2010 İtalya Turu (Giro d’Italia) ve Takımlar

29/04/2010  //     //  Road Bike News

        22 Mart 2010 tarihinde yapılan açıklamaya göre, 8 Mayıs 2010 Cumartesi günü başlayacak olan 93. Giro d’Italia’da (İtalya Turu) bu yıl 22 takımın yarışacağı belli oldu. Mevcut 18 “ProTour” takımından 15’i bu seneki tura katılacaklar. Kalan üç “Pro Tour” takımı, Euskaltel-Euskadi, Française des Jeux ve Team RadioShack’ın bu sene Giro’da yer almayacakları kesinleşti. Bunlara ek olarak mevcut 7 “Professional Continental” takımının hepsi bu seneki tura katılacaklar (UCI tarafından belirlenmiş, Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya ve Afrika olmak üzere beş kıtaya özgü ve ProTour’dan farklı olarak sadece o kıtalarda yarışan profesyonel takımlara “Continental” yani “kıtaya özgü” takım adı verilmekte).

        Her takım tura daha sonra açıklanacak 9 adet yarışçı çıkaracak ve toplamda 198 kişi yarışacak. Ülkelere göre takımlar şu şekilde belli oldu :

        2008 yılının Giro d’Italia şampiyonu olan Alberto Contador tıpkı geçtiğimiz yıl yaptığı gibi bu sene de Fransa Turu’na daha iyi odaklanabilmek için Giro’yu pas geçeceğini açıkladı. 2009 Giro d’Italia şampiyonu olan Denis Menchov da tıpkı Contador gibi bu sene Fransa Turu’na hazırlanmak ve “Büyük Turlar” kariyerinde yeni bir sayfa açmak amacıyla 2010 Giro’da yarışmayacağını açıkladı. Alessandro Ballan ise geçtiğimiz yıl yarış dışı kalarak 2009 Giro şampiyonluğunu elinden kaçırmasının ardından bu yılki Giro’da kesinlikle yer alacağını bildirdi. Bu seneki Giro’nun California Turu ile çakışması nedeniyle Ballan’ın BMC’den takım arkadaşı olan George Hincapie fikrini değiştirerek California Turu yerine bu yıl Giro’da yer alacağını açıkladı. Son üç yıldır California Turu şampiyonluğunu kimselere kaptırmayan Levi Leipheimer ise yaptığı basın açıklamasında, bu yıl takım arkadaşı Lance Armstrong ile birlikte California Turu’nda yer alacaklarını ve yeni takımı Team RadioShack’ın Giro davetini reddetmesi nedeniyle bu yılki Giro’da yer almayacaklarını bildirdi.

        2010 Giro’daki takım kadroları ise şu şekilde olacak :

ALMANYA :

AMERİKA :

BELÇİKA :

DANİMARKA :

FRANSA :

HOLLANDA :

İNGİLTERE :

İRLANDA :

İSPANYA :

İSVİÇRE :

İTALYA :

KAZAKİSTAN :

RUSYA :

NOT : Buraya tıklayarak Excel formatında hazırlanmış olan İtalya Turu Rehberi’ni indirebilirsiniz. Bu rehber içinde takım kadrolarına ek olarak etaplar da yer alıyor. Çıktı alarak saklamak isteyenler için büyük kolaylık olacaktır.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın