2009 İtalya Turu (Giro d’Italia) ve Takım Kadroları

01/05/2009  //     //  Road Bike News

Takımlar :

Giro’da bu yıl 22 takımın yarışacağı resmi olarak açıklandı. Ekipler 15 “ProTour” takımı ve 7 “Professional Continental” takımından oluşuyor (UCI tarafından belirlenmiş, Avrupa, Amerika, Asya, Avustralya ve Afrika olmak üzere beş kıtaya özgü ve ProTour’dan farklı olarak sadece o kıtalarda yarışan profesyonel takımlara “Continental” yani “kıtaya özgü” takım adı verilmekte). İkisi de Fransız ProTour takımı olan “Cofidis” ve “Fançaise des Jeux” bu seneki İtalya Turu’na katılmazken, İspanyol takımı “Euskaltel-Euskadi” ise yarışa davet edilmedi. Bir başka İspanyol takımı olan “Fuji-Servetto” ise ilk başta yarışa davet edilmemişti, ancak “Saunier Duval” takımının doping skandalına karışması nedeniyle 23 Nisan’da nihai olarak belirlenen 22 takımlık yarış kadrosuna son anda resmi olarak davet edildi.

Ülkelere göre takımlar şu şekilde belirlendi :Astana takımında, takım kadrosunda olmasına rağmen bu yıl Alberto Contador İtalya Turu’na katılmayacak ve İspanya Turu’na da katılmama ihtimali mevcut. Astana, Contador’un yaratacağı bu açığı Lance Armstrog ile kapatmayı planlıyor. Vuelta a Castilla y León’daki ilk etapta düşerek köprücük kemiği kırılan ve ameliyat olan Armstrong, 16 Nisan’da tüm bu olumsuzluklara rağmen İtalya Turu’na katılacağını açıklamıştı. Buna karşılık olarak aynı günkü kazada yaralanan Rus takımı Team Katusha’nın tecrübeli sprinteri Robbie McEwen da yarışta yer alacağını öfkeyle doğruladı. Silence-Lotto’nun yıldızı Cadel Evans ise takım kadrosunda yer alan fakat yarışmayacak olan bir başka isim. Evans, adını kullanarak bu yarışta takımının reklamını yapmak amacıyla böyle bir karar aldığını açıkladı. Contador ve Evans’ın bu kararlarının nedeni ise tamamen Fransa Turu’na odaklanmak istemelerinden kaynaklanıyor.

Tüm dünyada bisiklet konusunda en saygın otoritelerden biri olarak kabul edilen CycylingNews’e göre yarışın favorileri sırasıyla, Lance Armstrong, Ivan Basso, Carlos Sastre, Gilberto Simoni, Danila Di Luca, Marzio Bruseghin ve Dennis Menchov olarak geçmekte. Ancak bu yarışta üç tane zamana karşı (TT) etap bulunması ve bu etapların şimdiye kadar yapılmış yarışlarda bariz bir şekilde uzun olması doğal olarak Armstrong’u avantajlı duruma getiriyor. Bazı gruplar, bu etaplarla Armstrong’a adeta iltimas geçildiğine dair tepkilerini göstermekten çekinmiyorlar.

Ülkemizde düzenlenen 45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nda, Alanya’daki son etapta bitişe bir kilometre mesafe içinde düşerek ciddi bir yüz travması geçiren ve yarışı takım arkadaşlarının itmesi sayesinde kanlar içinde tamamlayarak genel klasmanda birinci olmayı başaran İngiliz Barloworld takımından Daryl Impey’in de bu seneki İtalya Turu kadrosunda yer alacağını not düşelim.

Ön Değerlendirme ve Favoriler :

Armstrong büyük favori, ama bu yarışta sadece pembe forma yok. Mor forma için en güçlü aday olarak tırmanış etaplarındaki performanslarıyla Levi Leipheimer, Yaroslav Popovych, Andreas Kloden ve Janez Brajkovič’in isimleri ön plana çıkıyor. Damiano Cunego ve İspanyol David Arroyo da tüm yarış boyunca birbirlerine üstünlük sağlamak için mücadele edecekler. Ön plana çıkan diğer isimler ise Vladimir Karpets, Thomas Lövkvist, Michael Rogers ve Franco Pellizotti.

Bunlar haricinde sprinter yarışçıların ana gruptan ayrılarak arayı açabilecekleri altı etap mevcut. Sprint söz konusu olduğunda öne çıkan ve yeşil forma için en güçlü aday olan isimler ise Alessandro Petacchi, Mark Cavendish, Allan Davis, Robbie McEwen, Andre Greipel ve Graeme Brown.

İtalya Turu’ndaki takımların kadroları ise şu şekilde olacak :

Almanya :

 

 

Amerika :

 

 

 

Belçika :

 

 

 

 

Danimarka :

 

 

Fransa :

 

 

 

 

Hollanda :

 

 

İngiltere :

 

 

İrlanda :

 

 

 

İspanya :

 

 

 

 

 

 

İsviçre :

 

 

İtalya :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazakistan :

 

 

Rusya :

 

 

Venezuella :

 

Not : Buraya tıklayarak Excel formatında hazırlamış olduğum İtalya Turu Rehberi’ni indirebilirsiniz. Bu rehber içinde takım kadrolarına ek olarak etaplar da yer alıyor. Çıktı alarak saklamak isteyenler için büyük kolaylık olacaktır.

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın