Ürün İnceleme: ZIPP 404 FIRECREST CARBON CLINCHER…

03/03/2014  //     //  İncelemeler ve Atölyem, Videolar, Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

Jant seti ile ilgili bir inceleme yaparken jant seti filosunun amiral gemisindeki bir ürünü anlatabilmek gerçekten kolay bir iş değil. Yabancı sitelerde konu başlığını arama motorlarına girdiğinizde binlerce yorum ve inceleme ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz, ancak; ülkemizden doğru bir inceleme yaptırdığınızda karşı karşıya kaldığınız sonuçlar ne yazık ki doyurucu değil. Yazının, ürünle ilgili olarak bu alandaki ihtiyaca bir parça da olsa cevap vermesini umuyorum.

IMG_1382

 

Ürünü incelemeye başlandığında öncelikli olarak dikkatimi çeken; daha önce incelediğimiz yüksek profilli karbon jant setlerine nazaran karbon yüzeydeki rijitlik. Jant yüzeyine uyguladığınız basınçla, kısmen esneme gösteren diğer karbon setlerine nazaran ZIPP lerde neredeyse esneme diye bir kavram yok. Bu esnemezliği en altta verdiğin videonun 4.25 anında çok daha somut görebiliriz sanırım.

58 mm profil yüksekliği  ile time-trial ya da triatlon kullanıcıları için de çok ideal.

1615 gramlık ağırlığı ile saygıyı hak ediyor.

Bisiklet dünyasının birer yurttaşı olarak biliyoruz ki, replika ürünlerin üretimi, kalite olarak en yukarıda bulunan ürünlerden başlıyor. Bu ürünleri en başta gelenlerinden birisİ de; ZIPP…Markanın satışı ülkemize yeni olarak girdiği için yurt dışı ya da ikici el satışı ülkemiz pazarında daha çok yer kaplıyor.

Burada bu ürünü almak isteyen arkadaşlarımız açısından önemli bir detaya dikkat çekmek istiyorum…Eğer karbon bir ZİPP sahibi olmak istiyorsanız, dikkat edeceğiniz en önemli husus; jantın yüzeyinden net bir şekilde görebileceğimiz  karbon malzemenin “GOLF TOPU ” desenli örgü motifi olacaktır. Aşağıdaki resimde orjinal ve replika ZIPP ler arasındaki karbon örgü motiflerindeki farklılık çok net bir şekilde görülmektedir.

7dbcb54bcd_2

Adsız

Tahmin edileceği üzere, yukarıda solda verilen ilk resim; replika, diğer resim de; orjinal ürünlere ait resimlerdir.

Diğer dikkat edilecek  bir nokta, jant tellerinin dizilimi ve göbeklerdeki malzeme farklılığıdır.  Göbeklerdeki farklılığın farkındalığı açısından aşağıda verilen resimler incelenebilir. İlk resim replika bir ürüne, diğer iki resim de orijinal ürünlere ait resimlerdir.

replika göbek

unnamed (3)

unnamed (5)

Daha yüksek ısı dayanımı, karbon clincher teknolojisi,  daha fazla rüzgar dayanımı ve tırmanışlarda bile daha fazla avantaj getiren firecrest teknolojisi, 2011 yılından beri ZIPP FIRECREST ailesinin en önemli özellikleri.  Seramik rulmanlı göbek teknolojisi; dünya devleri madalya seramonisinde markayı kürsüye çıkarıyor.

hub-cross-section

 

Firecrest teknolojisi ile elde edilen daha fazla aero dinamiklik ve daha fazla ısı transferi özelliği aşağıdaki resimde net bir şekilde görülebiliyor. Sürüş dinamikleri açısından ele alınacak olursa, test ettiğimiz ürünün akıcılığı gerçekten çok etkileyici. Tırmanma bölümlerinde de yüksek profil  olmasına rağmen cross-wind teknolojisinin, bu jantın tüm sürüş koşullarında kullanılabileceği duygusunu veriyor.Frenleme de elbette jant setleri açısından en önemli faktörlerden birisi. Normal olarak karbon profilli jantlardan clincher (iç lastikle kullanılanlar) özellikte olanlarının fren yüzeylerinin ve iç lastiğin oturduğu bölümün genel olarak aliminyumdan yapıldığını, üzerilerine eklenen bölümlerin karbon malzemeden yapıldığını biliyoruz ancak firecrest ailesinde profilin tamamı karbondan üretildiği için fren yüzeyleri karbon oluyor. Frenleme yapıldığında alüminyum fren yüzeyli bir jant setine göre çok daha az bir kuvvetle çok daha yüksek bir frenleme momentumu elde edilebiliyor.

zipp-202-CFD-lg 

IMG_1353

 

Aşağıdaki videolarda da, ürünün dayanıklılık testlerine ait görüntüler yer almakta. Özellikle; 1.50 ve 4.25 anlarındaki görüntülere dikkatinizi çekmek isterim.

 


 

Olumsuz yanları:

Yüksek fiyat…  Neredeyse üst sınıfa yakın bir bisiklet toplayabilirsiniz..

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın