Mavic Ksyrium SR Tubular Yol Jant Seti

04/01/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Pahalı fiyatının gölge düşürdüğü etkileyici bir performans 


Karbon fiber jantlar her ne kadar en büyük ilgiyi toplasa da bazı önemli sorunları da beraberinde getiriyor. Frenleme performansı alaşım fren yüzeyleriyle karşılaştırıldığında geride kalıyor, genellikle tubular lastiklerin oturma ve sabit kalması daha zordur ve performansı yüksek olanlarının fiyatları da oldukça yüksek olur.

Mavic’in Ksyrium SR’ına gelecek olursak, karbon ve alaşım arasında seçim yapma aşamasında akıllara soru işareti düşüren  alaşım tubular bir jant setidir. ( tubular lastik opsiyonu olan tek Ksyrium’dur ) Ne yazık ki yüksek kalite karbon jantlar gibi Ksyrium SR’ın performansı için de elinizi cebinize atmanız gerekiyor.

 

 

Ön Jant


 

Arka Jant

 

 

Sürüş ve kontrol : Mükemmel performans


Ksyrium serisi hakkındaki genel kullanıcı değerlendirmelerine bakacak olursak hala ilk ve ikinci jenerasyon ürünleri -10 yıldır- sorunsuz kullananlar var – bu nedenle konu dayanıklılık olduğunda endişe duyulacak bir durum olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Tırnaklı arka kasetler önceleri genel bir şikayet konusuydu çünkü orijinal sistemler  tırnaklı arka kaset yatakları için kolay bozulan bir iç göbek tırnak yatağı kullanıyordu. Buna rağmen bu problem rutin bakım sırasında kolayca düzeltilebiliyordu. Ksyrium SR ile yapılan testlerde arka jantta bu tip bir sıkışma veya yavaşlatma görülmedi.

 

Ön ve arka jantların ikisi de oldukça rijit, aynı zamanda da teker kalınlığı (21mm ön, 25mm arka) ve tübüler yapısı dolayısıyla düşük lastik basıncı sayesinde oldukça da konforlu olmayı sürdürüyor.

Arka jantın sert frenleme esnasındaki rijitliği hissedilebilir seviyede. Bunun sebebi  uygun konumlandırılmış Tracomp karbon teller olabilir. Bunun yanı sıra aynı zamanda 40gr’lık bir hafifleme de söz konusu.  

 

 

 

 

SR’lar 1,452g (669gr ön, 783gr arka) ile en hafif karbon jantlarla karşılaştırıldığında daha ağır kalıyor olsa da ivmelenme hızı daha yüksek. Ancak aerodinamik, yüksek profilli ve daha geniş jant yapısı sayesinde özellikle cyclo-cross yapanlar için çamurda ve yumuşak kumda diğerlerine oranla daha avantajlıdır.

 

Bu demek oluyor ki, Ksyrium SR eşdeğer bir karbon jant setiyle karşılaştırıldığında daha ağır ve daha az aerodinamik fakat daha iyi frenleme ve dayanıklılık sağlıyor. 

Kısacası eğer  toparlamak gerekirse Ksyrium SR’ın özellikle Cyclo-cross kullanıcıları için tasarlandığını söyleyebiliriz.  

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın