Yol Bisikletleri İçin Hidrolik Disk Fren Çalışmaları

07/01/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Aslında 1980’li yıllarda Magura’nın çıkardığı HS77 modelinden sonra bu konuda yapılmış gördüğüm tek çalışma TRP firmasının geliştirdiği Parabox Hidrolik dönüştürücü olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Kısaca Parabox sistemine bakacak olursak aslında çok basit hazırlanmış. Sistem sizin fren kollarınızdan çıkan tellerin Parabox’a takılmasıyla pistonları çalışır hale getiriyor. Sistemin montajı ise son derece basit ve kolay. Gidon bandını sökmenize bile gerek kalmadan sadece gidon boynunun altına yerleştirilecek bir pul yardımı ile yapılabiliyor.

Ancak 2010 ve 2011 sezonunda yol bisikletleri için mekanik disk fren çözümleri sunan kadrolar ve maşalar üretildikten sonra TRP de dahil olmak üzere hidrolik fren üreticilerinin de rezervuarlı hidrolik fren vites kolu üretmek için yavaş yavaş çalışmalara başladığını internetteki dedikodulardan takip etmek mümkün. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu dedikoduların en sonuncusu ise Magura ve Acros firmalarının bir grup set üretmek için bir araya geldiğinden bahsediyor. Magura bilindiği üzere özellikle hidrolik fren sektöründe hiç de azımsanmayacak bir yüzdeye sahip ve gerçekten bu işi hakkıyla yapan firmalardan biri olduğunu söyleyebilirim. Zira ben bugüne kadar Magura Marta’nın üzerine fren tanımadım. 

Ancak pek azımızın bildiğini sandığım bir firma olan Acros geçen sene ürettiği Hidrolik Vites Sistemi ile Eurobike ve Taipei fuarlarında kullanıcıların beğenisini toplamıştı. Sistemin incelemesini burda yapmak için henüz çok erken olsa da genel olarak söyleyebileceğimiz artılarına bakarsak mevsim geçişlerinden ve çamurdan, kirden etkilenmeyeceğini söyleyebiliriz. 

 

 

 

 

 

 

Bu konuda Shimano ve Sram’ın da araştırma yaptığı sürekli kulağımıza gelen söylentilerden olsa da, inanıyorum ki Magura bu işe el attıysa 2013 yılı Yol bisikletleri için çok büyük değişikliklere sahne olacakmış gibi görünüyor. Çoğu yerde üzülerek okuduğum, bilinçsizce yazılmış bazı bilgilerin ne kadar yanlış olduğunu bir kere daha söylemek isterim. Örnek olarak ” Yüksek fren kuvvetinin tekerlekleri kaydırabileceği….”  veya ” Kadro ve maşaya verebileceği zararlar ” kadro ve maşa üreten firmaların bu ve bunun gibi olumsuzluklara karşı yığınla test uyguladığı göz önüne almadan yapılan bu acımasız yorumlara sadece ” kedi ve ciğer ” hikayesinde olduğu gibi gülüyorum.

 

Hepinizin benim gibi güzel bir hafta sonu geçirmenizi dilerim…

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın