Selle italia Optima Aerodinamik Özel Sele

04/07/2010  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

 

 

 

Tour de France’ın başlamasıyla yeni teknoloji ve tasarımların göz dolduran tanıtımları, bisikletler üzerinde gösterime sunulmasıyla bir çok yeni ürün pazara çıkmakta ve ilgiyi çekmektedir. Fransa Bisiklet Turunun açılışı 3 Temmuz 2010 Cumartesi gerçekleşen prolog’da Garmin Transations takımının bisikletlerinde kullanılan Selle italia’nın Optima kodlu özel aerodinamik seleleri dikkat çekti.

 

 

 

Karbon, aerodinamik dizayn ve selenin arkasında suluk kafesinin yer aldığı seleyi araştırdık. Aerodinamik özelliğinin sağlanması aşamalarında bir çok 3D sanal test ve gerçek insan testlerine tabii tutulan sele araştırmalarında mükemmel sonuca ulaşıldı.

 

 

 

Özellikle TT-Time Trial (Zamana Karşı) etaplarının gözdesi konumuna gelen Optima’nın özellikleri sadece aerodinamik şekli ile bitmiyor.  Suluğun bisiklet kadrosundan alınıp sele arkasına konması muhteşem bir fikir olarak yorumlanıyor. Saniselerin, rüzgarın sürtünme gücünün zamanlamaya etkisinin bu denli dikkatle ele alındığı özel aerodinamik kaskların kullanıldığı. TT (Zamana Karşı) etaplarında suluğun kadroda olmasındaki aerodinamik bozukluğun giderilmesi bu sele ile sağlanmış oldu.

 

 

Selle italia Optima’nın aerodinamik özelliğinin yanısıra başka özellikleri de var demiştik. Bu özelliklerin başında performansa etki edecek konfor ve gücü arttıracak oturma pozisyonu özelliği. Diğer normal selelerde yüksek hız performansı sergilenirken oturma pozisyonunda selenin önüne kayan sporcu normal srüş pozisyonunu sağlamak için konfordan özveri göstermek zorunda kalıyor. Oysa Optima da sele boyu ve oturma pozisyonuna zamana karşı oturma pozisyonuna göre dizayn edilmesiyle tam oturuş pozisyonunda yine aerodinamiğe etki edecek tam duruşu sağlamanın yanısıra konfor vererek sporcunun yüksek performans sergilemesini sağlıyor.

 

 

 

Malzeme Detayları:

Sentetik Deri: %100 su geçirmez, yumuşak esneyebilen sentetik deri kaplama.

Karbon Fiber Teknoloji: Maksimum esnek ve hafif özellikli yapı örgülü karbon malzeme

EVA: Maksimum hafif özellikte yastıklama ile yüksek konfor

 

 

 

Ağırlık: 140g

Malzeme: Karbon

Kullanım: Triatlon, Yol, Zamana Karşı

Ölçüleri: Genişlik: 135 Uzunluk: 293

 

Cyclingtr
Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın