Polar CS500 Tour de France Sınırlı Üretim Antrenman Saati

12/07/2011  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Kalp ritmi ölçümü konusunda öncü olan Polar, Fransa Turu’nun 98. yılınıCS500 antrenman saatinin Tur’a özel sınırlı üretim versiyonuyla kutluyor.CS500 Tour de France, Tur’a özel renkli tasarımının yanı sıra, artırılmışhafıza kapasitesi ile antrenmanlarda daha fazla veri kaydedebilmeözelliğiyle de dikkat çekiyor. Kullanım kolaylığı, geniş ekranı vegüvenlikli montaj sistemiyle, Sarı Mayo’yu kovalayan bir Tour de Franceyarışçısının sürüş keyfini yaşayabilirsiniz. CS500 Tour de France,kondüsyonunu ve etkili bir antrenman takibi sayesinde mücadele gücünüarttırmak isteyen bisikletçiler için gerçekten kullanışlı bir aksesuar.

Profesyonel bisikletçilerin yıllardır büyük turlara hazırlıkta tercihettikleri marka olan Polar ürünleri, bu sene dünyanın en büyük bisikletorganizasyonunda Polar CS500 Tour de France modeli ile Tur’un resmiantrenman saati olma ünvanını taşıyor. Geniş ölçekli özellikleriyle,bisikletçilerin antrenman performanslarını kontrollü bir şekilde takipetmesini sağlarken, aerodinamik yapısı ve renkli tasarımıyla da gözdolduruyor.

CS500 ile antrenmanlarınızdan aldığınız verimi maksimize ederken, fizikseldeğerleriniz ve değişken ortam koşullarını birlikte değerlendirme fırsatınıelde ederek performansınızı geliştirebilirsiniz. Sürüş sonrası kaydettiğinizverileri daha da derin inceleme imkanı sunan onlineantrenman takvimi ve analizleri dePolar’ın bisikletçilere sağladığı imkanlardan. Antrenman takviminizin takibiiçin CS500 Tour de France’ı aynı zamanda Polar Personal Trainer programıylasenkronize edebilir, hedef belirleme, gelişim takibi ve antrenmansonuçlarınızın analizi gibi birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Geniş ekranı takibi kolaylaştırırken, aynı zamanda sürüş güvenliğiniz içinde önemli bir unsur. Ekranda çoklu verileri aynı anda görüntüleyebilmeimkanı sunarken, aynı zamanda özel ekranı sayesinde güneş ışığı yansımasınıda minimize ederek her koşulda rahat takip imkanı sağlıyor. Yüksek hızlardabile zorlanmadan kullanabileceğiniz tıklama sistemi sayesinde güvenli vekolay bir şekilde ekranda görüntülenen verileri değiştirebilirsiniz.

CS500’ü paket içeriğinde bulunan güçlendirilmiş alaşımlardan üretilmiş,piyasadaki en dayanıklı ve gelişmiş montaj aparatı Dual Lock Bike Mount iledağ ya da yol bisikletinize monte edebilirsiniz.

CS500 Tour de France genişletilmiş hafıza kapasitesiyle, orijinal CS500modelinin 2 katı kadar veri depolama imkanı sunuyor. Uyumlu başka bir ölçümcihazıyla birlikte kullanıldığında, veri depolama aralığı cihaz tarafındanotomatik olarak 1 saniyeye ayarlanıyor ve böylece en kesin antrenmansonuçlarının elde edilmesini sağlıyor. CS500 Tour de France, dünyada birilke imza atıp güç ve kadans ölçümünü kilitsiz pedallar aracılığıyla yapanPolar LOOK Keo Power Pedal sistemiyle de kombine çalışabiliyor. Sağ ve solpedal için ayrı sensörleri olan cihaz pedalın arka kısmına monte edildiğindePolar antrenman saatine veri göndererek her bir bacağınız için ayrı güçölçümü yaparken, hırslı bisikletçiler için denge takibini de sağlamışoluyor. Aynı zamanda kablosuz veri aktarımı Polar Power Output SensorW.I.N.D aksesuarıyla da uyumlu.

Hız, mesafe, kadans, kalp atış hızı, yakılan kalori, eğim, rakım, tırmanış,iniş ve hava sıcaklığı gibi verileri ölçen Tour de France CS500, buverilerden tercih edilen dördü geniş ekranlı saatte aynı andagörüntülenebiliyor. Otomatik tur ayarlaması yapıldığında aynı zamanda turbaşına performansınızı da görüntüleyebiliyorsunuz.

CS500 paket içeriğinde bulunan dış etkenlerden bağımsız veri aktarımıgarantili 2.4GHz W.I.N.D. (kalp ritmi veri aktarım cihazı) de ürünün enbüyük avantajlarından birisi.

Neden İşinize Yarar?Bisiklet sporuyla ciddi anlamda uğraşanların hız ve mesafe, uygulanan güç vekalp atış hızı verilerini bilmeye ve bunlara göre antrenman planlarınıdüzenlemeye ve takip etmeye ihtiyaçları vardır.

KullanımKolaylığıBu saatin bisikleti üzerinde uzun süre harcayan birisi tarafındantasarlanmış olduğu anlaşılabilir. Ekrandaki rakamlar oldukça büyük,böylelikle süratli ve dikkatini yola yoğunlaştırması gereken birbisikletçinin saati takip edebilmesi için saate hızla bir göz atması yeterliolacaktır. İstatistikleri takip etmek için ise karmaşık tuşlar yerine saatinköşelerine basarak ekrandaki veriyi kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz. Bunuyaparken rahatlıkla saatin köşelerine basmanızla beraber parmağınızınaltındaki hareketten tıklama işleminin başarılı olduğunu hissedebiliyorsunuzve gözlerinizi yoldan ayırmanıza gerek kalmıyor. Antrenmanınızın sonunda iseverileri ister bilgisayarınıza, ister internet sitesine aktarabiliyorolmanız ise performans takibinizi oldukça kolaylaştırıyor.

ArtılarıPolar firmasının üretimi olduğu için, cihaz kalp atışı takibi konusundagerçekten çok başarılı. Kendi aralıklarınızı kendiniz ayarlayabilmenizinyanında, o günkü fiziksel durumunuza göre cihazın antrenmanınız için kendikendine aralık hesaplaması yapması artı puan kazandırıyor. Sadece kalp atışhızına göre kalori hesabı yapmakla kalmayıp, içindeki entegre barometresayesinde rakıma göre hava basıncını da ölçüp hesaba katıyor.

Polar’ın internet tabanlı yazılımı sayesinde antrenmanınızı kolaylıkla takipedebilir, takvim üzerinde bütün verilerinizin analizini rahatlıklagörüntüleyebilirsiniz. Bu verilere göre bir antrenman planı oluşturmanızabile yardımcı olabilir.

EksileriCihazın içine entegre bir GPS devresi yok. Yıl 2011 iken bu fiyatı ödeyenbir kullanıcı antrenmanlarının konum bilgilerini takip etmeyi istemekte çokda haksız sayılamaz. Aynı zamanda ANT+’ı desteklemeyip sadece PolarınW.I.N.D güç sensörlerini desteklemesi de cihazın eksilerinden.

Tasarım konusuna değinmek gerekirse, Tour de France için özel bir antrenmansaati yapılıp bunun vurgulanmasına rağmen Tour de France logosunun cihazbisiklete takıldığında alt kısımda kalması biraz mantıksız olmuş. Tour deFrance gibi en başarılı bisikletçilerin dahil olduğu bir organizasyonunmotivasyonunu bisiklet üzerindeyken hissetmek adına yanlış bir hamle.

Fiyatı : ~$300

Paket İçeriği

•    Polar CS500 Tour de France antrenman saati•    Polar WearLink ( Kalp atış ölçüm cihazı ) + transmitter W.I.N.D (verici )•    Polar Hız sensörü•    Dual Lock Bike Mount ( hem yol hem de dağ bisikletlerine uygun montajaparatı )•    Kullanım Kılavuzları

Tom Boonen’ın (QuickStep) Yorumu:

 

“Kalp ritim takibi antrenman programımın en vazgeçilemez gerekliliklerindenbirisi.  Polar sistemi sayesinde uzun sürüşlerde gücümü çabuk harcıyor olupolmadığımı takip edebiliyorum ve vücudumun dinlenmeye ihtiyacı olduğunutespit ettiğimde kesinlikle kendimi zorlamamaya özen gösteriyorum. Antrenmansırasında kaydedilen veriler antrenörlerimin programlarımı şekillendirmesineyardımcı olurken, bana da çalışma esnasında vücudumda neler olup bittiğinitakip edebilme imkanını tanıyor. Kalp ritmi sadece profesyonelbisikletçilerin takip etmesi gereken bir durum değil. Her seviyedekibisikletçi Polar antrenman saatini kullanıp, kaydettiği  veriler vebunlardan elde edebileceği sonuçlar sayesinde performansını artırabilir.”

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın