Geleceğin Favorileri Nasıl Yetişiyor?

15/07/2008  //     //  Road Bike News

 

T.C.Karayolları Kanunu der ki; Çocukların trafikte bisiklet sürmeleri için 11 yaşını bitirmiş olması gerekir. Kesinlikle katılıyorum kendine ama maalesef birkaç detayda takılıyorum. Çocuklar nerede bisiklete binecek? Bisiklete binmeyi kim ve nerede öğretecek? Yoksa çocuklar 11 yaşını bitirdiğinde araba kullanabilme yetkisi gibi 11 yaşında mı bisiklete binmeye başlayacak? Bakın İngiltere’ de geçen hafta trafiğe kapalı alanda yapılan yarışlar nasıl olmuş? Yarışan sürücüler kaç yaşında?

Eldivenler, Pro Kask, Formaları, Kilitli pedal sistemi ve ayakkabıları … Bu çocuklar geçen hafta 8 yaş altı kategorisinde yarışan gruptan. 8 yaş altı kategori diyoruz kulağa ne kadar güzel geliyor. Forma, kask gibi küçük ebatlı koruma faktörlerini konuştuk da bilemiyorum boylarına uygun yol bisikleti kadrosunu farkettiniz mi? Ben oğluma eldiveni İngiltereden satın alırken İngiltere de 8 yaş altı kategori yarışı yapılıyor ve çocukların boylarına uygun yol bisikleti kadrosu bile mevcut oluyor. Hayranlığın yanısıra içimde bir üzüntü oluştu. Geleceğin favori isimlerine henüz kaç yaşında yatırım yapıyorlar sizinle paylaşmak istedim. Ülkemizde oğlum futbolcu olacak mantığı güdülerek bol bol futbol topu alınırken resimdeki bu manzara karşısında donup kaldım diyebilirim. Birçok kişi hatta bisiklet için yanıp tutuşan bizler çocuklarımızın 7-8 yaşına geldiğinde yarışlara girmesini onaylarmıyız? Neden onaylamayız?

İngilizler çocuklarına uygun Pro kask, eldiven, forma ve hatta uygun kadro temininin yanısıra Bisiklet okullarına sahipler. Çocuklar iki sokak arasında düşe kalka bisiklet öğrenmek bir yana antrenörleri gözetiminde kukalar arası slalom çalışmaları, kategorilerine göre örneğin dağ bisikletleri için taşınabilir tahta ve kalaslardan geçerek denge ustalığı ve özgüven ediniyorlar. Eğitim yeri için park alanları ve stad da çimler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Öyle ki bu çocuklar büyüyünce bisiklet yarışçısı olmasa bile, aldığı bu eğitimle sahip oldukları bisiklet yollarında şansa talihe bakılmaksızın okullarına bisikletle güvenle gidebilecekler.


Ülkemizde Dikkat bisiklet çıkabilir levhası gördüğümü hatırlamıyorum. Ama geçen ay Bodrumda bu levhayı gördüm trafiğe de kapalı olan geniş bir yol tamamen yürüme yolu olarak düşünülmüş sahil yolu. İstendiği takdirde bir kısım bisiklet yoluna ayrılabilecekken bisikletlere bu daha güvenli yolu kapatmak daha uygun görülmüş. Ülkemizde yanlış hatırlamıyorsam 112 kişi bisiklet kazasında öldü. Büyük oranı çocukların oluşturduğu 2007 trafik raporlarına göre hala ateş sadece düştüğü yeri yakıyor. Değil çocukların yarışa katılmaları, özgüven ve tecrübe kazanmaları hayatta kalabilmeleri bile başarıdır. Ülkemizde hem bisiklet yolu yok hem de trafikte yada sokak aralarında bisiklet binmek zorunda kalan çocuklar için ustaca sürüş yapabilmeleri ve riski azaltabilmeleri adına, umarım ivedilikle Bisiklet kursları açılır ve aileler de umarım ciddiyetin farkına varıp bisiklet kurlarına destek ve önem verirler.

Tekrar konumuza dönelim. İngiltere Bisiklet okullarına destek verirken bisiklet okullarının ciddi kuralları var. Kıyafet ve koruma aparatları ile çocukları kabul ederlerken. Ciddi bir spor olarak bakılıp antrenörler ile yeni süperstarlar yaratılmaya çalışılıyor.

 

İşte resimde görünen yarış grubu geçen hafta İngiltere de ciddi bir performans gösterdi. 10 yaş altı kategorisinde Sharman Leighton her zamanki gibi kazandı deniyor? Ne zamandan beri yarışıyor ki diyor insan içinden. Sharman Leighton un büyük bir yetenek olduğu düşünülürken aklıma Tour de France da Sarı mayoyu ilk kazananlar geliyor. Hepsinin dedikleri de aynı “Küçükken en büyük hayalim sarı mayoyu giyebilmekti ve başardım“. İnsan beyni durmuyor da düşünüyor işte… Küçükken öyle bir hedef koyması ve tesadük ki … o küçükken televizyonda sarı mayoyu görebilmiş. Demek oluyor ki evde de tesadüfen birileri magazin programları yerine Tour de France ı seğrediyormuş.

 

Resimde gördüğümüz 10 yaş altı kategorisi kazananı Sharman Leighton un surat iafedesine ve finişe girişine bakarsak sanırım örnek aldığı etap şampiyonları ve bir sarı mayo hedefi var.  Derken acaba bizim 10 yaş altı çocuklar neler yapıyorlar sorusu aklıma geliyor. Siz de bir düşünün 10 yaş altı bir çocuk tasarlayın ülkemizde ne gibi karakterler var ? Nedense benim ilk aklıma gelen şımarık bir bebek edasıyla konuşup annesine zorla playstation veya playstation oyunu aldırma çalışan bir çocuk tiplemesi geliyor. Ya ben haksızlık ediyorum yada hakikaten bizim çocuklarımız üzerinde seçim ve yönlendirmemizde problemler var.
Ülkemizde bisiklet yolu yok diyerek hep konuyu kapatıyoruz da acaba bisiklet yolları için yeterince destek veriyormuyuz? Yada çocuğumuz sokaklara salmak yerine başında durup trafiğe kapalı alanlarda bisiklet sürmesini teşvik ediyormuyuz?

Sharman Leighton ‘u resimde incelediğimde aklıma gelenler aile tarafından destek görmüş güçlü bir karakter. Bisikleti gerçekten özenli seçilmiş ve derli toplu bakımlı duruyor. Derken sizin de hemen farkettiğiniz gibi sarı yol lastikleri ve gümüş renkli kilitli ayakkabılar… Ailesinin bir bütçe ayırarak çocuklarını nasıl desteklediğini gösteriyor. Bütçe ayıramasa bile bisiklet çin verecekleri manevi destek yanında olup paylaşmak da başarıyı tetikleyici unsur olacaktır. Kaldı ki İngiliz gazetelerinde sürekli bisiklet sporunda gelecek vaad eden çocukların resimler hayat öykülerini de defalarca gördüm. Bu çocuklar 6-7 yaşlarında bile olabiliyor. Önemli olan onun kesin ve net dünya şampiyonu olmasa bile bir çok magazinsel haber yerine küçük bir köşeye çocuklar için aileler için sporu ve başarıyı özendirici içerik bulunması. Bu da basının ülke kültürüne verdiği destektir.

Yarış Resimleri: Britishcycling

Çocuk güvenliği için diğer bilgilere ulaşmak için burayı ve bisiklet seçimi ve çocuk güvenliği için ise burayı tıklayınız.

Aylin Koç
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın