Giro d’Italia 2011-İtalya Bisiklet Turu 12.Etabını Strateji ve Güç Kazandı… Mark Cavendish

19/05/2011  //     //  Road Bike News

 

 

 

21 etaplık Giro d’italia’nın yarısını tamamlayıp 12.etap ile güne başlarken 12 etaba göz atmakta fayda var. Dün Mark John Gadget(AG2R)’ın kazandığı Castelfidardo’da finişe giren sporcular, bugün Castelfidardo’da start aldı. Dün Giro için güçlerini tüketip yarıştan çekilen Borut Bozic(Vacansoleil) ve Danilo Mapolitano(Acqua&Sapone) bugün start almadığı için ana grup 186 sporcu ile start almış oldu. Giro’nun 21 etabından yarısını tüketip geride bırakırken bugünkü etap son düz etap olarak 184 kilometrelik mesafesi 94.Giro d’italia’nın sprinterlere yönelik son etabı olarak başlandı.

 

 

12.etabın start alanı Castelfidardo’nun akordiyonlarıyla tanınması sebebiyle start öncesi, Genel Sıralama lideri Alberto Contador’un Pembe Mayosuna uyumlu, özel pembe bir akordiyon hediye edildi.

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

 

 

Profil detayında da görülen günün etabı Giro’nun son düz etabı olarak 184 kilometrelik mesafesiyle tamamen düz olması sebebiyle sprinterlerin günü olarak kabul ediliyor. Hatta sprinterlerin son günü demek daha doğru olur. Günün favorileri başta Mark Cavendish(HTC-Highroad) ve Alessandro Petacchi(Lampre) olmak üzere dev sprinter yıldızların sprint düellosuna sahne olacak. Mark Cavendish’in bugün son kez start alacağı etap sonunda Giro’dan çekileceği haberi geldi. Genel sıralama liderliği olmayan ünlü sprinterin gerek kendini tehlikeden korumak, gerek kendini genel sıralama liderliği olmadığı için fazla zorlamamak adına Giro’dan erken ayrılması özellikle bu senenin zorlu ve tehlikeli Giro etapları göz önüne alındığında fazla da yanlış bir karar olduğu söylenemez. Yine de bugün son düz etabın zaferini almayı ne kadar istediğini bildiğimiz Mark Cavendish’in start öncesi yakalanan bu karesi çok derin anlamlar taşıyarak Giro’nun 12.etap arşivine eklendi.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

Photo: Press RCS Sport / Daniele Badolato / Lapresse

 

 

Starttan sonra ilk 12 km. içerisinde etabın kaçışı 4 sporcu ile başladı. Kaçış grubunda; Michal Golas(Vacansoleil), Davide Ricci(Farnese Vini), Stef Clement(Rabobank), Miguel Minguez(Euskatel) vardı. Başlarda kaçış grubu temposu, ana grubu silkelemek ve zaman farkını açmak adına  oldukça yüksek seyir etti. 25. kilometrede kaçış grubunun ana gruba gün içerisinde açabildiği maksimum zaman farkı 4 dakika 50 saniyeye kadar çıktı.

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

Ana grup önünde bugünün etap zaferini isteyen Mark Cavendish ve takımı HTC-Highroad, gün boyunca ana grup önünde ana gruba tempo vererek ilerledi. Bugün etabın diğer bir özelliği de Marco Pantani’nin anılmasıydı. İtalya’nın 2004 yılında hayatını kaybeden, sevilen, efsanevi bisiklet sporcusu Il_Pirata(Korsan)’nın hayatını kaybettiği yer olan Rimini’den etabın 111,7.km’sinde geçildi. Ardından 134,1.km’de bulunan Cesenatica yani Marco Pantani’nin doğduğu ve cenazesi olan küllerinin gömülü olduğu bölgeden geçilmesi ile efsanevi İtalyan sporcu her yıl olduğu gibi bu yıl da bugün, 12.etapta anıldı.

 

Finişe yaklaştıkça yavaş yavaş etap içerisindeki zaman farkı azalıyor, ana grup önünde liderlik yapan HTC-Highroad’un temposuna karşı kaçışçıların ümidi de yavaşça eriyordu. Finişe 30 km. kala 1 dakika 37 saniye olan zaman farkı, 20 km kala 1 dakikanın altına düşüp 56 saniyeye kadar gerilemişti.Kaçış finişe 13,5 km. kala sona erdi. Ana gruba katılan 4 kişilik kaçış grubu, ana grup içerisine karışırken ana grup önünde HTC-Highroad takımı uzun süredir liderliğini yaptığı ana grup önünde trenini oluşturmuş olarak son 10 kilometreye girdi.

 

Son 5 kilometreye girildiğindeyse gün boyu ana gruba tempo veren HTC-Highroad treni diğer takımların sona yaklaştıkça artan hızına karşı yorgunluk belirtileri sergilese de ana grup önünde bugün… son kez… meşhur trenlerini ana grup önünde tutundurmaya çalışıyordu. Finişe doğru son 3 kilometre içerisindeki keskin virajlarının izin veriği ölçüde ana grup, toplu finişte boy göstermek üzere tutunmaya çalıştı. Son kilometreye girecekken ana grup içerisindeki kaza sebebiyle ana grup, tıkanan yolda kaldı.

 

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Franck Faugere / Lapresse

 

Önde kazadan etkilenmeyip kaçan grup içerisinde Mark Cavendish ve Alessandro Petacchi son düellolarına katıldı. Son 200 metreye kadar Mark Cavendish’i finişe taşıyan Mark Renshaw çekilip Cavendish’e yolu bırakmadan önce Cavendish geri dönüp hemen ardında sprint atağına hazırlanan Alessandro Petacchi’yi görünce… Domestiği Mark Renshaw daha çekilmeden ve Petacchi de henüz atağına kalmadan erken bir sprint atağı performansı sergiledi. Bu strateji ile Cavendish gücünün birleşmesi kusursuz bir sprint finişinin etap zaferini getirdi. 12.etap Cavendish’in istediği şekilde sona erdi. Yarın Mark Cavendish start almayacak. Giro’dan ayrılacağını 12. etap başlamadan önce bildirmişti.

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

 

 

12.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Mark Cavendish (GBr) HTC-Highroad 4:17:25
2 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling
3 Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD
4 Roberto Ferrari (Ita) Androni Giocattoli
5 Gerald Ciolek (Ger) Quickstep Cycling Team
6 Fabio Sabatini (Ita) Liquigas-Cannondale
7 Manuel Belletti (Ita) Colnago – CSF Inox
8 Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9 Mark Renshaw (Aus) HTC-Highroad
10 Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Team RadioShack

 

 

Photo: Press RCS Sport / Gian Mattia D’Alberto / Lapresse

 

12.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

1 Alberto Contador Velasco (Spa) Saxo Bank Sungard 44:55:16
2 Kanstantsin Sivtsov (Blr) HTC-Highroad 0:00:59
3 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:21
4 Christophe Le Mevel (Fra) Team Garmin-Cervelo 0:01:28
5 Michele Scarponi (Ita) Lampre – ISD
6 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team 0:01:37
7 Roman Kreuziger (Cze) Pro Team Astana 0:01:41
8 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col) Androni Giocattoli 0:01:47
9 Dario Cataldo (Ita) Quickstep Cycling Team 0:02:21
10 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
11 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel-Euskadi
12 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:35
13 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone 0:02:39
14 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:57
15 Francesco Masciarelli (Ita) Pro Team Astana 0:03:02

 

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın