İkinci El Bisiklet Rehberi

12/02/2017  //     //  Dağ Bisikleti Donanımları İncelemeleri, Diğer İncelemeler, Genel Duyuru ve Haberler ( Bisiklet, Triatlon, Atletizm, Yüzme ), Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

Bildiğiniz üzere iyi bir bisiklet edinmek gerçekten ince eleyip sık dokunularak elde ediliyor genellikle. Model ya da markada karara varılamama döngüsü bu durumun en bilindik durumudur. Bir de bisikletin fiyatını göz önüne alırsak bu döngü iyice karmaşık bir hale geliyor ve ister istemez ikinci el piyasasına bir göz atılıyor.

İkinci el piyasasının riski nedir? İkinci el alım satımlarda nelere dikkat edilmelidir? İkinci el bisikletlerin kalitesine ne kadar güvenilmelidir?

ozan 3

Öncelikle ikinci el edineceğimiz bisikletin sahibi ile irtibata geçerek, bisikleti birebir görmek istediğinizi belirtin, ilanın fotoğraflarında ki ile eşleşip eşleşmediğini tespit etmek için mutlaka karşılaştırma yapın. Çünkü edineceğiniz bisiklet, verilen satılık ilanındaki bisikletten daha derbeder halde de çıkabilir karşınıza.

Daha sonra satıcıya mutlaka garanti süresinin devam edip etmediğini, bisikletin faturasının olup olmadığını sorun. Eğer fatura için ‘’kayıp’’ cevabını alırsanız; satıcıdan bisikleti satın aldığı mazağa ile irtibata geçerek faturanın diğer nüshalarını istemesini rica edin. Bu sizin hakkınızdır.  Çünkü satılan bisiklet çalıntı olabilir ve bu durum sizi risk altına atabilir. Unutulmaması gereken bir diğer husus garanti belgesidir. Garanti belgesini isteyin. Çünkü o garanti belgesinin içerisinde bayiler tarafından kaşelenmiş ve imzalanmış bakım kuponları mevcuttur. O kuponlar sayesinde bisikletin bakımının ne durumda olduğunu az çok anlayabilirsiniz.

Bisikletin ekipmanlarını baştan aşağı gözden geçirmenizde fayda var. Örneğin; ikinci el ilanında ki bisiklette bulunan ekipmanlar ile birebir gördüğünüz bisiklet arasında ekipman farklılıkları olabilir.

ozan 2

Bisikletin en önemli incelenmesi gereken noktalarından bir tanesi de kadrosudur. Kadroyu çok iyi gözden geçirin. Kadro üzerindeki çizikleri, darbe izlerini, vurukları eğer varsa tespit edin. Bu tür kusurlar çoğu satıcı tarafında kamufle edilmeye çalışılıyor ve çoğu alıcının gözünden kaçabiliyor. İleri bir zamanda bisiklette çizik vb. unsurlar tespit ettiğinizde, durumu satıcıya bildirseniz bile satıcı sizinle ilgilenmeyebilir hatta ve hatta kusurların, bisikletin sizde olduğu süre zarfında oluştuğunu da beyan edebilir.

Replika bisikletlere dikkat edin. Ülkemize girişi olmayan markaların Çin üzerinden replika kadroları satın alınarak piyasaya girişi sağlanıyor. Bunu yapanlar ise bayiler değil. Şahıs üzerinde yapılan bir hadisedir. Replika kadrolar nedir? Türkiye’ye girişi olmayan, satışı olmayan bir markayı, ikinci el ya da sıfır olarak satışa sunulduğunu görürseniz; en ince ayrıntısına kadar bütün belgeler isteyin. Çünkü karşınıza çıkan orijinal marka değildir. Çin’de üretilip, orijinal markanın benzeridir görmüş olduğunuz.

Bisikleti almadan önce mümkünse bir teknik servise gösterin. Varsa eğer hasar boyutunu tespit etmiş olursunuz. Belki de göründüğü kadar temiz ve güzel olmayan bir bisiklet çıkabilir karşınıza.

ozan 1

Yukarıda saydığımız hususları göz önünde bulundurarak güzel bir ikinci el bisiklet edinebiliriz. Lütfen bu hususları atlamayın. Çünkü gözden kaçıracağınız ufacık bir unsur sizi ilerleyen zamanlarda daha stresli durumlarında içerisine sokabilir.

Yazar Hakkında :

Genel olarak bisiklet sürmeyi seven, ulaşım aracı ve hayat biçimi olarak bisikleti benimseyen birisi.

2 yorum to “İkinci El Bisiklet Rehberi”

Bir Yorum Yazın