Hollowtech II Aynakol Montajı

09/12/2009  //     //  Road Bike News

Gerekli anahtarlar

  • Yüzey temizleme aleti
  • Hollowtech göbek sıkma anahtarı

Bu tür sistemlerde göbekle tümleşik bilye yatağı ve krankla tümleşik milden oluşur.Mil kolun ayrılamaz bir parçasıdır. Kolun karşı kısmı milin ucundaki yivlere oturtularak sıkıştırılır. Geleneksel orta yataklarda bilye yatağı milin üzerinde yer almaktadır, bu tür aynakollarda yatakdışarıda ve gövdeye montajlıdır. Bu tip sistemlere örnek olarak Shimano® Hollowtech II, Race Face® X-type Crankset and FSA® MegaeXo, and Truvativ® Giga X Pipe modellerini verebiliriz.

Gövdenin Hazırlanışı

Gövdeye bilye yataklarının kusursuz bağlanabilmesi için gövdenin bağlantı noktasının pürüzsüz olması gereklidir teknik olarak fakat birçoğumuzda bu alet bulunmadığı için  bu işlemi yapmadan montajı gerçekleştiririz. Aşağıdaki resim alet ve yapılması gereken hakkında fikir verecektir.

 

Aşağıdaki tablo 68 mm ve 73 mm ortamil yatakları bilezik (spacer) ayarlaması üzerine.. Ayrıca bilinmesi gereken E-tipi attırıcı ki bunlar sele borusunun geçtiği boruya bağlanmazlar göbeğe bağlanırlar

 

 

 

Gövde yuvası genişliği Ön attırıcı veya  Zincir kılavuzu Dişsiz taraf
(Bisikletin solu)
Dişli taraf (Bisikletin sağı)
68mm Normal 2.5mm bilezik 2 x 2.5mm bilezik
68mm E-tipi attırıcı 2.5mm bilezik 2.5mm bilezik artı E-tipi attırıcı
68mm Zincir kılavuzu 2.5mm bilezik 2.5mm bilezik artı zincir kılavuzu
73mm Normal Bilezik yok 2.5mm bilezik
73mm E-tipi attırıcı Bilezik yok E-tipi attırıcı
73mm Zincir kılavuzu Bilezik yok Standart zincir kılavuzu

 

 

 

 

Yatakların Montajı

Bileziklerin ayarlaması yapıldıktan sonra sıra yatakların montajına gelir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken sağ ve sol tarafların doğru yerleştirilmesi daha sonra sol tarafı saat yönünde (bisikletin sürüş yönünün tersi diye de söylenir) çok dikkatli bir şekilde elle  hazırlayıp kendi özel anahtarı ile sıkıştırmalıyız. Sağ taraf da saat yönünün tersine sıkılır.Yatakların  sıkıştırma değeri 35 – 50 N •m (305 – 435 in. Lbs).

Shimano® XTR FC-M960 Hollowtech II aşağıdaki gibidir fakat  Dura-Ace sistem aynı bilezikleri biraz farklıdır.

 

 

 

Bilye yatakları gövdeye monte edildikten sonra sağ taraftan kranka bağlı olan mili gresleyerek nazik bir şekilde göbeğe yerleştiririz. Bazen ahşap ya da lastik bir tokmak işi biraz kolaylaştırabilir.

Sol kolun montajında en çok dikkat edilmesi gerekenler öncelikle kolların biribiri ile 180derece  açılı olması diğer husus sol kolda sıkıştırma vidalarının arasında yer alan  ince tırnağın milin üzerindeki yuvaya oturması bu işlemin tam olarak yapıldığının göstergesidir.

 

 

Son olarak ise vidaların sıkılması en önemli konu kesinlikle eşit şekilde sıkılmalı en fazla sıkışma değeri 10-15 Nm (88-132 in.lbs) olmalıdır

 

Kapağın sıkıştırma değeri 0.7 – 1.5 N •m (6 – 13 in. lbs.)

umarım montajınıza  yardımcı olur herkese kolay gelsin

kaynakça: biraz tercüme, biraz tecrübe

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın