Bisiklet ve Aşk

11/07/2012  //     //  Road Bike News

Bisiklet bir aşk mıdır yoksa aşk bisikletle mi güzeldir? Şimdi okuyanlar “ne alakası var, bisiklet bisiklettir” diyecek ancak çok da uzak değil aslında bisiklet ve aşk! Şimdi her iki açıdan bakabileceğimiz penceremizi aralayalım. 

 

Bisikletin vazgeçilmez bir aşk olduğu aşikar bir gerçek, bisikleti kullanmaya başlayınca ondan vazgeçemezsiniz, her gün bisikletinizi kullanmak için can atarsınız.  Bisikletinize kavuşamadığınız zaman, sinir ve stres yakanızı bırakmaz, hatta bazen baş ağrısı yaptığı bile olur. Bu siniri stresi ve başagrısını da kendisinden başka hiç bir ilaç geçiremez. Bu kadar vazgeçilmez bir şey aşk değil de ne olabilir? Belli bir zaman sonra bisiklet sizin tek ulaşım aracınız olur veya şehir içinde kullanmaktan hala çekiniyorsanız da en ideal ve vazgeçilmez spor olur. 

 

Peki ama bisiklet aşkla daha güzel de ne demek oluyor? Hemen anlatayım ancak umarım sadece kadınlar okumaz bu yazıyi, birazcık romantik komedi tadında olacak ama içimden geldi…

Öncelikle aşkı bildiğinizi varsayıyorum, bilmiyorum diyorsanız buna malesef üzülmekten başka yapacağım birşey yok, sabırla bekleyiniz!

 

Bisikletle geziler yapıyorsunuz, bazılarında grupça bazılarında ise yalnız başınıza yepyeni yerler keşfediyoruz. Keşfedilen yerler çoğu kez eşsiz güzellikte yerler… Bu keşifler esnasında ne kadar kalabalık olursanız olun, daha sizden biri, size yakın biri ile paylaşılmak istenir. Sanırım biraz kapalı bir anlatım oldu, hemen açıklıyorum; örneğin 5 arkadaş yaptığınız tur sırasında enfes bir manzaraya ulaştınız, hep birlikte fotoğraflar çektiniz biraz seyredip yola devam edersiniz. Aynı manzarayla sevgilinizle turdayken karşılaşsanız belki yine fotoğraflar çekileceksiniz ama saatlerce o manzarayı el ele izlemenin keyfini çıkartmadan yola devam edemeyeceksiniz. Üstünden yıllar geçse de o günü dünmüş gibi hatırlayacak ve anlatacaksınız. 

 

 

 

 

Değişik şeyler aramayalım, sadece bisikletle sokaklarda dolanırken bile, sevgiliyle yan yana pedallamak, bazen sohbet ederek sokakları arşınlamak bazense gereksiz ama eğlenceli bir iddiaya tutuşup yarışmak… Her halde paha biçilmez bir eğlence olmalı. Sadece bana öyle gelmiyor sanırım, çevremde ki bisikletçi dostlarımı incelediğimde hepsiyle aynı düşünceleri paylaştığımı gördüm.

 

Bizzat kendimden örnek vererek olayı kişiselleştirmek istemem ama bu konuyu yazmama sebep olan düşünce şimdi anlatacağım olaydan kaynaklandı, şimdiden kişiselleştirdiğim için özür dilerim. Aylardır ailemin yanında ve sevgilimden uzaktayım ve bisiklete tek başıma veya kardeşlerimle biniyorum ya da şehrimde bulunan gruplara katılıyorum. Kardeşlerimle o kadar zevk alıyorum ki son derece keyifli turlar yapıyoruz, inanılmaz eğleniyorum ki onların yeri apayrı… Yakın zaman da sevgilim yanıma  geldi ve benimle pedallamayı özlediği için de bisikletiyle geldi.  Benim her gün sevmeyerek gittiğim yollardan o yanımdaken pedal bastığımda renkler değişti adeta. Sevmediğim cadde o kadar güzel oldu ki, her gün arkalarından saydığım dolmuşçular bile bu güzelliği bozamadılar. Farklı hiç bir şey yapmadık, benim tek başıma istemeyerek, sırf bisikletimden ayrı duramadığım için bindiğim sevmediğim sokaklarda pedalladık ve benim için eşi benzeri bulunmayan sokaklara dönüştü. Perşembe turu bile kat ve kat güzeldi o gün, halbu ki katılanlar aynı, sokaklar aynı hatta mola verilen yer bile aynıyken, o an o kadar güzel ve eğlenceliydi ki… İşte bu bisikletin aşkla nasıl güzelleştiğinin somut örneğidir. 

 

 

” Ne yani bisikleti sadece sevgilimizle mi binelim?” diye bir düşünce oluştu gibi geliyor yazının bu noktasında, cevabım  “hayır”, ben sadece bunun apayrı bir keyif olduğunu anlatmak istedim. Buna istinaden şuna değinmeden geçemeyeceğim, sevdiğin kimi zaman en yakın dostun, nam-ı diğer kankan olabileceği için sevgiliyi sadece sevgili gibi görmüyorum hayat arkadaşlığından bahsediyorum. Belki de bu düşüncemden dolayı birlikte yapılan şeylerden, bu kadar kesintisiz zevk alıyorum ve eğleniyorum. Ama çevremdekilerde böyle düşünüyor ki, mutlular… Bir de şu var; ben kendi düşüncelerimi paylaşmak istedim, kimseyi bir şeye zorlama yapmam, yalnızca mutluluğu paylaşma diyebiliriz bu yazıya.

 

Onunla aynı hedefe pedal basmak, aynı ufku paylaşmak, aynı anda yorulmak ve ayni anda dinlenmek… Denemelisiniz, paha biçilmez bir duygu!

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın