Trek ve Campy EPS11 İkilisi

05/12/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

 

Bisiklet dünyasında saygın yere sahip olan Trek’in yeni Speed Concept adlı modelini sizler için inceliyoruz. Adı gibi “Hız Konsepti”ne dair ne varsa bu konu üzerine odaklanarak üretilmiş bu özel seri, kendi içinde alt model seçenekleriyle sunularak farklı kullanıcı gruplarına hitap ediyor. Aslında bu model, bir kullanıcının binebileceği en hızlı aero bisiklet de denilebilir ve zamana karşı denemelerini Speed Concept’le yaptıklarında tecrübeli bisikletçilerin önceki denemelerine göre 1 dakikadan fazla bir süre kısalttıkları görülmüş.

 

Cervelo P4, Giant Trinity Advanced SL ve Scott Plasma 3 de dahil olmak üzere kuşkusuz Trek Speed Concept, yeni nesil zamana karşı bisikletlerinin ilk örneğiydi.

 

 

Triatlon pazar için üretilmiş olmasına rağmen, Speed Concept ilk defa 2010 Fransa Turu’nun zamana karşı yarışlarında görüldü. 16.64 km uzunluğunda 3 yokuştan oluşan (büyük dişli ile tırmanılan) inişli çıkışlı yarış parkurunda 2009’dan beri farklı bisikletlerle (aynı jant setlerine sahip) yapılan denemelerde Speed Concept ile yapıldığında 23:17 gibi düşük bir sürede (önceki denemelere göre 1 dakikadan fazla) bitirilmesini sağladığı gerçeği düşünülünce bu bisikletin gerçekten zamanla yarışılan etaplarda açık ara önde gideceği şimdiden belli.

 

11’li çekiş sistemini görüyoruz

 

600 seri kodlu OCLV karbon kadrosu, çok akıcı, agresiz ve dar yapıda olan bir forma sahip. Gidonu gövdeye gömme şekilde tasarlandığından, kadro hemen diğer aero kadrolardan ayırd edilebiliyor. Triatletler için önemli olan ön üst boru üzeri Speedbox ve sele borusu arkası Draftbox tasarımlarına uyumlu kadro, Bontrager’ın Aero tekerlek mandallarıyla geliyor. Amerika’da el işçiliğiyle üretilen bu en üst kalite kadrolarda, kablolar kadro içinden geçiriliyor.

 

Yakında haberini paylaştığımız 2012 Interbike Las Vegas Bisiklet Fuarı‘ndaki BMC SLR01’de de gördüğümüz ankastre fren bacakları sistemini, Trek Speed Concept’te de görebilirsiniz. Sanıyoruz artık bu tasarım, en üst seviye zamana karşı ve triatlon bisikletlerinde yeni bir moda olarak karşımıza sık sık çıkacaktır.

 

Gidon ve aerobar, gövdeye uyan şekilde karbon malzemeden üretilmiş

 

Elektronik çekiş sistemi kullanımını kolaylaştırmak için iyileştirmeler yapan Trek mühendisleri, Speed Concept’in Campy EPS 11’e tam uyumlu ve verimli çalışmasını sağlamışlar. Ayrıca farklı kullanıcılara göre gidon ve sele yüksekliklerinin ayarlanması da hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

 

Duraace DI2 ve Campy EPS11 seçenekleriyle gelen bisikletin Campagnolo elektronik sistemli olanı fuarda sergilenen modeldi. Her ikisinin de 11 vitesli olduğunu ve markalarının en prestijli, en teknolojik ürünleri olduğunu hatırlatalım.

 

 

Yol bisikletlerinin orta göbekleri için en geniş ölçü olan BB 90 formatı, Speed Concept’te de kullanılarak daha hafif bir gövde elde edilirken, daha sağlam ve güvenilir de olmasını sağlamış.

 

 

Bayan bisikletçiler için de onlara özel gövde ve model üreten Trek Speed Concept’in 9 serisi, 9.5 tan 9.9’a yükselen modellere sahip olup bisikletlerin Amerika fiyatları 6100 $ ile 12.000 $ arasında değişiyor. Halen Amerika resmi sitesine baktığımızda Campy EPS 11’li seçenekli hali görülmeyen bisiklet ilk defa Eurobike’ta sergilendi.

 

Model üzerinde gelen Campy sisteme uyumlu yine Campagnolo jantlarla beraber gelen bisiklet için seçilmiş olan seri Eurus. Campy Eurus serisi, tırmanışlarda hafif, akıcı, seri, diğer zorlu koşullarda ise hemen sağlam karakterini belli eden kaliteli bir grup. Shamal Ultra’nın yanında aluminyum serileri içinde en üst sırada yer alıyor.

 

 

“2 Way Fit” özelliğiyle hem tubular, hem de clincher lastiklerle uyumlu olan jantlar, firmanın “G3” adını verdiği sağlamlık teknolojisiyle üretilmiş. Setin ağırlığı Clincher modelde 1482 gram iken, 2 Way Fit özellikli modelde ise 1500 gram. Setin gövde, mil ve tel başlarında aluminyum kullanılmış. Diğer jantlara göre istisnai bir özelliği de ön jantta daha iyi yol tutuş için 26mm olan derinliğin, arka jantta gücün daha iyi janta ve yola aktarılabilmesi için 30mm’ye çıkarılmış olması.

 

 

 

 

Sele borusunda Bontrager Speed Concept Race X light karbon aero boru tercih eden Trek, sele olarak da diğer Speed Concept’lerdekinin aksine (9.8 modelinde Fizik Airone Tri2) Bontrager’ın Triatlon serisinin alt modeli olan Team Issue TT  modelini kullanmış. 215 gramlık bu sele yerine daha ağır fakat konfor adına çok yeni bir teknolojiyi sunan en üst model Hilo RXL Speed Dial da düşünülebilir.

 

Hazırlayan : Fatih Buzgan

 

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın