Amgen Tour of California 5.Etap: Peter Sagan Zaferi

20/05/2011  //     //  Road Bike News

 

Amgen Tour of California’nın 5.etabı SeaSide’dan start alarak 223,6 km.’lik California turunun en uzun etabına, dünkü etapta muhteşem performans sergileyerek Amgen’in Sarı Mayosunu alan Christopher Horner liderliğinde başlamış oldu. Günün etabı zorlu geçmesi beklenen profil detayı ile start alınması sonrası, takım stratejilerinin uygulama aşamasına geçmeleriyle oldukça hızlı başladı. Dün genel sıralama liderliğini alan Chris Horner’ın genel sıralamadaki en yakın rakibi Andy Schleck’ti. Ki… Andy Schleck(Leopard Trek) dün 4.etapta isteseydi Chris Horner(RadioShack)’ın başarısını gölgeleyebilirdi. Genel sıralamada Horner’a en yakın rakip olsa da Andy’nin Fransa Bisiklet Turuna hazırlanmak için katıldığı California Turu liderliğine çok da hevesli olmadığını izliyoruz. Öte yandan bisiklet camiasının yaşayan efsanesi Lance Armstrong’un takımı RadioShack’in Amerika Turu olan California Turu’nda RadioShack takım başarısını ne kadar çok istediğini aslında tüm dünya biliyor. Bisiklet sporunuda gündemki tazeliğini yıllardır koruyan isim olarak kalmayı sürekli başarabilen  Lance Armstrong özellikle Amerika’da bisik sporunun  gelişimi konusunda yine  gündemde kalmayı başaran  isim olduğu da bir gerçek. Her ne kadar Andy Schleck(Leopard Trek) yeni nesil favorilerinden olsa da bütün bu isimlerin Armstrong’a ait bu  detayların bilincinde olduğu ve Schleck’in  asıl hedefinin Fransa Bisiklet Turuna hazırlık olduğunu vurgulamadan geçemeyeceğim.

 

Chris Horner(RadioShack) Amgen Sarı Mayosunu dünkü zirve finişinde sağlam farkla alsa da iyi bir sprinter yada iyi bir zamana karşıcı olmaması sebebiyle bugünkü etap RadioShack takımı için çok önemliydi. Horner’ın genel sıralama liderliğini riske atacak isimlerin hiçbir şekilde kaçışına izin verilmemesi ve bugünkü finişte Horner’ın olabildiğince önlerde girmesi önemliydi. Ki, yarın Solvang’da yapılacak olan 24 kilometrelik Bireysel Zamana Karşıda en iyi dereceyi yakalayamayacağı kesin görülen Horner genel sıralama liderliğini kaybetmesin.

 

 

 

 

 

SeaSide’da alınan start sonra tüm bu detayları stratejiye bağlayan RadioShack takımı uzun süre ana grup içerisinden kaçışları baskıladı. Tehlikeli isimlerin kaçış yapmaması gerekiyordu. Etap uzun ve zorlu olacaktı. 4 dağ kapısı, 2 sprint kapısı içeren 5.etap kaçanları genel sıralama iddialıları yerine prim kapıları iddialıları olmalı Chris Horner’ın genel sıralama liderliği riske edilmemeliydi. Bu baskı ile start sonrası sayısız atak denemelerindeki isimleri tehlikeli görüp baskılayan RadioShack takımı sonunda Laureles Grade’de bulunan ilk dağ kapısı öncesinde 4 kişilik kaçış ekibinin oluşmasına izin verdi. 4 kişilik kaçış grubunda; Oscar Freire Gomez(Rabobank), Christopher Froome(SKY), Daniel Martin(Garmin),Christopher Baldwin(BisselCycling) vardı. ilerleyen kilometrelerde 6 kişinin daha eklendiği kaçış grubunda 10 kişi oluştu. 10 kişilik kaçış grubunda ise; Oscar Freire Gomez(Rabobank), Christopher Froome(SKY), Daniel Martin(Garmin),Christopher Baldwin(BisselCycling), Martin Velits(HTC), Stefan Denifil(Leopard Trek), Maarten Tjallingii(Rabobank), Jonathan Patrick McCarty(Spidertech) ve Jesse Anthony(Kelly Benefit) vardı.

 

 

California Turu öncesi etapları incelerken yazdığım gibi bu etap mesafesi ve 6 prim kapısı sebebiyle prim mücadeleleri yoğunluğunda oldukça yorucu geçti. Kilometreler ilerledikçe ardarda yaşanan prim mücadeleleri aynı zamanda kaçış grubunda yorulanları silkeleme görevini de uygulattı. Öyle ki, finişe 25 kilometre kala 10 kişilik kaçış grubundan sadece 2 kişi kalmıştı. Tecrübeli sporcu Oscar Freire Gomez(Rabobank) ve

Stefan Denifil(Leopard Trek). 2 kaçağın finişe 25 kilometre kala ana gruba zaman farkı 2 dakika 25 saniye idi. Bu aşamada dün beni düşündüren senaryo gözler önüne serilmiş oldu. Andy Schleck gibi bir sporcunun dünkü etapta kendi performansını sergilememesi sonrası bugün de ortalarda görünmemesine ek olarak Oscar Freire Gomez(Rabobank) ile kaçış grubunda olan Andy Schleck’in takım arkadaşı Stefan Denifil’in aniden kaçış macerasından çekilmesi görüntüleriyle senaryoyu onayladı. Stefan Denifil finişe 16,5 km kala sanki kendisine talimat gelmiş gibi aniden kaçışı kesmesi ve kaçış macerasında Oscar Freire Gomez’i yalnız bırakması ana grup önünde genel sıralama lideri Christopher Horner’ı taşıyan RadioShack takımı görüntüleri eşliğinde ilerlemesi benim için başkaca bir yoruma yer bırakmadı.

 

 

 

Finişe 10 kilometre kala Oscar Freire Gomez’in solo kaçışının ana gruba zaman farkı 1 dakika 25 saniyeye düştüğünde genel sıralama liderliğine yaratacağı risk de düşmüştü. 10 kilometre içerisinde HTC-Highroad’un etap zaferi hedefinde olması sebebiyle, kaçışın yakalanacağı anlaşıldığında artık ana grup önünde RadioShack yerine HTC-Highroad ana gruba tempo veriyordu. Finişe 5 kilometre kala kaçışın ana gruba zaman farkı 25 saniyeye kadar düşmüştü. Son 3 kilometre kala özellikle California Turunda ilk olarak sergiledikleri yeni nesil tren ile HTC’nin eskiyen tren mantığını geliştirip 2.ve3.etapta yepyeni tren stratejisiyle başarı kazanan SKY takımı da öne gelerek yeni trenini oluşturuyordu. Yine de bugün temponun yüksekliği ve etabın yoruculuğu her iki takımında trenine izin vermedi. Trenin o hızda o yorgunlukla tutunması imkansızlığı zorlarken iki takım da istediklerini yapamadı. Gün… tren kapışması ile finişe doğru ilerleyen bu iki takım ardından gelmekte olan Liquigas takımı sprinteri ve yeşil mayonun sahibi Peter Sagan’ın günü oldu. Son 200-250 metre kala sprint atağına kalkan 21 yaşındaki Peter Sagan zorlu etabı zaferle sonuçlandırdı. Sarı mayo Chris Horner’da devam…

 

 

 

 

 

 

5.Etap Finiş Sıralaması:

 

1 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale 5:16:03
2 Leigh Howard (Aus) HTC-Highroad
3 Ben Swift (GBr) Sky Procycling
4 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team
5 Alex Candelario (USA) Kelly Benefit Strategies – OptumHealth

 

 

 

5.Etap Sonu Genel Sıralama:

 

1 Christopher Horner (USA) Team RadioShack 16:45:35
2 Levi Leipheimer (USA) Team RadioShack 0:01:15
3 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Cervelo 0:01:22

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın