Genç Erkekler, Büyük Ve Genç Bayanlar Yol Şampiyonları Belli Oldu

28/06/2010  //     //  Road Bike News

Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun (TBF)2010 yılı faaliyet programında yer alan ve Bolu’da gerçekleşen Türkiye Bisiklet Şampiyonası’nda genç erkekler, büyük ve genç bayanların yol şampiyonları belli oldu. Büyük bayanlarda Kocaeli Brisa Spor’dan Gül Çelebi, genç erkeklerde Konya Şeker Spor’dan Ahmet Örken ve genç bayanlarda Sakarya Telekom Spor’dan Merve Demircioğlu, şampiyonluk madalyalarını aldı. 27 Haziran 2010 Pazar günü yani Türkiye Bisiklet Şampiyonası’nın son gününde Büyük erkekler yarışı koşuldu. Büyük erkeklerde Türkiye Şampiyonu Kocaeli Brisa Spor’dan Behçet Usta oldu.

TBF’nin yarış takviminde yer alan ve Bolu’da gerçekleşen Büyükler ve Gençler Türkiye Bisiklet Şampiyonası’nın ikinci gününde(26.06.2010) genç erkekler, büyük ve genç bayanların şampiyonları belli oldu.
Saat 10.00’da Bolu-Mudurnu parkurunda Genç Erkekler Yol Yarışı gerçekleşti. 110 kilometrelik yarışta 44 sporcu çıkış yaptı. Gurup halinde hareket eden sporcular, 25. kilometrede yokuş tırmanışına geçinde küçük guruplara bölündü. Bir süre sonra gurup içerisinden 5 sporcu, 50. kilometrede atak yaparak kaçsa da arkadan gelen guruba yakalandı. Ortalama 33 kilometre hızla hareket eden sporcular, yarışın bitimine 25 kilometre kala, yokuşta dağıldı. Yarışın başında olduğu gibi yine küçük guruplar oluşurken, önde koşan 13 sporcu, bitiş çizgisine birlikte girdi. 03.19.14 süreyle bitiş çizgisini tekerlek farkıyla geçen Konya Şeker Spor’dan Ahmet Örken, ferdi klasman sıralamasında Türkiye Şampiyonu oldu. Birer saniye arayla Kocaeli Brisa Spor’dan Rasim Reis ikinci, Konya Selçuklu Belediye Spor’dan Muhammet Keleş üçüncü geldi.
Saat. 14.30’da önce genç bayanlar, 5 dakika arayla büyük bayanlar  start aldı. 50 kilometrelik yarışta genç bayanlar ortalama 31 kilometre, 70 kilometrelik yarışta büyük bayanlar ise ortalama 30 kilometre hız yaptı. Parkurun 25. kilometresindeki dik yokuşta oldukça zorlanan sporcular, yarışı tamamladı. Genç bayanlar ferdi klasmanda Türkiye Şampiyonluğunu, 01.36.21 süreyle Sakarya Telekom Spor’dan Merve Demircioğlu aldı. Genç bayanlar ferdi klasmanının ikincisi, 01.36.23 süreyle Gelibolu Spor Kulübü’nden Ebru Doğan, üçüncüsü ise 01.39.12 süreyle Kocaeli Gençlik Spor’dan Gamze Ayaz oldu.
Büyük bayanlar ferdi klasmanı Türkiye Şampiyonluğunu, 02.21.11 süreyle Kocaeli Brisa Spor’dan Gül Çelebi elde etti. Aynı takımdan ve aynı süreyle Esra Kürkçü ikinci, Merve Tayfun ise yarışı üçüncü olarak bitirdi.
Yarışların sonunda Atatürk anıtı önünde düzenlenen ödül töreninde, etap ferdi klasmanında ve takım klasmanında sporculara madalya ve kupalarını Bolu Vali Yardımcısı, Cemal Yıldızer, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı  Murat Kocakaya, TBF Genel Sekreteri Bekir Gezer, Gençlik ve Spor İl Müdürü Suat Celen sundu.
Son gün yani pazar günü koşulan büyük erkekler kategorisinde yarış saat 10.00’da çıkış yapan 29 sporcu, parkurun 25. kilometresine kadar gurup halinde hareket etti. Yokuş tırmanışına geçen gurup, küçük guruplara bölündü. 40. kilometreye gelindiğinde gurup tekrar birleşirken, Kocaeli Brisa Spor’dan Kemal Küçükbay atak yaparak öne geçti. Yarışın liderliğini 60. kilometreye kadar önde götüren Küçükbay, guruba yakalandı. Yarışın son 25. kilometresinde yokuş ve inişe giren gurup tekrar dağılarak küçük guruplara bölündü. Son 500 metreye girildiğinde kontra atak yapan Kocaeli Brisa Spor A ve B takımından 3 sporcu, birincilik için yarıştı. Bitiş çizgisini ilk geçen Kocaeli Brisa Spor B Takımı’ndan Behçet Usta, 03.18.00 süreyle Türkiye Şampiyonu oldu. İkinciliği 03.18.14 süreyle Kocaeli Brisa Spor’dan Nevzat Kıral ve üçüncülüğü 03.18.33 süreyle Gökhan Hasta elde etti.
Büyük erkekler genel takım klasmanında ise Kocaeli Brisa Spor A takımı birinci, B takımı ikinci ve Konya Şeker Spor üçüncü olarak açıklandı.
Yarışların sonunda düzenlenen ödül töreninde, etap ferdi klasmanında ve takım klasmanında sporculara madalya ve kupalarını Bolu Vali Yardımcısı, Cemal Yıldızer, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanı Murat Kocakaya, TBF Genel Sekreteri Bekir Gezer, Gençlik, Spor İl Müdürü Suat Celen, Jandarma Üs teğmen Serhat Ünsal, Trafik Tescil Denetleme Müdürü Murat Sönmez ve Trafik Kısım Komutanı Jandarma Başçavuş Hüseyin Ayvacı sundu.
GENEL TAKIM KLASMANINDA DERECEYE GİREN TAKIMLAR ŞÖYLE:
GENÇ ERKEKLER: 1- Konya Şeker Spor, 2- Kocaeli Brisa Spor, 3- Konya Selçuklu Belediye Spor
GENÇ BAYANLAR: 1- Gelibolu Spor Kulübü, 2- Kocaeli Gençlik Spor, 3- Sakarya Telekom Spor
BÜYÜK BAYANLAR: 1- Kocaeli Brisa Spor, 2- Sakarya Telekom Spor

 

 

 

Kaynak: Türkiye Bisiklet Federasyonu

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın