Sidi Ergo 3

25/11/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Cyclingtr.com olarak inceleme yazılarımıza devam ediyoruz  Bu incelememizde ele aldığımız ürün; Sidi nin son bombası; ERGO 3 Karbon. ERGO 2 modeli ile büyük benzerlikler gösteren üründe ilk olarak göze çarpan özelliğin parlatan suni deri yapısı olması. Bir ayakkabıdan çok mekanik bir komponenti hatırlatan üründe, neredeyse bütün aparatlar ayarlanabilme özelliğine sahip. Bir SPD ayakkabıda neden bu kadar  çok ayar mekanizmasının olabileceği sorusuna da cevaplar aramaya çalışacağız.

 

 

Öncelikle şunu söyleyelim, ürün profesyonel yol yarışçılarının ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirilmiş, bunun anlamı; uzun süreli, sıcak hava koşullarındaki vantilasyon, etap ve genel kalasman yarışlarının bir gerekliliği olarak saatlerce ayakkabınin içinde kalan ayakların üzerindeki baskının duruma göre ayarlanabilmesi örneğin sprinti ya da tırmanma  finişli yarışlarda, son metrelerde sprinterlerin daha iyi pozisyon tutabilmek ve daha güçlü bir sprint gerçekleştirebilmek için üründe görülen üst mandalları daha da sıktıklarına şahit olmuşuzdur. Şayet aynı sıkılık derecesi yarış boyunca ayağın üzerinde etkili olsaydı herhalde çok daha fazla rahatsız edici durumlar meydana gelebilirdi.

 

 

Ürünü incelemeye devam ettiğimizde , ERGO 2 de de yer alan  olarak topuk-taban ayar mekanizmasını (Heel Retention Device) gözlemliyoruz. Buradaki en önemli sıkıntı, ayarlama için küçük uçlu bir tornavida bulundurma zorunluluğu. “Bir bisiklet ayakkabısında niçin topuktan da ayar yapılabiliyor?” sorusuna;  Özellikle pedallara yüksek güç uygulanan sürüş anlarında (tırmanma, sprint, vb.) cevap verebiliyoruz. Taban özelliği bakımından  alt ve kenar taban bölümünü kompakt bir şekilde çevreleyen yapı, topuk ayar mekanizması sayesinde ayağı neredeyse pedalla tamamen bütünleştiriyor hissi uyandırıyor. Bu his, özellikle; pedalların yukarı doğru çekildiği zamanlarda çok daha yoğun yaşanıyor.Tamamıyla bir sarıp sarmalama durumu söz konusu.

 

 

ERGO 3′ te ortaya çıkan en büyük yenilik; ” Vent Carbon Sole” olarak adlandırılan taban teknolojisi…Daha önce kullanılan “Carbon Lite Sole”  sistemine göre aynı yüzey için 38 gramlık bir hafiflik sunuyor. Diğer bir farkı, burunda ve tabanın orta bölümünde açılıp kapanabilen holleri sayesinde ayağa daha fazla nefese alabilme olanağı sunması. SIDI’ nin resmi sitesini incelediğimizde tabanda kullanılan karbon fiber teknolojisinin geliştiricilerinin aynı zamanda Ferrari ve Ducati firmaları için de tasarım yaptığını anlıyoruz.

 

 

Firmanın uyguladığı dayanım testlerinde, ayakkabıya uygulanan 50 kg lik bir asılma kuvveti sonucunda karbon fiber yüzeyde sadece 1,4 mm esneme oluyor. Taban sisteminde yer alan drenaj özelliği, ürünün triatlon sporu için de kullanılabilir bir seçenek olduğunu gösteriyor. Daha önceki üst modellerde kullanılan Tecno Buckle olarak adlandırılan silikon bağcıklarla güçlendirilmiş çevirmeli toka özelliği, açılmalara karşı güvenlikli alt bandaj bu üründe de devam ediyor.

Ürün açısından kullanıcılara sunduğu diğer bir avantaj, topuk destek sistemi, taban elemanları ve diğer aparatların yedeklerinin de satın alınabilmesi.

Ürünün en büyük dezavantajı; fiyatı. Ancak teknoloji, ar-ge ve inovasyon; doğrudan maddiyatla ilgili. Ayrıca kendi standartlarında başka markalarla karşılaştırıldığında aynı fiyat yelpazesinde olmasına rağmen İtalyan markasının birçok ürünün önünde olduğunu söylemek zor değil.

 

Hazırlayan: Altan Kalay

 

Kaynaklar: www.sidisport.com, www.chainreactioncycles.com, www.bikeradar.com

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın