Genç Bisikletçi Rehberi

15/07/2008  //     //  Road Bike News

 

Eğitim her alanda önemli. Ülkemiz çocuklarının eğitimi de bizim için önemli olmalıdır. Okuyunca kendimizin de öğreneceği birkaç bilgi ile eğitsel anlamda Amerika,Canada,İngiltere, Yeni Zellanda ve hatta Kuzey Afrikada bile kullanılan bu rehberi kullanımımız için Türkçeleştirilmiş olarak paylaşımımıza açıyorum. Umarım sizin için ve anlayabilecekleri düzeyde çocklarımız için de kaynak olacaktır.

Hikayemiz 9 yaşındaki Yiğit ile 11 yaşındaki Yasemin’ in diyologları ile aktarılmıştır.
Kendini Bisiklet Sürmeye Hazır Hissetmek
           Yasemin:  Merhaba Yiğit nasılsın ?        

 

Yiğit: Hmm… İyiyim ama kafam karışık. Sana birkaç soru sorabilirmiyim ? Ailen tek başına bisikletle dolaşmana nasıl izin verdi? Yola çıkabiliyor musun? Ben de tek başıma yolda dolaşmak istiyorum. Fakat izin vermiyorlar ve bu hiç adil değil.

Yasemin: Anlıyorum Yiğit ama ailen haklı ben 11 yaşındayım. Ve tek başıma kullanmaya daha geçen yıl başladım. Yolda bisiklete binme zamanın geldiğinde yani hazır oluğunda ailen izin verecektir.

Yiğit: Hazır olduğumda mı? Ama ben 9 yaşındayım ve çok da iyi bisiklet sürüyorum.

Yasemin: Biz çocuklar büyüdükçe denge sistemlerimiz de gelişiyor. Bu da direksiyon hakimiyetini getiriyor. Yani büyüyerek öğreneceğimiz daha çok şey var.

Yiğit : Ama ben sadece bisiklete binmek istiyorum…

Yasemin: Seni çok iyi anlıyorum o zaman sende bisiklete binerken eğlenmeye bak ve zamanla öğreneceklerini görünce çok şaşıracaksın                                                        

Yiğit : Sen nasıl öğrendin ben de öğrenmek istiyorum. Sen bana öğretebilir misin?

Yasemin: Neden olmasın ama ailenden bir büyüğünün de bizimle gelmesi lazım.

Yiğitin Babası: Beni de çağırdığın için teşekkür ederim Yasemin. Biz de Yiğit’e tek başına bisiklet binmeyi ve kuralları öğretmeye çalışıyoruz.

Yiğit: Eeee Nereden başlıyoruz?

Yasemin: Sence bisiklet oyuncak mıdır? Yoksa bir taşıt mı?

Yiğit: Hmmm.  Bisiklet sürmek çok zevkli bu yüzden oyuncak olabilir. Ama trafiğe çıktığımda kamyonlar,arabalar ve otobüsler de olacak ve benim yoluma geçebilecekler. Bu yüzden bence bisiklet tam olarak oyuncak olamaz bisiklet bence taşıttır.

Babası: Bu demek oluyor ki sende trafik kurallarına uymalısın değil mi, Yasemin?

Yasemin: Evet ve arabalar bizden daha büyükler eğer yolda gidiyorsan kurallar herkes içindir.

Yiğit: Ama ben sadece bisiklete binmek istiyorum ve kurallar vakit kaybı

Yasemin: İşte böyle düşünmen yanlış. Mesela sen bir oyun oynarken diğerleri kurallara uymazsa ne olur?

Yiğit: Hayır ben bunu hiç sevmem. Ama ben bisiklette yalnızım ve kendi kurallarıma uyarım.

Yasemin: Şu trafiğe bak Yiğit. Gördüğün arabalar,kamyonlar herkes kendi kurallarına uyarsa ne olur?  Diğer sürücülere sola dönüş sinyali vermeden aniden sola dönerlerse ne olur? 

Güvenliğimiz için kurallara ihtiyacımız var.

Kurallar herkesin güvenliğini korumak içindir. Ne ben ne de sen trafikte henüz bisiklete binemeyiz. O yüzden bisiklet yolundan gideceğiz.

 

Bisiklet Yolunda

 Yasemin: Yiğitcim, Güvenli sürüş deyince aklımıza hemen 2 şey gelmeli. Sür ve Düşün ister inan ister inanma beynin seni  kaskın ve frenlerin kadar koruyacaktır. Dikkatli olup aklını kullanmalısın.  

Güvenliği sağlamak için bir çok seçenek var. En doğru seçeneği uygulayabilmen için trafiği ve trafiğin nasıl istediğini öğrenmen bilmen gerekiyorŞunları bir düşün:

  • Bisiklet daha küçük, daha hafif, daha yavaş ve birçok sinyal ve uyarı sistemi eksiktir. Ama yine de bisiklet bir araçtır.
  • Bisiklet sürücüsü kadan kaçabilmek için yeterli alana ihtiyaç duyar.
  • Diğer sürücüler seni bisiklet üzerinde görebilirlerse sana çarpmaktan kaçınacaklardır. Görünebilir olmalısın.
  • Eğer diğer sürücülere ne yapmak istediğinin sinyalini verirsen sana çarpmayacaklardır.

Sağ taraftaki resim hakında yorum yapın bisiklet sürücüsünün ne gibi hataları var ?

Trafik Levhaları:

Ana Yol- Tali yol Kavşağı
Levhanın anlamı:
İlerde anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir. Hız alatılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Kontrolsüz demiryolu geçidi tek hat
Levhanın anlamı: Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir. 

Tek Yön
Levhanın anlamı:
Yolun, ok yönünde tek yönlü olduğunu bildirir.

Kontrolsüz kavşak
Levhanın anlamı:
İlerde; polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir.KAvşağa yaklaşırken hız azaltılır, iilk geçiş hakkına uyulur.

Kontrollü demiryolu geçidi
Levhanın anlamı:
İlerde bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.

Kontrolsüz demiryolu geçidi
Levhanın anlamı: İlerde, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçit) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.


İki taraftan daralan kaplama
Levhanın anlamı: İlerde daimi (köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın her iki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara ( geçme yasağı, hız kısıtlaması, karşıdan gelene yol ver gibi) uyulur. 

Kontrolsüz demiryolu geçidi en az iki hat
Levhanın anlamı: İlerde daimi (köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın her iki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara ( geçme yasağı, hız kısıtlaması, karşıdan gelene yol ver gibi) uyulur

Dur
Levhanın anlamı: Tali yoldan anayol kavşağına gelindiğini bildirir. Kavşak girişinde durulur. Anayoldan gelen araçlar varsa ilk geçiş hakkı onlara verildikten sonra, harekete geçilerek kavşağa girilir.

Dönüşlerde sinyal vermek için aşağıdaki tabloyu örnek almalı diğer sürücüleri bu sinyal işaretlemeri  ile uyarmanız gerekmektedir.

   Sola dönüş                                                Sağa dönüş                                 Dur sinyali

 

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın