47.Tour of Turkey-Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2011 ve Takımlar

04/04/2011  //     //  Road Bike News

<

 

 

24 Nisan-1 Mayıs 2011 Tarihleri arasında gerçekleşecek 47.Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na geri sayım devam ederken Nisan ayının başlamasıyla kalan sayılı günler, heyecanı arttırıyor. 2010 sezonu itibariyle 2.HC kategorisine yükselen Türkiye Turu’nun bu terfisi ile katılımda detaylı değişiklikler de oldu.  Türkiye Turu’nun kategori atlamasıyla sporculara Dünya sıralaması puanlarında vereceği puan artışı sebebiyle de Tur’a katılacak takım ve tecrübeli sporcu katılımı her yıl artarak devam ediyor. Bu yıl 6 Profesyonel Takım, 14 Pro Continental Takım ve 2 tane de bu yıl Continental olan gözbebeğimiz Konya Torku Şeker Spor-Vivelo ve ManisaSpor Cycling Team katılacak.

 

Elbette ki tesadüfi olmayan bu gelişmelerde Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Yarış Organizasyon Komitesinin büyük çabaları ve emeği var. Her yıl geliştirilen ve kalitesi normal gelişim seyirinin çok ötesinde hızla ilerleyen Organizasyon Kalitesinde bütün bir yıl en ince detaylar düşünülüp, yeni projeler için emek sarfediliyor. Hızlı gelişimi takip ederken Dünya geneli Tur haberlerini yaptığım ve yakından takip ettiğim için bu gelişim hızını çok yüksek bulduğumu belirtmek isterim.

 

Amerika’da yapılan ve gerek Amerika’nın, gerek Dünya’nın ilgisini üzerine çekmeyi başarabilen Tour of California ile aynı kategoride olmamız tüm Türkiye için gurur kaynağıdır ve bu gelişim hızı ile Türkiye Turu’nun daha da ilerleyeceği kaçınılmaz görünüyor. Çalışmaları için Türkiye Bisiklet Federasyonu ve Türkiye Turu Organizatörlerini tebrik ediyoruz.

 

Tur boyunca yarış içerisinde tarafsız 3 teknik araç bulunuyor olacak.

 

 

Bitirme Süresi Sınırı:

Her etaptaki sınır günün etap kazananının zamanlaması baz alınarak %15’lik gecikme limiti sınırında yarış tamamlanmalıdır. %15’lik bitirme süresi sınırını aşan sporcular elenir.

 

Puan Hesaplamaları:

 

1-Dağ Klasifikasyonu: Her tırmanış noktası için verilecek puanlar tırmanış noktasından ilk geçecek sporcu ve takiben geçen sporculara yönelik puan dağılımı şöyledir;

 * 1. Kategori Tırmanış: 10 puan, 7 puan, 5 puan, 3 puan 1 puan
* 2. Kategori Tırmanış:   5 puan, 3 puan 2 puan, 1 puan

Her etap sonunda Tur boyunca alınan tırmanış puanları toplanır ve en yüksek puana sahip olan tırmanış lideri sporcu Kırmızı Mayo’yu bir sonraki etapta taşımaya hak kazanır. Tur sonunda yani genel toplamda en yüksek dağ tırmanış puanına sahip sporcu Tour of Turkey 2011 Kırmızı Mayo’nun sahibi olur.

 

2-Puan Klasifikasyonu: Etap içerisinde bulunan sprint kapılarından ilk geçecek sporcuya en yüksek (5 puan) ve takiben geçen sporculara 2. geçen için 3 puan, 3.geçen için 1 puan olmak üzere 3 sporcuya verilir. 

   Ve her finiş sonunda 1.olan sporcu ile 15. olan sporcu dahil olmak üzere puan verilir. Finiş puan dağılımı; 1.olan sporcu – 15 puan ; 2. – 14 puan ; 3. – 13 puan ; 4. – 12 puan ; 5. – 11 puan ; 6. – 10 puan ; 7. – 9 puan ; 8. – 8 puan ; 9. – 7 puan ; 10. – 6 puan , 11. – 5 puan , 12. – 4 puan , 13. – 3 puan , 14. – 2 puan , 15. – 1 puan.  

   Her etap sonunda Tur boyunca alınan sprint puanları toplanır ve en yüksek puana sahip olan sprint lideri sporcu Yeşil Mayo’yu bir sonraki etapta taşımaya hak kazanır. Tur sonunda yani genel toplamda en yüksek sprint puanına sahip sporcu Tour of Turkey 2011 Yeşil Mayo’nun sahibi olur.

 

3-Takım Klasifikasyonu: Her etapta her takımın finişe giren ilk 3 sporcusunun zamanlama toplamı alınarak en iyi takım belirlenir. Eğer en iyi takım zamanlamasında eşitlik olur ise eşitliğe konu takımların 3 sporcusunun etap finişindeki sıralamaları dikkate alınır. Eğer yine eşitlik sözkonusu olursa takımların etapta en iyi dereceyi elde eden sporcusu dikkate alınır.

 

4-Türkiye Güzellikleri Sprint Klasifikasyonu: Etap içerisinde bulunan Türkiye Güzellikleri Sprint kapılarından ilk geçecek sporcuya en yüksek (5 puan) ve takiben geçen sporculara 2. geçen için 3 puan, 3.geçen için 1 puan olmak üzere 3 sporcuya verilir. En yüksek puanı alan sporcu bir sonraki etapta Beyaz Mayo’yu giymeye hak kazanır. Eşitlik durumu söz konusu olursa sırasıyla aşağıdaki kriterler dikkate alınarak lider belirlenir.

 

1-Etap kazanma Sayısı

2-Türkiye Güzellikleri Sprintleri kazanma sayısı

3-Genel sıralamada en iyi zamanlama

 

5-Zaman Bonusu: Ferdi olarak genel sıralama zamanlarına eklenecek olan zaman bonusları etabı ilk bitiren, ilk 3 sporcunun genel sıralama avantajı olarak verilir. Etap 1.si 10 saniye, 2.si 6 saniye, 3.sü 4 saniye zaman bonusundan faydalanır ve bu bonuslar Genel Sıralama zamanlamalarından düşer.

 

6-Ferdi Klasman(Genel Sıralama Lideri): Her etap sonunda elde edilen zamanlamalar, (varsa) zaman bonusları düşülerek etap zamanlamaları toplamı alınır. Tur’un en iyi zamanlamasını elde eden sporcu Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Lider mayosu olan Turkuaz Mayo’nyu bir sonraki etapta taşıma hakkını elde eder. Tur sonunda (varsa zaman bonuslarının düşümü veya varsa ceza süresi eklenmesi sonrası) en iyi zamanlamayla Türkiye Turu’nu bitiren sporcu 2011 Tour of Turkey Turkuaz Mayo’nun sahibi olur.

 

   Türkiye Turu’nun 2 HC Kategorisine yükselmesiyle sporculara verdiği ve Dünya Sıralaması Puan hedefinde iddialı sporcuların katılımının arttığını belirtmiştim. Türkiye Turu’nun Dünya Sıralama Puanlarını merak edenler için verilen puanlara da değinmekte fayda var.

*Tur sonunda genel sıralama listesinde yerini alacak ilk 15 sporcu sırasıyla; 100 puan, 70 puan, 40 puan, 30 puan, 25 puan, 20 puan, 15 puan, 10 puan, 9 puan, 8 puan, 7 puan, 5 puan, 4 puan, 3 puan  

*Her etap sonunda finişe giren ilk 8 sporcuya sırasıyla; 20 puan, 14 puan, 8 puan, 7 puan, 6 puan, 5 puan, 4 puan

*Genel Sıralama Lideri(Turkuaz Mayo Sahibi)’ne 10 puan verilecek.

 

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya 24 Nisan İstanbul etabıyla adrenalin vermeye başlayacak. TRT ve Eurosport yarışı canlı yayınlayacak. Ve toplam Türkiye Bisiklet Turu 123 ülkeden izleniyor olacak.

 

 

[View:http://vimeo.com/22598660:550:0]

 

 

2011 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na Katılacak Takımlar:

 

Profesyonel Takımlar
Garmin-CervéloGRM   Omega Pharma-LottoOLO  
Lampre-ISDLAM   Liquigas-CannondaleLIQ  
Saxo Bank SunGardSBS   Pro Team AstanaAST  
Pro Continental Takımlar
Cofidis, Le Crédit en ligneCOF   FDJFDJ  
Colnago-CSF InoxCOG   Androni GiocattoliAND  
Veranda’s Willems-AccentVWA   Farnese Vini – Neri SottoliFAR  
Team NetappAPP   Team SpiderTech powered by C10CSM  
De Rosa-Ceramica FlaminaDER   Caja RuralCJR  
Skill ShimanoSKS   Team Type 1 – Sanofi AventisTT1  
Colombia Es Pasion – Cafe De ColombiaCEP   Andalucia Caja GranadaACG  
Continental Takımlar
Manisaspor Cycling TeamMNS   Konya – Torku Seker Spor – ViveloKTS  

 

Takımların ve yarış kadrolarının tanıtımı için bizi takip etmeye devam edin.

Yarışın resmi sitesini ziyaret  edin.

Hazırlayan: Aylin Koç

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın