Easton Aero EA50 Jant Seti – İnceleme ve Test

19/10/2012  //     //  Yol Bisikleti ve Donanımları İncelemeleri

 

Teker setleri ile ilgili olarak ülkemizde ne yazık ki belirgin bir yorum platformu yok. Bir teker seti almaya kara verdiğinizde, ne yazık ki iç pazarda çok fazla bir alternatif seçeneği bulunan ürünler değil. Bir, iki marka dışında neredeyse hiçbir ürüne ulaşmak da söz konusu değil. Bu incelememizin, bu alandaki boşluğu bir nebze olsun dolduracağını düşünüyoruz.

 

Aero özellikli bir jant seti, özelliği itibariyle yüksek jant yanakları, yüksek profilli olarak  ön plana çıkmaktadır. Genel olarak, imal edildikleri malzeme; Karbon’dur. Aero özellik kazanması açısından jant telleri, silindirik değil daha çok düz bir karaktere sahiptir. Ancak, her hava koşulunda aero bir jant seti kullanmak demek, avantaj anlamına gelmemekte. Önemli eğimlere sahip inişlerde, rüzgar cepheden değil de yanlardan esiyorsa ve çevrenizde bu rüzgar baskısından korunabileceğiniz bir peloton topluluğu yoksa işiniz gerçekten çok zor olacaktır çünkü; yüksek profilli jant setleri rüzgar etkisi açısından açık bir hedef haline gelecektir. Bu durumda  çok güçlü bir sürüş tekniğine sahip olmanız gerekiyor. Bu dış etkenlere maruz kalındığında, daha düşük profilli alüminyum alaşımlı jant setleri çok daha güvenli olabilmektedir. Kuvvetli, yandan esen rüzgarlar denge kaybına yol açacağından kazaya sebep olabilir. Criterium du Dauphine 4. etabında bu yıl Andy Schleck’in zamana karşı performansı sergilerken, sert rüzgarın arka tekerdeki aero özellikli janta çarpması ve Andy’nin kaza yapmasına sebep oluşunu hatırlarsınız. Eğrisiyle, doğrusuyla tartıp aero özellikli jantın avantajlarını da dikkate alarak, aero jant seti almaya karar verdiyseniz, hızın sevkini vaad eden bu jantlardan bir seçenek; Easton Aero EA50’nin değerlendirmesi sizin için ilgi çekici olabilir.

 

 

İncelemesini ve sürüşünü gerçekleştirdiğimiz ürün olan Easton EA50-AERO jant seti tamamen el yapımı olarak imal ediliyor. Firmanın verilerinden edindiğimiz bilgilere göre aynı zamanda cyclocross amaçlı da kullanılabildiğini görüyoruz. Bir jant setinin, üreticisi tarafında cyclocross için de önerilmesi kanımca ilgili ürüne ne kadar güvendiğinin de bir göstergesi.

 

Aero özellikte bir jant seti olmasına karşın tırmanma  bölümlerinde düşük profilli standart jant çemberleri özelliği gösteriyor,  düzlük ve tempo karakteristiğe sahip sürüş bölümlerinde akıcılığı ile niçin etiketinde “AERO” ibaresinin yazdığını anlamanız zor olmuyor.

Hızlı iniş bölümlerinde ise, yanal rüzgarlardan doğru, yüksek profil karbon jantlara nazaran çok daha az etkilendiğini söyleyebiliriz.

 

 

Fiyat olarak değerlendirirsek, üst sınıf jant setlerine nazaran çok daha avantajlı. Aero profildeki bir jant setine Türkiye pazarlarında 1500 TL nin üzerinde bir ücret ödemek gerekiyorken, Easton kalitesine sahip bir ürüne yerli mağazalarımızda ön ve arka olarak ayrı ayrı ulaşılabildiği gibi komple set olarak 1000 TL barajının altında ulaşabilmek mümkün.

 

Jant setleri ve lastikler için önemli bir gösterge de ülkemizdeki yolların niteliği açısından sık sık patlama tehlikesinin bulunmasıdır. Bu açıdan çemberin profili ve lastik hamurunun sertliği iç lastik değiştirmeye kolaylık sağlıyor. Testimizde kullandığımız dış lastik olan continental grand prix lastiklerinin kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Bu anlamda en zor iç lastik değiştirdiğim marka; HUTCHINSON.

 

Orta-Alt düzeydeki bir yol bisikletçisi için gayet uygun olan setin bana göre en büyük dezavantajı; 1785 gramlık ağırlığı…Bu bakımdan yarış koşan birisi açısından  antrenman seti olarak kullanılmaya daha uygun gibi gözükse de, performans sürüşlerinde yüzümüzü kara çıkarmayacak nitelikte.

 

Teknik özellikleri de şu şekilde karşımıza çıkıyor;

 

 

Yazar Hakkında :

Bir Yorum Yazın