Eneco Turu Final Etabını Genel Sıralama Lideri Edvald Boasson Hagen Kazandı

14/08/2011  //     //  Road Bike News

 

 

 

Eneco Turu’nda 6. ve son etap Hollanda toprakları üzerinde, Sittard-Geleenşehrinde gerçekleşti. 201,2 kilometrelik mesafesiyle final etabı aynızamanda 2011 Eneco Turu’nun en uzun etabıydı. Güne başlarken Edvald BoassonHagen’in genel sıralama liderliğindeki en yakın rakibi Philippe Gilbert’inbu etapta atak yapması nedeniyle etap galibiyeti ile birlikte genel sıralamamücadelesindeki 12 saniyelik farkı kapatıp liderliği alabileceğidüşünülüyordu. Öte yandan dün Katusha takımının basın açıklamasında finaletabında Denis Galimzyanov’un finiş sprintinde atak yapıp etap galibiyetineoynayacağı duyurulmuştu.

Startın ardından turun en uzun etabının kaçış grubu 5. kilometrede ve ilkolarak 12 kişilik grup ile başladı. Bu grupta Juan Antonio Flecha (23-TeamSky), David Tanner (37-Saxo Bank Sungard), Matt Wilson (48-Garmin-Cervelo),Francesco Bellotti (82-Liquigas-Cannondale), Julien Fouchard (203-Cofidis),Zdenek Stybar (97-Quick Step), Matteo Trentin (98-Quick Step), FrederikVeuchelen (107-Vacansoleil-DCM), Mitchell Docher (115-Skil-Shimano),Vladimir Isaichev (124-Katusha Tema), Jempy Drucker (214-Veranda’s Willems-Accent)ve Ruben Perez (147-Euskaltel-Euskadi) bulunuyordu. Kaçış grubu zamanfarkını gün içerisinde maksimum 4 dakikaya kadar çıkartabildi. Genel olarakyarış temposunun yüksekliğine eş değer olan kaçış grubunun yüksek kaçıştemposuna tutunamayıp kopan sporcuların elenmesinden sonra 5 kişi kalankaçış grubunda, Julien Fouchard (Cofidis), Matthew Wilson (Garmin-Cervelo),David Tanner (Saxo Bank-Sungard), Frederik Veuchelen (Vacansoleil) ve MatteoTrentin (QuickStep) vardı.

Finişe 45 kilometre kala ana gruptan Berhard Eisel (HTC-Highroad) atak yaptıve 32 kilometre kala kaçış grubuna dahil oldu. Kaçış grubu üyeleri 6 kişilikmacerasını finişe 10 kilometre kala ana gruba 30 saniyelik zaman farkıylasürdürdü. Ana grup önünde gün boyu Omega Pharma Lotto takımının liderliğihakimdi. Dün 5. etapta SKY takımının oyununa gelen Omega Pharma Lotto bugünana gruba tempo verme konusunda işini şansa bırakmadıysa da bu uzun mesafelietabın yükünü taşımak takım için zor oldu. Hatta Omega Pharma Lotto’nunbugün en çok çalışan isimlerinden biri Andre Greipel tırmanışlarda dahigösterdiği performansı ile takımına destek olmaya çalışıyordu. 201kilometrelik etap içerisinde harcanan takım gücünün amacı Philippe Gilbertiçin finişte uygun bir pozisyon yaratıp atak yapmasını ve etabı, hatta belkide liderliği alabilmesini kolaylaştırmaktı. Finişe 5 kilometre kala kaçışgrubu yakalandı. Ancak Philippe Gilbert’in atak yapacağını bilen ve bekleyensadece izleyiciler değildi. SKY takımı tam kadro ana grup önünde bariyergibi ilerleyip Gilbert’e atak şansı vermedi.

Etabın son 3 kilometresinin düzlük oluşu göz önüne alındığında Gilbert’infinişe 7 kilometre kala ya da en geç 5 kilometre kala atağını yapmasıgerekiyordu. Ancak SKY takımı nefes aldırmadı. Final etabının finişi toplufinişe kalındığını gösteriyordu. Ana grup önünde yerini alan etabıniddialıları tempoyu muazzam arttırmışlardı ki son virajın keskinliğindeviraja ters orantı işleyen süratleri ve virajı içten alan sporcuların taşlıkzeminden asfalta geçişlerinde kıyamet koptu. Son viraja girilirken etabınlideri Jurgen Roelandts idi. Hemen ardından gelen Edvald Boasson Hagen virajsonrası düzlükte atacağı sprint ile etap galibiyetini hedefliyordu. Hagen’inardında Katusha takımının dün yaptığı açıklamanın gerçekliği ile DenisGalimzyanov geliyordu. Bu üçlü etap boyunca lider pozisyondaydı. Ancakviraja giriş hızı ve taş zeminden asfalta geçişte ilk olarak DenisGalimzyanov düşerek karşı bariyerlere çarptı. Arkadan gelen diğer etapiddialısı Taylor Phinney’in önüne düşen Galimzyanov Phinney’i de etkiledi.Viraj sonrası hızını dengeleyemeyen Jurgen Roelandts (Omega) yarışın lideripozisyonundayken bisikleti dengeleyemedi ve Hide Side olarak kaza yaptı.Artık yarışın lider ismi tek başına Edvald Boasson Hagen kalmıştı. BoassonHagen zaten sprint mücadelesi yaşansa bile bu düz finişin en güçlü ismiykenkazalarla finiş galibiyeti Boasson Hagen’e kalmıştı. Edvald Boasson Hagenrahatlıkla etabı aldı.

BMC takımı direktör yardımcısı Rik Verbrugghe “Son viraj kesinlikle çoktehlikeliydi. Taylor Phinney’in konumu ise çok iyiydi. Ancak kaza sebebiyleyapılabilecek bir şey yoktu” dedi. Son virajdaki kazadan etkilenen ve sprintmücadelesine giremeyen Taylor Phinney 2011 Eneco Turu’nu 4. sıradatamamladı. Phinney ise “Son 20 kilometrede kendimi çok güçlü hissediyordum.Ancak Katusha sporcusu önümde düşünce her şey bitti. Çok sinir bozucu birdurum. Karsten Kroon, Micki Schar ve tüm takım bana destek olup çalıştığıiçin mutluydum. Benim için zor bir gün. Kimsenin bu yolları Karsten kadariyi bilememesi ve Karsten’in etrafımda olmasından dolayı kendimi şanslıhissediyordum” dedi.

2009 yılında Eneco Turu’nu kazanan Edvald Boasson Hagen 2011 yılında daEneco Turu’nu lider olarak tamamlamayı başardı. Eneco Turu’nun 2005’debaşlayan kısa tarihinde daha önce 2007 ve 2008 yıllarında üst üste 2 kezturu kazanan Ivan Guiterrez’in ardından galibiyeti ikileyen ikinci isimoldu. Seneye de kazanır ise Edvald Boasson Hagen Eneco Turu’nu en çokkazanan isim olarak Eneco Turu tarihine geçecek.

Genel sıralama, puan sıralaması ve genç yarışçı sıralaması kategorileriningalibi Edvald Boasson Hagen oldu. En iyi takım zamanlaması verilerinin galiptakımı ise Rabobank takımı oldu.

 

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın