47.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Değerlendirmeler ve Merak Ettikleriniz – Bölüm 3

07/05/2011  //     //  Road Bike News

 


 

        Etap haberlerini gün gün yapmıştık. Bu yazımda gün gün etapların perde arkasını anlatmanın yersiz olduğunu düşünerek biraz profesyonel bisiklet yarışları hakkında temel bilgi içeren ve Türkiye Bisiklet Turu’nda da yerini alan konulara değineceğim. Türkiye Bisiklet Turu’nun 1100 kişilik ekibi arasında Chaperonlarımız da vardı. Anti-Doping isminin antipatik olarak değerlendirilmesi sebebiyle Chaperon olarak adlandırılan görevliler, etap birincisi ve WADA’nın kendisine belirttiği sporcuyu finiş çizgisinden geçer geçmez doping odasına götürmekle yetkilidirler. T-shirtleri üzerinde UCI-Chaperon yazan yetkililer sporcunun yanına gelerek doping odasına dek sporcuya eşlik eder. Ve sporcu kendisinde uygulanan bu işleme itiraz edemez.

_____Yukarıdaki fotoğrafta Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda gönüllü görev alıp destek olan görevliler arasındaki Chaperon görevlilerinden biri olan Serkan Arslan, Farnese Vini-Neri Sottoli takımından 5. etap galibi Matteo Rabottini’yi doping odasına götürürken görülüyor. Doping odasında sporculardan alınan örnekler ile kan ve idrar içerisinde yasaklı madde kullanıp kullanmadığının araştırması yapılıyor. WADA’nın (Dünya Anti Doping Ajansı) yasaklı maddeler listesinde bulunan maddelerin taraması yapılıyor. Geçmiş yıllarda birçok sporcunun yanlış ilaç kullanımı sebebiyle doping cezası almaları doğrultusunda spordan men cezası ve para cezasına çarptırıldıklarına şahit olmuştuk. WADA’nın oldukça kabarık olan yasaklı maddeler listesinde yanlış ilaç kullanımı sonucu ceza alan sporcuların bilinçlendirilmesi adına 2 yıl önce WADA internet sayfasında her sporcunun katılması gerektiği duyurulan eğitim programında doping maddeleri ve sporcuların doping odasında yapması gerekenlerin dökümlendiği 2 saatlik soru-cevaplı interaktif eğitim programı yayınlandı. Yaklaşık olarak 2 saat süren eğitim programını tamamlayan sporculara ANTİ-Doping eğitim diploması verilmişti. Takımlar da yasaklı madde kullanımı, yanlış ilaç kullanımı ve sporcularını kaybetme korkusu yüzünden dehşete düşerek takım doktorları edinmeye başlamışlardı. WADA yasaklı madde listesindeki içeriklere göre ilaç veren takım doktorlarının doping ceza oranlarını düşürmeye yönelik olarak güncel listeyi ve ilaç içeriklerini de bilmeleri gerekiyor.

_____4. etabın galibi Alessandro Petacchi doping odasından çıkarken objektiflerimize takıldı. Alessandro Petacchi 2007 yılında bir yıllık men cezası almıştı. Sebebi ise astım hastası olan Ale-Jet’in Salbutamol kullanmış olması ve kanında Salbutamol’un sınırın üstünde çıkmasıydı. Astım hastası olduğu ve Salbutamol ilaç kullanması gerekliliğini ispatlayan Ale-Jet’in, 2010 Nisan’ında İtalyan polisinin evinde yaptığı baskın ile bir kez daha dopingle başı derde girmişti. Baskın sonucu evinde PFC (perflorokarbon) bulunmuştu (Haberi içn tıklayınız). İnsansal albümin ilacı olarak geçtiği için kan dopingi suçlamasıyla Padua savcısı tarafından suçlanan Petacchi açıklama yapmamıştı ve bu dosya incelemeye alınmıştı. (Albümin’in belli durumlarda kan plazmasının yerini alabilen mükemmel bir madde olduğu bilinmektedir). Bilinçli dopingin yanı sıra kullanılan merhem ve alınan sıradan bir ilaç içeriği sebebiyle de bu tür sorunlar yaşayan sporcuların korkulu rüyası Anti-Doping sonuçları.

_____Her etap sonrası yapılması gerekenler listesinde bisikletlerin temizliği de bulunuyor. Etap bitiyor, ama yapılması gereken işler bitmiyor. Bisikletler teknik personele ulaştığında jantlar çıkartılıp tüm gün yolda asfalt ve toza maruz kalan bisiklet ve donanımların temizlenmesi aşamasına geçiliyor.

_____Temizlik sonrası bisikletin toplanması, ayarlarının yapılması ve teknik kontrolleri ile demir atlar ertesi günkü etaba hazırlanıyor.

_____Tüm takımlar tek tek bisikletleri elden geçirirken bisiklet temizlik ve bakımına dair böyle bir tablo ortaya çıkıyor.

_____Akşam olunca sporcuları pek göremiyorsunuz. Hepsi odasında ertesi güne odaklanıp dinlenirken, teknik personel Türkiye Bisiklet Turu organizasyonunun tadını çıkartıp biraz olsun eğlenceye ve muhabbete dalıyor. Takım görüşlerini öğrenmek için en ideal zamanlama akşam saatleri. Bunu bilen yerli ve yabancı basın mensupları takım görüşleri için yetkililer ve teknikerlerin görüşlerini alıyor. Genel olarak takımların yorumları Türkiye Bisiklet Turu’nun bir rüya gibi güzel olduğu yönünde. “Keşke katıldığımız her yarış ve organizasyon böyle olsa” diye dert yanan takımlar için bu düşünceler sanki ortak alınmış bir karar gibi. Ayrı ayrı konuşulsa dahi düşünce birliği edinilen, bizler için ise gurur kaynağı olan önemli bir nokta.

_____Sabah olduğunda sporcular otellerin enfes açık büfe şölenine kendini kaptırıyor. Fransa Bisiklet Turu’na kendi tır mutfakları ile katılan Garmin-Cervelo takımı bisiklet camiasında bilinen ünlü diyetlerini kısmen bir kenara bırakmış görünüyordu. Takımların tabaklarında yarış öncesi yediklerini inceleyen gözlerimiz her tabakta yumurta – omlet hakimiyetini fark etti. Bunun yanı sıra bol miktarda bal tüketen sporcuların takımları müsli paketlerini de kahvaltı salonuna getirmeyi ihmal etmemişti. Masalarda Chokella, dev protein tozu kutusu, sütler, meyve suyu, E vitamini paketleri, ek besin barları hakimdi. Kullanılan besin gıdaları, bar ve ek besinlerin yazısı tek tek incelenip aktarılacaktır. Şimdilik sadece kahvaltı masası tercihlerini paylaşıyorum. Ek besinler ve vitaminler, sebepleri ile birlikte incelenerek ayrıca yayınlanacaktır.

_____Liquigas takımı açık büfeye rağmen kendilerini muhteşem kahvaltıya kaptırmayan takımlardandı. Solda Elia Viviani’nin güne Chokella, yumurta, meyve suyu ve müsli-süt karışımlı kahvaltı ile başladığını görüyoruz. De Rosa – Ceramica Flaminia ise salam, bal, yumurta, dev protein tozu kutusu, Chokella ve müsli karması ile daha kalabalık bir öğün seçmiş.

_____Gün içindeki besin torbalarına hazırlık saati sabah kahvaltısı zamanında oluyor. Aşağıdaki fotoğrafta Omega Pharma Lotto ekibinin besin çantasına girecek içi muz ve bol miktarda Chokella dolu sandviçler görülüyor. Bunlar folyolara paketlenip hazırlanıyorlar. Elbetteki besin çantalarına girecek enerji jelleri, barlar ve suluklar da hazırlanıyor. Ve sulukların içerisindeki içecekler akşamdan hazırlanıp bekletiliyor.

_____Onlar kahvaltıyı hazırlarken, organizasyonun start ve finiş alanı yetkilileri çoktan bariyerleri kurmuş, start kapısı ve finiş kapısı balonları ileetap üzerindeki puan kapılarının balonlarını hazırlamakla meşgul oluyor. Kahvaltı sonrası harekete hazır araçlar kapı önünde bekliyor ve bütün bunlar kendi ülkemiz televizyonlarında sadece 2 saat yayınlanan yarışın temelini oluşturuyor.

_____Etap sonrası kazanan sporcuların ve tur liderlerinin görüşleri, yorumları ve hislerini tüm dünyaya basın yoluyla duyurması amacıyla toplanılan basın odamızdan bir görüntü (Yukarıdaki fotoğraflar). Andrea Guardini’nin kazandığı 7. etap sonrasına ait olan bu fotoğraflarda her etap sonrası fotoğraftaki tercümanlarımız sayesinde aksaksız röportaj ve yorum imkanı yaşadık. Andrea Guardini gibi İngilizcesi olmayan sporcular göz önüne alınarak önceden bulundurulan tercümanlar böylesi durumlarda organizasyon kalitesinin de temsilcisi olarak gözler önüne seriliyor. Muhteşem İngilizcesi ve Fransızcası ile Kerim Babacan Türkiye Bisiklet Turu’nun perde arkası kahramanlarından biri olarak organizasyon kalitesini üst sıralarda temsil ederken, başarıyı dünyaya yayacak olan basının röportajlarında kimselerin görmediği, ama Kerim Arslan’ın olmaması halinde eksikliğinin görülebileceği bir başarı sergilemişti. 8 gün boyunca ülkemizi ve turumuzu dünyaya duyuracak basının kilit isimlerinden biri olmuştur.

 

_____Bir sonraki yazımızda organizasyona katılan birçok değerli yorumcu ve basın görevlisinin yanı sıra yetkililerin röportajlarına da değineceğiz. Onlar Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu nasıl değerlendiriyor? Nelerin değişmesi ve/veya nelerin yapılması lazım? Merak ediyorsanız bir sonraki yazıda cevapları okuyabilirsiniz.

 


 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın