İnceleme : Selle SMP Carbon Sele

09/04/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri


Selle SMP ülkemizde bilinmemekle beraber, 1947’de kurulan bir İtalyan firması vekurulduğu günden bu yana bisiklet seleleri üretiyor. Kurucusu Martino Schiavon, kendisinin dostu olan Fausto Coppi ve Gino Bartali’nin Giro d’ Italia ve Fransa Turu’ndaki yarış eforlarından ilham almış. 65 yılın ardından Selle SMP hala bir aile şirketi olarak üretime devam ediyor ve İtalya’da el işçiliğiyle üretiliyor.Üstelik sadece ve sadece bisiklet selesi üreten bir firma.(bir de dikişsiz alt bölüme sahip bir askılı tayt da üretiyorlar fakat bu onların uzmanlığı dışında olan bir ürün)

^

Selle SMP Carbon sele, hiç desteği/yastıklaması bulunmayan! bir yapıya sahip. Gövdesi çıplak olduğu için de 165 gram gibi çok hafif bir ağırlığa sahip olan bir yarış selesi. Hafiflik meraklıları için 165 gramlık ağırlığı yeterince hafif gelmediyse, 115 gram’a kadar ağırlığı düşürülmüş tamamen karbon modelini düşünebilirsiniz. Selenin ortasındaki oluk, hassas noktalarınızdaki basıncı ortadan kaldırarak daha iyi kan akışı sağlıyor.

Selle SMP, Minimalist karbonun yanısıra 

Stratos serisini de (kompozit serisinin daha fazla desteklisi)

Kompozit seriyi de (çelik çerçeveli, deri kaplamalı, elastomerli naylon gövdeli) 

Daha uygun fiyatlı olan Glider serisini de içeren desteksiz modellerle beraber,birçok türde farklı model sunuyor. 

Selle SMP Carbon selenin özelliklerine bakacak olursak;

Ağırlık : 165 gram
Çerçeve : AISI 304 tüp çelik
Kaplama : Karbon fiber
Ölçüler : 263 x 129 mm (uzunluk x genişlik)
Tavsiye edilen kullanıcı bedenleri: XS-S-M
%100 elyapımı olarak İtalya’da üretilmesini sayabiliriz.

Piyasa fiyatı 539$ olan bu sele gerçekten cep yakıyor.

Kurulumu ve ayarlaması çok kolay. Açık tip dizaynı, bütün vidaların sıkılmasını kolaylaştırmış. Rayların üzerindeki her selede olan işaretlerle öne/arkaya konumlandırma ayarını yapabiliyorsunuz.İlk sürüşten sonra ne kadar konforlu bir sele olduğu konusunda hayranlık uyandırıyor. (elbette kaliteli bir tayt ile) Bazı destekli selelerden bile daha konforlu olduğu söylenebilir. Neden mi?

Bisiklet üzerinde geçen onca tecrübe katan yıldan sonra, selenin genişliği ve şeklinin, desteğinden/pedinden daha önemli olduğunu anlıyorsunuz. Oturduğunuzda seleye temas eden kemikleriniz, daha geniş bir yüzeyle temasta destekleniyor ve bu vesileyle dinleniyor. İşte bu yüzden selenin şekli, konfor konusunda belirleyici unsur diyebiliriz. Bu, aynı zamanda neden Selle SMP’nin sadece XS-S-M bedenlerindeki bisikletçilere uygun olduğu ifadesini de açıklıyor. Daha kilolu bir bisikletçinin pelvis bölgesi, daha geniş bir sele alanı gerektirdiğinden, bu seleden alabileceği konfor da aynı oranda azalmış olacaktır. Orta bölümde oluk kullanan tek marka olmasa da, Selle SMP karbon sele, hassas bölgeler üzerindedaha az baskı sağlıyor. Bir başka ayırıcı özelliği ise düşük burunlu (Kartal Gagası) ön bölümlü şekliydi. Bu şekil, destek sağlayıp, sürüş pozisyonu değişikliklerinde rahatsız etmiyor.

Birbirinden farklı birçok koşulda denenen Selle SMP karbon sele fazlasıyla konforlu olduğunu gösterdi.

Hazırlayan: Fatih Buzgan

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın