çekip hemen galibiyet sevincine katılmak üzere Elmalı zirvesinde bekleyen 4bin kişiye dahil olmak üzere yürürken bile zorlandığım dik tırmanışları aşmaya başladım.

 

Finiş çizgisini geçince büyük coşku başlamıştı. Katılımcıların sayısı o kadar fazlaydı ki, podyumun karşı tepelerini kaplayan insanlardan gelen mutluluk dolu Türkiye tezahürratları eşliğinde Elmalı çınlamaya başlamıştı. Bir Türk takımının Continental statüsünde katıldığı bu TUR’da tarihe geçecek zirve finişini profesyonelleri geride bırakarak alması Torosların tepesini Türkiye, Türkiye tezahürratlarınn yankılarına bırakmıştı. Açıkçası röportaj yapmaya çalışıp fikirlerini size iletmek istediğim Abdullah Şafakçı ve Miraç Kal’a o an tam olarak ne sorduğumu bile hatırlamıyorum. Tezahürratlarda sesim kısılmış kendimi kaybetmiştim. Kamera karşısında sakin ve hakim görünmeye çalışırken aslında hala daha bu zaferin sarhoşluğunu üzerimden atamamıştım. Takımına güvenip hayatını, sevdiklerini ihmal ederek zafer için ilerleyen Mehmet Şafakçı ve bu çalışmalarda kendisini hiç yanlız bırakmayan Abdullah Şafakçı ve takımın antrenörü Saadettin Kızıl… Herkes mutluluktan kelimeleri zor seçerken kameralara seslenip Türkiye’nin gururunu mutlulukla yansıtmaya çalışıyordu.

 

Gabrovski’nin son 6 kilometrede yazmaya başladığı tarihi başarıda en yakın rakibi, etabı ikinci sırada bitiren Astana takımının tecrübeli ismi Alexandr Dyachenko’dan 1 dakika 33 saniye avantaj elde etmişti. Günün 3.sü Danail Andanov Petrov… Açıkçası röportaj yapmayı arzu etmediğim bir isimdi. Geçen yıl Konya Torku Şeker Spor kadrosunun takım lideri Caja Rural ile anlaşıp Caja Rural’ın takım lideri olarak Türkiye’ye katılmıştı. Gabrovski’nin galibiyeti yanı sıra Andanov Petrov’u geçmiş olması benim için bir başka mutluluktu bunu itiraf etmeden geçmeyeceğim. Podyumda sırtında Türk Bayrağı, gözleri dolan Gabrosvki, “Rakiplerimden en büyük farkım benim Türkiye’de Türk takımı ile Türk halkını temsil etmemdi.”demişti.

 

 

Sonuç olarak 1 dakika 33 saniyelik farkla alınan genel sıralama liderliği daha derin anlamlar da taşımaktaydı. Nasıl ki, İvailo Gabrovski podyuma Türk bayrağı ile çıkıp İstiklal marşını çaldırdı ve Elmalı’nın 4000 kişilik katılımcıları Toroslarda İstiklal Marşı ile inlettiyse bu gururun tur sonuna korunması için takımın üzerinde daha çok baskı oluşacaktı. Önlerinde 5 etapta Gabrovski’yi kazadan uzak tutmak, kaçışlarda zaman farkının açılmasına engel olmak için ana grup önünde ana gruba tempo vererek rüzgara karşı lider gitmek gibi zorluklarla yüz yüze kalmışlardı.

 

4.Etap Fethiye Marmaris arasında gerçekleşti. Start ve Finişin arasındaki tırmanış prim kapısının zorluğu yanı sıra bu rotadaki asfalttaki büyük çakıllar yine zorlayıcı olacaktı. Güne Turkuaz mayo ile başlayan Konya Torku Şeker Spor için zaman… Birlikte etaplardaki hakimiyeti kurmak ve korumak olmuştu. Fethiye startında etap öncesi imzasını atan Gabrovski üzerindeki Turkuaz mayo ve Konya Torku Şeker’in amblemi gözlerime bir başka güzel göründü. Gerçekten yakışmıştı.

 

 

Fethiye Marmaris etabında Turkuaz mayo olabildiğince ana grup önlerinde Konya Torku Şeker Spor’un treninde gün boyu ilerledi.Günün kaçış grubundaki Diego Caccia(Farnese Vini) Torku için risk teşgil ediyordu. Ana gruba tempo vererek zaman farkını kapatmak üzere ciddi efor sarf edildi. Kaçış grubu yakalanıp Mark Renshaw ve Matthew Goss birlikte finişe girdiğinde foto finiş sonucuna göre Renshaw liderliği açıklandı. Toplu sprint finişinde grup ile birlikte giren İvailo Gabrovski zaman farkını takım çalışması ve inançla 4.etapta da korumayı başardı.

 

 

5.Etapta Marmaris-Turgutreis için yepyeni bir mücadele başlıyordu. Starttan 15 kilometre sonra başlayan kaçış grubu içerisindeki Andrea Di Corrado(Colnago) kaçış grubundan son 10 kilometre kala yaptığı atakla etabı solo finiş galibiyetine çevirip kariyerindeki ilk etap galibiyetini Türkiye’de almış oldu. Bu yıl sürprizlerle dolu olan Türkiye Bisiklet Turu, yıldız isimlerin geride kalıp sürpriz isimlerin galibiyeti bırakmamasıyla devam ediyordu. İvailo Gabrovski ise 36.sırada tamamlayarak, genel sıralamadaki en yakın isimlerin önünde girmeyi başararak zaman farkını yine korumayı başardı. Takım mükemmel görev dağılımı; her etapta takımın suluklarını tarım aracından alıp takıma dağıtan Hüseyin Özcan, start sonrası ilk 50 kilometre kaçış baskılayıp tempo veren Mustafa sayar ve Miraç Kal, ilerleyen kilometrelerde Sergey Greshkin, Volodymyr Bileka, Yuri Metlushenko ve Mustafa Sayar’ın özlediğimiz eski performansının hakim olduğu etaplar boyunca İvailo Gabrovski’nin finişe taşınması eşliğinde mükemmel bir uyum ile galibiyete adım adım tırmanmaya ilerlediler.

 

6.Etap Bodrum Kuşadası‘nda 22 yaş ortalaması ile en genç takım olarak katılan Pro Continental takım Conago CSF’den Sacha Modolo sürprizi geldi. İki gün üstüste etap galibiyetini yıldız isimlerden kopartan genç takımın mutluluğu ve akşamki eğlenceleri görülmeye değerdi. Etap galibiyetini Eylül’de doğacak bebeğine hediye eden Modolo o gün Matthew Goss ve Mark Renshaw’u geride bırakıp galibiyeti almıştı. Onlar etap galibiyetlerine sevine dursun derken Konya Torku Şeker Spor takımında yorgunluğun izlerinden eser görünmüyordu. Her gün güne kararlı bakışlarla başlayan takım bu yıl tarih yazmaya kararlıydı. Gabrovski’yi taşıyan Konya Torku Şeker Spor Treni onu toplu sprint finişi grubuna sokmuş, Gabrovski 42.sırada finişi geçmişti ve zaman farkı genel sıralada etkilenmemişti.1955 yılında kurulan Konya Torku Şeker Spor 2012’yi Türkiye Turu için galibiyet yılı seçmişti. Bu arada Türkiye’nin bu başarısı, nihayet yıllardır sporcuları podyumda öpmeyen Türk Podyum Mankenlerinin objektiflere sporcuyu Dünya’nın çoğu favori yarışında olduğu gibi yanaklarından öperken görülmeye başlandı. Diğer bir açıdan bu yıl bu detay da Türkiye Bisikletinde ilklerden sayılabilir.

 

Kuşadası finişinden sonra takım menajeri Mehmet Şafakçı ile görüşmemizde daha güzel sürprizlerle dolu yepyeni açıklamaları aldık. Konya Torku Şeker’in başarı hedefi daha da büyümüş, yıllar öncesinden hedeflenen Fransa Turu artık hedefler arasına dahil edilme aşamasına geçilmişti. Türkiye’nin bisiklet tarihine derince kazanan bu başarı ile takım Pro Continental veya Profesyonel takım izni için hazır olduğunu gösterdi. Çin’den alınan davetiye ve takımın yol masraflarının karşılanacağını, Çin’de yarışmalarını istenmesi yin eyeni haberler arasında sizlerle paylaşılmıştı. Türk Markası, Türk Takımı Dünya’ya Açılıyor !

 

[View:http://vimeo.com/41233125:550:0]

 

7.Etap Kuşadası-İzmir gününde artık turun sonunda yaklaşmış olmak ve Turkuaz mayonun Türk takımında aynı zaman farkının korunmasıyla kalması herkesi rahatlatmaya başlamıştı. Yolda gelirken küçük bir köy bakkalından birşeyler almak istediğimde, boynumda asılı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu basın kartını gören yaşlı bakkal amca Konya Torku Şeker Spor kazanıyormuş doğru mu? dedi. Beklemediğim bir soruydu. Anlayabileceği kısa bir açıklama yaparak doğruladım. Az daha aldıklarımın hepsini bedava verecekti ki sonunda ödeme yapmayı başarabildim. Türk halkının köy, kasaba, kenar, köşe her yerine giden bu müjdeli haber içinde tarihi TUR’u yaşamaktan çok mutlu olduğumu hissettim.

 

Yedinci günün finişi için yaşadığım yer İzmir’den günlerce uzak kalmış olammın verdiği özlem Turun sonunda Türk takımının ödül alırkenki anını düşündüğüm zamanlarda bastırabiliyordum. İzmir finişi, Lozan kapısına geldiğimde Ege’nin incisi güzel şehrimin, güzel insanları bisikletleri ile katılım göstermişti. En kalabalık bisikletli katılımın İzmir’den gelmiş olması gerçekten çok hoş bir detaydı. Finişi beklerken, finiş alanında kurulan TV’den yarış görüntüleri de alandaki insanlara ulaşıyordu. Seferihisar’da yayına giren yarışın diğer güzel sürprizi Çocuk dostu, Türkiye’nin ilk sakin şehri Seferihisar’ın yaptığı muazzam sürpriz ekranlara yansıdı. Üzerlerinde Tour of Turkey amblemli 100 çocuğun kasklarını takıp bisiklet yarışına katıldığını görmek, gelecek neslin Tour of Turkey için hazırlandığını müjdeledi.

 

 

8.Gün Avrupa’dan Asya’ya verisyon 2… İstanbul İstanbul final etabına sıra geldiğinde gün sonunda ödülü alacak kişinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den ödül alacak olması metropol şehri daha da ayaklandırmıştı. Katılımın her geçen dakika arttığını görmek, İzmir’in bisikletli katılımını geçen bisiklet etkinliği sayesinde İzmir’den daha da fazlaydı. Güvenlik önelmlerinin had safhada olduğu alanda 3.etap Elmalı zirvesindeki galibiyetinden bu güne 1 dakika 33 saniyelik zaman farkını korumayı başaran Konya Torku Şeker Spor’un Turkuaz mayoyu son 3 kilometreye kadar kazasız taşımasını ümid ederek geçti. Geçen yılın açılış etabının galibi Andrea Guardinin finiş için asılmasını bekliyordum. Etap profili toplu sprint finişini alenen işaret ediyordu. Bizler için tek tehlike ise son 3 kilometreye kadar kaza olasığı idi. Final etabını; bu yıl ilk etabın galibi Theo Bos kazandı. Açılış ve kapanıi Theo Bos’dan gelmiş oldu. Guaridini geçen yıl galip bitirdiği etaba asılmış olsa da 4. sırada tamamlayabildi. Toplu sprint finişinde grupla birlikte giren İvailo Gabrovski 5 gün boyunca Turkuaz Mayoyu Konya Torku Şeker amblemi ile final podyumuna kadar taşımayı başardı.

 

 

Bu yıl Konya Torku şeker Spor’da ki başarı; Türk takımı yıldız isimleri devirerek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunu kazanan ilk profesyonel takım oldu.

İvailo Gabrovski, eski performansına geri döndüğünü gösterdi.

Mustafa Sayar, morali yüksek olunca sprint finişlerinde kendi sınırlarını aştı. Sayar’ı uzun zamandır ilk kez sprint finişlerinde dahi bu kadar yüksek performans ve gerek tırmanış gerekse sprint profillerinde ne derece etkili olabileceğini izledik. Bu başarıda emeği çok büyük.

Miraç Kal, bisikletle orta düzey ilgilenenlerin bile sprinter olarak tanıdığı Türk sporcumuz. Takımın Turkuaz mayoyu alması için start sonrası etabın yarısına kadar kaçış baskılayan, ana gruba tempo veren isim. Turkuaz mayo ve takım için takım stratejisi gereği sprint etaplarında lider mayoda etkin rol oynadı. Mayo iddiası için Elmalı’ya tırmanan, erkesi gün hiç yorgun değilmişçesine muazzam performans gösteren Miraç bu yıl askerden gelmesine rağmen performansı ve kararlılığıyla büyük katkı sağladı.

Yuri Metlushenko, daha ilk gün röportajında gözlerinden galibiyetin garantisini veren, sözleriyle inancını vurgulayan sprinter. Turkuaz mayo için yarış içi strateji kollayıp, özellikle düz etaplarda Gabrovski’nin ilk grup içerisinde girmesini sağlamak üzere yoğun özveri gösterdi. Takıma motivasyon, güç kaynağı olan tecrübeli sprinter Turkuaz mayo için etap galibiyetlerini arka planda turarak Gabrovski’ye çalıştı.

Hüseyin Özcan, takım performansı için ana grup gerisine düşerek en arkadan, en öndeki sporcuya dek içecek ve gıda takviyesini sağladı. Son güne kadar takımı için stratejik görevlerde etkisini gösterdi.

Sergiy Gretchyn ve Volodymyr Bileka, 3.etaptan sonra İvailo Gabrovski’nin leadoutluk görevini üstlendiler. Etabın yarısından sonra Gabrovski ile devam ederek son kilometreye kadar Gabrovski’yi kazadan uzak tutup son Konya Torku Şeker Spor sprint trenini oluşturarak Turkuaz mayoyu ön grup içerisine taşıdılar.

Muhammet Atalay, Diskalifiye olması sebebiyle 4.etapta start alamayan Muhammet Atalay ilk günden itibaren takım için etkin rol almıştı.

 

Elbette ki kazananlar sadece bu kadar değil. Mehmet Şafakçı; Bisiklet sporuna verdiği emekler sonrası bir dönem sisteme küsen takım menajeri sevenleri tarafından ikna edilip bisiklete geri dönmesiyle bu başarının ilk temellerini sıfırdan atmış oldu. Kendisi, şimdiye kadar Türkiye’de tanıdığım takım menajerleri arasında en güçlü vizyona sahip, yeniliğe açık, takımı Avrupa statüsüne yükselten isim. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Cyclingtr olarak yayına başladığımız ilk günden beri dünya geneli haberleri Türkçe kaleme alırken kendi ülkemden de haber yapmak istedim. Yurtdışı takımların hepsi haber için bilgi paylaşımı yaparlarken, Türkiye’den tek haber alamıyordum. Türkiye’ye Türk Bisikletinden haber verememenin verdiği sıkıntılı dönemlerde Mehmet Şafakçı ile görüştükten hemen sonra takım hakkında bilgiler gelmeye başladı. Böylelikle Cyclingtr Türk takımı olarak Konya Torku şeker Spor’un haberlerini yapmaya, Cyclingtr izleyicileri de Konya Torku Şeker Spor’u bilmeye tanımaya başladı. Avrupa’da, dünyada işleyiş böyle diyerek yeniliklere açık olup takımını ileriye taşıyan Mehmet Şafakçı ve asistanı gibi çalışan ve sürekli destek veren oğlu Abdullah Şafakçı’nın başarısı.

 

Saadettin Kızıl: Takımın antrenörü ve bu başarıya imza atabilmek için kamp, yarış ve antrenmanların sıkı takipçisi, takımın sevilen ismi olarak yine her zamanki gibi an ve an heyecanı yaşadı. Bu uzun hazırlık döneminin karşılığında Continental takım olarak Profesyonelleri arkada bırakan galibiyete hazırlanmalarını sağladı.

 

Recep Konuk: Konya Torku Şeker Spor Onursal Başkanı ve Pankobirlik Başkanı, Lider karakterini konuşurken buram buram hissettiğim başkan gün geldi kulaklarını söylentilere tıkadı ve inandığı takımından desteğini asla çekmedi. En güçlü inanan olarak takımın ihtiyaçlarına destek olurken son gün yoğun iş programına ara vererek takımına sürpriz yaptı ve yanlarında olduğunu göstermek için Konya’dan Alanya’ya gelip güç verdi. 1955 yılında kurulan takımın bugünkü başarısı en baştaki isimden Recep Konuk’tan güç ve destek alarak bugünkü galibiyet onurunu bizlere taşıyabildi.

 

Son olarak bu inanılmaz başarı ardından Konya Torku Şeker Spor’a seslenmek istiyorum. Bizlere gelen yoğun fanatik taleplerin daha da arttığını belirterek… Takımınızın formalarını Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray kulüplerinin fanatiklerine yaşattığı sevinç ve bağlılık göstergesini sergilemek için lütfen Türk Bisiklet Severlerin ulaşabilmesi adına satışa çıkarmanızı rica ediyorum. Bu takımın paraya ihtiyacı olduğunun göstergesi değildir. Öyle olsa futbol takımları forma satmazlardı. Bu fanatikliğin, bağlılığın göstergesidir. Sözün özünü en iyi bir takipçinin bana ulaşan maili dile getiriyor… Ben Konya Torku Şeker Spor’u tutarken neden Omega Pharma’nın, Rabobank’ın bisiklet formasını satın almak zorundayım da kendi takımımın formasını satın alıp giyemiyorum.” Benim susup, hak verdiğim bu maili sizlerle paylaşmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum. Bizlere yaşattığınız bu muhteşem sevinç için ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

 

[View:http://vimeo.com/41405250:550:0]

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın