Seis Shimano Ultegra Di2 6770 Serisi

03/12/2011  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Günümüz bisiklet teknolojisinde öncü olan Shimano vites sistemlerinde inanılmaz bir değişiklik geliştirmişti. Mekaniğin elektronikle birleşmesiyle ilerleyen teknolojiyi kendi vites sistemleri üzerinde “Dijital Integrated Intelligance” (Di2) adı altında geliştirterek Ultegra 6770 serisi üzerinde de denemeye başladı. Bu yeni elektrovites sistemini deneyimli profesyonel yarışçılar ile karşılaşabilecek her türlü hava ve zemin gibi faktörlerde uzun süre test eden shimano sonuca pozitif olarak ulaşmayı başardı.

>Sistemin kullanımı alışkın olduğumuz vites-fren kolları ile gerçekleşmesi kullanıcıyı zorlamayacak. Tek farklı özelliği butonlara basılarak vites değişiminin sağlanmasıdır. Bu sistem zamana karşı bisikletlerinde bar üzerine de yerleştirilerek tamamen sürüşe odaklanılabilmesi için olanak sağlamaktadır. Güzel bir özelliği de elektronik sinyallerle ile çalışmasından dolayı kışın soğukta tel gerilmesi ya da yazın telin uzaması sonucu vites ayarsızlıkları, çamurdan ya da yağıştan etkilenmesi gibi durumlar ortadan kalkmıştır. Matara kafesinin alt bölgesine yerleştirilmesi uygun görülen batarya ile enerji kaynağını sağlamaktadır. Bu batarya 71gr. ağırlığında olup 90dk. içinde şarj olabilir. Ayrıca sürüş esnasında gözünüzün önünde bulunan led’li kontrol göstergesinden ne kadar şarjınız kaldığını öğrenebilirsiniz. %100 yeşil yandığında batarya dolu, yeşil yanıp sönemeye başladığında %50 ve kırmızı yanıp sönmeye başladığında biran önce şarj etmeniz anlamına gelir. Şarj bittiğinde herhangi bir vites değişimi söz konusu değildir. Fazla bir enerji kullanmaması sebebi ile tahmin ettiğinizden daha uzun bir süre yollardaki sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

Fren vites kolları 313gr(tek) ile komponentlerin hafiflik klasmanında yerini almış bulunuyor. Üzerlerinde bulunan bilgisayarınızın fare butonuna tıklar gibi dokunduğunuzda aktarıcıların mikroçiplerine sinyal göndererek değişim sağlanıyor. Son derece hafif, konforlu ve rahat çalışma sistemi ile dikkat çekiyor.

 

 

Aktarıcıların görüntüsü de vites-fren kolları gibi göze aşina olduğumuz bir şekilde tasarlanmıştır. Aktarıcıların içine hapis edilen elektronik mikroçipler mümkün olduğunca izole edilerek her türlü hava koşuluna karşı dayanıklıdır. Ön aktarıcı 162gr, arka aktarıcı ağırlığı 270gr ağırlığındadır. Sessiz çalışması ile beğeni toplayan bir özelliği bulunmaktadır. Arka aktarıcı maksimum 28-11 dişli arasında çalışma özelliğine sahiptir.

 

                      

 

Aynakol olarak Hallowtech 2 sistemini kullanan Shimano 790gr(53-39)’lık bir dizayna imza atarak Shimano kullanıcılarını memnun kılmıştır.

Fren bacakları ön ve arka toplamda 317gr ağırlığında ve fren tutuşu açısından %100 daha güvenli hale getirilerek kullanıcılara sunulmuştur.

Ruble kullanıcının amacına göre seçmesi için 5 ayrı dişli sayısında üretilmiş. 11-23 dişli sayısı olan rublenin ağırlığı 209gr gelmektedir. Zincir ise 272gr(116 bakla).

         

Çoğumuzun düşüncesi olarak elektronik sistemlerin beyninin aşırı titreşimlerinde zarar görerek istem dışı işlemlerde bulunmasıdır. Shimano yeni teknolojisini yakından tanıdığımız zorlu klasiklerin Arnavut kaldırımlı yollarında birbirinden ünlü isimlerle test ederek bu konudaki düşünceleri de boşa çıkarmıştır.  Sonuç olarak Shimano bu teknolojiyi kullanarak hem daha hafif hem daha dayanıklı ve hem de daha kullanışlı yol bisikleti komponentleri ile bisiklet dünyasındaki yerini bir kez daha göstermiş oldu.

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın