Fransa Bisiklet Turu Etap 8 Andy Etabı, Cadel Evans Sarı Mayoyu Aldı

11/07/2010  //     //  Road Bike News

 

8.Etap, 11 Temmuz 2010 Pazar: Station des Rousses Morzine-Avoriaz – 189 km

 

 

Tatil günü öncesi 8.etap Fransa turunun ilk dağlık etabı olarak Station Des Rousses’dan start alacak ve yüksek irtifada Avoriaz’ın çizgisinde sona erecek. Zorlu dik eğim ve irtifanın zorlayıcı etkisi ile etap Contador için kaçırılmayacak bir fırsat olacaktır. Bu etapta artık geçen yıl Fransa Turu şampiyonunu performans sergilerken izleyeceğiz. Takımının yetersiz olduğunun bilincinde olan Contador son tırmanışa kadar İsviçre’de 2 hafta önce tırmanış antrenmanları yaptığı 2 takım arkadaşı ile gidebilir. Takımı onu çekebilecek mi sorusuna bu etapta cevap bulacağız. Contador geçen yılki hırs ve performansını bu etapta sergileyebilirse fark yaratıp sarı mayoyu alabilir. Çünkü hatırlarsak geçen yılki takımı iyiydi fakat takım lideri Armstrong olduğu için takım Armstrong’a çalışıyordu. Bu etap akıllardaki Alberto Contador sorularına cevap olabilecek bir etap.

Km 24.0 – Cote de la Petite Joux – 2.3 km tırmanış, eğim  %4.3 – Kategori 4

Km 73.0 – Cote de Gresin – 4.3 km tırmanış, eğim %3.9 – Kategori 4

Km 154.5 – Col de la Ramaz – 14.3 km  tırmanış, eğim % 6.8 – Kategori 1

Km 168.0 – LES GETS – 3.9 km tırmanış, eğim % 4.8 – Kategori 3

Km 189.0 – MORZINE-AVORIAZ – 13.6 km tırmanış,  eğim % 6.1 – Kategori 1

 

 

Etap tanıtım haberimizde 8.etap bilgileri bu şekildeydi. Haberi okumak için tıklayınız.

 

 

Fransa Bisiklet Turunda 8.etap yani ilk dağlık etap Station des Rousses ve Morzine-Avoriaz arasında 189 km’de gerçekleşmek üzere başladı. Tırmanışların artık ciddi dağlık etaplarında alınacağı bugün Fransa’da havanın çok sıcak olması da zorlayıcı unsurlardan biri oldu. Dün 7.etapta geri planda kalan RadioShack takımının bu etap için muhakkak önlerde olması gerekiyor ve stratejilerinin bu yönde olduğunu düşündürüyor. RadioShack Fransa turunda şuana kadar beklenen performansı sergileyemedi. Lance Armstrong’un da bu konuyu röporlajlarında doğruladığı takım içerisinde birlik oluşturamadıklarını ve takım olarak oldukça güçlü olduklarına değindi. Bu sebeple bugün 8.etapta RadioShack’ten bir strateji bekleniyor. Contador’un da bu etapta tetikte olacağı bekleniyor. Bu etabın tırmanışlarında zaman farkı korumak ve yaratmak için Contador’dan da bu etaba özel bir strateji ve performans göstermesi bekleniyor.

 

 

Station des Rousses’den start alan peloton içerisinden yarışın ilk km.’lerinde kaçan grup oluştu. Ayrıca etabın daha başında 5.- 6. km.’sinde bir kaza gerçekleşti. Fabio Fellini (Footon Cervetto), Jerome Pineau ve Cadel Evans kazaya karışıp düşen isimlerdendi. Lance Armstrong’un da son anda bilinen hızlı yorumlama yeteneği sayesinde çimlere çıkarak çimlerden gitmesiyle kazaya karışmadan geçmeyi bildi.

 

ilk puan geçiş kapısı Km 24.0 – Cote de la Petite Joux – 2.3 km tırmanış, eğim  %4.3 – Kategori 4 tırmanışında puan dağılımı: 1º Taarame 2º Frohlinger 3º Moreau

 

Benoit Vaugrenard (Francaise Des Jeux), Christophe Riblon (Columbia), Imanol Erviti (Caisse d’Epargne), Mario Aerts (Omega), Sebastien Minard, Amael Moinard (Cofidis), Koos Moerenhout (Rabobank). Etabın başlarında kaçışı gerçekleştirdi. Bu onlara puan geçiş kapılarında puan kazanma şansı da demek oldu.

İkinci puan kapısından (Km 73.0) – Cote de Gresin – 4.3 km tırmanış, eğim %3.9 – Kategori 4 ) geçiş sıralaması; 1º Christophe Riblon 2º Koos Moerenhout 3º Amael Moinard

84.Km’de Vulbens sprint kapısından geçen ve sprint puanlarını alan isimler: 1º Mario Aerts 2º Christophe Riblon 3º Imanol Erviti . Kaçan grubun ana gruba zaman farkı  4 dakika 25 saniye.

115.km de zaman farkı etaı için maksimum zaman farkı olan 7 dakika 5 saniyeye kadar çıktı. Ana grubun farkın çok açılmasına izin vermeyeceği ve tırmanışlarda boy göstermek isteyecek tur liderlik favorilerinin tempoyu arttırmasıyla son sprint kapısının geçilmesinden sonra hareketlenmesi gerekiyor.

 

117.Km.’de Ana grup içerisinden Johannes Fröhlinger virajı dönerken yol üzerindeki tretuara çarparak tek başına bir kaza yaşadı. Tretuarın üzerinden uçan Milram takımı sporcusu sol kolu yaralandı. Neyse ki yarışa dönmesine engel bir sorun olmadı.

129.Km’de etabın son sprint kapısı Vuiz en Sallaz dan puan alan sporcular sırasıyla:  1º Koos Moerenhout-Rabobank 2º Amael Minard-Cofidis 3º Mario Aerts-Omega Pharma Lotto

Son sprint kapısından sonra Kategori 1 tırmanışına doğru ilerlerken ana grup içerisinde tırmanışa hazırlanan takımlar organize olmaya başladı. Ramaz’deki kategori 1 tırmanışı %6.8’lık eğimi ile 14.3 km sürecek tırmanış  ile zorlayıcı ve etabın da belirleyici bölümü olacaktı. Ramaz’a giderken ve finishe 52 km kala kaçan grubun ana gruba farkı 6 dakika 11 saniye kadardı. Ana grup içerisinde Ramaz için hazırlanan RadioShack takımının öne doğru oluşturduğu yerinde ilerlerken Lance Armstrong kaza yaptı. Etabın başında tecrübesiyle kaçabildiği kazadan bu sefer kaçamadı.

 

 

 

Selesi koptuğu için bisikleti değişen Lance Armstrong sırt üstü yerde sürüklendi. Fakat yarışa dönen Lance Armstrong ana grup içerisinde oluşturdukları stratejik yerin gerisinde kaldı ve bu kaza ile yaklaşık 1 dakika zaman kaybetti. RadioShack takımı ana grup içerisinde yerlerini almak üzere artık ekstra efor sarfedeceklerdi. Ana ardında oluşan RadioShack treni Lance i finishe 47,8 km kala ana gruba dahil edebildi. Bu sırada ana grup önünde Garmin Transations takımı çalışıyordu.

 

Tırmanışların başlamasıyla finishe 47 km kala gittikçe azalan zaman farkı 4 dakikaya indi. 46 km. kala Moerenhout-Rabobank  kaçış grubundan atak yaptı Moinard-COF ve Aerts-OLO atağa karşılık vererek kaçan gruptan kaçan 3 kişilik grup oluşu. Ve fark hızla kapanmaya başladı. 43 km. kala sprinter özelliğiyle bilinen Sky takımı pelotonun önünde atak yaptı. Tırmanıştaki Sky atağının başarılı olması zor olsa da tırmanış da yapabiliriz göstergesi olarak verilen bir mesaj olarak yorumluyorum. Team RadioShack bu anlarda artık pelotonun önlerine doğru yerini almayı başardı. Fatak 39 km kala Armstrong’un tırmanışta zorlandığı ve ana grup temposuna ayak uyduramadığı için sürpriz bir durum oluştu. Ve Armstrong tırmanışta ana grubun ardında kaldı. Bu sırada Contador ana grup içerisinde hemen ardında Cadel Evansın takibinde Ramos’u tırmanıyordu. Açıkçası RadioShack takımı çok kötü bir performans sergiledi. Ana grup ardında kalan Armstrong’ un yanında sadece Chris Horner’ın olması RadioShack’deki kopukluğu da gösteriyordu. Ve Armstrong ana grubun yaklaşık 1 dakika gerisine kadar düştü. RadioShack’in tırmanışda bu kadar zorlanacağı beklenmiyordu. Yanısıra Astana takımı çok güçlü tırmanışlarını gösterdi. Ana grup lideri Astana takımıydı.

Km 154.5 – Col de la Ramaz – 14.3 km  tırmanış, eğim % 6.8 – Kategori 1 tırmanış kapısından sırasıyla geçen isimler: 1º  Aerts       2º  Moerenhout      3º Moinard

 

Çıkış sonrası 13 km kadarı teknik iniş gerektiren inişe geçen sporcular inişin tamamlanması ardından tekrar tırmanışa geçti. Kategori 3 tırmanışa sahne oldu. Bitişe 25 km kala kaçan 3 kişilik grubun ana gruba farkı

Km 168.0 – LES GETS – 3.9 km tırmanış, eğim % 4.8 – Kategori 3 kapısından geçiş sıralaması: 1º  Aerts       2º  Moerenhout      3º Moinard

 

 

Son 18 km kala Euskatel takımından Samuel Shancez düştü. Armstrong’un tam önünde düşen Samuel Armstrong düşmese de bu kazada da vakit kaybetmiş oldu. Gerçekten çok şanssız bir tur geçirdi. Yüzünden de isyanı belliydi.

 

 

 

 

Son 13 km kala Ana grup liderliğinde Alberto Contador ve takımı Astana liderliği çekiyordu. 12 km kala Alberto Contador’un Lance Armstrong’a zaman farkı 1 dakika 38sayiye gibi ciddi zaman farkı oluşmuş durumdaydı. Bugün zirvede bitecek etabın son kategori 1 tırmanışındaki performans çok önemliydi. Doğru 3’lü kaçış grubu 3 kişi olmalarına rağmen gerçekten takdire şayan performans sergilediler. 10 km kala Armstrong’un önünde ilerleyen Contador’a zaman farkı 3 dakikanın üstüne çıkmıştı ki bu Armstrong için genel sıralamada oldukça kötü gerileyeceği anlamına geliyor.

 

Km 189.0 – MORZINE-AVORIAZ – 13.6 km tırmanış,  eğim % 6.1 – Kategori 1; 1º Moerenhout, 2º Aerts, 3º Moinard

 

 

Alberto Contador’un bulunduğu ana grubun önceki kaçan 3’lüye zaman farkı 56 saniye gibi az bir zaman farkıydı. Ve bugün oldukça yüksek performans sergileyen Astana bu son kategori 1 tırmanışında sıcağa ve yorgunluğa rağmen takım olarak yüksek performans sergiledi ve kapatacakları 56 saniyelik zaman farkı için yüksek tempo oluşturdu. Finishe 8 km kala Astana’nın çektiği ana grup içerisinden sürpriz bir atak geldi. Katusha takımından Joaquim Rodriguez ana gruptan koptu. Kaçan grup içerisinden Moerenhout kaçışı sporcunun kesilmesiyle sona erdi. Kaçan gruptaki iki isim Aerts  ve Moinard idi. Son 6 km kala Mario Aerts de hoş bir jest ile Moinard’a ben gidemiyorum sen devam et şeklinde hareket yaparak vedalaştı ve ana gruba yakalandı.

 

 

 

 

Navarro tırmanışlarda mükemmel bir domestik performansı gösterdi. Son 4 km kalana dek Contador’u çeken Navarro çok iyi domestiklik yaptı. Son 3 km kala Contador’un grubu ile Armstrong’un grubu arasında acı fark oluştu 7 dakika 14 saniye farkı gösteren saat Armstrong için çok kötü bir günü gösteriyordu. Alberto Contador’un hemen ardında Andy Schleck yerini almıştı. Andy’nin hemen arkasındaysa Cadel Evans vardı. Son 2 km kala Roman Kruiziger atak yaptı atağa cevap Alberto Contador, Andy Schleck, Cadel Evans’tan cevap geldi. Ardarda gelen ataklarda kaçışlara izin verilmedi. Ve tüm ataklara yanıt verildi.

 

 

Son 1 km içerisinde Andy Schleck atak yaptı. Samuel Sanchez’den yanıt geldi. Son metrelerde Andy ve Samuel ikilisi ilerlerken son anda Andy Schleck atak yaparak sprintte Samuel Sanchez’i geride bıraktı ve kariyerinde ilk kez Fransa Bisiklet turunda etabı aldı.

 

 

 

 

 

Lance Armstrong 11 dakika 48 saniye geriden finishe girmesi günün Armstrong açısından ne derece kötü geçtiğinin göstergesi oldu. Etabı 61.sırada tamamlayan Lance Armstrong genel sıralamada 39.sırada bulunuyor. Lance bu etaptan sonra genel sıralamada 8.sırada olan Levi Leipheimer üzerine strateji kurup Levi’nin domestikliğini yapma kararı alabilir. Yarışın bitişi sonrası Armstrong’un yaşadığı kabus günün yorumlarını almak üzere basın grubunun yoğun ilgisi Armstrong’a yöneldi. Armstrong etap sonunda “Tur benim için bitmiştir” dedi.

 

 

 

8.Etap Bitiş Sıralaması:

 

1. SCHLECK Andy TEAM SAXO BANK 4s 54′ 11″
2. SANCHEZ Samuel EUSKALTEL – EUSKADI 4s54′ 11″ + 00′ 00″
3. GESINK Robert RABOBANK 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
4. KREUZIGER Roman LIQUIGAS-DOIMO 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
5. CONTADOR Alberto ASTANA 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
6. EVANS Cadel BMC RACING TEAM 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
7. VAN DEN BROECK Jurgen OMEGA PHARMA – LOTTO 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
8. LEIPHEIMER Levi TEAM RADIOSHACK 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
9. BASSO Ivan LIQUIGAS-DOIMO 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
10. MENCHOV Denis RABOBANK 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
11. SASTRE Carlos CERVELO TEST TEAM 4s 54′ 21″ + 00′ 10″
12. ROGERS Michael TEAM HTC – COLUMBIA 4s 54′ 31″ + 00′ 20″
13. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin KATUSHA TEAM 4s 54′ 50″ + 00′ 39″
14. HESJEDAL Ryder GARMIN – TRANSITIONS 4s 55′ 25″ + 01′ 14″
15. DE WEERT Kevin QUICK STEP 4s 55′ 25″ + 01′ 14″
16. KLÖDEN Andréas TEAM RADIOSHACK 4s 55′ 25″ + 01′ 14″
17. PLAZA MOLINA Ruben CAISSE D’EPARGNE 4s 55′ 48″ + 01′ 37″
18. LÖVKVIST Thomas SKY PRO CYCLING 4s 55′ 56″ + 01′ 45″
19. WIGGINS Bradley SKY PRO CYCLING 4s 55′ 56″ + 01′ 45″
20. CHARTEAU Anthony BBOX BOUYGUES TELECOM 4s 56′ 16″ + 02′ 05″
21. MORABITO Steve BMC RACING TEAM 4s 56′ 26″ + 02′ 15″
22. GADRET John AG2R LA MONDIALE 4s 56′ 29″ + 02′ 18″
23. ROCHE Nicolas AG2R LA MONDIALE 4s 56′ 29″ + 02′ 18″
24. NAVARRO Daniel ASTANA 4s 56′ 31″ + 02′ 20″
25. CAPECCHI Eros FOOTON-SERVETTO 4s 56′ 34″ + 02′ 23″
26. VALLS FERRI Rafael FOOTON-SERVETTO 4s 56′ 34″ + 02′ 23″
27. VINOKOUROV Alexandre ASTANA 4s 56′ 34″ + 02′ 23″
28. MONIER Damien COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4s 56′ 34″ + 02′ 23″
29. RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE 4s 57′ 38″ + 03′ 27″
30. MOERENHOUT Koos RABOBANK 4s 57′ 38″ + 03′ 27″
31. SANCHEZ Luis-Leon CAISSE D’EPARGNE 4s 57′ 38″ + 03′ 27″
32. MOINARD Amaël COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 4s 57′ 38″ + 03′ 27″
33. HORNER Christopher TEAM RADIOSHACK 4s 58′ 16″ + 04′ 05″
34. GUSTOV Volodymir CERVELO TEST TEAM 4s 58′ 44″ + 04′ 33″
35. MORENO FERNANDEZ Daniel OMEGA PHARMA – LOTTO 4s 59′ 57″ + 05′ 46″
36. AERTS Mario OMEGA PHARMA – LOTTO 4s 59′ 58″ + 05′ 47″
37. DURAN AROCA Arkaitz FOOTON-SERVETTO 5s 00′ 01″ + 05′ 50″
38. CASAR Sandy FDJ 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
39. VAN SUMMEREN Johan GARMIN – TRANSITIONS 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
40. GARATE Juan Manuel RABOBANK 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
41. EL FARES Julien COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
42. PERGET Mathieu CAISSE D’EPARGNE 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
43. MONFORT Maxime TEAM HTC – COLUMBIA 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
44. SIVTSOV Kanstantsin TEAM HTC – COLUMBIA 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
45. NIERMANN Grischa RABOBANK 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
46. VERDUGO Gorka EUSKALTEL – EUSKADI 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
47. SZMYD Sylvester LIQUIGAS-DOIMO 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
48. LE MEVEL Christophe FDJ 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
49. WEGELIUS Charles OMEGA PHARMA – LOTTO 5s 00′ 41″ + 06′ 30″
50. ERVITI Imanol CAISSE D’EPARGNE 5s 01′ 10″ + 06′ 59″
51. VELASCO Ivan EUSKALTEL – EUSKADI 5s 01′ 59″ + 07′ 48″
52. ROLLAND Pierre BBOX BOUYGUES TELECOM 5s 02′ 21″ + 08′ 10″
53. PAURIOL Rémi COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE 5s 02′ 21″ + 08′ 10″
54. VANDBORG Brian LIQUIGAS-DOIMO 5s 03′ 23″ + 09′ 12″
55. TANKINK Bram RABOBANK 5s 03′ 56″ + 09′ 45″
56. DE GREEF Francis OMEGA PHARMA – LOTTO 5s 05′ 27″ + 11′ 16″
57. FUGLSANG Jakob TEAM SAXO BANK 5s 05′ 38″ + 11′ 27″
58. BRESCHEL Matti TEAM SAXO BANK 5s 05′ 38″ + 11′ 27″
59. BARREDO Carlos QUICK STEP 5s 05′ 51″ + 11′ 40″
60. CHAVANEL Sylvain QUICK STEP 5s 05′ 51″ + 11′ 40″
61. ARMSTRONG Lance TEAM RADIOSHACK 5s 05′ 56″ + 11′ 45″
62. BRAJKOVIC Janez TEAM RADIOSHACK 5s 05′ 56″ + 11′ 45″
63. MOREAU Christophe CAISSE D’EPARGNE 5s 05′ 56″ + 11′ 45″
64. SANTAMBROGIO Mauro BMC RACING TEAM 5s 05′ 56″ + 11′ 45″
65. MARTINEZ Egoi EUSKALTEL – EUSKADI 5s 05′ 56″ + 11′ 45″

 

8.Etap Sonu Genel Durum: Sarı Mayo el değiştirdi. Yeni sahibi Cadel Evans

 

 

Cadel Evans BMC 37s 57′ 09″”
Thor Hushovd CTT 118 Puan
 Jerome Pineau QST  44 Puan
Andy Schleck SAX 37s 57′ 29″
RABOBANK 99s 12′ 43″
8.Etap – 11 Temmuz 2010 Pazar: Station des Rousses Morzine-Avoriaz – 189 km
8.Etabın sonunda;
  Yarış Lideri: C.Evans
Puanlamada:
1. T. Hushovd        118 Puan2. A. Petacchi       114 Puan3. R. Mc Ewen      105 Puan
  Dağların kralı: Jerome Pineau
  Genç Yarışçı:  Andy Schleck
8. Etabın ardından Sıralama;
1. EVANS Cadel BMC RACING TEAM 37s57’09”
2. SCHLECK Andy TEAM SAXO BANK 37s57’29” +00’20”
3. CONTADOR Alberto ASTANA 37s58’10” +01’01”
4. VAN DEN BROECK Jurgen OMEGA PHARMA – LOTTO 37s58’12” +01’03”
5. MENCHOV Denis RABOBANK 37s58’19” +01’10”
6. HESJEDAL Ryder GARMIN – TRANSITIONS 37s58’20” +01’11”
7. KREUZIGER Roman LIQUIGAS-DOIMO 37s58’54” +01’45”
8. LEIPHEIMER Levi TEAM RADIOSHACK 37s59’23” +02’14”
9. SANCHEZ Samuel EUSKALTEL – EUSKADI 37s59’24” +02’15”
10. ROGERS Michael TEAM HTC – COLUMBIA 37s59’40” +02’31”
11. GESINK Robert RABOBANK 37s59’46” +02’37”
12. SASTRE Carlos CERVELO TEST TEAM 37s59’49” +02’40”
13. BASSO Ivan LIQUIGAS-DOIMO 37s59’50” +02’41”
14. WIGGINS Bradley SKY PRO CYCLING 37s59’54” +02’45”
15. VINOKOUROV Alexandre ASTANA 38s00’14” +03’05”
16. ROCHE Nicolas AG2R LA MONDIALE 38s00’20”
Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın