Fransa Bisiklet Turu 2011 Özeti

30/07/2011  //     //  Road Bike News

 

 

[View:http://vimeo.com/27014923:550:0]

[View:http://www.youtube.com/watch?v=00rH6TTxKR8:550:0]

Fransa Bisiklet Turu’nun bu yıl 98. kez start alması öncesinde birçok yorumve merakla karışık tahminlerin yapıldığı günlerde heyecanla beklenen 21günlük macera sona erdi. Fransa Bisiklet Turu sona erdi, ama ardında 21günün dolu dolu anıları ile hakkında çokça konuşturacak konular bıraktı. Buyıl ilk kez televizyonlarından Fransa Bisiklet Turu heyecanına sürüklenenyeni fanatiklerin yanı sıra, yılların fanatiklerinin tek kalpte, FransaBisiklet Turu aşkında birleşmesiyle bisikletin bir çığ gibi büyümesinisağlayan dünyanın en sansasyonel ve World Ranking’de dünyanın ve dünyabasınının en çok ilgisini çeken Fransa Bisiklet Turu’nda bu yıl neler oldu,hafızaları tazeleyelim.

Alberto Contador’un Giro galibiyeti sonrası CAS davasının açıklanmasıbeklenirken, davanın ve kararın tarihi Fransa Bisiklet Turu sonrasınaertelendi ve Contador’un bu yıl da Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunukoruması için yolu açıldı. Öte yandan önceki yıllarda Alberto Contador’uzorlu etapların son atak gücüne dek zorlayan en güçlü rakibi Andy Schleck’inde bu yıl Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğunu kazanmak odaklı geçirdiği biryıllık özel hazırlık çalışmalarının bilinmesi bu yıl bu iki isim etrafındadönecek muazzam rekabet heyecanını vaad ediyordu. Kimi yabancı basındafırtınalı kehanetler bu iki ismin değişik varyasyonları etrafında dönerken,diğer favori isimler için acaba hangisi 3. olur tartışmaları bilegerçekleşti. Gün oldu… Fransa Bisiklet Turu başladı.

Etap 1:

 

Passage du Gois La Barre-de-Monts’den start alarak Mont desAlouettes Les Herbiers’de 191,5 km mesafede gerçekleşti. İlk gün heyecanıarasında 2011 yılının Bahar Klasikleri kralı Philippe Gilbert bu yılki tekgünlük yarışların kuşkusuz en güçlü ismi olarak ilk etabı muazzam birperformansı ile aldı. İlk etabın galibi olmak Gilbert’e Sarı Mayo’yugetirdiği gibi, düz etap profilindeki birinciliği ile gelen sprint primpuanları Gilbert’e Yeşil Mayo’yu da kazandırdı. 1. etapta 1 dağ puanınıGilbert almıştı. Kırmızı Benekli Mayo yani Dağların Kralı mayosu da yinePhilippe Gilbert’in oldu. Ertesi gün 2. etapta Gilbert Sarı Mayo’yu taşıdı.Puan sıralamasında Philippe Gilbert’den sonra Cadel Evans geliyordu. Busebeple 2. etapta Yeşil Mayo’yu Cadel Evans taşıdı. Dağların KralıPuantiyeli Mayo’da ise Philippe Gilbert bu etap ile 1 puan aldı. Genelsıralamada en yakın isim Cadel Evans, fakat Evans Yeşil Mayoyu giydiğinden2. en yakın isim olan Thor Hushovd ertesi gün 2. etapta Kırmızı PuantiyeliMayo’yu taşıdı.

 

 

Fransa Bisiklet Turu’nun ilk etabı sadece Philippe Gilbert’in başarısındanibaret değildi. Maalesef ilk etapta iki ciddi kaza olmuştu.

 

Fransa Turu’nun erken başlayan adrenalini işte bu aşamadan sonra yaşananşanssızlık ötesi kazalarla şekillendi. Son 10 kilometre kapısındangirildikten 700 metre sonra yaşanan kaza birçok stratejiyi boşa çıkararakFransa Bisiklet Turu kaderine ciddi etki edecek bir yön verdi. Anagrup içerisindeki Astana takımı sporcusu Maxim Iglinskiy, yol kenarında gibigörünse de asfalt yol üzerinde, kenarda duran sarı T-shirt’lü izleyicininzaten dar olan yolda elleri önde alkışlarken ona çarpması sonucu oluştu.Seyirci hatasından kaynaklanan bu kaza Fransa Bisiklet Turu’nun ilk günündeyarışın kaderini değiştirmiş oldu.

Ana grup önlerinde yaklaşık ilk 50 kişiliksporcunun ardından oluşan kaza ile bölünen ana grup içerisinde FransaBisiklet Turu’nun en büyük favorisi Alberto Contador da vardı. Yolunkapanması ile geride kalan Contador için yaşanan büyük şanssızlık genelsıralama liderine, yani Sarı Mayo’ya 1 dakika 20 saniyelik zaman farkınasebep oldu. Kaza sebebi ile tıkanan yolun böldüğü ana grupta arkada kalanContador’un en yakın rakibi Andy Schleck ise kazadan etkilenmeyen ilk grupiçerisindeydi.

 

Kazadan etkilenmeyen ana grup önündeki 50 kişilik grup da günün ikinci büyükşokunu finişe 3,6 kilometre kala gerçekleşen ikinci kaza ile yaşadı. Busefer kazadan etkilenen isimler arasında Andy Schleck de vardı. Fakat bukazanın son 5 kilometre içerisinde gerçekleşmesi sebebiyle ana grup finişzamanı dikkate alındı ve Alberto Contador, en yakın rakibi Andy Schleck’inhenüz ilk etapta 1 dakika 14 saniye gerisinde, genel sıralama listesinde ise82. sırada yer aldı. Bu şanssızlık geçen yılın Şampiyonu Alberto Contadoriçin aşılabilecek bir engel olarak görülse de bisiklette şans faktörününyanı sıra takım üyelerinin liderlerini sadece finişe taşıma görevinden öte,liderlerini kazalardan koruma tecrübesine ne derece hakim olduğunun da büyükönemi olduğunu gösterdi.

 

 

[View:http://www.youtube.com/watch?v=jAUY6t0wKyI:550:0]

 

Genelde spikerler ve yorumcular hiç kaza yapmamış olan Andy Schleck’i örnekgösterirlerken ilk etapta finişe 3,6 kilometre kala Andy’nin de kazayakarıştığını atladılar. Ancak şans Andy’den yanaydı. Finişe 5 kilometreiçerisinde gerçekleşen kazalarda ana grubun zamanlaması dikkate alındığındanAndy’nin bu aşamada şans faktöründen yararlandığını söylemek sanırım yanlışolmaz. Contador ise tur boyunca yaşanacak şanssızlıkların ilk habercisi olanve genel sıralamada 82. sırada Tur’a başlamasının zorluğunu ve mutsuzluğunu21 etap boyunca yaşayacağı stres ile ilk günden yüzleşmiş olarak başladı.Asıl kazanın oluşu ya da sonuçlarından öte, Alberto Contador gibi tecrübelibir şampiyonun neden ana grubun ortalarında ilerlediği de merak uyandıcıydı.Kazadan korunmak için ana grubun önlerinde yer alıp kazadan uzak durmanınstratejik önemini atlayan şampiyon, bu dalgınlığının bedelini 21 gün boyuncakapanmayacak bir zaman farkı ile ödedi.

Etap 2:

 

Les Essarts’de 23 km’lik “takım zamana karşı” olarak gerçekleşti. İlk etabınen zararlı ismi olan Alberto Contador ve takımı kaza sebebiyle kötü dereceelde ettiklerinden takım zamana karşıda ilk çıkan takım oldu. Zamana karşıdailk çıkan olmanın dezavantajı sizden önce geçen olmadığı için arakapılardaki zamanlamanızın örnek alınacak verisinin telsizden sizeulaşamayacağı ve nihayetinde zamana karşıda performansa oldukça etki edenzamanlama örneklerini baz alamayacağınız anlamına gelir. Saxo Bank’ın(Alberto Contador’un) şanssızlığı ilk günün etkisi ile ikinci günde de devametti. İkincietaba başlarken 1 dakika 14 saniye olan zaman farkı, takım zamana karşıdagelen 23 saniyelik fark da eklenince 1 dakika 37 saniyeye çıktı. Unutmayalımki, geri almaya çalışılırken her saniyesinin ayrı bir zorlukta olduğu FransaBisiklet Turu için, zaman farkının artacağı etap öncesinde tahminediliyordu.

Günün en iyi zamanlaması Fransa Bisiklet Turu sonunda en iyi takım ödülünüalan Garmin-Cervelo’dan geldi. Garmin’in bu başarısı liderleri ThorHushovd’a Fransa Turu’nda 7 gün taşıyacağı Sarı Mayo’yu işte bu etaptakazandırdı. Yeşil Mayo kazanmak üzere hedefi bulunan Thor Hushovd, bu yılYeşil Mayo’yu hiç giyemedi. Ancak Sarı Mayo’yu 7 gün taşıdı ve Tur boyuncamuazzam performansı ile hayran bıraktı. Özelikle 3. etapta hafızalarıtazeleyeceğimiz Tyler Farrar’ın etap galibiyeti için, Farrar’ı korumasıaltına alan Sarı Mayo’su ile Thor Hushovd ilk haftanın en sansasyonelbaşarılarına imza attı.

Gilbert ikinci etapta Sarı Mayo’yu Thor Hushovd’a kaptırınca üçüncü etaptaYeşil Mayo’sunu taşıdı. Cadel Evans ise Yeşil Mayo’dan sonra üçüncü etaptakırmızı puantiyeli Dağların Kralı Mayosu’nu taşıdı.

 

Etap 3:

Garmin-Cervelo takımı ilk haftanın ilk 3 etabında rüzgar gibi esmeye devametti. Olonne Sur Mer’dan start alan etap Redon’da sona ermek üzere düz etapkategorisinde 198 km mesafede gerçekleşti. 198 sporcunun start aldığı buetapta hiçbir sporcunun çekilmemiş olması ve hiç fire verilmemesi mutlulukvericiydi. Ancak ilerleyen etaplarda süregelecek kazalar serisinde yarışheyecanı yerini biraz da korku dolu günlere bıraktı. Birçok takımınstratejilerini allak bullak edecek kazalardaki isimler Fransa Turu’nun buyılki gidişatına yön verebilecek isimlerdi.

Bu yıl Türkiye Bisiklet Turu’na katılıp ülkemizde de yarışan Garmin-Cervelotakımının sevimli sprinteri bu etabın galibiyetine damgasını vurdu. Ama nevuruş. HTC-Highroad takımının korkulan treni son 8 kilometre kalaoluştuğunda ezbere seyredilen etap galibiyetini gösteriyordu. Ancak buezberi Garmin-Cervelo gibi bir takım bozabilirdi. Bu yıl HTC’nin güçlü vekorkulan trenine boyun eğmeyen takımların ataklarını gören HTC büyükşaşkınlığa uğradı. Bu kez HTC trenine boyun eğilmemiş, adeta isyanbaşlamıştı. HTC bu isyana karşı bocaladı ve tren 4 Temmuz’da kırıldı. Sonkilometrede Sarı Mayo’su ile Thor Hushovd Tyler Farrar’ı finişe taşıyarakSarı Mayonun domestikliğini izletti. 4 Temmuz’a denk gelen 3. etabıAmerikalı Tyler Farrar kazandı. Etap galibiyetinde iki eliyle W işaretiyapan Farrar, zaferini İtalyaBisiklet Turu’nun 3. etabında hayatını kaybeden yakın arkadaşı WouterWeylandt’a ithafetti.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=6RGfnIqUlTA:550:0]

Etap 4:

Lorient ‘den start alan ve Mûr-de-Bretagne’de finişe girilen 4. etap 172,5km’lik mesafesinin son kilometreleri, etap içindeki kapılar kadarheyecanlıydı. Hatta daha da heyecanlı. Çünkü finişe giden grup içerisindefavoriler vardı. Andy, Contador’un zaman farkını kapatmasını istemediğiiçin, Contador, zaman farkını kapatmak için, Philippe Gilbert yaşgününe denkgelen 4. etabı kendine yaş günü hediyesi yapmak için, Cadel Evans hem etabıalıp hem de favorilere biraz olsun “fark yaratabilirse”nin ideallerindefinişe ilerliyordu. Finişe 1,4 kilometre kala Contador şansını denedi. Ancakaz bir fark ile etap galibiyetini Fransa Bisiklet Turu’nu Şampiyonluklatamamlayacak Cadel Evans’a kaptırdı. Yine de gün Contador için kötü bitmedi.Andy’den 8 saniye farkla etabın 2.si olan Contador bu etapta zaman farkını 8saniye kapatabildi.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=dd7BFyvtdtw:550:0]

Yeşil mayo iddialılarında yeni bir rakip belirdi. İspanya Yol Şampiyonu gençJose Joaquin Rojas kariyerinde ilk kez Fransa Bisiklet Turu Yeşil Mayosunubu etapta taşıyor, Mark Cavendish ile Sprint kapılarında boy göstererekgelecekte ben varım mesajını yolluyordu. Jose joaquin Rojas 3., 4. ve 7.etaplarda 3 gün yeşil mayoyu taşıdı ve Fransa Bisiklet Turu boyunca YeşilMayo-Sprint Puanları Klasmanında Mark Cavendish’in ensesinde kalan isimoldu. Mark Cavendish ile yaşıt (26 Yaş) olan Jose Joaquin Rojas’ı önümüzdekiyıllarda daha da çok izleyeceğimizi tahmin etmek zor değil.

Finişe 20 kilometre kala önünde düşen basın motoru sebebiyle izleyenlerekaza korkusu yaşatan Cadel Evans motorun önünde düşmesi sebebiyle vakitkaybetse de diğer favorilerden ekstra performans harcıyarak etap galibiyetimücadelesinden geri kalmadı. Ve etabın galibiyetini de aldı. Kazalardanolumsuz etkilenen birçok favori yanında Cadel Evans’ın hırsı ve kazapsikolojisine kapılmayan yapısını geçen yıldan biliyoruz. Geçen sene FransaBisiklet Turu’nu kırık bilekle tamamlayan Cadel Evans’a örnek SylvainChavanel benzetmesi yapılabilir. Bildiğiniz gibi Chavanel de zor şartlarıngüçlü ismi. Kazaya karışan Chavanel varsa herkesten önce toparlanıp yarışadöndüğü sahneler az değil. İşte Cadel Evans gibi kazalara teslim olmayangüçlü isimleri yaşanan küçük mutsuzluklar ve olumsuzluklar durduramıyor.

Etap 5:

Carhaix ‘den, Cap Fréhel’e uzanan  164,5 km’lik mesafesinde FransaBisiklet Turu’nun ilk haftası olması gereği umutlar birçok sporcu için devamettiği, şansın döndürülebileceği günler olarak görülüyordu. Takımlar vesporcular ilk haftanın adaptasyonu ve değerlendirmelerinde şansı kendilerineçevirebilmek için strateji geliştirirken, 5. etap kazalarıyla dengeleri yinekaderin belirlediği kazazedeler aleyhine değişmeye başladı. Bu yılki yenipuanlama sistemi ve tek sprint kapısının bulunması, sprint kapısına doğruartan temponun kalabalık grubunu kaldıramayacak dar yollar kaza habercisigibiydi. Nicki Sorensen’i sıkıştırıp düşüren ve hatta bisikletini çalıpgiden motor hafızalara kazındı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=qFIPdW9Jpws:550:0]

5. etabın kazalarından biri de Tom Boonen’i ciddi şekilde etkileyecek,finişe 60 kilometre kala yine dar yolların götürüsü kaza sebebiyle Boonenetabı bitirse de 7. etapta ağrılara dayanamayarak takım aracına bindi veFransa Bisiklet Turu’ndan bu kaza sebebiyle çekilmek zorunda kaldı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=mHIa_BjVC88:550:0]

4. etap galibiyeti ile Tur’un başından itibaren istikrarlı performansınıpekiştiren 2011 Fransa Bisiklet Turu şampiyonu Cadel Evans 5. etaba startıöncesinde kırmızı puantiyeli mayosu (3., 4., 5. ve 6. etaplarda KırmızıBenekli Mayoyu taşıdı) ve zafer keyfi ile L’equipe gazetesini okurken,

Olaylı 5. etabın galibi 2011 Fransa Bisiklet Turu’nda 5 etap galibiyeti veTur sonunda Yeşil Mayonun sahibi olacak Mark Cavendish oldu.

Etap 6:

Dinan’dan start alan Lisieux’de sona eren yine düz etap kategorisinde 226,5km’de Tur’un en uzun etabı olarak geçilen etabın galibi kariyerinde ilk kezFransa Bisiklet Turu etap galibiyeti alan SKY takımının 24 yaşındakiNorveçli sporcusu Edvald Boasson Hagen kazandı. Edvald Boasson Hagen’inailesi 6. etapta finişte onu izliyordu. Bu yılki performansıyla adındançokça bahsedilen genç sporcu 2010 yılında HTC’den SKY’a transfer olmuştu.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=OrFWLsw2h8w:550:0]

Edvald Boasson Hagen’in etap zaferi ile kariyerinde ilk kez Fransa BisikletTuru’nda etap galibiyeti kazanmasının yanı sıra takımı SKY’ın ilk FransaBisiklet Turu etap zaferi olarak bir ilk daha gerçekleşti. 5. etapta yaşanankazalar sebebiyle 6. etapta Radio Shack’in güçlü isimlerinden JanezBrajkovic’in köprücük kemiğinin kırılması sebebiyle yarıştan çekilmekzorunda kaldı. Brajkovic gibi Euskaltel takımı sporcusu Ivan Velasco daköprücük kemiği kırığı sebebiyle yarıştan çekilmek zorunda kalan bir diğerisim oldu. Start alamayan 3. isim ise Europcar’dan Christopher Kern oldu.Diz ağrısı sorunu olduğu bilinen Kern, ağrının artması sonucu yarıştançekilmek zorunda kalmıştı.

Etap 7:

Fransa Bisiklet Turu’nun en düz etabı Le Mans’dan startını aldı.Chateaux’daki finişe dek 218 km’lik mesafesinin 84. kilometresinde TomBoonen 5. etaptaki şanssız kazasıdan kalan ağrılara dayanamayarak takımaracına bindi ve yarıştan çekildi.

Finişe 48 kilometre kala yolun dar olması ve güçlü esen rüzgara karşıkilometreleri tüketmeye çalışan ana grup içerisinde büyük bir kaza oldu.Kazaya karışan isimler de, kazanın boyutu kadar güçlüydi. Kazaya karışanlararasında; dünkü etabın galibi Edvald Boasson Hagen, Bradley Wiggins (SKY),bu etabın favori ismi Tyler Farrar (Garmin-Cervelo), Gerald Ciolek(QuickStep), Yaroslav Popoviych ve yolun kenarında düşüp herkesi korkutanChristopher Horner (RadioShack) idi. Tyler Farrar kaza şokunu atlatıratlatmaz hemen yarışa döndü. Christopher Horner’in yarışa dönüşü biraz dahauzun zaman aldı ama o da geri döndü. Bu kazada yarışa dönemeyen ve FransaBisiklet Turu’na veda eden isim Bradley Wiggins idi. Sol omuzu üzerine kötüdüşen ve kolunu kıpırdatamayan genel sıralama lideri favorilerinden SKYtakım lideri Bradley Wiggins köprücük kemiğini kırdığı için ayrılmak zorundakaldı. SKY takımı kaza yerinde Bradley Wiggins’in yarışa dönmesi halinde anagruba katılmak üzere liderlerini beklerken çok zaman kaybetti. Sonuçtayarışa dönemeyen Wiggins’in takımı SKY için büyük kayıp oldu. Kaza sebebiylevakit kaybeden SKY, beyaz mayoyu da kaybederek günü tamamladı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=MQBBrdiWx8w:550:0]

Etabın finişine doğru bu sefer HTC-Highroad trenini daha güçlü kurdu. MarkCavendish ile kişisel sorunlar yaşayan Andre Greipel kozlarını paylaşmak,daha iyi bir sprinter olduğunu kanıtlamak üzere HTC’den ayrılıp Omega PharmaLotto’ya geçmişti. 7. etabın finişinde Andre Greipel de sprint atağınakalktıysa da güçlü HTC treni ile tek başına başa çıkamadı ve etabı MarkCavendish aldı. Andre Greipel son 2 yılda Türkiye Bisiklet Turu’ndaülkemizde de yarıştı. 2011 Türkiye Bisiklet Turu’nda kendisine yönelttiğimsoru HTC trenini Omega Pharma Lotto’da göremediğimiz, Andre Greipel’in etapgalibiyetini etkileyen Tren faktörüne olan ihtiyacını vurgulamak oldu. OmegaPharma Lotto Treni kuramıyor mu? Greipel’in bu soruma cevabı ” Treni kurmayaçalışıyoruz. Durumun farkındayız ancak treni oluşturmak üzere çalışmalarımızdevam ediyor” olmuştu. HTC treni varken daha çok etap kazanan AndreGreipel’in trensiz sprintlerdeki başarı düşüşü, seneye SKY takımına geçecekolan Mark Cavendish’te de yaşanabilir. HTC treni sprint etapların korkulangücü Mark Cavendish’in SKY’a geçmesi halinde tarihin eski sayfalarındakalabilir.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjswj5_etape-7-chateauroux-cavendish-remet-ca_sport:550:0]

Etap 8:

 

Aigurande’dan start alıp zorlu Super-Besse Sancy tırmanışındaki zirveyeuzanan 189km’lik etap kehanetlerinden biri de Thor HUshovd’un Sarı Mayoyu bu etaptakoruyamayacağı ve sarı mayonun el değiştireceğiydi. Thor Hushovd yukarıda dabelirttiğim gibi ilk haftanın Fransa Bisiklet Turunda yarattığı sinerjiyiSuper Besse tırmanışında da fazlasıyla gösterdi. İlk haftanın Sarı Mayokahramanlarından biri kuşkusuz Thor Hushovd oldu.

7.etapta Bradley Wiggins’in köprücük kemiğini kırdığı kazada RadioShacktakımının bu yıl Fransa Bisiklet Turunda iddialı isimlerinden ChristopherHorner 7.etap sonrası geceyi hastanede geçirip burnunu kırmış olmasısebebiyle Fransa Bisiklet Turundan çekilmesiyle RadioShack takımı favoriisimlerinden kan kaybetmeye devam etti.

 

Finişe 26 kilometre kala ana gruptan başlattığı kaçış ile Astana’nın takımlideri Alexandr Vinokourov Super Besse’den ilk geçen isim olmayı gerçektençok istiyordu. Son 2 kilometre kapısından geçildiğinde Costa’nın sadece 19saniye arkasından gelen Alexander Vinokourov, Costa’yı yakalayacak gibigörünüyordu. Ancak ne olduysa son kilometre içerisinde Vinokourov zorluSuper Besse tırmanışının en hassas/zorlu yerinde finişe artık bir buçukkilometre kalmışken kesildi. Ve ana gruba yakalandı.

Günün muazzam performansını sergileyen Rui Costa 8. kilometrede başlayankaçış macerasını, son 5 kilometresinde solo gerçekleştirip 8. etabıgalibiyetle tamamladı. Galibiyetini, gökyüzünü göstererek Super Besse finişçizgisinden geçerek, 23Mayıs 2011’de trajik bir kaza ile hayatını kaybeden Xavier Tondo‘yaadadı.  Ana grup ile finişe giren Thor Hushovd ise Super Besse’dekiperformansı ile şaşkınlıkla karışık, büyük saygınlık kazandı. Hushovd’un8.etapta Sarı Mayoya veda etmesi beklenirken 9.etapta da sarı mayoyu taşıdı.Bu yıl 7 gün daha önce de 3 gün sarı mayoyu taşıyarak kariyerinde 10 günsarı mayoyu taşımış oldu.

Etap 9:

 

9.etap, Fransa Bisiklet Turunu ilk haftasını geride bırakacak son etaptı.Issoire ‘den start alıp Saint-Flour’da girilen finişi ile ortalama dağlıkprofilindeki 9.etap 208km mesafede gerçekleşti. Finişe 99 kilometre kala herkesi ekrana kitleyenvahim kaza gerçekleşti. Yoldaacı çeken Jurgen Van den Broeck (Omega Pharma Lotto Takım Lideri) görününcedurumun ciddiyeti ekranlara yavaş yavaş yansımaya başlamıştı. Kameranınhenüz zoom yapmadığı yol kenarında, ağaçların arasından çıkarılmaya çalışanAstana takımından 2 sporcu sonradan göründü. Ve Vinokourov’un kollarınagirerek, yürüyemeyen Sarı Mayo iddialısının taşınması her iki takımliderinin yarıştan çekilebilecek derecede yaralanmış görüntüleri herkesisarstı. Bu kazada tam 4 sporcu Fransa Bisiklet Turuna kaza sonucu kırılankemiklerle veda ettiler. Hastaneye kaldırılan sporcuların kısa ama acı dolubilançosunda Jurgen Van Den Broeck’un köprücük kemiğinin kırıldığı,Alexandre Vinokourov’un sağ Femur kırığı ve Pelvis’inde ciddi bir sorun veomuzunda yaralanmalar olduğu haberi geldi. Garmin takımının 28Mayıs’ta Amerika Bireysel Şampiyonu olan güçlü ismiDavid Zabriskie’nin bileğinin kırıldığı ve Omega Pharma Lotto takımındanFrederik Williems’ın da Köprücük kemiğinin kırılması sebebiyle bir kazada 4sporcu Fransa Bisiklet Turuna veda etti. Ana grup bu kaza haberi ile yarışıprotesto ederek yaklaşık 10 kilometre kadar hız kesip yarışı nötralizekonumuna geçti. Bu protesto önde kaçış yapan 5 sporcuya yaradı. 3 dakikalıkfark finişe 70 kilometre kala 7 buçuk dakikaya kadar çıkmıştı. AlexandreVinokourov’un yaşadığı kaotik kazanın ağır hasarı ile favori sporcuemekliliğini açıklayarak Bisiklet yarışlarına veda etti.

 

Ancak kaçış grubunun kazandığı bu zaman farkı aleyhine hiç de hoş olmayanbir sürpriz bekliyordu. Hatırlayalım…

 

 

Finişe 37 kilometre kala dümdüz yolda (Kaza olması olasılığının %1 olduğubir yerde) %1’lik olasılık gerçekleşti. Yarış görüntülerini alan Fransızulusal Tv kanalının bulunduğu araba kaçış grubunun önüne geçmek isterken tamanlamıyla bisiklet camiasının üstüne basa basa vurguladığı “BisikleteSaygı”‘nın nasıl katledildiği canlı yayında tüm dünyaya ulaştı. Araç JuanAntonio Fleca(SKY)’ya çarptı. Flecha’da düşerken önce Thomas Voeckler’eçarptı ki… Burada Voeckler düşmeden toparlayabileceği bir açıdan darbeyialmıştı. Yola düşen Flecha, Johnny Hoogerland’a çaprınca yol kenarı boyuncatel örgülü çitlere uçan Johnny Hoogerland’ı izlerken bu kadar da olmazdedirtti.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xju6jn_tour-de-france-2011-coche-de-prensa-choca-con-flecha-y-hoogerland_sport:550:0]

 

Sadece sağ baldırına atılan 11 dikiş ile toplamda 33 dikiş atılan JohnnyHoogerland etabı zor da olsa tamamladı. Sadece etabı mı? Hoogerland FransaBisiklet Turunu o dehşet kazadan sonra tamamlamayı başardı. Kazaya kadargösterdiği kaçışlar ile bisiklet severlere Go Johnny Go Go dedirten sporcukaza sonrası gösterdiği dirayetle de 2011 Fransa Bisiklet Tur’ununkahramanlarından biri oldu.Hoogerland Kırmızı puantiyeli mayoyu alırkenpodyumda duygu dolu anlar yaşamıştı.

 

 

Kaçış grubunda oluşan katliam gibi kaza sonrası kaçış grubunda kalan ThomasVoeckler(Europcar) Sarı Mayoyu almak ve elinde olan büyük zaman farkıavantajının her saniyesini korumak adına kaçış grubunun liderliğini tekbaşına yaptı. Son metrelere dek lider giden Thomas Voeckler finiş mücadelesiiçin Luis Leon Sanchez ve Sandy Casar’a sahneyi bırakarak onların arkasınageçti. Son ana kadar finişte Casar ve Sanchez sprint mücadelesiyaşayacağımızı düşünürken Sandy Casar’ın tükenmiş görüntüleri yansımayabaşladı. Luis Leon Sanchez kendisine kalan etap galibiyetine atağını yaparakkaotik günü etap zaferi ile tamamladı ve galibiyetini doğacak olan bebeğinearmağan etti.Voeckler 9.etap sonunda Sarı Mayoyu Thor Hushovd’dan aldı. Sarımayoda yeni bir kahramanlık, yeni maceralara yol almak üzere bayrak ThomasVoeckler’e geçmiş oldu. Voeckler, Fransa Bisiklet Turunda Sarı Mayo ileyepyeni kahramanlık öykülerini kariyerine geçirmek üzere ilk haftayı SarıMayo ile tamamlayan isim oldu.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xju6al_etape-9-issoire-saint-flour_sport:550:0]

 

İlk haftanın son etabı sonunda Fransa Bisiklet Turuna 18 sporcunun vedaetmesi önlerinde bulunan 2 haftanın etapları üzerine korkuya yerini bıraktı.İlk hafta kazaları ile takım liderlerini, favorilerini kybeden takımlarbundan sonraki stratejilerini genel sıralama liderliğinden ziyade etapgalibi iin kaçış grubunda bulunmalarıyla dikkatleri çekti. İlk hafta AlbertoContador’un yaşadığı olaylar ve Fransa Turunun şanssızlıkları sonunda yinede Contadoriçin hala ümit vardı.

Etap 10:

 

Bir günlük tatil sonrası 10.etap Aurillac’danstart aldı. 158 kilometrelik düz etap profilindeki 2.haftanın ilk etabıCarmaux’da sona ermişti. 10.Etabın startında 2 sporcu start almayarak yarışdışı kalmış oldu.  AlexandrKolobnev(Katusha) 5. etapta alınan idrar örneğindepozitif doping sonucu verince Fransa Bisiklet Turu’nda start almadı. Anumunesindeki Hidroklorotiyazidbulguları, daha sonra alınan B numunesinde de bulundu. Startalamayan diğer isim ise RadioShack takımından Jaroslav Popovych idi.Popovych 9.etapta yaşadığı kaza sonrası yükselen ateşidüşmeyince start alamamıştı. 

7.etapta Mark Cavendish’e son anda az bir farkla geçilen Andre Greipel10.etabın sprint finişinde uzun mesafede attığı muazzam sprinti başarıylasonlandırdı ve etap galibiyetini aldı. Gorilla lakaplı Alman sprinter 2011Fransa Bisiklet Turunda 1 etap alabildi. İlk haftanın ardarda yaşanankazalarından sonra 10.etabın seyri sakin geçmişti.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjvkra_etape-10-aurillac-carmaux_sport:550:0]

 

Etap 11:

Pireneler öncesi sprinterlerin son düz etabı olarak 167,5 kilometrelikmesafesiyle 11.etap Blaye Les Mines’den start aldı, Lavaur’da sona erdi.10.etap galibiyetini Andre Greipel’e kaptıran Mark Cavendish 11.etapfinişinde sprint mesafesini uzatarak galibiyeti bu sefer Andre Greipel’ebırakmadı. Cavendish bu etap galibiyeti ile gelen Sprint puanları ve Sprintkapısında aldığı 9 puan ile Yeşil Mayoyu bir daha çıkarmamak üzere PhilippeGilbert’ten devir aldı.

Cavendish’in sevilen özelliklerinden biri olan vefalı yanı her zamanki gibibu etap galibiyetinde aşina görüntülerle takım arkadaşlarını kutlamasıylageçti. Cavendish tecrübeli ve güçlü bir sprinter. Gorilla-Andre Greipel’deöyle… Peki fark nedir ? Fark takım olabilmektedir. Cavendishgalibiyetlerindeki takım faktörünün önemini çok iyi bilip, takım arkadaşlarıile tebrikleşmeden podyum alanına geçmediği defalarca ekranlarımızayansımıştır. Andre Greipel’in eksiği, onun için çalışacak onu uçurabilecektakım ruhunu ve aidiyetlik hissini verememesinden kaynaklanıyor. Cavendishetap sonrası ne demişti ? Bakalım…

 

“Dün takım arkadaşlarımın başlattıkları işi bitiremedim. Greipel’in tekniğigerçekten iyiydi, fakat bugün aynı hataya düşmedim ve kazandım. Takımarkadaşlarımın hepsi çok iyi çalıştılar. Tony(Martin) ve Peter (Velits)genel klasmanı hedeflemelerine rağmen beni desteklemek için çalıştılar.Özellikle onlara çok teşekkür ederim. Yeşil Mayo da çok güzel oldu.”

Takım arkadaşları; Bernhard Eisel, Mark Renshaw gibi Cavendish içingerçekten emek veren sporcuların, önceki röportajlarında Cavendish’tenbahsederken Cavendish’in önceleri şaşılan sonraları benimsenen özelliğinivurguladıklarını hatırlıyorum. Takım arkadaşlarının söylediğine göre önemligünlerde yada bir gece ansızın cep telefonlarına gelen mesaj ileCavendish’in hal hatır sorduğu, dostlarını dostlukları için takım arkadaşıbilinciyle kendilerine önem verdiklerini dile getirmişlerdi.

 

Etap 12:

Ve 12.etapta Pirenelerdeydik… Cugnaux’danbaşlayan etap 211 kilometrelik uzun ve zorlu profilini Luz Ardidenzirvesinde tamamlamıştık. Bu etapta start alamayan Vacansoleil takımındanRomain Feillu olmuştu. Tendinit sebebiyle start alamayan sporcunun FransaBisiklet Turundan çekilmesi tecrübeli sprinterin Pirenelerin zorlutırmanışlarında kronikleşmiş tendon yarası ile tırmanmaya çalışması işkenceolacaktı. 

 

Bradley Wiggins’in 7.etaptaki kaza sebebiyle Fransa Bisiklet Turundançekilmesi ile Sky takımının genel sıralama yerine etap galibiyetine çevrilenstratejisi gereği kaçış gruplarında yer almaya başlayan Sky takımı için12.etap oldukça riskli geçti. Etabın kaçış grubunda yeralan Geraint Thomas,bu yıl denenen karbon jantlardan istediği verimi alamaması bir yana 2 kazaatlattı. Geraint Thomas’ın şanssızlığı kaçış grubundan geri kalması iledevam ederken ekstra güç harcayarak kaçış grubunu yakalasa da Luz Ardidentırmanışı için rezervlerinden kullandığı enerjinin bedelini finişe 8kilometre kala sonlanacak kaçış grubu macerası ile ödedi.

Samuel Sanchez ve Jelle Vanendert liderliğinde çıkılan Luz Ardidenzirvesinde Samuel Sanchez takımı olan Euskaltel-Euskadi’ye 8 yıl aradansonra ilk kez Fransa Bisiklet Turu etap galibiyetini kazandırdı. Sanchez buetap galibiyeti ile Kırmızı Puantiyeli Mayoyu 9.etaptaki katliam kazadaciddi yaralanan ama yine de Puantiyeli mayosunu koruyan JohnnyHoogerland’dan devir aldı.

 

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjwyr5_tour-de-france-2011-stage-12_sport:550:0]

 

12.etapta yani Pirenelerde Sarı Mayoyu kaybetmesi beklenen ThomasVoeckler’in mücadelesi ise ayrı bir heyecan, ayrı bir zevkti. Voeckler12.etapta Sarı Mayo dopingi ile Luz Ardiden tırmanışında boy gösterirkenperformansı hiç de mayoyu kaybedecek gibi değildi. Voeckler herkesintahminlerini yanıltıp mayosunu Luz Ardiden’de de korumayı başarmıştı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=fFWt_MKViKs:550:0]

Etap 13:

Pireneler’de yeni bir PAU’dan start aldı. 152,5 kilometrelik zorlu Col duAusbisque kategori dışı tırmanışının bulunduğu 13.etabın son 4 kilometresidüz profilde geçilerek  Lourdes’te finişe girilmişti. Ancak güçlü vedayanıklı bir sprinter bu finişi lehine çevirip Pirenelerde etap galibiyetialabilirdi. Ve o kişi elbette Dünya Şampiyonluk mayosu ile Thor Hushovd’danbaşkası değildi. Yine turun başından itibaren isminden çokça bahsettirenisimlerden olan Dünya Şampiyonu bu yıl Fransa Bisiklet Turunda, Bisikletdünyasının batıl inançlarını da çürüttü. Dünya Şampiyonluk mayosununsahibine uğursuzluk getirdiği batıl inancı için bu tezi çürütebilecek engüzel etap da Pirenelerdeki 13.etaptı.

Dünya Şampiyonluk mayosu ile Fransa Bisiklet turunda etap kazanan 17.isimolan Thor Hushovd 2.etap galibiyetini Takım Zamana Karşı olarak ve takımlideri olduğu için kazandığından, 13.etabın zafer coşkusu ve 17. isim olmakinanılmaz bir başarıydı. En son 2007 yılında Dünya Şampiyonluk mayosu ileetap kazanan Oscar Freire’den beri gökkuşağı mayonun etap kazanamaması DünyaŞampiyonluk mayosunun uğursuzluk getirdiği batıl inancını güçlendirmişti.

12. etapta zaman limitine takılan Denis Galimzyanov 18. ve 19. etapta zamanlimitine takılıp para cezası ve 20’şer puan sprint puanı düşülmesi cezasıverilen sporcu kafilesi kadar şanslı değildi. Katusha takımından Galimzyanov12.etap sonu elendiği için 13. etapta start alamadı. Bu etapta çok etaplıturların tecrübeli ve sevilen ismi RadioShack takımından, 35 yaşındaki DoğuAlman sporcu Andreas Klöden’in 34. kilometrede yarıştan çekilmesi herkesietkilemişti. 9. etapta kaza yapan tecrübeli sporcu sağ kalçası, beli vesırtındaki ağrılara kinesio bantları ile çare bulup tam ağrıları geçirmişken12.etapta tekrar kazaya karışması ile yarıştan çekilmek zorunda kaldı.Klöden’in çekilmesiyle iyice kan kaybeden RadioShack takımı Fransa Turunagenel sıralamada iddialı sporcularla, 9 kişilik muazzam kadrosundan geriyeTur’u tamamlayacak 5 sporcu kalmıştı.

 

 

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjxlk7_etape-13-pau-lourdes_sport:550:0]

Etap 14:

Thomas Voecler’in Plateau de Beille zirvesinde yaşattığı 2004 yılınındejavusunu hatırlayalım. 2004 yılında Pleteau de Beille zirvesinde LanceArmstrong’a karşı verdiği sarı mayo mücadelesinin dejavu heyecanını14.etapta yaşamıştık.

 

Pirenelerin son gününde, her Pirene etabında sarı mayoyu kaybedeceğinindeğişik varyasyonlardaki tahminlerine karşı savaşan “Bay İnanılmaz” ThomasVoeckler L’Equipe’in ana sayfasına işte bu fotoğrafla yansıdı. Zorlu Pireneetaplarında verdiği mücadele 2004 yılından 7 yıl sonra da aynı etaptarakiplerine sarı mayoyu kaptırmayan Europcar’ın kahraman ismi bu yıl FransaTurunda adeta destan yazdı. Sadece bu etapta mı? İlerleyen günlerde heretapta bu sefer kaybedecek diyenlere kahramanlık öyküsü yazan Voeckler’inmücadelesi kolay kolay hafızalardan silinecek gibi değil.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjy5i8_tour-de-france-2011-etape-14-saint-gaudens-plateau-de-beille-168-5-km-26_sport:550:0]

 

Finişe 54 kilometre kala Rabobank takımından Laurens Ten Dam virajıalamayarak kazayaptı. Burnu kırılan Ten Dam’ın isteği üzerine müdahalesi yapılması sonrasıyarışa geri döndü. Bu şekilde etabı 58.sırada tamamlayan 30 yaşındakiHollanda’lı günün diğer kahramanıydı. Kadraja bu şekilde yansımayabilirdi.Kazadan sonra önünde kalan 54 kilometreyi bu şekilde tercih etmesi, yabancıgözlerin anlam veremediği, bilen gözlerinse “bisiklet aşkı” olarak baktığıkararı ile Laurens Ten Dam bu engeli Fransa Bisiklet Turunu yarıda bırakmakiçin yeterli görmedi.

 

Günün diğer kahramanı elbetti ki Pirenelerin son gününde etap galibiyetinialan Jelle Vanendert idi. Finişe 6,8 kilometre kala ana grubun önündebulunan favorilerin kaçış takip grubunda atağını yapan Vanendert son 5,5kilometreyi yarış liderliğinde geçti ve etabı, favori grubundan geç atakyapan Samuel Sanchez’e bırakmadı.

Etap 15:

 

2. haftanın son yarış günü 171 kilometrelik düz etap profilinde Limoux’danstart alarak Montpellier’de sona erdi. Tatil günü öncesi bu etabı almakisteyen sprinterler nihayet olaysız geçen etapta sprint heyecanı yaşattı. Paris’tekidüz profilli final etabı öncesi son düz etap profilindeki 15.etaptasprinterler kozlarını paylaştı. HTC-Highroad takımı etap başından itibarenistikrarlı etap hakimiyetini finişte Mark Cavendish’i finişe de olağan üstüperformans sergileyerek günün kazananı oldular.

 

 

 

Bu etapta Mark Cavendish kariyerinin 19., bu yıl ise 4.etap zaferini aldı.

 

Ve elbette ki etap galibi Mark Cavendish olunca aşağıdaki karenin deaşinalığı standartlar çerçevesinde gelişiyor. Cavendish, etap sonrasıröportajında takımını yerlere göklere sığdıramıyor ve başarıyı takımınaborçlu olduğunu her defasında olduğu gibi bu etapta da üzerine basa basavurguladı.

Etap 16:

Tatil sonrası 3. yani son haftaya başlarken olacakları kestirmek hala zordu.Alp’lere geçiş etabı olarak Ortalama dağlık profili sonrası Alp’lerdekopacak fırtına öncesi sessizliğin 16.etapta yaşanması bekleniyordu. AmaAllah aşkına kim tam anlamıyla doğru tahminde bulunup olacakların öncesindesürprizlerin kehanetinde bulundu ki? Tüm tahminler, tüm yorumlar bu yılFransa Bisiklet Turu için yanlışlıklar üzerine kurulmuştu sanki. Alplerdekıyamet kopacak. Contador kesin Alplerde kopacak… Herkes kahin edasıylasözüm ona geleceği göre dursun Contador fırtına öncesi sessizliğinda genelsıralamada depremi bu etapta gerçekleştirmiş olsun. Alplerde fırtına mıolacak? Yoksa Alplere yönelirken deprem mi olacak? Contador, kahinleresürpriz yapmak istedi. Ancak o lahinler arasında başta Schleck kardeşlerolunca etabın seyri de pek keyifli oldu.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xjztt6_tour-de-france-2011-etape-16-saint-paul-trois-chateaux-gap-162-5-km-6_sport:550:0]

Alberto Contador ise Pireneler çıkışında dalga geçer gibi atak verip oynayanSchleck kardeşlere bugün unutulmaz bir ders verdi. Güne başlarken AndySchleck ile arasındaki zaman farkı 1 dakika 45 saniye iken etap sonundafarkı 39 saniyeye indi.

Etabın geç gerçekleşen kaçışında (90.km’de)  havanın yağmurlu oluşu vefavorilerinde Alpler öncesi riske girmek istememesi üzerine zaman farkınıbaşarıyla açmaları kaçış grubundan birine etap galibiyetini getirdi.16.etabı Dünya Şampiyonluk mayosu ile Thor Hushovd kazandı. Uğursuzluktezinin kesin olarak tarihe gömüldüğü 2011 Fransa Bisiklet Turunda Hushovd,iki yıldır özlenen performansını bu yıl, 16.etap galibiyeti de dahil olmaküzere çokça gösterdi.Sky takımının genç Norveçlisi Edvald Boasson Hagen,dünya şampiyonunun sprint finişi atağına boyun eğmek zorunda kaldı. AncakHushovd ile etap galibiyeti mücadelesine girmeyi başarması ve bu yılkiperformansı ile Edvald Boasson Hagen çoktan kendini ispatlamıştı.

Finişe 15 kilometre kala sürprizini bu etapta yapmaya karar veren ContadorSchleck kardeşlerin bocalamış bakışları eşliğinde atağını yaparkenSchleck’lerin kurtarıcısı Fabian Cancellara olmuştu. Cancellara, Schleckleriçekerek Contador’un ilk atağına cevap verdiyselerde, Contador mental olarakbu etapta kehanet göremeyen Schleckler’i silkelemeyi başardı. Contador ilefinişe ilerleyen Samuel Sanchez ve etabın başından beri istikrarlıperformansını vurguladığımız 2011 Fransa Bisiklet Turu Şampiyonu CadelEvans’tı. Yakın arkadaş olan Contador ve Sanchez’in güçlü işbirliği zamanfarkının çok fazla olduğu kaçış grubuna yönelik değil, genel sıralamadakizaman farkına deprem etkisi yapmaktı. Contador’un bu yılki en başarılıstratejisinin bu etaptaki kaçışı olduüunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Etap 17:

Fırtına limanındayız… Fransa’dan start alan etapla İtalya sınırlarınagirerek İtalya-Pinerolo’da finişe girdik. 16.etapta kaçış grubunda yerinikoruyup etap galibiyetini son anda Thor Hushovd’a kaptıran Edvald BoassonHagen bu etapta da kaçış grubunda yeniden şansını denedi. Etabın Cote duPramartino inişinde kaçış grubundan virajı alamayıp bir evin garajına girenJonathan Hivert(Saur-Sojasun)’in ardından gelen Sarı Mayo Thomas Voeckler’inde aynı evin garajına yapmış olduğu ziyaret sebebi ile etap sonunda genelsıralama mücadelesinde 26 saniyelik kayıp yaşadı. Ancak iki bisikletçinin deaynı evin virajına yapmış olduğu ziyaret izlerken şaşkınlıkla karışık komedietki yarattı.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=kcczkGExoao:550:0]

Burada şans faktörü de görev başında görünüyor. Zira garaj kapısı daha sağdaolabilirdi. Ya da bu garajın kapısı olsaydı ve kapalı olsaydı… Çok kötüsonuçlar görülebilirdi.

Edvald Boasson Hagen kaçış macerasını etap galibiyeti ile sonlandırarak6.etap galibiyeti sonrası 2.etap galibiyetini Alp’lerde elde etti.

Etap 18:

2011 fransa Bisiklet Turunun Kraliçe etabı, Contador’a göre Kral itabı,birçok yorumcuya göre İmparator etabı. Ünvanı ne olursa olsun FransaBisiklet Turu tarihinin belki de en zor etabıydı. Bu etabı zaman limitindetamamlayabilen 79 sporcunun birer kahraman olarak gördüğüm gerçeği bir yana,Kraliçe etabın Turda kalmak adına verilen savaşından gerçek başarıyla çıkan2 esas kahraman vardı. Bu etabın finişinde kadraja yansıyan yüzlere bakarken”Er Ryan’ı Kurtarmak”, ya da savaş alanından zaferle çıkan tarafta bulunanaskerlerin zafer edasına benzetiyorum.

İşte 18. etabın zafer edasına sahip 2 savaşçısı. Andy Schleck finişe 60,4kilometre kala başlattığı atağı ile Er Ryan’ı değil Fransa BisikletTurundaki imajını kurtarmaya gidiyordu. Burada kazanacağı zaman farkı belkisarı mayoyu almasına yetebilirdi. Erken başladığı kaçışında 5 kişilik kaçışgrubu oluşmasıyla şanslıydı. Ancak Sarı Mayo Thomas Voeckler’deydi. Voecklerde Er Ryan’ı kurtarma savaşında Sarı Mayosunu 15 saniye fark ile AndySchleck’e kaptırmaktan kurtardı.

Sarı Mayo söz konusu olduğunda Voeckler’ın azmini ve hırsını 2004’den sonrayani 7 yıl aradan sonra bir kez daha izledik. Sarı Mayo dopingi, yani SarıMayoya sahip sporcunun tek yasal dopingi Voeckler’in performansına WADA’nınyasaklılar listesinden daha güçlü etki ettiği ortada. Voecklerin gözlerinebakınca bu Sarı Mayo dopinginin etkileri daha net anlaşılabiliyor.

Andy, Sarı Mayoyu alamasa da bu zorlu etapta 60 kilometrelik kaçışı veyarattığı zaman farkı ile Sarı Mayoya sadece 15 saniyelik zaman farkınınkalması yanı sıra, genel sıralamadaki rakiplerine de etkili bir farkyaratmayı başardı.

Etabı zaman limiti içerisinde tamamlayabilen sadece 79 sporcu vardı. Diğerisimlerin normalde elenmesi ve zaman limiti içinde bitiren Jose JoaquinRojas’ın Yeşil Mayoyu kazanmış olması gerekiyordu. Ancak zaman limitinetakılan 88 sporcunun elenmesi Fransa Turunu kaotik yargılamalara teslimedecekti. Juri kararı ile 88 sporcuya 20 şer sprint puanı düşülmesi ve paracezası karar ile Fransa Bisiklet Turunu acımasız yargılayacak baskılardankurtardı. Böylesi zor etaplarda zaman limiti hesaplanmasının yeniden gözdengeçirilmesi için önümüzdeki yıllara örnek olacaktır.

Etap 19:

Pirenelerin son gününda Alpe d’Huez zirvesinde yaşadığımız tarihi anadönüyoruz. Alpe d’Huez zirvesinde 24 yıldır etap galibiyeti alamayanFransızlar için efsane etabın galibiyetini bir Fransızın alması… Ve hattaFransa Turunda bu yıl ilk kez bir Fransızın etap alması(hem de böyle biretapta) ev sahibi Fransa için muazzam bir gurur kaynağı oldu. 24 yaşındakiFransız sporcu Pierre Rolland hem etap içindeki performansı, hem Alpe d’Huezzirvesindeki etap galibiyeti, hem de(en önemlisi) rportajında bu etapgalibiyeti için 6 aydır hazırlandığını ve mental gücün, kas gücüne etkisiniaçık sözlülükle belirtmesi mükemmeldi. 6 aylık mental hazırlığında son 6viraja geldiğinde atak yapıp kendini hazırlaması ve bu stratejiyi uygularsaetabı alacağından emin olduğunu söylemesi bir çok spor dalında mentalhazırlığın etkisi bilinip kabul edilirken son yıllarda mental hazırlıkkavramının geride kalıp pek de gündeme gelmemesinden yakındığım bir zamandabaşarılı ir örnek olarak karşımıza çıkması mükemmel zamanlamaydı.

Son yıllarda efsane isim çıkartamayan ve başarı anlamında Fransız takımlarınProTur lisanslarını kaybetmeye başlayıp kan kaybetmesi ev sahibi ülkeninzaafı haline gelmişti. Fransa Bisiklet Turunda etap galibiyetine hasretkalan Fransızlar 24.yaşındaki genç Rolland’ın Alpe d’Huez zirvesindeparlayan yıldızı ile beklenen başarılı Fransız sporcunun sonunda gelmişolduğunun coşkusuyla çılgına döndüler. Genç Fransız’dan önümüzdeki yıllariçin beklentilerin fazlalaşacağı ise aşikar.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xk2co1_tour-de-france-2011-etape-19-modane-valfrejus-alpe-d-huez-109-5-km-19_sport:550:0]

19.etapta “Bay İnanılmaz” Thomas Voeckler Sarı Mayoyu kaybetti. Ama nekaybediş. Kaybetmenin asaleti olur mu? diyenlerin izlemesi gereken biretaptı. Fransa’nın en ünlü tırmanışlarından birisi olan Col du Galibier’inKuzey yamacının zorlu tırmanışında Voeckler kaçınılmaz son kesinleşip zamanfarkı artsa da asla pes etmeyen yapısı ile sonuna kadar fevkalade performanssergilemeye devam ederek sarı mayoyu asil bir şekilde kaybetti.

19 etabın zorlu tırmanışlarından biri de Col du Telegraph idi. EmileGourget’nin 1911 yılında Tur tarihinde bir ilke imza atarak bu noktayıgeçmesinin üzerinden 100 yıl geçti. Alplerin 100. yılı kutlamaları içingeçilen Col du Telegraph’ta bir ilki daha izledik. İlk kez bir etabın18.kilometresinde atak yapan Alberto Contador kısacık gibi görünen 109,5kilometrelik 19.etabın dolu dolu rekabet ve yarış adrenalini izleyicilereyükleyerek muazzam bir heyecan fırtınası başlattı. Tehlikeyi gören favorilerContador’un atağına cevap verseler de verdikleri bu cevap ile kendilerinierken başlayan kaçışın içerisinde buldular. Finişe 12.5 kilometre kalatekrar atak yapıp solo kaçışa başlayan Contador Alpe d’Huez’in zorlueğimlerinde tek başına gösterdiği performans ile finişe 4 kilometre kalayakalanmıştı. Contador Alpe d’Huez etap galibiyetini çok istiyordu. Böylesibir zirve finişi galibiyetinden alacağı morale ihtiyacı vardı ancak o daasil bir performansla bu şansı kaybetti.

[View:http://www.dailymotion.com/video/xk2cjl_tour-de-france-2011-etape-19-modane-valfrejus-alpe-d-huez-109-5-km-18_sport:550:0]

Etabın diğer bir detayı da Schleck kardeşlerin artık bittiği anlar ekranlarageldiğinde günün gülümsemesinin Evans’tan gelmesiydi. Önceki 2 gün tekbaşına grup çeken sarı mayo iddialısı Cadel Evans’ın yanına yanaşan AndySchleck’in Cadel Evans’a pazarlık konuşması yaptığı ekranlara yansıdı.Hafifçe gülümseyip başını olumsuz sallayan Cadel Evans’tan istediğinialamayan Andy bu sefer telsiz kulaklığını takarak başka umut arayışlarınagirmişti. Bu etapla Sarı Mayoyu alan Andy Schleck’in yerine Cadel Evans’ınalması gerektiğini düşündüren bir görüntüydü.

18. etapta olduğu gibi böylesi bir profilde daha uzun zaman limitiçıkartacak hesaplamaların geleceği günlere örnek olan zaman limiti sorunuyine gündeme geldi. 74 sporcunun zaman limitine takılması ile yine jürikararı ile 20 şer sprint puanı ve para cezası verilen diskalifiyelistesindeki 74 sporcu diskalifiye edilmedi.

19. etapta topladığı tırmanış puanları ile Samuel Sanchez Dağların KralıMayosu yani kırmızı benekli Mayoyu bir daha çıkarmamak üzere podyumda giydi.Dağ primleri için son etap olan 19.etap sonunda 2011 yılı Fransa BisikletTuru Dağların Kralı ünvanı sahibinin ismi kesinleşmiş oldu.

Etap 20:

20.etap 2011 Fransa Bisiklet Turunun Cadel anı olarak damgasını vurdu.Grenoble’deki 42,5 kilometrenin bireysel zamana karşı performansında en iyizamanlama, aynı profili bu yıl 8 Haziran 2011’de Criterium du Dauphine’in3.etabında en iyi biraysel zamana karşı derecesini çıkartan HTC-Highroadtakımının Almanya Zamana Karşı Şampiyonu Tony Martin Fransa Bisiklet Turunun20 etabında aynı profilde yine en iyi zamanlamayı çıkardı. Ve Etapgalibiyetini aldı.

Cadel Evans’ın start rampsında yer almasıyla CADEL ANI da gelmiş oldu.Sadece etabın değil, 2011 Fransa Bisiklet Turu’nun… Andy Schleck’in CADELANI… Cadel Evans’ı defalarca izledim ancak böylesine konsantre olduğunugözlerinin yola odaklanmış ve mental yarış gücüne bu derece daldığını hiçgörmemiştim. Dün yarış günlüğüne yazdığı yazı da bu tezi destekliyor, mentalgücü yaratan konsantrasyonunun bakış açısını bir cümle ile açıklamasına dayetiyordu. ” Yarın, çok basit: (a) noktasından-(b) noktasına hızlı sür”olarak yalın ve tam konsantrasyonun kelimelere yansımış halini tek cümledeyazdı. İşte startı alırken o (a) noktasındaydı gözleri sabit ve direkileriye… (b) noktasına dikilmiş, hedefine kilitlenmişti.

Zaman kapılarındaki veriler ve GPS verileri ile genel sıralamadakimücadeleye an ve an tanık olmak Fransa Turunun en heyecanlı anlarınıbireysel zamana kaşı da yaşattı. Cadel Evans’ın genel sıralamadaki zamanfarkını kapatıp Andy’i geçtiği inanılmaz performansı ile herkesi büyülerken,kameraların Andy’e çevrildiği saniyelerde tükenmekte olan Andy’ninperformansındaki düşüşü de an ve an izledik. Cadel Evans Fransa BisikletTurunun başından itibaren gösterdiği istikrarlı performans, Fransa BisikletTuru genel sıralamasındaki güçlü atakları, yaşadığı tenkik sorunlar veolumsuzlukların performansına zarar vermesine izin vermeyen liderinşampiyonluk hikayesinin son perdesiydi. Son perde bireysel zamana karşı içinaçılacaktı o zaman Evans, Fransa Turundaki istikrarının hakkını bu etaptaalmalıydı. Muazzam bir konsantrasyon ve çizgi dışı bir başarı öyküsü oldu.

“2009 yılında hadi gençtim, benim için yine de bir başarıydı, 2010 yılındaçok büyük şanssızlıklar yaşamıştım. Ama bu yıl… Sarı Mayo’yu alamazsambaşarısızlık olacak”. 3 senedir Beyaz Mayo’yu kazanan, 2 yıldır 2.olan AndySchleck bu yıl kapanan Sarı Mayo Mücadelesi hayali sonunda yine 2.sıradatamamladı.Cadel, Paris’te Sarı Mayoyu giyme kaderini 20.etapta yazıldı.Zamana Karşı etabını tamamlayan Andy, bisikletinin üzerine kapanıp sadece 1gün giyebildiği Sarı Mayoyu kaybedişinin acısına gömüldü. Andy için büyükhayal kırıklığıydı. 20 etap, özellikle Andy başta olmak üzere kimseninunutamayacağı anılarla sona erdi.

Etap 21:

Fransa Bisiklet Turu’nun yeni şampiyonu 20.etapta belirlenmişti. CadelEvans, Tur boyunca sadece yarış ve hatta sadece genel sıralama liderliğiodaklı bakışlarının yerini artık rahatlamış, huzurlu, duygulu bakışlarayerini bırakmıştı.Tarihte ilk kez bir Avusturalya’lı Fransa Bisiklet Turunukazanmış oldu.

Son gün Sarı Mayo’ya atak yapmanın etik olmadığı Fransa Bisiklet Turu’ndason 50 kilometreye kadar kutlamalar ve sahiplerini bulan mayoların pozvermesiyle geçti. Son gün belli olacak tek mayo Yeşil Mayo yani sprintmayosuydu. Önceki 2 yılda olduğu gibi Champs-Élysées finişinin değişmez ismiMark Cavendish, bu yıl da sprinterlerin rüya finişi çizgisinden ilk geçenisim oldu. Ve kariyerinde ilk defa Fransa Bisiklet Turu Yeşil Mayosu’nukazandı.

Paris… Champs-Élysées’deki finiş ile sona eren 2011 Fransa Bisiklet TuruMayo Sahipleri:

Cadel Evans’ın ardından genel sıralama listesi takipçileri; Andy Schleck 3.kez 2. oldu. Abisi Frank Schleck 3. olarak tamamladı. Tarihte bir ilk dahabu kez podyumda gerçekleşti. Fransa Bisiklet Turu tarihinde ilk kez 2 kardeşpodyuma çıktı.

1, 4, 12, 13 ve 16. etapların ilk kaçış grubunda yer alan Jeremy Roy diğeretaplarda ki performansı ile de göz doldurdu. 4. ve 13.etapta en mücadelesisporcu ödülünü alan FDJ takımı sporcusunun hedefi Fransa Bisiklet Turusonunda Süper Combativite (Süper Mücadeleci) ödülünü almaktı. Jüri kararıylaverilen en mücadeleci sporcu ödülünün Tur sonundaki Süper Mücadelesi sporcuödülünü Jeremmy Roy almayı başardı.

Beyaz Mayonun sahibi, Fransa’nın Alpe d’Huez zirvesindeki başarısıylakeşfettiği genç Pierre Rolland oldu. Rolland sadece Alpe d’Huez zirvesindekietap galibiyeti ile değil, geleceğin Sarı Mayo’sunu vaad eden Beyaz Mayo’yuda kazandı. Tur boyunca en iyi zamanlamayı çıkaran 25 yaş altı sporcularınmayosunun yeni sahibi Fransa’nın beklediği umut dolu sporcusu oldu.

Her gününde ayrı heyecanlar ile dünya medyasının ve bisiklet severleriningözbebeği Fransa Bisiklet Turunu 98.kez sonlandıran Fransa, yine başarılıbir organizasyon çıkardı. Yine de Fransız Organizasyonunun başarısına gölgedüşürecek Fransa Ulusal TV kanalının 9.etapta yaptığı katliam gibi kaza veAlplerde zaman limitinin  etabın zorluk oranına göre hesaplanmasıgerekliliğini gözler önüne serdi. Fransa Bisiklet Turunun 98.yılında yaşananaksiliklerin önümüzdeki yıllarda gözden geçirilmesi gerekiyor.

Yarış Direktörü Prudhomme 2012 Fransa Turu için “Sürprizler olacak”açıklamasını yaparak her yıl olduğu gibi yine Fransa Bisiklet Turu biterbitmez seneye Fransa Bisiklet Turu için merak uyandıracak, gündemde tutacakyorumunu yaptı. 2012 Fransa Bisiklet Turu için Ekim ayını bekleyeceğiz. ZiraFransa Bisiklet Turu rotası her yıl Ekim ayında tanıtımını gerçekleştiriyor.

[View:http://www.youtube.com/watch?v=tbuePxbaJB8&feature=related:550:0]

 

Hazırlayan: AylinKoç

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın