48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 6.Etap Başlarken: Bodrum – Kuşadası

27/04/2012  //     //  Road Bike News

 

 

 

6.Etap 27 Nisan 2012 Cuma: Bodrum – Kuşadası 179 kilometre

 

2012 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunun en uzun etabı 179 kilometrelik mesafesinin startını bugün Bodrum’dan alıyor. Profesyonel hayatına bu yıl adım atan italyan sporcu Andrea Di  Corrado’nun dünkü muazzam kaçışı, performansı ve sonatağının doğru zamanlaması ile gelen 5.etap sevinci ardından genel sıralamada değişiklk olmadı. Elmalı zirvesinde kazan -dığı Turkuaz mayoyu koruyan İvailo Gabrovski, liderliğinin simgesi Turkuaz mayo ile bugün üçüncü kez lider mayo ile start alacak. 2011’de 2.etap olarak geçilen Kuşadası Turgutreis’in 178 kilometrelik mücadelesinde, bu yıl da Astana takımı kadrosunda start alan Valentin Iglinsky kazanmıştı. Bu yıl, daha farklı rotadan geçilecek ve rotanın tersten seyrinde Iglinsky bugün geçen yılki galibiyetini aldığı yollarda galibiyetini tazeleyecek mi? 2011’de güzergahın galibi Iglinsky’nin sadece 10 salise ardından etabı 8.sırada tamamlayan Konya Torku Şeker Spor’un güçlü sprinteri Miraç Kal, bu yıl bizlere sürpriz yapabilir mi? Ve yine finişi 17.sırada geçen Ahmet Akdilek genel sıralamada 11.sıraya yükselmişti.Bu yıl Ahmet Akdilek formda ve bugün parkurda geçen yılki derecesini geliştirmek isteyebilir.

 

2011 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda farklı güzergah kullanılsa da, geçen yılın 2.etabına denk gelen Kuşadası Turgutreis etabında Türk takımlarından başka başarılarda vardı. Miraç Kal’ın 8.sırada tamamladığı etap sonunda genel sıralamada 7.sıraya yükselmişti. Ayrıca 2011’de ManisaSpor adıyla yarışan ve bu yıl Salcano-Arnavutköy Cycling Team olarak isim değiştiren takımın kadrosunda yer alan Kazsa Gabor, etabın yaklaşık 100 kilometresini 1.sırada götürmüştü. Gabor finişe 12 kilometre kala geçilmişti. Gabor bu etapta Türkiye Güzellikleri ödülünü Colombia takımından Juan Villegas ve Andalucia takımından Jose Carmona ile paylaşmıştı. Tırmanış kapsını ikinci sırada geçen Gabor, sprint primleri kapısından da yine 2. sırada geçen sporcu olmuştu.

 

Bu yıl 179 kilometrelik mesafesinin yönünü Didim’e doğru yönelten Turun 6.etap profilinde 3 kategorinin birer prim kapısı bulunuyor. Bugün her mayoda rekabet mücadelesi devam edecek. Kuşadası finişi 48.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Kırmızı mayosunun yani Dağ klasmanı liderini belirleyecek. Kuşadası finişinde artık Kırmızı mayo sahibini bulmuş olacak, ancak diğer mayolarda rekabet İstanbul finaline kadar devam edecek. Start Bodrum kalesi önünden saat 12:10’da verilecek.

 

 

6.Etabın ilk prim kapısı, 54.kilometre’de 247 metrelik tırmanış sonunda kategori 2 puanları verecek olan dağ primleri kapısı olarak geçilecek. Türkiye Bisiklet Turunun son dağ primleri kapısı.

 

 

Parkurun Didim’e yönelmesi ile bu yıl ekranlara gelecek olan, Didim’in sahip olduğu benzersiz şaheser, Apollo tapınağı 97,7.kilometrede Türkiye Güzellikleri primlerini dağıtacak. Bugün etabın ravitayman(beslenme bölgesi) 111,7.kilometrede geçilecek ve akabinde saat 15:00-16:35 arası 1 bıçık saatlik Türkiye Bisiklet Turu Tv yayınını yapacak olan TRT3 ve Eurosport etabın 115.kilometresinde yayına başlayacak.  Söke yolundan devam edecek olan yarış kafilesini Söke’de 146,7.kilometrede bulunan düzlükte Sprint primleri kapısı bekliyor olacak. 179 kilometrelik etabın sonunda son 3 kilometrenin 2 kilometresi iniş ve son kilometresi düzl profilde siprint mücadelesine sahne olacak. Geçen yıl 2.etabın start aldığı Kuşadası ev sahipliği yapacak. Kuşadası finişinde Konya Torku Şeker Spor’un liderliğinin devam edip etmeyeceği kafilede büyük merak konusu. 7 sporcusuyla start alacak olan Konya Torku tarihinin en hırsı ve en görkemli yılını Türkiye Turunda yaşıyor. Bir aksilik olmazsa Gabrovski, Turkuaz mayo ile yine podyum seramonisinde olacaktır.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın