2012 GP Samyn Galibi Arnaud Demare

29/02/2012  //     //  Road Bike News

 

 

 

İlki 1968 yılında Fayt le Franc adıyla düzenlenen yarışı ilk yılında kazanan Jose Samyn, galibiyetinden bir yıl sonra Belçika-Zingem’de yine yarışırken hayatını kaybetmiş olması sebebiyle 1970 yılından itibaren yarış, Jose Samyn anısına isim değiştirdi. 1970 yılından bugüne dek GP Samyn adını taşıyan yarışın 1967’de Fransa Turunda bir etap kazanan, yarışın ilk kazananı olması ve trajik ölümü ardından Fransız sporcu anısına düzenlenmeye başlamıştır.

 

Haftasonu Belçika’nın ardarda yapılan 2 klasiği ardından yeni sezona merhaba diyen Belçika, bugün 192 kilometrelik mesafesi ile GP Saymn yarışına 196 sporcu ile start aldı. Kaçış denemeleri sebebiyle temposu yüksek başlayan yarışta kaçış grubu 40.kilometreden sonra oluşabildi. Iljo Keisse (Omega Pharma-QuickStep), Dennis Vanendert
(Lotto-Belisol), Jonathan Breyne (Landbouwkrediet), Kevin Van Melsen
(Accent Jobs) ve Antoine Demoitie (Idemasport)’nin oluşturduğu 5 kişilik kaçış grubu zaman farkını 8 dakika 45 saniyeye çıkardıysa da tırmanış bölümlerinde ana grubun liderliğini yapan FDJ-Big Mat takım temposunun da etkisiyle kapanmaya başladı. Finiş çizgisinin 5 kez geçileceği 20 kilometrelik parkurun son 2 turunda yakalanan kaçış grubu akabinde sayısız ataklar ve kaçış denemeleri oldu. Ancak gün boyu yarışa hakimiyetini kuran FDJ takımının baskısı ile finişe kadar hiçbir kaçış denemesi başarılı olamadı.

 

 

Son 3 kilometreye gelindiğinde RadioShack Nissan Trek takımı ve Omega Pharma Quickstep takımı yarışın lideri konumunda tempoyu yükseltti. Son 2 kilometre kala FDJ-Big Mat takımı yine ana grup önlerinde yerini aldığında genç Arnaud Demare’yi finişe taşıma kararlılıklarını bir kez daha gösterdiler. Son 300 metre kala sprint finişine erken kalkan Vacansoleil sporcusu
Kris Boeckmans’ın ardından mükemmel zamanlamayla atağa kalkan 2011 U23 Dünya Şampiyonu Fransız Demare yarışı rahat bir sprintle, Boeckmans’ı da rahatlıkla geçerek aldı. Demare, Tour of Qatar’ın Mark Cavendish’in düştüğü final etabında U23 Dünya Şampiyonu olarak Elite Dünya Şampiyonunun tamamlayamadığı etabı yine mükemmel bir strintle tamamlamış etap galibiyetini kazanmıştı. Fransa, Arnaud Demare için; gelecek vaad eden, yeni nesil Fransız Efsanesi  olarak bakıyor.

 

 

GP Samyn Finiş Sıralaması:

 

1 Arnaud Demare (Fra) FDJ-Big Mat    
2 Kris Boeckmans (Bel) Vacansoleil – DCM    
3 Adrien Petit (Fra) Cofidis    
4 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale    
5 Giacomo Nizzolo (Ita) RadioShack-Nissan    
6 Maxime Vantomme (Bel) Katusha Team    
7 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil – DCM    
8 Alexey Tsatevich (Rus) Katusha Team    
9 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne-Schuller    
10 Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep    

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın