Token C55A Yüksek Profil Karbon Jant Seti Testi

08/06/2013  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Son yıllarda ülkemizde bisiklete ve bisiklet sporuna artan ilgi oranında performansa yönelik bisiklet parçalarına olan ilgi de artmış durumda. Eğer siz de bir yol bisikleti kullanıcısıysanız ve de yüksek performans arayışı içindeyseniz, yaptığınız araştırmalar esnasında mutlaka “Token” markası ile karşılaşmışsınızdır. Tayvan menşeili Token markası, son yıllarda ülkemizde adını ve kalitesini duyurmaya başarmış olan önemli bir üretici firma. Token performansa yönelik bisiklet parçalarında çok geniş bir ürün gamına sahip. Hali hazırda, ülkemiz pazarında TBT, (Tiramic Bearing Tecnology )Tiramik kaplı rulmanlara sahip C22, C28 ve C55A yol jant setleri mevcut. Biz bu yazımızda size fikir vermesi açısından “Token C55A yüksek profil karbon jant seti” ni tanıtmaya çalışacağız. 

 

 

Teknik Özellikler

 

55mm profil yüksekliği olan UCI onaylı jant setinin göbekleri, alüminyum gövdeli, Tiramik kaplamalı rulmanlar ve seramik bilyalardan oluşmakta. Token bu teknolojiye kısaca TBT, (Tiramic Bearing Tecnology ) Tiramik Rulman Teknolojisini adını vermekte. Azalan rulman ağırlığının yanı sıra rulman yüzeyinin titanyum nitrid kaplanması ile pürüzsüz yüzey elde edilerek performansa olumlu katkı sağlamakta. Göbeklerin toplam ağırlığı 292 gram (78+214) Jant setinin toplam ağırlığı ise1820 gram. Jant telleri Sapım CX Ray Areo teller kullanılmış. Önde 20 tel, arkada ise 24 tel ile jantların sadece aeordinamik olması sağlanmakla kalmamış, sağlamlık ve esnekliği de ön planda tutulmuş. 

 

 

Kişisel İzlenimler

 

Geçtiğimiz günlerde siparişini vermiş olduğum “Token C55A yüksek profil karbon jant seti” nihayet elime ulaştı. Jant seti elinize ilk geçtiği anda firmanın ve ürünün ciddiyetini hissediyorsunuz. Büyük bir hevesle ürün içeriğini görmek için kendi özel taşıma çantası açınca, ürünün, taşıma çantası içinde havalı naylonlarla muhafazaya edilmiş bir biçimde ve “Quick release veya skewer” tabir edilen Token’ in “Shark Tail” adını verdiği (Köpekbalığı kuyruğu) göbek ortasındaki mil’ lerini de demonte halde buluyorsunuz. Bu mil’ lerin normalden daha hafif ve aerodinamik bir yapıda olması dikkat çekiyor. Shark Tail, 2012 yılında Reddot (Kırmızı nokta) ürün tasarım ödülünü almış. Ürünle beraber, 55m’ den kısa siboplu iç lastiklerde kullanılmak üzere iki adet sibop uzatması ve üç yedek jant teli, (Bir adet ön, bir adet, arka sağ ve bir adet sol tel) ürünün içeriğini gösteren açıklamalı jant seti kılavuzu, fatura ve ürün yelpazesini tanıtan küçük renkli bir kitapçık çıkıyor.

 

 

Yeni seti kullanıma hazır hale getirilmesi için önce bir ruble setine ihtiyaç var. Hermes Bisiklet’ in tecrübeli mekanisyeni Sungur Çağırgan’ nın tavsiyesi doğrultusunda eski setin üstündeki 10’ lu Ultegra ruble setini, Token jant seti üstüne aktardıktan sonra eski jant setin üstüne de, sıfır 105 ruble seti montajlayarak, yedek jant seti olarak kullanılmaya hazır hale getirildi. Sanırım, ilk test sürüşüne hemen çıkmak için ne kadar sabırsızlandığımı birçoklarınız tahmin etmekte zorlanmamıştır.

 

 

Her şeyden önce profil jant seti bisikletin genel görünüşünü sportif anlamda fazlaca değiştiriyor. Eşimin bir öğretmen arkadaşı bisikletin bu son halini gördüğü zaman “Bu ne bisiklet mi?” diye sorarken hayretini gizleyememiş olması açıkcası oldukça hoşuma gitmişti. Jant çemberinin fren yüzeyi alüminyumdan. Yüksek profilli bölüm ise karbondan imal edilmiş. Jant çemberi ise alüminyumdan olduğu için fren pabuçlarının mantar pabuçlarla değiştirilmesine gerek kalmıyor. Göbekler rulmanlı ve kasetin tırnaklarını yakalama hızı oldukça yüksek. Bu da dikkat çekici performansın ortaya çıkmasına sebep oluyor.

 

 

Normal jantlara göre çok saldırgan görünümü olan profil jant setinin en sevdiğim yanı ise yolda giderken rüzgar değirmeninin kanatlarının dönerken çıkarmış olduğu sese benzer bir ses çıkarması. Yalnız burada küçük bir üzücü haber vereyim. Porfil jantlara sahip olanlar bu sesi maalesef duyamayacaklar. Profil yanaklarının dönerken havayı yarması ile çıkan sesi ancak sizden daha yavaş olan üçüncü şahıs bisikletçiler duyabiliyor. Yanınızdan geçtiğiniz sporcunun bu sesten etkilenmemesi mümkün değil. Sadece havayı yarması ve akarı ile değil rakiplerinize yapmış olduğu psikolojik etkisiyle de size katkıda bulunuyor. 

 

 

Montajı tamamlanan yeni jantları ilk testini yapmak için dışarıya çıktığım zaman kafamdaki tek soru “Gerçekten bir fark hissedebilecek miyim, yoksa cüzi bir katkı sağladığı için farkı fark edemeyecek miyim? “ şeklindeydi. Daha ilk dakikalarda sorunun yanıtı netleşti. Evden çıktıktan sonra her zaman kullandığım 300m’ lik kısa bir yokuştan inerek sahile ulaşırım. Normal şartlarda rulmanlı 30mm rulmanlı Edge jantlarla bu yokuştan inerken yokuşun bitmesine az kala ortaşama 56km/ hıza ulaşırdım ve hız kesmek zorunda kalırım. O gün sırtımda spor çanta olmasına rağmen (Ki bu çanta aerodinamik formumu oldukça bozan bir yapıda)  anında 63km/s hızı ulaştığımı fark ettim ve yolun sonuna gelmeden çok önce yavaşlamak zorunda kaldım. Çok bilimsel bir hesaplama olmasa da basit bir oranlama ile eski ile yeni jant seti arasında yaklaşık %9-10 civarında bir performans farkı olduğunu söylemek mümkün. 

 

 

Düz yolda da sprint’ e kaktığınız zaman benzer akıcılığı hissetmektesiniz. Aynı şeyi yokuş çıkarken de söylemek mümkün. Fakat diğer bisikletlerle yokuş aşağıya yapacağınız basit bir kıyaslama testi, sizi memnun etmeye yetecektir. Pedal çevirmeksizin yapacağınız bu basit testte, tüm normal jant seti olan bisikletlerin yanından rüzgar gibi geçip gideceğinizi garanti edebilirim. C55A serisi sunduğu performansa göre son kullanıcı için oldukça makul bir fiyatı var. C55A’ lar, 1820 gram ağırlığı ile standart yarış jant setlerinden biraz daha ağır olmasına bu küçük ağırlık farkı sürüşünüzü olumsuz yönde etkilemiyor.

 

Özet

 

Her zaman için bir ürün alırken, “Fiyat-Performans” kriteri çok önemlidir. Satın aldığınız ürüne ödemiş olduğunuz bedel karşılığında, size sunduğu hizmet, o bedele değmelidir. Şahsen Token C55A için buna değdiğini söyleyebilirim. Token markasını bu sebepden ötürü önümüzdeki zamanlarda yollarda çok daha sık göreceğimize eminim. 

 

 

Kaynak kişi: Sungur Çağırgan-Hermes Bisiklet


Hazırlayan: Alpay AKHUN

 

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın