Amgen Tour of California 7.Etap: Kraliçe Etabını, Zevksiz Finişle Levi Leipheimer Kazandı

22/05/2011  //     //  Road Bike News

Amgen Tour of California’nın 7.etabı yani Kraliçe Etabı bugün Claremont’da 5,8 km’lik temsili start alındı. Sporcular 5,8 km’lik temsili start sonrası Claremont’da tur atarak start çizgisinden resmi start ile başladı. California’da güneşli ve oldukça sıcak hava ile tabiat ana kendini bu sefer sıcaklıkğıyla California Turunu zorlaştırdı.

 

Etap başladıktan hemen sonra 9 kişilik bir kaçış grubu oluştu. Fakat ana grup temposu kaçışçıların ana grubu silkelemesine izin vermedi. 9 kişilik kaçış grubu hemen yakalandı. Kaçış denemelerinde görülen belli başlı isimlerin, bu etapta kaçış stratejisinde kaçacak sporcu isimlerinin, etap başlamadan önce belirlendiğini gösteriyordu. Etabın 10.kilometresine girerken başarılı olabilecek bir tempoya bürünen yine 9 kişilik bir kaçış grubu daha oluştu. Kaçış grubundaki isimler; Andrew Talansky(Garmin), Ben Swift(SKY), Christopher Froome(SKY), George Hincapie(BMC), Alexander Efimkin(TT1), Grischa Niermann(Rabobank), Francesco Belleti(Liquigas), Jonathan Patrick McCarty(Spidertech), Rob Britton(BisselCycling). Kaçış temposu etap içerisinde ana gruba ciddi zaman farkı açamadı. 2 dakikaya yakın zaman farkını arttıramayan kaçış grubu zorlu Mt Blady zirmesindeki finişe doğru tırmanışta yakalanabileceklerini de göstermiş oldular.   9 kişilik kaçış grubundan Ben Swift(SKY) düşerek kaçış grubundan koptu. Fakat ana gruptan kaçış yapan Ryder Hesjedal(Garmin)’ın kaçış grubuna katılmasıyla 9 kişilik kaçış grubu finişe 17 km kala mesafeye kadar devam etti. Son 20 km Giandora Mt.Rd tırmanışında tırmanış zorluğu ve etap yorgunluğuyla kaçış grubundan kopmalar başladı. Ana grup önünde RadioShack gün boyu bitmeyen tempolarına bu aşamada da yine ana grup önündeki liderlikleriyle ilerliyordu. Son 5 kilometre kala artık kaçış grubundan geriye tek kişi kalmıştı.

 

Bu yıl Türkiye Bisiklet Turu galibi Team Type 1 takımından Alexander Efimkin tek başına finişe doğru solo kaçışını devam ettirmeye çalışıyordu. Fakat Efimkin’de finişe 2,9 km kala RadioShack takımının California Turu genel sıralama listesinin 1.ve 2. sıradaki isimleri Chris Horner ve Levi Leipheimer’a yakalandı. Chris ve Levi finişe ilerlerken aynı takımdan olan ve genel sıralama liderlerinin rekabetsiz finişe dönen pedalları pek de heyecan vermedi. Chris Horner Sarı mayosu ile atak yapmadan etap zaferini Levi Leipheimer’a bırakarak kardeş kardeş finiş çizgisinden geçtiler.(Bu aşamada size yarışın çekişmeli heyecanını yazmaya çalışmak isterdim. Fakat rekabet zevki olmayan sıradan bir finişin pek de heyecanı olamadı. Heyecan, Alexander Efimkin için içimden tezahurrat yaparken vardı. Efimkin yakalanıp Chris veLevi’nin finişe girmesini pek de heyecanlı bulamadım)

 

7.Etap Finiş Sıralaması:

1 Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack 3:33:03
2 Christopher Horner (USA) Team RadioShack
3 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 0:00:43
4 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:01:01
5 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 0:01:21
6 Alexander Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
7 Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad 0:01:29
8 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:01:39
9 Andy Schleck (Lux) Leopard Trek
10 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo

 

 

 

7.Etap Sonu Genel Sıralama:

1 Christopher Horner (USA) Team RadioShack 20:50:02
2 Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack 0:00:38
3 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:02:45
4 Christian Vande Velde (USA) Team Garmin-Cervelo 0:03:18
5 Tejay Van Garderen (USA) HTC-Highroad 0:03:23
6 Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank Cycling Team 0:03:26
7 Rory Sutherland (Aus) UnitedHealthcare Pro Cycling 0:04:12
8 Andy Schleck (Lux) Leopard Trek 0:04:33
9 Steve Morabito (Swi) BMC Racing Team 0:04:50
10 Ryder Hesjedal (Can) Team Garmin-Cervelo 0:06:16

   Andy Schleck 7.Etabı 9.sırada bitirdi. Kendini zorlamadı demek Andy için yanlış olur. Andy formda değildi demek doğru olur. Andy, Alberto Contador gibi bir rakibi olmadan gidemiyor demek ise fazla iddialı ama yanlış da sayılmayacak bir ifade olur. Genel olarak herkes hafızalarını zorlarsa Andy Schleck’in rakibi olmadığında performansını sergileyemediği kanaatine varacaksınız. Bu mantıkla, CASA Haziran ayında Alberto Contador’a ceza vermeyi uygun görürse… Keyifsiz bir Fransa Bisiklet Turu izleyebiliriz. Amgen Tour of California’nın yarınki etabı final etabı olacak. Ve biraz da sembolik bir etap olacak. Santa Clarita’dan 12:00’de start alacak.132,4km mesafesi ile Thousand Oaks alışveriş merkezi önünde sona erecek.

_____

Santa Clarita’dan alınacak startla 44 km’lik hafif eğimli iniş yapılacak. Balcom Kanyonuna tırmanışa geçecek sporcular dik ve virajlı tırmanışlarını 48,3.km’de Balcom Kanyonu zirvesinde bulunan dağ primleri kapısından geçerek Los Angeler Moonpark’a Doğru ilerleyecekler. 72.km’de sprint kapısı ile geçilecek Moonpark sonrası 92.km’de Thousand Oaks’a ulaşılacak. Thousand Oaks alışveriş merkezindeki finiş çizgisinden ilk kez geçecek sporcular 6. geçişlerinde finişe gürmek üzere tur atıp final etabını tamamlayacaklar.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın